Niemcy: Łącze laserowe stokrotnie szybsze od radiowego

9 stycznia 2014, 18:59
Fot. Cassidian

Firma Cassidian dokonała za pomocą szybkiego łącza laserowego udanej transmisji danych pomiędzy ziemią, a szybko lecącym samolotem. Jak twierdzi koncern, szybkość przesyłu była stokrotnie większa niż przy użyciu klasycznych transmisji bezprzewodowych. 

Prezentację technologii przeprowadzona w Cassidian's Military Air Systems Center nieopodal Manching w Niemczech miała miejsce w listopadzie 2013 roku. Transmisji dokonano pomiędzy stanowiskiem kontrolnym i poruszającym się w odległości co najmniej 60 km samolotem bojowym Panavia Tornado. Prędkość maszyny była zbliżona do 1 Macha.

Transmisja w takich warunkach prowadzona za pomocą łącza optycznego (laserowego) trwała poniżej minuty z prędkością przekraczającą 1 gigabit na sekundę. Stanowi to wynik znacznie lepszy niż w wypadku łączy radiowych. Dla porównania w sieci komórkowej LTE uzyskujemy transfer sięgający 100 megabitów na sekundę. 

Jak zapewnia Cassidian łącza optyczne o tak ogromnej przepustowości umożliwią np. pełne wykorzystanie nowoczesnych systemów rozpoznawczych i obserwacyjnych. Obecnie ilość pozyskiwanych przez nie danych jest tak ogromna, iż niemożliwa jest ich transmisja w czasie rzeczywistym z użyciem łączy radiowych. 

System łączności optycznej może więc być wykorzystany miedzy innymi przy przesyłaniu danych z dronów rozpoznawczych. Dodatkową zaletą łączy laserowych jest ich wysoka odporność na przechwycenie. Natomiast poważne ograniczenie może stanowić podatność na zakłócenia wynikające ze złych warunków pogodowych, czy innych czynników ograniczających widoczność i zmniejszających zasięg komunikacji optycznej. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24