Reklama

Siły zbrojne

Niespodziewane ćwiczenia rosyjskich bombowców strategicznych [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o niezapowiedzianych ćwiczeniach lotnictwa strategicznego, które obejmują całodobowe operacje bombowców Tu-160 i Tu-95 wraz ze wspierającymi je jednostkami. Łącznie w trzydniowych działaniach weźmie udział około 20 maszyn, które trenują prowadzenie operacji w dzień i nocą, w tym również „użycie broni lotniczej przeciw celom naziemnym” na poligonach w rejonach Saratowa, Amuru.

Ćwiczenia, czy raczej niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej Lotnictwa Dalekiego Zasięgu odbywa się w okresie 6-9 lipca 2021 roku pod bezpośrednim nadzorem dowódcy tej formacji, generała Siergieja Kobylasza. W działaniach biorą udział przede wszystkim bombowce strategiczne Tu-160 i Tu-95 z bazy Engels w obwodzie Riazańskim, ale też maszyny Tu-22M3 z bazy Biełaja w obwodzie irkuckim. Wsparcie zapewniają im samoloty do tankowania w powietrzu Ił-78, maszyny dowodzenia i wczesnego ostrzegania A-50U oraz liczne jednostki naziemne.

W ramach realizowanych działań prowadzone są nie tylko wielogodzinne loty operacyjne, procedury tankowania w locie czy przebazowania na odległe lotniska, gdzie maszyny są uzbrajane i tankowane. Do tych operacji włączono również użycie uzbrojenia, które obejmuje najprawdopodobniej strzelania do celów poligonowych z wykorzystaniem pocisków manewrujących Ch-101.

Rosyjskie pociski Ch-101, będące rozwinięciem Raduga Ch-55 dysponują zasięgiem ponad 3000 km (niektóre źródła rosyjskie mówią nawet o 5000 km) i mogą trafiać w cel z dokładnością do 6-9 metrów. Przenoszą głowicę konwencjonalną o masie ok. 450 kg, ale istnieje też wersja Ch-102 z głowicą nuklearną o mocy 250 kt. W czasie lotu wykorzystują rosyjski system nawigacji satelitarnej GLONASS i poruszają się na wysokości 30 m nad powierzchnią ziemi. Rakiety Ch-101/102 mają się też charakteryzować cechami obniżonej wykrywalności - stealth. Skuteczna powierzchnia odbicia radarowego pocisku ma wynosić tylko 0,01 m2.

Ćwiczenia rosyjskie lotnictwa strategicznego zbiegają się m. in. z trwającymi na Morzu Czarnym manewrami morskimi Sea Breeze 2021. Stanowią również element działań Rosji na kierunku azjatyckim, gdzie w ostatnich tygodniach zwiększyła się liczba incydentów rosyjsko-chińskich i rosyjsko-japońskich. Należy też zaznaczyć, że w ostatnich miesiącach rosyjskie bombowce strategiczne były bardzo aktywne i wielokrotnie przechwytywane przez myśliwce NATO w pobliżu granic państw sojuszu. Natomiast w Syrii stałym elementem kontyngentu są maszyny Tu-22M3.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama