Netanjahu: rząd prowadzi rozmowy o normalizacji stosunków z krajami arabskimi

31 sierpnia 2020, 09:25
Premier-Izraela-Benjamin-Netanjahu-źródło-en.kremlin.ru-CC-BY-2.0-800x450
Fot. kremlin.ru
Reklama

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w niedzielę, że jego rząd prowadzi tajne rozmowy z licznymi arabskimi i muzułmańskimi przywódcami w celu normalizacji stosunków z ich krajami. W połowie tego miesiąca Tel-Awiw nawiązał relacje dyplomatyczne ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Netanjahu przyznał, że rozmowy odbyły się już z politykami z Sudanu, Czadu i Omanu. "Odbywamy o wiele więcej spotkań z przywódcami arabskimi i muzułmańskimi w celu normalizacji stosunków” - powiedział w Jerozolimie na konferencji prasowej wraz z Jaredem Kushnerem, doradcą i zięciem prezydenta USA Donalda Trumpa.

13 sierpnia Waszyngton i Tel-Awiw poinformowały, że Izrael nawiąże stosunki dyplomatyczne ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Zawarto już w tej sprawie umowę, którą negocjowały również USA i na mocy której Izrael zrezygnuje z aneksji części okupowanych terytoriów palestyńskich.

W poniedziałek do Abu Zabi udaje się delegacja izraelsko-amerykańska, która ma tam rozmawiać o realizacji zapisów umowy. Do stolicy ZEA, oprócz Kushnera, mają polecieć szef izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Meir Ben-Shabbat i doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O'Brien.

ZEA będą pierwszym państwem Zatoki Perskiej i trzecim krajem arabskim — po Egipcie i Jordanii — który ustanowi stosunki dyplomatyczne z Izraelem, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony Autonomii Palestyńskiej, Iranu i Turcji.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Derwisz
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 19:47

UAE zgodziły się finansować Palestyne OWP której brak kasy na Gaze Te mizerne c2mld ma ustabilizowac sytuację i zapewnić funkcjonowanie infrastruktury Przypominam że Arafat za kasę PRL wybudował 6 pałaców w strefie

Dudley
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 13:08

To teraz czas na najlepszego arabskiego sojusznika USA w regionie. Ostoję demokracji, praw człowieka i państwo prawa. Benjamin Netanjahu będzie mógł po przyjacielsku wymieniać doświadczenia z Muhammedem ibn Salmanem na temat stosowania praw podstawowych.

mobilny
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 12:35

Normalizacja....Czyli zaakceptować państwo Izrael

Tweets Defence24