NATO: Rosja prowadzi działania destabilizacyjne na terytorium Sojuszu

22 kwietnia 2021, 12:24
russian army military mil.ru
Fot. mil.ru
Reklama

Rosja prowadzi działania destabilizacyjne na obszarze euroatlantyckim, w tym na terytorium NATO - skonstatowała w wydanym w czwartek oświadczeniu Rada Północnoatlantycka, najważniejszy organ decyzyjny Sojuszu. Posiedzenie Rady zostało zwołane z inicjatywy Czech.

"Czeski minister spraw zagranicznych (Jakub Kulhanek) udzielił dziś informacji Radzie Północnoatlantyckiej o działaniach rosyjskich agentów na terytorium Czech, które doprowadziły w 2014 roku do eksplozji w składzie amunicji w Vrbieticach. Wybuch spowodował śmierć dwóch osób pracujących na miejscu - w związku z czym sojusznicy składają kondolencje - a także bardzo znaczące szkody materialne" - czytamy w oświadczeniu przesłanym przedstawicielom mediów.

Minister Kulhanek potwierdził, że władze czeskie zidentyfikowały dwóch rosyjskich agentów wywiadu jako odpowiedzialnych za eksplozję. Są to te same osoby, których poszukują władze Wielkiej Brytanii w związku z zamachem przeprowadzonym w Salisbury w 2018 roku na Siergieja i Julię Skripalów przy użyciu chemicznej substancji bojowej Nowiczok.

"W odpowiedzi na ustalenie odpowiedzialności Rosji za te działania Republika Czeska wydaliła 18 rosyjskich funkcjonariuszy będących członkami rosyjskich służb wywiadowczych i rozważa podjęcie dalszych istotnych kroków. Sojusznicy wyrażają głębokie zaniepokojenie destabilizującymi działaniami, które Rosja nadal prowadzi na obszarze euroatlantyckim, w tym na terytorium Sojuszu, i deklarują pełną solidarność z Czechami" - zapewnili alianci.

Rada Północnoatlantycka (NAC) jest głównym organem decyzyjnym o charakterze politycznym w strukturze NATO. Każde państwo członkowskie ma swojego reprezentanta w NAC. Rada zbiera się na różnych szczeblach co najmniej raz w tygodniu lub za każdym razem, kiedy zachodzi taka potrzeba.

W tym wypadku o zwołanie posiedzenia NAC w związku z wydaleniem rosyjskich dyplomatów zwróciły się Czechy. Poprosiły też NATO o wydanie oświadczenia w tej sprawie.

Reklama
Reklama

Po decyzji o wydaleniu 18 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Pradze, którzy zostali zidentyfikowani jako pracownicy wywiadu, Moskwa nakazała do północy z poniedziałku na wtorek wyjazd 20 pracowników placówki czeskiej. Według mediów rosyjskich, które powołują się na wypowiedzi przedstawicieli Czech, w Moskwie pozostanie jedynie pięciu dyplomatów czeskich. Rosja w ramach retorsji zabroniła czeskiej placówce w Moskwie zatrudniania obywateli Rosji.

Praga zdecydowała się na wydalenie pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej, mając uzasadnione podejrzenia, że rosyjscy agenci stoją za wybuchem w składzie amunicji w Czechach w 2014 roku.

Czeska policja zatrzymała też co najmniej pięciu podejrzanych o udział w przygotowaniu do przerzutu osób do Donbasu, aby uczestniczyły one w walkach po stronie prorosyjskich tzw. separatystów. Podejrzani mieli współpracować z wydalonymi rosyjskimi dyplomatami, związanymi z wywiadem wojskowym GRU.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
Palmel
piątek, 23 kwietnia 2021, 20:15

Rosja prowadzi działania destabilizacyjne na terytorium Sojuszu - po tym co się stało na Ukrainie i dzieje się na Białorusi

strach spojreć w przyszłość
piątek, 23 kwietnia 2021, 13:21

może w Czechach to ci sami dywersanci co trafili w Sulejmaniego. Aż się nie chce wierzyć jak ameryka podpala Europę. Szkoda, że ussmani nie walczą z takim zapałem o demokracje w polsce i arabii saudyjskiej. Chiny i Rosja ostatnią nadzieją ludzkości.

Kasieńka
niedziela, 25 kwietnia 2021, 06:54

Nie ma przyzwolenia na działania komunistów rosyjskich i chińskich.

jalt
piątek, 23 kwietnia 2021, 11:39

Wszystko robi Rosja, a nato szwenda się po morzach i granicach Rosji i udaje, że nic się nie dzieje. Wolno nato, wolno i Rosji.

wert
sobota, 24 kwietnia 2021, 10:06

tyle że NATO zaprosili a przed kacapią się bronią. Taka "drobna" różnica"

Ogólny
piątek, 23 kwietnia 2021, 01:04

No i skończyło się na tym że wszyscy wyrazili głębokie zaniepokojenie..

ato
czwartek, 22 kwietnia 2021, 23:12

Stan ukraińskiego wojska jest podobny do wszystkiego, co obecnie znajduje się na Ukrainie – do stanu kolei, elektrowni, rurociągów, portów, fabryk (te nieliczne, które pozostały) – połatany zastój z czasów sowieckich. Żołnierze to przeważnie nieszczęśliwi, zdemoralizowani poborowi i rezerwiści. Praktycznie wszyscy bardziej zdolni młodzi mężczyźni albo opuścili kraj, aby pracować za granicą, albo wykupili się, że nie zostali wcieleni do wojska. Poborowi siedzą dookoła, upijając się, zażywając narkotyki i od czasu do czasu przyjmując zastrzyki na i w poprzek linii podziału między terytoriami kontrolowanymi przez Ukrainę i separatystów.

Andrettoni
czwartek, 22 kwietnia 2021, 21:57

Rosja walczy o swoje i nie przebiera w środkach. Warto o tym pamiętać wynajmując firmy ochroniarskie do ochrony jednostek wojskowych.

Kozak
czwartek, 22 kwietnia 2021, 20:55

Dwóch chłopków wysadziło skład amunicji, później chciało otruć Skripala oczywiście typową jedynie dla Rosji trucizną. Śmierdzi to wszystko na kilometr akcją w stylu Zatoki Tonkijskiej i mobilnych laboratoriów BMC Saddama. Do tego my mamy raport Macierewicza o jedynie słusznej narracji, zupełnie przypadkowo pasujący do reszty układanki. Wychodzi na to, ze Czesi jeszcze bardziej pełzają przed USA niż my. Jak to mówią, Amerykanie będą walczyć z Rosja do ostatniego polskiego żołnierza. Aż żal patrzeć na ludzi tak bezkrytycznie łykających całą tą propagandę.

qwert
piątek, 23 kwietnia 2021, 13:53

Nic dodać, nic ująć

qwerty
piątek, 23 kwietnia 2021, 10:32

Eleborat bez sensu.

AA
czwartek, 22 kwietnia 2021, 19:28

To się dzieje od początku powstania ZSRR a oni nagle się obudzili

trzcinq
czwartek, 22 kwietnia 2021, 16:43

Beznkitu jeszcze się wam nie znudziło? Co to jest? Macie dowody na takie działania Rosji to wydalić dyplomatów, ban dla obywateli tego państwa na podróże do UE i tyle bo póki co wychodzi groteskowo. Lelum polelum na przemian UE i NATO a do tego dochodzą płacze Kijowa. Nie prowokować Rosjan i nie dostarczać broni na Ukrainę a jednocześnie rozpocząć rozmowy nt. Krymu i Donbasu. Tak wiem ciągną się już 7 lat i guano z tego wychodzi ale trzeba podjąć męskie decyzje. Takowych nie widzę a więc UE- NATO sciemę walą ile wlezie. To samo tyczy się NS2. Berlin niech się określi w której drużynie jest. No ale jak widać kochones brak a więc wątpie w jakiekolwiek zapewnienia NATO. Co do USA to czuje że w związku z kryzysem na dalekim wschodzie może co nie co Rosji obiecać- oddać. Gwarantem naszego bezpieczeństwa nie są NATO-UE i nie jest USA ( sa tylko pewnym elementem) ale silna i nowoczesna Armia Polska.

wert
czwartek, 22 kwietnia 2021, 22:42

USA już obiecały kiedyś chinczykom. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody. Na silną i nowoczesną armię mieliśmy szansę ale zamiast np drogi Korei Płd wybraliśmy jak wybraliśmy, A Ty jak wybierałeś?

bropata
czwartek, 22 kwietnia 2021, 16:35

W ramach stabilizowania sytuacji Czechy wydalają kolejnych 70 dyplomatów i pracowników ambasady Rosji w Pradze. Nawet Czechosłowacja w obliczu realnego zagrożenia utraty niepodległości nie była tak radykalna wobec Niemiec w 1938 roku.

qwert
piątek, 23 kwietnia 2021, 10:31

Czesi nie mają nic do powiedzenia, rozkazy płyną z ambasady USA

tak to już jest
niedziela, 25 kwietnia 2021, 17:26

I to jest prawda.

fcuk
czwartek, 22 kwietnia 2021, 16:10

To był de facto atak komandosów z jednostki Wympieł, więc reakcja jest testem na ile poważnym sojuszem jest NATO.

droma
czwartek, 22 kwietnia 2021, 16:03

rosja -kaput za podszeptem złego od 1948 roku prowadzi działalność destrukcyjną na teretorium zachodu pirwsza ofiara to uczelnie USA i GB co teraz widać GB się obroniło pomogła wiedza kiedy rządzili światem , jedno wiadomo zły nie zwycięży ...

Sailor
czwartek, 22 kwietnia 2021, 15:42

W ramach solidarności z Czechami wszystkie kraje sojuszu powinny wydalić po 18 rosyjskich szpiegów udających dyplomatów. Może takie postępowanie przemówi do kremlinów.

Davien
piątek, 23 kwietnia 2021, 00:51

Czechy własnei wywaliły wszystkich poza 5-cioma wiec juz chyba nie po 18-stu:)

A1amo73
czwartek, 22 kwietnia 2021, 22:42

Raczej zredukować ich placówki do 5ciu dyplomatów. Wszędzie.

Kasieńka
niedziela, 25 kwietnia 2021, 07:01

Jestem za..

Tweets Defence24