Niemcy: Koniec negocjacji na MEADS w tym roku?

21 czerwca 2017, 14:45
MEADS TLVS ILA NImecy
System MEADS na ekspozycji Bundeswehry podczas ILA 2016. Fot. J.Sabak
Reklama

Ministerstwo obrony Niemiec poinformowało oficjalnie, że zamierza zakończyć negocjacje w sprawie systemu obrony powietrznej TLVS, bazującego na zestawach MEADS jeszcze w tym roku – donosi agencja Reuters.

Wcześniej informowano, że negocjacje w sprawie systemu TLVS rozpoczęły się 29 maja br. Jak zaznacza Reuters, zamknięcie tego procesu w bieżącym roku miałoby umożliwić zatwierdzenie kontraktu przez parlament w 2018 roku. Jak wiadomo, jest to wymagane w wypadku każdej większej umowy na zakup uzbrojenia dla sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec.

Przed startem rozmów resort obrony Niemiec przeprowadził analizy dotyczące możliwości realizacji programu. W oficjalnym raporcie stwierdzono, że MEADS oparty na TLVS jest „technologicznie wykonalny” i zapewnia zdolności, które będą przydatne w przyszłości. Wskazano też, że dzięki „(…) elastycznej, otwartej i modułowej architekturze systemu” jego budowa pozwala na oczekiwanie „skoku zdolności i istotnych zalet operacyjnych” w stosunku do dzisiejszego systemu używanego przez Bundeswehrę.

Czytaj więcej: MEADS: Zbudujemy warstwowy system obrony powietrznej [WYWIAD]

W tym samym dokumencie poinformowano też o przesunięciu czasowym realizacji programu, przez co jego przedłożenie do zatwierdzenia parlamentowi do lata 2017 nie będzie możliwe. Opóźnienie określono na około 15 miesięcy, między innymi z uwagi na „kompleksowość” TLVS tak pod kątem technicznym, jak i programowym.

Obecnie niemiecki resort obrony uznał już jednak, że oferta jest na tyle dopracowana, że mogą być prowadzone negocjacje, przedstawiono też harmonogram ich realizacji. TLVS będzie realizowany we współpracy MBDA i Lockheed Martin, a dokładne zasady kooperacji przemysłowej zostaną określone w trakcie negocjacji w władzami Niemiec.

Czytaj więcej: Niemcy: Ruszają negocjacje ws. zakupu MEADS

MEADS to system przeciwlotniczy, opracowany we współpracy przemysłów obronnych Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Włoch. Był projektowany od podstaw z założeniem wprowadzenia otwartej architektury i zdolności dookólnego zwalczania celów. Jego podstawowe uzbrojenie stanowią pociski PAC-3 MSE. W ramach projektu TLVS zostanie również zintegrowany z rakietą IRIS-T SL produkcji koncernu Diehl Defence, przeznaczoną do rażenia celów manewrujących na krótszych odległościach. Decyzja o wyborze MEADS jako podstawy dla realizacji TLVS podjęta została w 2015 roku.

Nowy taktyczny zintegrowany system obrony powietrznej TLVS ma zastąpić w niemieckiej armii wykorzystywane obecnie baterie Patriot PAC-3. Po jego wdrożeniu w zakładanym kształcie obok zestawów MEADS Republika Federalna przywróci też zdolności w zakresie obrony przeciwlotniczej na krótszych odległościach za pomocą dedykowanego systemu (IRIS-T SL).

Czytaj więcej: Niemcy: Przeciwlotnicza reforma do kosza. Dziurawa tarcza NATO dla Polski? [ANALIZA]

 

Obecnie obok Patriotów jednostki Luftwaffe (w całości odpowiedzialne za naziemną obronę przeciwlotniczą w Niemczech) dysponują jedynie zestawami bardzo krótkiego zasięgu Stinger/Ozelot. Niedawno ministerstwo obrony rozpoczęło proces „utrzymywania i polepszania” zdolności obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu. Program, w ramach którego może zostać wyłoniony następca systemu Stinger/Ozelot, jest na wstępnym etapie, ale jego realizacja nie jest powiązana z podpisaniem kontraktu na TLVS. Prawdopodobnie w związku z tym projektem w perspektywie Niemcy zwiększą liczebność pododdziałów OPL „dolnego piętra”, gdyż obecnie jest ona dalece niewystarczająca w stosunku do potrzeb.

Zestaw MEADS jest też oferowany Polsce w programie Wisła. Uaktualniona oferta została złożona w styczniu br.  

Czytaj więcej: Nowa oferta MEADS dla Polski. "Transfer technologii GaN" 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
KrzysiekS
środa, 21 czerwca 2017, 23:26

Poproszę o proste odpowiedzi: 1 Jaki efektor ( Pac 3 MSE może Iris T SL -który jeszcze nie jest zintegrowany) będzie produkowany w Polsce? 2. Jaki radar (GaN ?) lub jego elementy będą produkowane w Polsce. 3. Co ze stacji dowodzenia i jaki soft zostanie przekazany do produkcji w Polsce? Przypominam Lockheed Martina to Offset za F-16 odsyłam do raportu NIK z 2016.

Marek1
czwartek, 22 czerwca 2017, 09:06

W razie wybrania syst. Patriot(prawie pewne) odpowiedz na twe pytania to 3 x ŻADEN. Offset i możliwości polonizacji systemu Patriot dot. wyłącznie kwestii całkowicie pomocniczych (malowanie, maskowanie, łączność wewnętrzna, itp). USA NIE dzieli się swymi tajemnicami z najlepszym i najbardziej lojalnym sojusznikiem.

KrzysiekS
czwartek, 22 czerwca 2017, 07:53

Przepraszam chodziło mi o raport NIK z 2006

niki
środa, 21 czerwca 2017, 15:47

O ile mi wiadomo to MEADS jest oferowany Polsce i w Wiśle i w Narwi. Jego zaletą jest właśnie ze kupując jeden system można obsłużyć oplot średniego i krótkiego zasięgu. WP powinno dobrze przetestować ten system skoro jest nim zainteresowane.

Davien
środa, 21 czerwca 2017, 22:50

Niki MEADS na Wisłe nie nadaje sie zupełnie bo 45km zasiegu przeciwko samolotom to jest pułap Narwi, a MEADS dalej nie ma czym strzelać. To tak samo jakbys chciał najnowszym Pancyrem zastapić S-400 Powodzenia

john
środa, 21 czerwca 2017, 20:56

Przetestować? Jedna rakieta Pac 3 MSE to koszt 5 mln dolarów podobno. A jak do tej pory innych rakiet brak. Ciągle piszą, że mogą zintegrować Iris T SL ale jakoś od dwóch lat już piszą i dalej go nie zintegrowali. Dodatkowo Iris to zasięg 40 km na Wisłę bardzo słabo i jak to na ten typ rakiet dość podatne na złe warunki atmosferyczne. Dodatkowo widać też łapie obsuwę MEADS podobnie jak i Patriot. Obrotowy radar zawsze będzie gorszy od stacjonarnego. Za to MEADS będzie bardziej mobilny. Dla porównania koszt Skyceptora to 20 % Pac 3 MSE czyli 1 mln dolarów czyli też bardzo tania to ona nie jest jak twierdzą niektórzy.

ee
czwartek, 22 czerwca 2017, 17:44

Niemcy popierają swój przemysł obronny, ale to nie jest interes Polski.

ee
czwartek, 22 czerwca 2017, 17:42

Jakiekolwiek zakupy z firm kontrolowanych przez obce rządy powinny być zabronione, ponieważ nie ma szans na sprawiedliwe traktowanie przed sądami w przypadku niedotrzymania umowy.

dush
środa, 21 czerwca 2017, 18:57

A przed kim Niemcy mają się niby bronić przecież to sojusznik cichy Rosji, no chyba , że przed USA.

BUBA
czwartek, 22 czerwca 2017, 23:21

I ten cichy sojusznik Rosji wyposażył nas w Leoparty 2 plus MiGi-29 i chciał jeszcze dorzucić Patrioty, bo dzielni Polacy nie potrafią niczego porządnego zbudować w XXI wieku a ich specjalnością jest wieczny dialog techniczny...i błagania o wsparcie u Amerykanów.

m
czwartek, 22 czerwca 2017, 08:57

No więc właśnie - a w razie czego sprzedadzą wiedzę o MEADS Rosjanom :)

Tweets Defence24