NATO musi inwestować w nowe technologie, żeby utrzymać przewagę nad Chinami

14 czerwca 2021, 13:37
CFW-PRO-3-20 1
Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class C. Stoner/US Navy
Reklama

Dostrzegamy obecnie przełomowy moment dla NATO jeśli chodzi o wyścig technologiczny. Od podjęcia właściwych działań, przede wszystkim inwestycji w nowe technologie, będzie zależało utrzymanie przewagi nad Chinami - mówi w rozmowie z PAP prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht.

Jak podkreśla ekspertka, w najbliższych latach należy spodziewać się zwiększenia wydatków NATO na cele technologiczne. „Jest to elementem adaptacji Sojuszu do nowej rzeczywistości i wyzwań przyszłości. Te fundusze są potrzebne do tego, aby zwiększyć innowacyjność sektora obronnego, żeby inwestować w rozwój przełomowych technologii, a także wdrażać te technologie w obszarze bezpieczeństwa i obrony” – powiedziała.

Jej zdaniem, te kwestie są ściśle związane z rozwojem nowej Koncepcji Strategicznej NATO. „Instytucjonalne i finansowe wsparcie rozwoju nowych i przełomowych technologii jest elementem większej całości, czyli procesu dostosowania się NATO do nowych wyzwań w ramach procesu »NATO 2030«. Szczyt w Brukseli ma podkreślić geopolityczne znaczenie technologii, ten komunikat powinien rezonować w stolicach krajów członkowskich” – wskazała.

W opinii Albrycht, jest to moment przełomowy dla Sojuszu i od zwiększenia wydatków i większego zaangażowania wszystkich krajów natowskich będzie zależało utrzymanie globalnej przewagi w dziedzinie obronności, przede wszystkim nad Chinami. „Sojusznicy muszą dokonać być może nawet tak przełomowego w skutkach kroku, jak kiedyś lot Apollo 11 na Księżyc i do tego są potrzebne nowe środki finansowe i właściwa koordynacja” – powiedziała.

W opinii prezes Instytutu Kościuszki sojusznicy wcześniej przespali czas, w którym Chiny zaczęły bardzo szybko i systemowo rozwijać technologie cyfrowe. „Chiny nadają teraz ton wyścigowi technologicznemu i od lat strategicznie rozwijają swoje zdolności w tym obszarze, co wzmacnia ich pozycję polityczną, gospodarczą i militarną. Dlatego na szczycie w Brukseli administracja prezydenta Bidena będzie przekonywała sojuszników do solidarnego zaangażowania się w rywalizację strategiczną z Chinami” – powiedziała.

Przypomniała, że aby zachować przewagę technologiczną, a także wzmocnić bezpieczeństwo i zdolności obronne, NATO zdecydowało się utworzyć technologiczny akcelerator dla przemysłu zbrojeniowego (Defense Innovation Accelerator), który w oparciu o kooperację między startupami a sektorem obronnym będzie wspierał rozwój innowacji, współpracę technologiczną i adopcję nowych i przełomowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, wielkie zasoby danych i ich zaawansowana analityka, technologie autonomiczne czy kwantowe. Tworzenie innowacyjnych produktów i usług w ramach działalności akceleratora ma zostać w przyszłości podparte publicznym funduszem inwestycyjnym (Venture Capital), który NATO uruchomi we współpracy z chętnymi krajami członkowskimi.

Reklama
Reklama

Albrycht dodała, że jeśli chodzi o odstraszanie i obronę głównym kierunkiem działań NATO będzie wciąż Rosja. „Konflikt na Ukrainie będzie istotnym wektorem, wobec którego będzie pozycjonowało się NATO, ale do tego dochodzą zagrożenia z cyberprzestrzeni czy działania dezinformacyjne ze strony Rosji” – zaznaczyła.

Ekspertka podkreśla też, że wraz z rozwojem nowych technologii zwiększają się zagrożenia w cyberprzestrzeni. „Nie można zapominać, że znaczna część cyberataków pochodzi z Rosji. Nowe technologie, które NATO chce rozwijać, mają też służyć temu, abyśmy byli bardziej bezpieczni w cyberprzestrzeni” – zaznaczyła.

W poniedziałek w Brukseli rozpoczął się jednodniowy szczyt NATO. Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głównym tematem rozmów jest inicjatywa "NATO 2030", mająca wzmocnić jedność Sojuszu i przygotować go na wyzwania przyszłości.

Szefowie państw i rządów NATO spotykają się w kluczowym dla Sojuszu i bezpieczeństwa zbiorowego momencie. Liderzy 30 państw członkowskich, w tym prezydent USA Joe Biden, podejmą decyzje o przygotowaniu NATO na obecne i przyszłe wyzwania, wśród których wymieniono agresywne zachowania Rosji, terroryzm, cyberataki i technologie zakłócające, wzrost potęgi Chin oraz wpływ zmiany klimatu na bezpieczeństwo międzynarodowe.

To wyzwania, z którymi w coraz bardziej nieprzewidywalnym i konkurencyjnym świecie samodzielnie nie poradzi sobie żadne państwo, dlatego solidarność i jedność transatlantycka jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa i obrony sojuszników - podkreślają przywódcy NATO.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 39
Reklama
Piotr
wtorek, 15 czerwca 2021, 12:29

Brak konsensusu politycznego w NATO widać gołym okiem, technologicznie NATO ma przewagę nad Chinami, ale oni cały czas gonią sojusz, a Rosja?,nie można porównywać sojuszu do Rosji w jakichkolwiek liczbach, bo to nie ma sensu.

im bardziej Puchatek zaglądał do środka tym bardziej nie było tam Prosiaczka
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:34

",nie można porównywać sojuszu do Rosji w jakichkolwiek liczbach, bo to nie ma sensu." Oczywiście, Rosja swoją bronią atomową może unicestwić całe NATO z USA włącznie w kilka godzin. (Z wzajemnością ze strony USA oczywiście bo reszta "szaraczków" się nie liczy).

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 23:58

A Rosję może odparować USA, Francja UK więc jak widac cos kiepsko ci wychodzi liczenie. Aha, USA ma w przeciwieństwie do Rosji całkiem mocno rozbudowany system antybalistyczny:)

Hah
wtorek, 15 czerwca 2021, 12:13

Bo jak pani prezes mówi, to mówi. Gdybym potrafił tak samo mówić tyle o niczym, też zostałbym prezesem. I ekspertem. Od gumowych dzwonków:>

Kipi
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 20:03

NATO to wydmuszka, w którą wierzy PIS jak w Boga. Jedynym sposobem na szybszą modernizację jest by emerytury wojskowe były wypłacane z ZUS, a pozyskane pieniądze były w całości wydane na modernizację techniczną.

Hanys
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:13

NATO ma przewagę nad Rosją i Chinami jedynie w propagandzie. Jako całość NATO jest słabe militarnie i podzielone, a USA jest za oceanem i nie jest w stanie prowadzić wojny lądowej w Europie czy Azji na pełną skalę, gdyż na lądzie to Rosja sama jest silniejsza + Chiny to już w ogóle nie ma o czym mówić. Gdyby NATO nie miało broni atomowej, to już dawno byłoby rozwalone, gdzieś w latach 70-80 XX w.

Bumer
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:10

I mięlibyśmy taki dobrobyt jak w Rosji.

OrangeBoss
wtorek, 15 czerwca 2021, 20:29

Co to za myślenie _Albo z tymi albo z Tamtymi_ a mam pytanie A Możemy tak sami dla siebie w obronie własnych interesów w zgodzie z innymi? Czy Pan potrzebuje Pana nad sobą albo tego albo tamtego a ten lepszy bo daje kasy więcej niż tamtem. Zamiast inwestycje we własne siły zbrojne płacimy innym myśląc że nas obronią. A może by tak referendum w tej sprawie? Przypomina mi to dawne dzieje w historii RP

Yh
wtorek, 15 czerwca 2021, 08:34

Gdyby Rosja nie miała broni atomowej... zresztą może nie mają kto ich tam wie.

Kot
wtorek, 15 czerwca 2021, 08:32

Ile rosja ma lotniskowcow a ile NATO? Kuzniecowa policz za 0,5 jednostki.

OrangeBoss
wtorek, 15 czerwca 2021, 20:30

Ale co kogo NATO skoro my nie mamy! Pomyślałeś kiedyś o tym?

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 23:59

Wy w Rosji istotnie juz lotniskowcó nei macie:0 Kuznicowa nie licze bo tylko rdzewieje w porcie:)

andys
wtorek, 15 czerwca 2021, 16:53

Remontowany Kuzniecow to 0 jednostki.

Jj
wtorek, 15 czerwca 2021, 08:29

Ciekawe podejście, to czemu rosja jeszcze nie atakuje NATO tylko czeka aż się umocni? I jak poradzą sobie Chiny beż Europy jako rynku zbytu?

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 07:17

Hanysku, Rosja od NATO jest znacznei słabsza czy to na ladzie , w powietrzu czy na morzu. Chiny sa silniejsze od USA na lądzie(ilościowo) a gorsze na wodzie i w powietrzu. Tak wieć żeby nie terror słuzb rosyjskich Rosja dawno by się rozleciałą sama i żadne broń jądrowa by jej nie pomogła. A w latach 80-tych to ZSRS bładał dosłownie USA o podpisanie INF.

Alaris
wtorek, 15 czerwca 2021, 00:01

Gdzie Rosja albo Chiny ma przewagę na lądzie oprócz w liczebności? Mało tego o ile na lądzie rosja i NATO są porównywalne to na morzu i w powietrzu władze mają Stany i ich sojusznicy.

Jelcyn
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 23:24

Hanys czy Borys???

Piotr Dębski
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 20:46

NATO ma nieporównywalnie więcej sprzętu wojskowego, żołnierzy, samolotów itd. niż Rosja. Samych samolotów wojskowych NATO ma 11x (jedenaście razy) więcej niż Rosja, nie mówiąc już o tym, że NATO ma sprzęt średnio znacznie nowszy. Do tego około 10 krotnie większą gospodarkę i 5 krotnie większą ilość ludności niż Rosja. Problemem jest brak konsensusu politycznego w NATO. Chiny za to to już gigant, inny poziom zagrożenia, kompletnie nieporównywalne z Rosją.

Trzcinq
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:27

NATO to zlepek państw połączonych w sojuszu wojskowych jednak prym wiedzie polityka a to już oznacza że pomimo zapewnień to nadal realizujący swoją politykę często że sobą sprzeczną zlepek. Niestety na palierze okey w rzeczywistości kolorowo to już nie jest

Michał
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:02

Wystarczyło zabronić firmie HUAWEI inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną Europy i USA, aby już po 1 roku stała się cieniem samej siebie. Krytyczny spadek finansowania nie zrównoważył niby olbrzymi chiński rynek ani rynek całej Azji. Firma poległa. Nie karmy (nie finansujmy) własnych wrogów

Trzcinq
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:31

Karmicie swoich "wrogów" od dawna a co do Huawei to właśnie powstał HarmonyOS i podbija Azję a niebawem zawita do EU. A tak wogole to czemu jej zabraniać czegokolwiek? Szpiegostwo uprawiało uprawia i będzie uprawiał rząd USA za pośrednictwem swoich firm takich jak Apple czy Google. NSA Ci coś mówi? Jeśli Chiny nazywasz wrogiem to co mamy powiedzieć o USA? Ja uważam że USA to fałszywy sojusznik i zdania nie zmienię. Oczywiście wiem że ludzie chcą żyć w dostatku i spokoju ale jakim kosztem? Czy można inaczej? Ano można ale kasa jest kasa dla siebie i rodziny oto podstawa polityki a jak wiemy politycy rządzą

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 17:03

I nikt w EU nawet na ten system nei spojrzy bo i czemu?? Brak podstawowyh funkcji do jakich sa przyzwyczajeni w EU i na świecie, a co do podbijania to podbijac może ale jedynei Chiny i Rosje. USA to nasz sojusznik wiec daruj sobie . Itak ludzie wola zyc w spokoju a nie pod butem satrapii jak Rosja czy Chiny, ale rozumiem że musisz parę rubelków zarobic, tylko kim wtedy jesteś, sam sobie odpowiedz.

Piotr
wtorek, 15 czerwca 2021, 19:06

Do czasu, historia się kłania.

Trzcinq
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:26

Nie rozumiem dlaczego Chiny są postrzegane przez NATO jako przeciwnik? ChRL uzane zdecydowana większość państw na świecie. Chiny uznają (I słusznie) Tajwan za zbuntowana prowincję. Temat ciężki do rozwiązania tej kwestii ale trzeba szukać rozwiązań a nie potęgować napięcia. Co do samej historii najnowszej proszę zapoznać się jak wyglądały Chiny przed 2 wojna światową, dlaczego Mao znalazł poprqcie w narodzie, kto uciekł na Tajwan oraz kto jest odpowiedzialny za wzrost dzisiejszych Chin. Chiny jak widać nie zamierzają być podnóżkiem USA i ich sojuszników i to jest ich największą wina. A i jeszcze jedno Komunizm to jest w North Korea a nie w Chinach więc proszę nie mylić pojęć.

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 07:20

Znowu.... To po kolei: Chiny sa agresywnym pastwem zagrażjącym praktycznei kazdemu państwu w rejonie. W Chinach jest kmunizm pełna gebą tyle ze z dodana własnością prywatna ale pod scisła kontrola rządu, nie są tak głupi jak bylo ZSRS. Na Tajwan uciekł Legalny chiński rząd a pogrobowcom bandziora Mao nic do tego. To oni sa zbunowana prowińcja Tajwanu wiec juz skończ .

Trzcinq
wtorek, 15 czerwca 2021, 14:55

Ile można pisać oczywista oczywistość waszej ograniczonej myśleniowo osobie? "Agresywne panstwo" a komu to zagraża? Spór trwa o wyspy o których przynależności nikt nie jest w stanie określić na 100% wiemy natomiast że Japończycy większość zagarnęli i powinny zwrócić. W CHRL KOMUNIZM? To ty najpierw wygoogloj sobie definicje komunizmu. Komunizm obecnie masz w Korei Północnej i właściwie tylko tam. Na Tajwan zbiegli ci którzy we współpraccy z zachodem niszczyli ten kraj. Dzięki nim Mao wyrósł i pogonił łajdaków którzy swe miejsce znaleźli na Tajwanie i w walce światopoglądowej lądowali tam kase i swe poparcie. Świat uznał ChRL nawet wy Davirabi Tajwan tylko kilka nieistotnych państw. Zanim napiszesz następnym razem bzdury w swoim stylu to lepiej się przygotuj

OrangeBoss
wtorek, 15 czerwca 2021, 20:41

ChRL jest uznana przez wszystkie państwa na świecie z wyjątkiem buntowników z Tajwanu. ChRL uznana została również przez USA panie Davien. Nie rozumiem tej dziwnej rozmowy sprowokowanej przez was panowie. Albo faktycznie probujecie pisać historię na nowo lub jawnie sobie pogrywacie z ludźmi w kulki. Jesteście niewiarygodni

Davien
sobota, 19 czerwca 2021, 00:02

Jak widać jak prawda dla cibie i trzcinq niewygodna to zakrzyczec i zakłamać:))A buntownikami nie są Tajwańczycy ale komunisci z kontynentu, wiec nei pisz na nowo historii po sowiecku.

azure
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 20:07

Przeciw komu się Tajwan ,,zbuntował" ? ;)Bardziej można określić Tajwan jako pozostałość wolnych Chin z rządem na uchodźctwie niż jako buntowników. Owszem Mao wygrał wojnę domową. Jak wyglądały Chiny przed 2 wojna-dodaj że lepiej niż w trakcie rewolucji kulturalnej które to szczęście ominęło Tajwan. Poziom życia nadal jest wyższy na Tajwanie więc darujmy sobie peany na rzecz komunizmu bo to jednak komunizm. Fakt że w tym przypadku oznacza to dyktatorskie rządy ,,zbiorowego cesarza" czyli partii niczego nie zmienia.

Trzcinq
wtorek, 15 czerwca 2021, 11:40

Na Tajwan zbiegli ci którzy przy popraciu zachodu wykorzystywali Chińczyków dla swych celów czyli Kapo z Kuomintangu. Po przegranej wojnie ci Kapo zbiegli na Tajwan a cały świat uznał ChRL!!!!!!!!!!!!! Bogactwo Tajwanu wzięło się z poparcia i pomocy panów z zachodu. Obecne Chiny to nie era Mao! @Vhb kwestia ukraińska to co innego ale faktycznie ukraiński Tajwan. @marek jaki idol? Nie wkładaj mi do ust rzeczy które sobie wymyśliłeś! Nie przeszkadza to USA nadal prowadzić interesy z Chinami nie? @BN a kogo to Chińczycy chcą sobie podporządkować? Spór jest o wyspy które przynajmniej w części należą się China! Ujgurzy to mniejszości no i Tybet. Nie rozgrzeszam Pekinu bo to powinno się piętnować ale Pekin to pikuś przy działalności Waszyngtonu

Vhb
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 20:04

Donbas Ługańsk to też zbuntowane tereny, które wróciły do macierzy.

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 19:15

Gratuluję tobie idola w postaci Mao. Dodaj sobie do niego Lenina, Stalina, Pol Pota i Kima wraz z tatusiem a będziesz miał największych światowych bandytów w komplecie. Poza tym Chiny swego czasu dobrze żyły z USA. Skończyło się to wtedy, kiedy ich armia czołgami zaczęła rozjeżdżać studentów.

BadaczNetu
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:24

Każde państwo silne dąży do podporządkowania sobie państw słabszych. To nie koniecznie musi być podporządkowanie zbrojne: równie dobrze może być ekonomiczne, według starej zasady: będziecie płacić to pozwolimy wam żyć. Na początku może być całkiem dobrze, ale jak się pojawi jakiś kryzys albo po prostu będzie można, to okupant podniesie stawki za ochronę i wtedy może się zrobić gorzej. Albo całkiem źle, jak Chiny stwierdzą, że jakiś kraj ma np, ważne surowce ale awanturujących się mieszkańców, to może trzeba tych mieszkańców usunąć. Testują to teraz na Ujgurach - jak będą silniejsi i nie będą się liczyć z opinią publiczną to mogą zrobić szybkie "ciach" i nikt się nawet o niczym nie dowie. Podobno kilka lat temu, z wysokiego wiaduktu spadł w Chinach pociąg. Większość ludzi zginęła od razu, ale część dopiero kiedy przywiezione buldożery szybko zasypywały pociąg ziemią żeby nie było go widać na zdjęciach satelitarnych - opowieść usłyszana od Chinki która widziała to własne oczy.

Trzcinq
wtorek, 15 czerwca 2021, 07:40

Ale próba narzucenia swego zwierzchnictwa przez USA to nikomu nie przeszkadza? Daleko nie musimy szukać nie prawdaż?

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 13:56

A co USA narzuca twojej Rosji zwierzchnictwo?? To az tak juz upadliscie?

drugi Deviant
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:45

Właśnie tak. Idealna odpowiedź. Dokładnie wg. tego co mówił ostatnio wykładowca. Jak ktoś nie wielbi USA to sowiet, szpieg i w ogóle ....Rosjanin.

qwert
wtorek, 15 czerwca 2021, 18:15

USA nic nie narzuca Rosji, bo to za cienkie Bolki, żeby cokolwiek Rosji cokolwiek narzucić. Choć chęć mają nieodpartą

Davien
sobota, 19 czerwca 2021, 00:05

No popatrz narzuca sankcje a Rosja jest za cienka by inaczej odpowiedziec jak płaczem.

Mikroszkop
piątek, 18 czerwca 2021, 10:20

Narzuca Rosji ceny ropy i to nie pierwszy raz.

ha ha
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:21

Koniecznie przenoście swoje firmy do Chin, dawajcie im technologię na tacy, potem w płacz bo Chiny są totalitarne w dodatku ciągle zmniejszające odstęp od Zachodu. A w dekadzie lat 90 Chiny tkwiły głęboko w latach 50 i znały jedną śrubę - M10 z łbem 6kt.

Tweets Defence24