News Defence24.pl: Gowin nie zostanie ministrem obrony?

29 października 2015, 14:18
Gowin2
Fot. Adrian Grycuk/Wikipedia/CC BY SA 3.0/[https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en]
Reklama

Jarosław Gowin, wymieniany wcześniej jako kandydat na szefa MON w rządzie Prawa i Sprawiedliwości nie obejmie funkcji ministra obrony narodowej, to efekt dotychczasowych negocjacji pomiędzy PiS, Polski Razem i Solidarnej Polski – dowiedział się Defence24.pl. Decyzja o tym, kto obejmie stanowisko szefa MON zostanie podjęta w najbliższych dniach, "sytuacja jest bardzo dynamiczna" - podkreślają nasi rozmówcy.

Jak dowiedział się z dwóch niezależnych źródeł Defence24.pl, podczas dotychczas prowadzonych negocjacji pomiędzy przedstawicielami Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem oraz Solidarnej Polski zapadła decyzja, że Jarosław Gowin nie zostanie mianowany szefem resortu obrony narodowej. Gowin obejmie prawdopodobnie inną funkcję.

Na razie nie ustalono, kto ma zostać mianowany ministrem obrony narodowej w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja odnośnie wyboru szefa MON zostanie podjęta w ciągu kolejnych dni.

Wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości i kandydatka tej partii na premiera Beata Szydło poinformowała na początku października br., że najbardziej prawdopodobnym kandydatem na ministra obrony narodowej w utworzonym przez nią rządzie będzie Jarosław Gowin.

Jak podkreślają nasi rozmówcy, ze względu na fakt iż do zaprzysiężenia rządu pozostało jeszcze dwa tygodnie, rozważanych jest bardzo wiele scenariuszy w zakresie obsady stanowisk, a sytuacja jest określana jako "bardzo dynamiczna i może ulec zmianie". Dominuje opinia, że do końca nie będzie pewności co do ostatecznego kształtu Rady Ministrów. 

Jarosław Gowin jest prezesem partii Polska Razem – Zjednoczona Prawica. Brał udział w pracach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, nadzorował prace nad opracowaniem programu Zjednoczonej Prawicy w obszarze bezpieczeństwa. Wcześniej, w latach 2011-2013 sprawował stanowisko szefa resortu sprawiedliwości w rządzie koalicji PO-PSL.

 
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 35
Reklama
patriot
piątek, 30 października 2015, 10:02

Wezma generała Polko na ministra MON?

rmarcin555
piątek, 30 października 2015, 14:43

@patriot Rozumiem, że sobie żartujesz. Facet w życiu dowodził samodzielnym batalionem tylko.

Zupa z Kraba
piątek, 30 października 2015, 10:20

Tak i wtedy cała Polska armia to będą siły specjalne a w linii nikogo nie będzie. Tak jak na Ukrainie, jednostek specjalnych nie chcieli na front wysyłać bo to marnowanie ludzi, pieniędzy i potencjału. Jednostki spec. są od czego innego.

dffdf
czwartek, 29 października 2015, 19:11

... z zupełnie innej beczki, ale nie daje mi to spokoju: czy to prawda, że do Tartus w Syrii zawinął chiński lotniskowiec Liaoning-CV-16? Zaczynam mieć problemy z odróżnianiem prawdy od fałszu.

Kael
piątek, 30 października 2015, 14:31

Bzdura panie kolego, pewna bulwarówka Izraelska takiego newsa dała, RT podchwyciło i trąbiło na cały świat aż, tu proszę być zaskoczonym... drugi kanał propagandowy Kremla czyli Sputnik musiał to dementować. Jaja jak berety że jeden kanał propagandowy dementuje doniesienia drugiego. Okręt ćwiczy operacje lotnicze i zgrywanie grupy bodaj na oceanie Indyjskim był jeszcze do niedawna, wykluczono jego udział w tej awanturze.

oko
piątek, 30 października 2015, 02:40

Bzdura, bzdura, bzdura wierutna. Po pierwsze: Chiny starannie unikają angażowania się w tego typu umiędzynarodowione konflikty jak Syria, w tym w szczególności opowiadania się po którejkolwiek ze stron. Leży to u samych podstaw chińskiej polityki zagranicznej. Po drugie: lotniskowiec to bydle jakich mało, wzbudzające powszechne zainteresowanie wszędzie gdzie tylko się pojawi. Gdyby więc rzeczywiście wypłynął z Chin do Syrii to internet już dawno byłby zalany jego fotografiami w cieśninie Malakka, Bab al-Mandeb, z Morza Czerwonego, wreszcie z kanału Sueskiego. Żadnych zdjęć nie ma, więc żaden chiński lotniskowiec się w tych miejscach nie znalazł.

Krzysiek
niedziela, 1 listopada 2015, 07:35

Jak będzie Macierewicz to chociaż porządek zrobi z ilością Generałów trochę ich za dużo :-)

say69mat
czwartek, 29 października 2015, 18:02

@def24.pl: Jarosław Gowin, wymieniany wcześniej jako kandydat na szefa MON w rządzie Prawa i Sprawiedliwości nie obejmie funkcji ministra obrony narodowej, to efekt dotychczasowych negocjacji pomiędzy PiS, Polski Razem i Solidarnej Polski – dowiedział się Defence24.pl. say69mat: Jeżeli w ramach walki wyborczej stosuje się marketing realizowany za pomocą hasła : '500 złotych na każde dziecko'. To można wnioskować, że resorty zwane siłowymi. W tym MON zostaną obsadzone przez kadry tworzące rdzeń Prawa i Sprawiedliwości. Gowin, jako człowiek z zewnątrz nie miał oparcia w elitach partyjnych do przejęcia kontroli nad tak wrażliwym resortem.

antex
piątek, 30 października 2015, 02:43

A jakie kwalifikacje mieli obecny i poprzedni ministrowie obrony - dziennikarz i psychiatra? Dlaczego akurat fliozof miałby być gorszy? Zreszt brak kwalifikacji chyba immanentnie wpisany jest w zasadę "cywilnej kontroli nad wojskiem" No może tylko Szeremietiew wyłamuje się kompetencyjnie z tego schematu ... ale o nim niestety cicho :(

ZZR
piątek, 30 października 2015, 14:25

Skoro filozof skompromitował się na stanowisku ministra sprawiedliwości to lepiej już mu nic nie powierzać.

JA
piątek, 30 października 2015, 10:07

Z pewnością Siemoniak ma większe kompetencje by czymkolwiek zarządzać niż Gowin. Najlepsza uczelnia ekonomiczna SGH a to wiedza przydatna na takim stanowisku. Ponadto pełnij już jakąś funkcję w MON w latach 1998-2000. Natomiast jak patrzę na życiorys Gowina i myślę, że miałby być Ministrem ON to mi ręce opadają.

Roman
piątek, 30 października 2015, 23:34

Mr. Gouvine nadaje się na każde stanowisko ministerialne! Niekoniecznie zaraz na stanowisko ministra wojny. Obejmie dowolne aby tylko zaistnieć znowu na firmamencie rządowym

rmarcin555
piątek, 30 października 2015, 14:44

Idealnym stanowiskiem dla Gowina jest kierownik szatni z "Misa". To jest szczy możliwości tego pana.

sdv
piątek, 30 października 2015, 14:01

Gowin stwierdzil, ze nie zgodzi sie na zerwania kontraktu na Caracala i to jest jedyny powod jego odsuniecia.

patriot
piątek, 30 października 2015, 17:55

caracala jednak zostawia ale ogranicza je do 30 , reszta nowych smiglowcow bedzie inna, blackhawk lub aw149

jang
piątek, 30 października 2015, 22:15

to efekt przypomnienia,że p Gowin ŻADNEJ służby wojskowej nie odbywał Nawet na studiach..

Kilo
piątek, 30 października 2015, 13:45

Moze jednak Macierewicz?

AM
piątek, 30 października 2015, 21:35

Szeremietiew już zadeklarował, że nie powie nie.

cynik
sobota, 31 października 2015, 22:47

za duzo jest przetargow do rozstrzygniecia zeby dopuscili kogos kto bedzie pilnowal przy nich polskiego interesu

Sky
czwartek, 29 października 2015, 15:01

Czyżby reakcja na przytłaczającą krytykę kandydatury Gowina na to stanowisko? Jestem pozytywnie zaskoczony. Oby następny kandydat miał jakieś kwalifikacje w temacie.

oko
piątek, 30 października 2015, 02:44

Brak nawet jasnej propozycji na stanowisko ministra ON w pięć dni po wyborach świadczy raczej o tym, że jasnego pomysłu na to stanowisko po prostu nie ma, albo co gorsza jest ono przedmiotem jakiegoś politycznego handlu. Przykro mi, że tłumię Twój entuzjazm, ale wg mnie ta informacja akurat wróży bardzo źle ...

jimmy
czwartek, 29 października 2015, 21:47

Następny kandydat może okazać się o wiele gorszy. Gowin może i się nie zna za bardzo ale jest raczej ostrożny i powściągliwy w porównaniu do niektórych innych potencjalnych kandydatów PiS-u, którzy mogą wpaść na głupie pomysły wymyślane przez związki zawodowe itp.

Patriota
niedziela, 1 listopada 2015, 22:00

Na pewno warto pochylić się ponownie nad obydwoma przetargami i najlepiej ponownie je powtórzyć ale z nieco bardziej przemyślanymi siwz'ami uwzględniającymi wyniki dogłębnych analiz a nie bezmyślnego zastępowania sprzętu.

koko
poniedziałek, 2 listopada 2015, 13:45

Ogłoszenie przetargu, zapytania ofertowe, odwołania, protesty i masz przetarg najwcześniej za 3 lata a wtedy nowa ekipa zrobi nowy przetarg

jur73
niedziela, 1 listopada 2015, 21:58

Jak nie ma kandydata to widocznie eprawy rozwiną się zgodnie z receptą - " Recepta na murowaną porażkę: dobrać najciekawszych i najwyżej kwalifikowanych ludzi, jakich się ma, i schować, by o nich zapomniano. Niech orze jedna osoba, aż ją wykończy ogólne współczucie " Stefan Bratkowski

AMD
niedziela, 1 listopada 2015, 21:56

Będzie co ma być. Byle nowy minister nie był marionetka zwiazkow zawodowych. Tyle w temacie. "Jeśli trzymamy się terminu wspólna platforma" lansowanego przez PIS aby zmniejszyć koszty napraw smiglowcow to należy kontynuować umowę z Francuzami.

Luke
czwartek, 29 października 2015, 14:29

A juz media szuka sensaci i dramatu bo PiS, kto bedzie to bedzie i mam nadzeje ze o bedzie partiota z mysla o Polskim wojsku w glowie i sercu!

Kilo
czwartek, 29 października 2015, 16:28

Sensacje I dramat to poki co tylko Ty siejesz. Ja sie z artykulu dowiedzialem jedynie, ze Gowin nie zostanie MON I ze wyglada na to, ze jest duzo poprawek I zmian w planach. Pewnie niektorych ta wiadomosc ucieszy, niektorych zasmuci - ja nie wiem jakie kwalifikacje (czy w ogole jakies) ma pan Gowin do zarzadzania polska obrona narodowa. Za entuzjastyczne I bezkrytyczne uwielbienie rezimu (czyli "patriotyzm") to wybiera sie do ORMO lub jego odpowiednika (Obrona Narodowa?), a nie do zarzadzania caloscia. Jak to mowia, "cechy, ktore awansuja Cie na kaprala, zabija Cie jako porucznika".

kibic
czwartek, 29 października 2015, 15:53

do Luke: patriotą czy może lepiej managerem z silnym charakterem, który będzie kupować to co jest wojsku potrzebne i dobrej jakości. Patriotyzm w sercu nie może być głównym wyznacznikiem wyboru uzbrojenia, inaczej będzie powtórka z Kraba czy Gawrona.

vvv
czwartek, 29 października 2015, 15:16

jak patriota i z wojskiem w sercu i glowie to bedzie sie trzymal z dala od naszych bubili z naszej zbrojeniowki. nam potrzeba eksperta a nie filozofa co nie odroznia czolgu od haubicy

Sky
czwartek, 29 października 2015, 15:04

Chyba sobie żartujesz. Wojna w sąsiednim państwie, a Ty o ministrze obrony narodowej mówisz "kto bedzie to bedzie". "mam nadzeje ze o bedzie partiota z mysla o Polskim wojsku w glowie i sercu!" - Potrzebujemy fachowca, kogoś kto się zna na obronności, a nie ludzi wybieranych za poglądy i "patriotyzm".

FTR
czwartek, 29 października 2015, 21:40

"sytuacja jest bardzo dynamiczna" - podkreślają nasi rozmówcy. i prysnął mit o tym, że mieli już to dawno przemyślane, są przygotowani, wybierają spośród specjalistów itp... wybierają na ostatnią chwilę i nie decydują kompetencje...

pln
piątek, 30 października 2015, 08:37

A teraz pomyśl, zmienią ustawę o VAT i planują, że dzięki tej zmienie w 2016r będą mieli dodatkowo 17mld zł a co się stanie jak zamiast 17mld ściągną tylko 3mld? Z resztą dla ich szefa ważniejsza od Polski jest władza. Gierki polityczne, układanki personalne itp.

and
czwartek, 29 października 2015, 21:24

W sumie to dobrze. Szukałbym kogoś kto się na tym zna choć trochę i nie będzie mu wciskany kit.

polak mały
piątek, 30 października 2015, 18:58

ANTOŚ jest jedynym kandydatem i on rozwali armię jak służby specjalne (Siemoniak najlepszym ministrem kraby reanimował i związkowcom pokazał miejsce w szeregu)

Tweets Defence24