Niemieckie A400M w Jordanii. Wspierają misję przeciw Daesh

10 lipca 2019, 11:31
A400M luftwaffe tankowanie
A400M podczas próbnego tankowania samolotów Eurofighter Typhoon. Fot. Luftwaffe
Reklama

Niemieckie siły powietrzne jako pierwsze używają samoloty Airbus A400M Atlas w roli latających tankowców. Maszyny osiągnęły już gotowość operacyjną i od 5 lipca biorą udział w misji przeciw Daesh w Syrii i Iraku, zaopatrując w paliwo samoloty koalicji.

Niemiecki A400M Atlas należący do Lufttransportgeschwaders 62 z Wunstorf wraz z kontyngentem liczącym 21 osób, zastąpił na początku lipca maszynę Airbus A310 MRTT w misji przeciw Daesh. Samolot operuje z jordańskiej bazy lotniczej Muwaffaq Salti, gdzie stacjonuje wraz z czterema niemieckimi samolotami Tornado IDS, które realizują misje rozpoznawcze w ramach operacji nad Syrią i Irakiem.

Tym samym Niemcy stały się nie tylko pierwszym krajem, który certyfikował samoloty Airbus A400M do tankowania w locie, ale też pierwszym, który w tej roli wykorzystuje je operacyjnie. Francja nadal prowadzi testy tankowania myśliwców oraz śmigłowców.

W konfiguracji do tankowania w powietrzu A400M zabiera na pokład zbiorniki z niemal 40 tonami paliwa, które może być podawane do dwóch samolotów z podskrzydłowych zasobników za pomocą miękkich przewodów. Pozwala to na zatankowanie 10 myśliwców w ciągu godziny. Atlas posiada też możliwość przekazywania paliwa za pomocą pojedynczego przewodu wysuwanego z kadłuba (hose and drum unit, HDU). Potencjalnie pozwala to na tankowanie jednocześnie trzech maszyn z prędkością 2000 litrów paliwa na minutę.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24