Nigeryjscy żołnierze zginęli w walce z dżihadystami

11 stycznia 2021, 13:00
FAN-nigeria
Fot. Staff Sgt. Jeremiah Runser/U.S. Army
Reklama

Co najmniej 13 nigeryjskich żołnierzy zginęło, a kilku zostało rannych w sobotę w zasadzce dżihadystów powiązanych z Państwem Islamskim (IS) w stanie Yobe w północno-wschodniej Nigerii - poinformowały w poniedziałek dwa źródła wojskowe.

Bojownicy z ugrupowania Państwo Islamskie Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP), rozłamowej frakcji dżihadystów z Boko Haram, otworzyli ogień z broni ciężkiej i wyrzutni rakiet do konwoju wojskowego niedaleko miasta Gujba, 30 km od stolicy stanu, Damaturu – przekazało jedno ze źródeł.

Konwój był w drodze do bazy wojskowej znajdującej się w mieście Buni Yadi, 50 km od Damaturu - poinformowało AFP drugie źródło wojskowe. "Starcia były zaciekłe, a terroryści również ponieśli straty" – dodało to źródło, nie podając liczby zabitych dżihadystów.

Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)
Reklama

Od 2009 roku Nigeria wstrząsana jest terrorystyczną działalnością dżihadystycznej organizacji Boko Haram, która doprowadziła do śmierci już ponad 36 tys. osób. Ponad 2 mln osób zostało zmuszonych do opuszczenia swych domów.

Chociaż nigeryjski rząd twierdzi, że Boko Haram zostało w większości pokonane już przed pięciu laty, dżihadyści wciąż atakują w mieście Maiduguri, stolicy stanu Borno na północnym wschodzie i wokół niego, a także na większości obszaru północno-wschodniej Nigerii. W 2016 roku w organizacji doszło do rozłamu; z jej struktur wyłoniła się ISWAP.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
sarmaton
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 15:03

Przypomnijmy też, że Turcja do Libii wysyła też siepaczy z ISIS. Możliwe, że Turcja celowo pomaga ISIS w zwiększaniu swej liczebności w Afryce Północnej

Łukasz
wtorek, 12 stycznia 2021, 10:43

Czytałem też że nawet w ostatniej wojnie Armenii z Azerbejdżanem pojawili się syryjscy "ochotnicy"

ZB
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 23:15

Turcja to ma sojuż z ISIS

Tweets Defence24