Niemcy: Zielone światło dla nowych korwet

21 lipca 2017, 17:48
Magdeburg (F 261) fot. A. Nitka
Defence24
Defence24

Niemiecki urząd antymonopolowy zdecydował, że nie rozpocznie postępowania w sprawie uczestnictwa German Naval Yards Kiel GmbH w konsorcjum ARGE K130 w związku z możliwością łamania niemieckich i europejskich przepisów antymonopolowych. Oznacza to, że budowa korwet dla niemieckiej marynarki będzie mogła być realizowana.

W maju tego roku urząd stwierdził, że zamówienie złożone do ARGE K130 jest zgodne z przepisami przetargowymi ze względu na fakt, że konsorcjum było jedynym podmiotem zaproszonym do postępowania. Już w 2001 r. Arge K130 dostało zamówienie na dostawę pięciu korwet dla niemieckiej marynarki wojennej. 

Ostatecznie po ocenie zaprezentowanych przez wszystkie zainteresowane podmioty federalny urząd antymonopolowy stwierdził, że uczestnictwo w konsorcjum German Naval Yards Kiel GmbH nie stanowi złamania przepisów. Decyzja dotyczy współpracy podjętej na potrzeby budowy pięciu korwet dla niemieckiej marynarki wojennej. 

ARGE K130 tworzą firmy Thyssen Krupp Marine Systems GmbH i Fr. Lürssen Werft GmbH & Co. KG., a jego zadaniem jest budowa pięciu korwet K130 dla niemieckiej marynarki wojennej. Niedawno zgodę na budowę tych okrętów wydał Bundestag.

Niemcom zależy na szybkim wzmocnieniu floty, między innymi z uwagi na chęć realizacji zobowiązań wobec NATO. Stąd decyzja o budowie pięciu korwet na bazie istniejącej technologii i zaproszenie do postępowania jednego wykonawcy.

Czytaj więcej: Korwety rakietowe Deutsche Marine 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
hainz
niedziela, 23 lipca 2017, 09:04

no prosze,niemcy doceniaja marynarke wojenna,a my?polska jest morskim krajem ale wielu tego nie widzi a operowanie na morzu baltyckim platform bojowych jakimi sa okrety daje wiele mozliwosci.

ryszard56
niedziela, 23 lipca 2017, 00:22

A MY kiedy takie korwety,niszczyciele rakietowe ,???

Tweets Defence24