Niemcy w europejskim projekcie radiostacji programowalnych

25 lutego 2020, 11:50
042_24_02_20_ESSOR_w1300_hX
Radiostacja SOVERON D. Fot. Rohde&Schwarz.

Niemcy przystąpiły do europejskiego programu rozwoju radiostacji programowalnych ESSOR. Partnerem przemysłowym jest firma Rohde&Schwarz.

Po uzyskaniu pod koniec ubiegłego roku zgody parlamentu, Niemcy przystąpiły do europejskiego programu radiostacji programowalnych ESSOR. Głównym celem tego projektu jest utworzenie a następnie wsparcie bezpiecznego waveformu dla radiostacji programowalnych używanych w siłach zbrojnych uczestniczących państw.

Wprowadzenie tego rozwiązania pozwoli na ustanowienie niezawodnej, kodowanej łączności pomiędzy  armiami uczestniczącymi w tej inicjatywie. To powinno przyczynić się do skokowego wzrostu ich interoperacyjności, czyli zdolności ich wzajemnego współdziałania.

Niemcy przystąpiły do programu ESSOR w ramach projektu D-LBO (Digitalisation of Land Based Operations), mającego – jak sama nazwa wskazuje – zapewnić kompleksowe wdrożenie nowoczesnej łączności cyfrowej w wojskach lądowych Republiki Federalnej. Partnerem przemysłowym będzie firma Rohde&Schwarz. Jej przedstawiciele zapowiedzieli w komunikacie, że w ramach programu wykorzystywane będą między innymi produkowane przez spółkę radiostacje programowalne rodziny SOVERON (w tym SOVERON D, wprowadzane na wyposażenie Bundeswehry).

W obecnym etapie programu ESSOR, nazwanym OC1 (Operational Capability 1)  uczestniczą obok Niemiec także Francja (Thales), Hiszpania (Indra), Polska (Radmor, wchodzący w skład Grupy WB), Włochy (Leonardo) oraz Finlandia (Bittium). Wart około 100 mln euro kontrakt na jego realizację został podpisany w listopadzie 2017 roku, zakłada się że potrwa ona około 63 miesiące. 

Opracowany w jego ramach europejski waveform ma umożliwiać sprawną, szerokopasmową komunikację od poziomu pododdziału do szczebla batalionu/brygady włącznie. Pozwoli na tworzenie mobilnych sieci MANET, łączących różne narodowe systemy łączności, na przykład w ramach prowadzenia wspólnych operacji. Projekt ESSOR jest wspierany z Europejskiego Funduszu Obronnego i zarządzany przez organizację współpracy obronnej OCCAR.  

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Nie udać Niemcom
piątek, 28 lutego 2020, 09:57

Niedobrze, że Niemcy. To wielcy przyjaciele Rosji. Mogą kiedyś uznać, że biznes z Rosją są ważniejsze dla, Niemiec, niż zobowiązania sojusznicze wobec NATO. A w elektronice, jeden mały moduł wystarczy, by zawsze był "klucz" do całego systemu łączności wojskowej. Niedobrze!! Nie ufam Niemcom. Rura z gazem to "żaden polityczny, a tylko biznesowy projekt", ha ha ha. Dobre, nie??

pcman
środa, 26 lutego 2020, 09:34

Program jest realizowany już od wielu lat. Pytanie kluczowe to to czy szerokopasmowość zaplanowana kilka lat temu obecnie dalej jest "szerokopasmowa". Obawiam się, że takie założenia z przeszłości rzadko nadążają za obecnymi potrzebami.

KAR
wtorek, 25 lutego 2020, 15:40

Cóż, po tej słynnej radiostacji w Gliwicach, to dla Niemców faktyczny postęp... :)

Fanklub Daviena
wtorek, 25 lutego 2020, 15:04

Tylko tak można się pozbyć amerykańskiego malware...

Ha
piątek, 28 lutego 2020, 10:01

Lubię to twoje trollowanie. Jest zawsze takie śmieszne i besensowne. Zawsze!! Po tym jak stwierdzono, że wyroby Kaspersky to "koń trojański", i ciągłych atakach rosyjskich hackerów na wszystkie kraje Europy, jakoś patrzę na "malware" przez pryzmat Rosji!!

plusim
czwartek, 27 lutego 2020, 10:22

Tak sobie myślę. To jest jak z tym szpiegowaniem. Wolałbym żeby to chinole mnie podsluchiwali niż tzw.sojusznicy. no ale wirus fobi zbiera nad Wisłą swe żniwo

mobilny
środa, 26 lutego 2020, 09:45

I wprowadzić swój. No też wyjście rzeczywiście

vulcan
wtorek, 25 lutego 2020, 14:32

Niemcy przychodzą na gotowe ? Takie inicjatywy niby wspierają interoperacyjność a tak naprawdę każdy chce podpatrzyć jak programują konkurenci. Oby Radmor nie zgrał wszystkich kart.

wtorek, 25 lutego 2020, 16:12

Nie na gotowe bo mają swoje Chodzo o to że Rosja che mieć tam swoją wtyczke a jak wiadomo wszystkim czym dysponują Niemcy to plany tego wcześniej czy później trafiają do Moskwy czy innego Izraela łącznie z planami siedziby wywiadu:))

michalspajder
wtorek, 25 lutego 2020, 13:42

Dobrze,ze tez jestesmy w tym programie.Trzeba sie trzymac technologicznej czolowki,zreszta Radmor ma juz praktyke z Francuzami.Czas na FCAS i czolg europejski,jak nie z duetem Francja/Niemcy,to z Leonardo.

Tweets Defence24