Nigeria: Terroryści porwali uczniów liceum

17 lutego 2021, 15:01
Destroyed_MT-LB_of_Nigerian_Army
Fot. Jambanja2009/Wikimedia Commons/CC by SA 4.0.
Reklama

Grupa uzbrojonych mężczyzn porwała w nocy z wtorku na środę co najmniej 27 uczniów szkoły średniej w stanie Niger na zachodzie Nigerii - poinformowały władze i miejscowe media. Prezydent kraju Muhammadu Buhari ogłosił rozpoczęcie operacji przeciwko porywaczom.

Do ataku doszło około godz. 3 nad ranem w Kagarze, ok. 260 km na północny zachód od stolicy Nigerii Abudży. Jak podaje BBC, porywacze mieli być ubrani w wojskowe mundury i w maskach. Napastnicy wdarli się do pokojów internatów szkoły Government Science College i porwali śpiących tam uczniów.

W pierwszych doniesieniach AFP informowała o setkach porwanych, jednak według rzecznika prasowego stanu Niger Muhamada Sani Idrisa, porwano 42 osoby, w tym 27 uczniów. W chwili ataku na terenie szkoły przebywało 650 uczniów.

Prezydent Buhari poinformował, że wysłał do stanu dowódców sił bezpieczeństwa, by koordynowali operację mającą uwolnić porwanych uczniów. Tożsamość napastników nie jest znana.

Środowa napaść jest drugim masowym porwaniem uczniów w Nigerii w ostatnich dwóch miesiącach. W grudniu atak przeprowadzili dżihadyści z Boko Haram, którzy porwali ponad 350 uczniów ze szkoły w północnym stanie Katsina. Wojsko ostatecznie uwolniło większość z nich.

Stan Niger na zachodzie kraju znajduje się poza głównym terytorium, na którym dotąd aktywni byli islamiści. Jak zaznacza agencja Reutera, porwań dla okupu dokonują również gangi przestępcze grasujące w całym kraju.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Murek
czwartek, 18 lutego 2021, 10:34

John Godson były poseł startuje na prezydenta Nigerii to jak wygra może będzie szansa na dozbrojenie jego kraju. Polska powinna go wspomóc w tych staraniach. Można to nazwać nawet zalążkiem "unii personalnej"

Monkey
środa, 17 lutego 2021, 18:04

Będą potrzebować naszych Beryli na tych bandytów. Z drugiej strony, takie są konsekwencje utworenia sztucznego państwa w kolonialnych granicach (i nie chodzi mi tylko o Nigerię).

pomz
środa, 17 lutego 2021, 18:38

co tam beryli, Groty od razu...

Maczuga
środa, 17 lutego 2021, 23:40

lepiej Su-57 i Pancyr, w sam raz na jeden raz

Monkey
środa, 17 lutego 2021, 23:15

@pomz: Po ostatnim "występie" wiadomego portalu internetowego i jego ekspertów na temat Grota Beryle dadzą radę lepiej. A Grot dla nas, jakos poza internautami nikt na niego zbytnio nie narzeka.

Tweets Defence24