Niebo nad Irakiem pod nadzorem Luftwaffe

9 lipca 2020, 08:35
RAT31DL
Fot. Bundeswehr/Florian Süßenbach

Niemieckie siły powietrzne rozmieszczają w Iraku stanowisko radarowe, które wesprze kontrolę i nadzór tamtejszej przestrzeni powietrznej.

Od kilku dni trwa przerzut do Iraku elementów radaru RAT-31 DL/M, należącego do niemieckich sił powietrznych (Luftwaffe). System jest przemieszczany z pomocą samolotów transportowych An-124. Po przygotowaniu do działań będzie stanowił istotne wsparcie dla systemu obserwacji i nadzoru przestrzeni powietrznej w Iraku.

Niemcy zdecydowali się na rozlokowanie go w ramach misji NATO, na wniosek i za zgodą rządu w Bagdadzie. Stosowny wniosek został zatwierdzony przez Bundestag 25 marca 2020 roku, a więc dwa tygodnie po tym, jak parlament polecił zakończenie misji samolotów rozpoznawczych Tornado na Bliskim Wschodzie.

W trakcie przygotowania do misji wdrożono środki bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Żołnierze odbędą czternastodniową kwarantannę w Irbilu, zanim zostaną rozmieszczeni w bazie Al Asad, położonej ok. 180 km na zachód od Bagdadu w celu wykonywania właściwego zadania.

RAT-31DL to radar wczesnego ostrzegania i kontroli przestrzeni powietrznej produkcji firmy Leonardo (wcześniej Selex ES). Ma on możliwość wykrywania celów na dystansach nawet ponad 470 km, włącznie z taktycznymi pociskami balistycznymi. Trzy takie stacje, pozyskane w ramach programu NATO NSIP, znajdują się na stałych posterunkach w Polsce.

Z kolei Niemcy rozmieszczają w Iraku wersję RAT-31 DL/M, przystosowaną do przerzutu, w tym drogą powietrzną, w kontenerach 20-stopowych. Powstała ona m.in. właśnie z myślą o prowadzeniu operacji ekspedycyjnych. Stacje typu RAT-31 DL/M zostały zakupione przez Niemcy, Włochy, Austrię i Indonezję. Łącznie (uwzględniając wersje stacjonarne i mobilne) radarów RAT-31 DL sprzedano już ponad 50 sztuk, odgrywają one ważną rolę w systemie wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej NATO.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Natowiec
czwartek, 9 lipca 2020, 11:07

NATO NSIP na stan obecny daje widoczność 470 km Poza horyzontem Czyli jest skromny czas na przygotowanie

Africa Corps
czwartek, 9 lipca 2020, 11:05

Luftwaffe BRONI Polski Taki to stan radarowy KICHA

ktos
czwartek, 9 lipca 2020, 21:34

ale powiedz przeczytales artykul czy nie? Luftwaffe ma po prostu ten sam sprzet co Polska.

czwartek, 9 lipca 2020, 13:23

Luftwaffe nie broni dzisiaj nawet Niemiec

Jabadabadu
czwartek, 9 lipca 2020, 15:59

Wystarczy, że na (podobno) amerykańskim terenie zainstalowali swoje, niewątpliwie sojusznicze, zabawki.

Tweets Defence24