Norwegia: Nie proponowaliśmy Polsce okrętu. IU wprowadził opinię publiczną w błąd?

8 kwietnia 2016, 09:29
Ula
Fot. Torgeir Haugaard / Forsvaret

Ministerstwo obrony Norwegii poinformowało oficjalnie, że nie oferowało Polsce użyczenia jednego z okrętów podwodnych typu Ula na okres, w którym Marynarka Wojenna oczekiwałaby na wprowadzenia na uzbrojenie nowych jednostek – pisze Defense News. Jest to więc zaprzeczenie słów szefa Inspektoratu Uzbrojenia generała Adama Dudy, który twierdził, że strona norweska jest gotowa do wydzielenia jednego okrętu „być może ze swoich zasobów”.

Jak pisze Defense News, ministerstwo obrony Norwegii poinformowało, że nie proponowało użyczenia Polsce jednego z posiadanych przez siły zbrojne tego kraju okrętów podwodnych typu Ula. Szef Inspektoratu Uzbrojenia generał brygady Adam Duda poinformował podczas marcowego posiedzenia Podkomisji Stałej do Spraw Polskiego Przemysłu Obronnego oraz Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, że Norwegia jest gotowa do wsparcia Polski w zakresie zdolności pomostowej, wydzielając okręt „być może ze swoich zasobów” na czas budowy nowych jednostek.

Strona norweska również jest gotowa pomóc stronie polskiej w zakresie pewnego zapewnienia zdolności pomostowej, to znaczy wydzielenia, być może ze swoich zasobów okrętu na okres budowy.

szef IU generał Adam Duda

Norwegowie potwierdzili, że prowadzą rozmowy z Polską, ale decyzje dotyczące wyboru partnera zagranicznego nie zostały jednak podjęte. Zgodnie z opublikowanym wczoraj przez norweski resort obrony komunikatem, w którym stwierdzono, że kraj ten rozważa również wspólny zakup okrętów podwodnych z Holandią, nie jest wykluczona realizacja programu w kooperacji z innymi krajami. Ponadto, sam program będzie musiał zostać zatwierdzony przez parlament, choć według szefowej resortu obrony jeszcze przed tym konieczne jest podjęcie szeroko zakrojonych prac, aby został w ogóle przygotowany.

Wreszcie, jak zaznacza Defense News, Oslo nie określiło jeszcze, czy zakup okrętów w kooperacji międzynarodowej będzie w ogóle możliwy. W trakcie marcowego posiedzenia sejmowej podkomisji generał Duda stwierdził między innymi, że dotychczas prowadzono rozmowy na szczeblu wojskowym, a konieczna będzie ich formalizacja na poziomie politycznym.

Stwierdził też, że wymagania strony polskiej i norweskiej są zbieżne, a same rozmowy określił jako „dość zaawansowane”. W przesłanym Defense News stanowisku przedstawicielka resortu obrony Norwegii wskazała jednak, że nie użyłaby określenia „zaawansowane” wobec negocjacji, choć przebiegają one dobrze.

Oznacza to, że szef Inspektoratu Uzbrojenia po raz kolejny mija się z prawdą, informując parlamentarzystów i opinię publiczną o przebiegu postępowań związanych z największymi projektami modernizacyjnymi Sił Zbrojnych RP. Podobna sytuacja występowała po wskazaniu przez poprzedni rząd systemu Patriot. Adam Duda jako zastępca szefa IU stwierdził: „Już w tej chwili powstał prototyp nowego radaru z nowymi antenami, budowane na azotku galu, nie na arsenku galu, nowoczesny radar. Jest w tej chwili w prototypie.”, podczas gdy w tamtym momencie nie był gotowy nawet model sektorowego radaru Patriot z anteną AESA, nie mówiąc już o stacji zdolnej do dookólnego zwalczania celów.

Czytaj więcej: Gdzie jest dookólny radar systemu Patriot?

Z kolei na omawianym posiedzeniu sejmowej podkomisji gen. Duda stwierdził, że konfiguracja PDB-8 jest „sprawdzona i która jest używana przez Armię Stanów Zjednoczonych”, choć nadal trwają testy będące elementem prac rozwojowych (Developmental Testing and Evaluation), a kolejny etap prób, który ma otworzyć drogę do pełnoskalowej produkcji seryjnej (Initial Operational Test and Evaluation) jest dopiero planowany.

Czytaj więcej: Pomostowa Wisła kosztem parametrów systemu?

Jakub Palowski, Jędrzej Graf

 

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 42
Reklama
Krzysiek
piątek, 8 kwietnia 2016, 20:41

Tak jak pisałem potrzeba wcisnąć Niemiecki OP pytania jak? Nie mówię że jest to najgorsza opcja tylko dziwnie jakoś niektórym zależy.

Max Mad
sobota, 9 kwietnia 2016, 12:23

W tym wypadku to działa na naszą korzyść, to najlepsza oferta z istniejących okrętów.

SZACH-MAT
piątek, 8 kwietnia 2016, 13:45

UŻYCZENIE wypracowano Izraelem w ostatnich dniach ..w trakcie są opracowywane szczegóły kontraktów .....mamy otrzymać okręt podwodny ....na okres ..15 lat w zamian za "współpracę i zakup technologi wojskowych "....wypracowano consensus że starszy model okręt klasy "Delfin" .zostanie nam użyczone wraz z zabezpieczeniem logistycznym oraz szkoleniowym a po tym okresie będzie prawdopodobieństwo odkupienia dwóch okrętów klasy "Delfin" ..za przysłowiową szeklę/euro...cena uwarunkowana będzie ..za jaką wartość zakupimy od Izraela "wojskowe technologie i nie tylko"

itd.
piątek, 8 kwietnia 2016, 20:06

Program modernizacji MW w wykonaniu IU - wielka ściema - CZAPLA i MIECZNIK ciągle zmieniany (czytaj opóźniany) harmonogram, ORKA jak widać - gra pozorów (wierze norwegom raczej niż panu gen. problem że pan gen. ogłosił publicznie coś co pewnie usłyszał na korytarzu), HOLOWNIKI - ogłoszono przetarg w grudniu 2014 (tu już nikt nie wie co się dzieje z tym postępowaniem), ŚLĄZAK- bez komentarza, KORMORAN - pożyjom uwidzim, SUPPLY własnie ogłoszony (nie wiadomo po co i komu potrzebna ta jednostka zaopatrzeniowa jak nie ma co zaopatrywać) itd..

dalzing
piątek, 8 kwietnia 2016, 21:54

wymienić całe postsowitskie drony w iu. i organizować niezbędny dla Polski (i zachodu Jak w dziejach) przedmiot obrony. pozdrawiam

Ron
piątek, 8 kwietnia 2016, 19:49

I po co ta cała dezinformacja. Powinien teraz wylecieć ze stanowiska.

bool
piątek, 8 kwietnia 2016, 12:44

a po co nam F-16, okręty podwodne itd., skuteczne rakiety bliskiego zasięgu załatwią wszystko

maniuś
piątek, 8 kwietnia 2016, 12:10

Jak tu komentować i porównywać - Polskę i Rosje ? Tam co chwila a to defence24 nam przywołuje swymi artykułami . Putin - Rosja ? My tu jeden na drugiego , a to rusofoby - a to trolle ? A Warszawa gąske nagina na całą POLSKĘ ? Co jeszcze musi się stać - aby nie podziwiać PUTINA , ma jaja - wie co jest potrzebne by na salony wróciła potęga militarna Rosji ? A my dalej drepczemy w miejscu . Bezsilność po 89r. kłania nam się nisko ? A może rozbiór naszego kraju - każdy region niech wraca z przed 1945r. Jak tłumaczyć niekompetencje i zaślepienie elit rządzących do tej pory ? A mądry i młody dalej wyjeżdżają nam z tego mojego kochanego kraju , czy tego ci zaślepieni w WARSZAWIE nie widzą że sprzedali nam ten KRAJ - a teraz na dodatek zrobili go bezbronnym ? A jak słyszę te NATO - a MY ? A MY co jako NARÓD przedstawiamy - nie chcę być wulgarny - pisząc od paru miesięcy - o tym że robiąc w konia CAŁY NARÓD - niszczymy PATRIOTYZM ? Poczucie by być lojalnym wobec naszego KRAJU ? Jestem już serdecznie zdegustowany tą całą ELITĄ WARSZAWSKĄ - choć ona pochodzi z różnych stron kraju ? Co tam jest pod tym pałacem kultury - fluidy - nie korzystne , że rozum im odbiera - gdzie jest gospodarność . Powinni im dać najniższą krajową w tych ich wszystkich urzędach na terenie Warszawy. Niech żyją jak reszta kraju - w tedy zobaczą jak innym się żyje w reszcie kraju i dlaczego coraz więcej ludzie szuka pracy za granicą - bo choć większość zakładów jest pod władaniem zagranicznych konsorcjów , to tu mają płacone tylko 300-500 EURO . A za granicą od 1000- 1500 EURO , i to tylko te nisko płatne prace ? Czym mają zamiar trzymać młodych w KRAJU dalej zwanym POLSKA ? TYLE JEST WARTE SŁOWO POLAKA - dobrze że jestem ŚLĄZOKIEM i tego nie zmienie do końca moich dni . Pozdrawiam - bezsilność - nie kompetencje - tak to trzeba z komentować . Mam nadzieję że MODERATOR - puści mój w pis .

olo
sobota, 9 kwietnia 2016, 17:30

Panowie i Panie spokojnie Pan generał jest tylko urzędnikiem i wykonuje czyjeś polecenia a czyje Pana M. Z informacji z innych portali i forów wynika że to Pan M nie chce się przyznać że nie wszystko jest takie łatwe. Niektórzy nie chcą z nami gadać , inni mają inne interesy. A on twierdził że wszystko to wina "Rudego". A sam nie może nic załatwić. Tak naprawdę to jeszcze nic nowa władza nie zorganizowała sama na razie ciągną na decyzjach starego rządu.

tagore
piątek, 8 kwietnia 2016, 12:00

Czego to ludzie nie mówią ze strachu przed odpowiedzialnością za nie wykonywanie swoich obowiązków. Widocznie audyt Macierewicza w skórzanym płaszczu zbliża się do generała.

sko
piątek, 8 kwietnia 2016, 11:55

E tam ! - normalna "maskirowka", mylenie tropów i konspira. Wróg czuwa ! Niech trochę poczyta gazet a tak to by wszystko miał na tacy i za darmo ..

olek
piątek, 8 kwietnia 2016, 11:52

cdn. nie bardzo tez rozumiem w jaki sposob miala by wygladac wspolpraca technoligoczna z norwegami w swietle ich zachowania wobec najblizszych sojusznikow skandynawskich? biorac pod uwage iz polska technologia jest raczej daleko w tyle nikt z nami sie nie bedzie liczyl wiec czy nie bedzie przesadzone twierdzenie ze norwedzy moga w takiej kooperacji daleko ograniczyc offset tehcnologii do Polski na rzecz wlasnego rozwoju??????zastanawiam sie tez czy to wszystko nie spowoduje nastepnych opznien? wiec jezeli wogole mamy budowac te okrety to moze ograniczmy ilosc do dwoch i jeden uzywany zakupiony razem z technologia produkcji dwoch nastepnych, bo czekanie nastepne 10 lat na wyklucie sie czegos moze byc zbyt ryzykowne...........

ursus
piątek, 8 kwietnia 2016, 11:48

Odpowiednie organy powinny się tym zająć bo trzymanie potencjalnego zdrajcy/sabotażysty na tak wysokim stanowisku jest skrajnie niebezpieczne. Czas trwania procederu implikuje CELOWE działania na niekorzyść państwa.

Max Mad
piątek, 8 kwietnia 2016, 20:55

Człowieku za takie zarzuty to byś wszystkich z IU i MON razem z całą Wiejską wsadził.

czyt.
piątek, 8 kwietnia 2016, 14:30

1. Natychmiastowa dymisja 2. SKW oraz ABW => cywilna Prokuratura

czyt.
piątek, 8 kwietnia 2016, 13:49

POPIERAM!

AS
piątek, 8 kwietnia 2016, 11:37

Jeden wie co mówi, drugi mówi co wie.

5544
piątek, 8 kwietnia 2016, 11:35

To jak wymietli cały resort to może i Pana Dudę by pożegnali. Bo widzę, że tylko Pan mąci i mąci. A to z krabem, a to z patriotem. Jest pewnie sporo bardziej kompetentnych osób bardziej odpowiednich na to stanowisko. Po za tym to są negocjacje między rządowe. Takie wypowiedzi sporo na wyrost mocno szkodzą procesowi prowadzenia rozmów.

wewiór
piątek, 8 kwietnia 2016, 11:28

Co tu dużo mówić-Mon jest niewiarygodny-po słowach gen Dudy.Nie dziwię się Norwegom,że dystansują się od wszelkich wypowiedzi lansowanych przez niepoważnych ludzi na poważnych stanowiskach.Niedługo nikt nie będzie brał na poważnie Polski jako partnera do jakichkolwiek rozmów.

Ryszelieu
piątek, 8 kwietnia 2016, 12:18

a kto nas dzisiaj traktuje poważnie? Nawet mała Litwa leje na nas ciepłym moczem..

rota
piątek, 8 kwietnia 2016, 11:26

Zaczyna się festiwal niekompetencji.

Zefir
piątek, 8 kwietnia 2016, 11:23

No fajnie!! Generał konfabukluje (delikatnie mówiąc) przed komisją sejmową. Ale można przyjąć że dostosował się do otoczenia i robił to samo co pozostali uczestnicy tego "spotkania przy kawie":)

normalny
piątek, 8 kwietnia 2016, 11:01

Czy jeśli ( mam nadzieję) fachowiec i osoba (mam nadzieję) odpowiedzialna " mija się z prawda" oznacza to, że kłamie ? Jeśli jeszcze ta osoba jest oficerem Wojska Polskiego ? Gdzie ten prawdziwy honor oficera ?

Gen. "Nil"
piątek, 8 kwietnia 2016, 12:20

Leży w Katyniu, albo na "Łączce"

RR
piątek, 8 kwietnia 2016, 10:59

Bardzo dobrze, ze wytykacie "strzępienie języka". Gadanie życzeniowe oficjeli MON-u, czy IU. Doszło do tego, że Norwegowie muszą prostować kłamstwa lub naginanie rzeczywistości gen. Dudy. Za takie rzeczy powinno się beknąć albo każdy szanujący się kontrahent, czy partner rozmów będzie musiał się zastrzegać, aby nie wychodziły na jaw nieoficjalne sensacje.

Eldorado
piątek, 8 kwietnia 2016, 10:53

"...po raz kolejny mija się z prawdą..." To jest bardzo delikatne określenie słowa: kłamać.

Emeryt z Intelligence
piątek, 8 kwietnia 2016, 16:39

O tym ,że IU trzeba się bliżej przyjrzeć już prosiłem min. Macierewicza. Panie ministrze nam potrzebna jest REWOLUCJA w wojsku. Najpierw w koncepcji, a później w sprzęcie. Czas najwyższy polikwidować niektóre formacje. W MW niech zostanie kompania piechoty morskiej, bo głupio będą wyglądać obchody rocznicy zaślubienia z morzem czy odprawy wart przy GNŻ. Jeżeli bardzo chcemy być państwem morskim to należy reaktywować BOW. Koszar w Koszalinie i Kołobrzegu jeszcze całkiem nie rozkradli. Może dołożyć baterię rakietową i eskadrę lotniczą? Okręty przekazać SG, wybić z głowy rojenia o jakiś OP. Te zabawki są nam niepotrzebne. W NATO dyplomatycznie naciskajmy na "specjalizację". Niech sprawami morskimi zajmują się morskie potęgi. Wlk. Brytania, Francja, Norwegia, My np. Special, Czesi np. OPBMR, a Grecy kuchnią. A później po kolei możemy likwidować bataliony piechoty górskiej, jednostki powietrzno-desantowe i tzw, jednostki specjalne,

Ktos
sobota, 9 kwietnia 2016, 19:20

A powiedz no bratku za jakie pieniazki utrzymac gawrony I temu podobne rojenia o potedze morskiej na jeziorze baltyk ? Sprawna SG + cos rakietowego + obrona z tzw piechoty morskiej I nam wystarczy , no kogo site spodziewac ? Piratow z Somali czy ruskich z innych akwenow , lotnictwo , bron pancerna z dobrym wsparciem piechoty z wyposazeniem na poziomie I nic nam nice grozi

Max Mad
piątek, 8 kwietnia 2016, 18:11

A potem zgasimy światło... coś jeszcze zlikwidować szanowny dobry znajomy Antoniego by chciał?

P
piątek, 8 kwietnia 2016, 10:20

Za takie teksty powinno się wyciągnąć konsekwencję,a na pewno zmianę kadr IU. To chyba jakieś żarty .

say69mat
piątek, 8 kwietnia 2016, 10:13

@def.24.pl: Ministerstwo obrony Norwegii poinformowało oficjalnie, że nie oferowało Polsce użyczenia jednego z okrętów podwodnych typu Ula na okres, w którym Marynarka Wojenna oczekiwałaby na wprowadzenia na uzbrojenie nowych jednostek – pisze Defense News. Jest to więc zaprzeczenie słów szefa Inspektoratu Uzbrojenia generała Adama Dudy, który twierdził, że strona norweska jest gotowa do wydzielenia jednego okrętu „być może ze swoich zasobów”. say69mat: Po pierwsze, jak więc widzimy polityka, jakakolwiek polityka jest zdecydowanie obca urzędnikom Instytutu Uzbrojenia naszego Ministerstwa Obrony Narodowej. Jeżeli jej prominentni urzędnicy, generują informacje na progu najzwyklejszej konfabulacji. Po drugie, problem wyboru koncepcji realizacji programu ORKA wraca zatem do p-ktu wyjścia. Po trzecie, zastanawiam się jaki to rodzaj partnerstwa bylibyśmy w stanie zaoferować Norwegii??? W przypadku wspólnej realizacji projektu budowy okrętu podwodnego??? Doświadczenie i ... potencjał intelektualny Stoczni Marynarki Wojennej??? Po czwarte, to wszystko staje się w sumie ... przykre.

rcicho
piątek, 8 kwietnia 2016, 18:30

Norwegowie nigdy się nie zgodzą aby te okręty budowała polska stocznia ktora nie ma ŻADNEGO doswiadczenia w ich budowie. Na głowę by musieli upaść aby sie zgodzić na budowe op w Polsce.

olek
piątek, 8 kwietnia 2016, 10:11

Duda do dymisji co za porazka!!!!co do Norwegow to trzeba sie zastanowic nad tym czy wogole z nimi kontynuowac wspolprace, wczoraj w gazecie szwedzkiej byl artykol o tym iz norwedzy podjeli decyzje a raczej zrezygnowali z brania pod uwage szwedzkiego u bota A26 i ze w grze pozostaja niemcy i francuzi. W sumie nic nadzwyczajnego z tego newsa nie plynie ale dalsza czesc artykulu jest dosc ciekawa. Wiec szwedzi twierdza iz razem z norwegami wystartowali w przetargu na armato chaubice archer, po rostrzygnieciu norwedzy w ostatniej chwili wycofali sie a szwedzi zostali z reka w nocniku i ze zobowiazaniem finansowym jakby to powiedziec na siebie wzietymi- i teraz maja problem bo nie wiadomo jak sie sprawa potoczy. Wiec jezeli wspolpraca z norwegami ma tak wygladac to ja bym sie zastanowil grubo jezeli oni roluja swojego skandynawskiego sasiada to co dopiero zrobili by z Polska?????Zeby potem sie nie okazalo ze projekt orka wystartuje w 2030 a mozna byloby sie na spokojnie ze szwedami umowic albo poprostu od francuzow technologie kupic tak jak hindusi np. z powodzeniem produkuja wlasne op...

Jaksar
piątek, 8 kwietnia 2016, 10:02

znowu ten Duda, jak dlugo ten facet będzie robił zamęt? To nie jest pierwszy raz, gdzie pan Duda mnija się z prawdą i manipuluje informacjami, z takim szefem uzbrojenia to my nie kupimy nawet motorówki. Nikt na poważnie nie bierze takich ludzi i nie traktuje ich jako wiarygodnych partnerów, szczególnie w projektach wojskowych !

Rayski
piątek, 8 kwietnia 2016, 10:01

To już zbyt długo trwa a utrzymanie jeszcze więcej kosztuje!!! Ten szef IU zresztą jak cały ów inspektorat z "superficial'owymi" analitykami, "wytwórcami SIWZów" czy "pozyskiwaczami" oferentów w przetargach powinien zostać natychmiast rozwiązany i to dyscyplinarnie by nie generować dalszych obciążeń nie tylko finansowych.

szur
piątek, 8 kwietnia 2016, 15:55

Duda nie pierwszy raz mija się z prawdą ,pytanie czy to jeszcze jest głupota czy już zdrada ?

Fan Dudy
piątek, 8 kwietnia 2016, 15:49

Generał Duda przyzwyczaił już nas do opowiadania bajek. Przypominam o jego rozpaczliwej obronie Caracala, który spełniał podobno wszystkie wymagania co udowodniły testy w "warunkach morskich" w Powidzu.

Luke
piątek, 8 kwietnia 2016, 15:46

Musimy wybrac A26 produkt z Szweci, mozemyzyskac najwiecejz tego projektu

uzasadnij
piątek, 8 kwietnia 2016, 16:50

Dlaczego?

j-23
piątek, 15 kwietnia 2016, 14:57

Tak jak kiedyś pionem uzbrojenia i modernizacji kierował były pancerniak - i znał się na wszystkim, od wojsk lądowych, przez marynarkę po lotnictwo, tak od jego czasów w Inspektoracie Uzbrojenia dominują pancerniacy - i tak samo są wybitnej klasy specjalistami od wszystkiego. A podobno jak się jest specjalistą od wszystkiego, to jest się specjalistą od niczego Ale skoro najlepszą rekomendacją był i jest czarny pagon...

123456
piątek, 8 kwietnia 2016, 21:14

Wprowadzanie okrętów niemieckich tylnymi drzwiami przez IU. Przodem nie mogli to od tyłu, bo Norwegowie nastawiają się na Niemców (taki lokalny patryjotyzm).

Jacek
poniedziałek, 11 kwietnia 2016, 18:39

Wszystko to marketing teraz trzeba zrobić przetarg z Norwegami na nowe łodzie i będzie ok. He he he ;-)

Tweets Defence24