Reklama

NATO pozostanie w Afganistanie po 2014 r. Ministrowie przyjęli założenia nowej misji

6 czerwca 2013, 10:36
afghan_national_army
Coraz większą rolę za bezpieczeństwo w Afganistanie przejmuje lokalna armia. Otrzyma ona międzynarodowe wsparcie również po zakończeniu misji ISAF - fot. US Air Force
Defence24
Defence24

Po 2014 r. w Afganistanie rozpocznie się nowa misja NATO pk. Niezachwiane Wsparcie (Resolute Support) o charakterze szkoleniowym i doradczym i pomocowym, zdecydowali ministrowie obrony państw członkowskich Sojuszu.


Czytaj też: Wojna w Afganistanie: Pentagon domaga się prawie 80 mld dol. na koszty operacyjne w 2014 roku

Koncepcja przyjęta przez ministrów zakłada pozostawienie pewnej, nieokreślonej jeszcze liczebnie, grupy żołnierzy w Afganistanie po zakończeniu misji stabilizacyjnej ISAF. Wiadomo jedynie, że nowa misja będzie dużo mniej liczna niż poprzednia.

Według wstępnych założeń odpowiedzialność za południową i wschodnią część kraju po rozpoczęciu nowej misji wezmą Stany Zjednoczone, za północną Niemcy, zachodnią Włochy, natomiast za rejon Kabulu odpowie Turcja.

Konkretne decyzje co do kształtu i liczebności misji Resolute Support zapadną na kolejnym szczycie NATO,  jednak nie wcześniej niż w 2014 r i raczej dopiero po zaplanowanych na wiosnę, wyborach prezydenckich w Afganistanie.

Czytaj też: Afganistan: Karzaj wyciąga rękę do Talibów. Mułła Omar na prezydenta?

(MMT)
Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama