Norwegia zawiesza eksport broni do Turcji po inwazji na Syrię

12 października 2019, 10:29
840_472_matched__pz41u4_32386255958c72a5b4b7ah
Fot. Türk Silahlı Kuvvetleri

Norwegia, która jest krajem należącym do NATO, zawiesza eksport wszelkiej nowej broni do Turcji w związku z turecką inwazją na północno-wschodnią Syrię - poinformowała szefowa norweskiej dyplomacji Marie Eriksen Soereide w mailu wysłanym do AFP.

Jak podaje AFP, Finlandia, która nie jest członkiem NATO, również zawiesiła dostawy broni do Turcji. Przykładem takich dostaw są, produkowane przez norweskiego Kongsberga, turbiny gazowe dla marynarki wojennej, a z Finlandii do tureckich sił zbrojnych trafiają karabiny wyborowe TRG.

Zważywszy, iż sytuacja jest skompilowana i zmienia się szybko, ministerstwo spraw zagranicznych zapobiegawczo nie będzie do odwołania przyjmować nowych wniosków Turcji o licencje na eksport materiałów obronnych i materiałów wielorakiego zastosowanie (...) Dokonujemy przeglądu wszystkich dotychczasowych licencji.

Marie Eriksen Soereide, minister spraw zagranicznych Norwegii, w mailu wysłanym do AFP

Turcja rozpoczęła w środę operację militarną w północno-wschodniej Syrii, wymierzoną w kurdyjskie milicje o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), które Ankara uważa za terrorystów; są one jednak wspierane przez Zachód i stanowią główny trzon syryjskich sił SDF, które odegrały decydującą rolę w pokonaniu IS w Syrii i kontrolują obecnie większość północnych terenów kraju. Ofensywa ruszyła po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa decyzji o wycofaniu żołnierzy amerykańskich z północnej Syrii. Kurdowie określili ją jako "cios w plecy".

Ankara zamierza utworzyć wzdłuż swojej granicy z Syrią "strefę bezpieczeństwa" wolną od bojówek kurdyjskich. Ma ona również być wykorzystana do osiedlenia syryjskich uchodźców przebywających obecnie w Turcji.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Nergal
niedziela, 13 października 2019, 18:26

Brawo Norwegia, kolej na następne państwa, Polska oczywiście nie zareaguje.

Gts
sobota, 12 października 2019, 16:50

Pierwsi odważni, brawo!

Romanczuk
sobota, 12 października 2019, 16:22

A Turcja nic nie importuje z Norwegii ...

Turcja sama wszystko robi
środa, 16 października 2019, 14:58

Turbiny gazowe od Kongsberga to faktycznie nic. Teraz Turcy sami sobie będą musieli zrobić...

Tweets Defence24