Nieodpłatne mienie wojskowe dla partnerów społecznych

3 listopada 2020, 13:47
Zrzut ekranu 2020-11-3 o 14.16.49
Fot. AMW
Reklama

Partnerzy społeczni resortu obrony narodowej do 6 listopada mogą składać wnioski o nieodpłatne przekazanie mienia skarbu państwa, z którego nie korzystają już siły zbrojne. Kolejną edycję konkurs prowadzi Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”, a szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej MON.

Możliwość nieodpłatnego przekazania mienia Skarbu Państwa niewykorzystywanego w Siłach Zbrojnych to jedna z form wspierania partnerów społecznych przez ministra obrony narodowej.

Przekazywanie mienia wojskowego odbywa się ono na podstawie przepisów ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz rozporządzeniem MON w sprawie przekazywania mienia ruchomego Skarbu Państwa będącego we władaniu jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych.

Wniosek o nieodpłatne przekazanie mienia można złożyć korzystając usługi elektronicznej i formularza na stronie internetowej www.gov.pl/obrona-narodowa. Naborem wniosków zajmuje się Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, a ich oceną komisja, w skład której obok przedstawicieli Biura wchodzą także przedstawiciele innych instytucji resortu obrony narodowej i sił zbrojnych tj. Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa, Dowództwa Generalnego RSZ, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Dowództwa WOT oraz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

W 2020 roku ogłoszono do tej pory sześć naborów na nieodpłatne przekazania mienia. Cztery z nich zostały już rozstrzygnięte. Przekazano m.in. pojazdy, łodzie, konie wierzchowe, kuchnie polowe, elementy umunurowania, noże spadochronowe i bagnety ćwiczebne.

Beneficjentami konkursów były stowarzyszenia i instytucje z całej Polski. Między innymi Jednostka Strzelecka 4051 Włocławek otrzymała lornetki pryzmatyczne, noże spadochronowe, zasobniki osobiste desantowca, Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego JS 1001 Bełchatów otrzymał przyczepę transportową średniej ładowności, mundury polowe letnie Pantera, trzewiki wz. 93, Fundacja na rzecz Obronności i Bezpieczeństwa „Combat Alert” otrzymała kuchnię polową, noże spadochronowe czy namioty techniczne, Stowarzyszenie „Legia Akademicka” w Lublinie Mikrobus Fiat Ducato, motopompę M8, Jednostka Poszukiwawczo-Ratownicza w Złotoryi samochód ciężarowo-osobowy, kuchnię polową, Stowarzyszenie „Czajnia” w Tomaszowie Lubelskim kuchnię polową, przyczepę średniej ładowności, Grupa Ratownictwa Specjalnego OP „Bizon” Solec Kujawski kuchnię polową, łódź wiosłową, Ochotnicza Straż Pożarna w Serpelicach samochód ratowniczo gaśniczy Star 244l, Ochotnicza Straż Pożarna w Zawadach samochód ratowniczo gaśniczy Jelcz 325.

Ppłk Waldemar Krzyżanowski, Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”

Wszystkich partnerów społecznych, którzy do tej pory nie korzystali z tej formy wsparcia serdecznie Biuro zachęca do śledzenia strony internetowej oraz profili społecznościowych, gdzie na bieżąco publikowane są informacje o konkursach.

image
Reklama

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Yankee
wtorek, 10 listopada 2020, 23:25

Super, chciałoby się pozyskać choćby jeden batalion T-72 plus BWP-1 do tego okręcik Kobben by się przydał. W sumie to wszystko skansen i nie ma co zastawiać tego typu sprzętem miejsca w jednostkach a i remontów nie trzeba będzie robić! W ten sposób ze sprzedanego złomu pozyskanego z tego sprzętu można będzie sfinansować wiele pożytecznych akcji społecznych np. wirusom zapobieganie przez wewnętrzne odkażanie.

Rhotax
środa, 4 listopada 2020, 12:04

Mam nadzieję że Kościelne organizacje otrzymają i zaraz sprzedadzą...

Brawo - tak to powinno wyglądać
wtorek, 3 listopada 2020, 18:01

Brawo - tak to powinno wyglądać

Danisz
czwartek, 5 listopada 2020, 10:34

czyli jak? że 40-letnie Stary zamiast na złom trafiają do straży pożarnej? i dzięki temu w OSP mamy taki sam skansen i państwo z dykty jak w WP - rzeczywiście sukces na miarę tzw. "Dobrej zmiany"

Fritz
poniedziałek, 16 listopada 2020, 17:25

Stary 244 to bardzo dobre samochody zwłaszcza użytkowane w trudnym terenie. Starsi strażacy prywatnie mówią, że do gaszenia lasu czy torfowisk nie ma lepszych wozów niż nasze Stary czy Jelcze. Do wypadków drogowych, strażackich ślubów lepiej nadają się te nowe auta gdzie więcej jest chromów i plastików. Właśnie za tzw. 'dobrej zmiany' w byle wiejskiej OSP pojawiły się nowiutkie Many, Iveco, Mercedesy, których nie mają jednostki w większych miastach w takiej liczbie w Niemczech czy USA. ;P

Qwertygdfvh
czwartek, 5 listopada 2020, 19:55

Pies ogrodnika, sam nie dostanie ale drugiemu nie da !!! Ciekawe ile to jednostek nowego sprzętu zakupiły jednostki OSP za tej wspaniałej słusznie minionej władzy ???

Juras
wtorek, 3 listopada 2020, 15:11

Super!

Tweets Defence24