Nasze możliwości przemysłowe są ograniczone. Nigdy nie produkowaliśmy własnego czołgu [SKANER]

7 czerwca 2018, 14:23

Gościem programu Skaner Defence24 był generał dywizji Marek Samarcew, były dowódca 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej i 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a rozmowa dotyczyła czołgu przyszłości dla Wojska Polskiego. 

Nasze zdolności przemysłowe są bardzo ograniczone. Zauważmy, że my nigdy nie produkowaliśmy własnego czołgu. Mieliśmy bardzo duże doświadczenie ale to zawsze były czołgi radzieckie, które u nas były robione, składane. Wiele różnych części, w tym zasadniczych było naszych ale od podstaw czyli od myśli poprzez technologiczne wykonanie tego czołgu - tego nie robiliśmy.

gen. dyw. Marek Samarcew

Gość programu Skaner Defence24 odniósł się przy tym sceptycznie do udziału Polski w programie czołgu nowej generacji, w związku z kosztami takiego przedsięwzięcia. 

Tutaj mamy barierę bo prawdopodobnie nie będzie nas stać na to. Gdyby poszedł taki program czołgu to połknie on budżet monowski, tak jak dzisiaj połyka program Wisła, gdzie praktycznie [...] nie starcza nam mundury, amunicję i inne rzeczy, które też są nam potrzebne.

gen. dyw. Marek Samarcew

 

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 165
Zdzisław
czwartek, 14 czerwca 2018, 17:03

A wie Pan czyj był Anders,8 lat temu zaprojektowaliśmy coś co inni proponują dzisiaj,to co dziś prezentuje się na Euro Stratory

zdzisław
środa, 13 czerwca 2018, 15:22

bzdury na patyku umiemy zaprojektować i zrobić tylko,nie przeszkadzać,nie tworzyć powodów politycznych,przykład Malaja,mówi wszystko(zrobiony 12 lat temu,i dzisiaj jeszcze zostawia daleko z tyło Leoparda A5 PL.

PolExit
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 12:43

Izrael, Korea Południowa, Turcja, tez nie produkowały czołgów i innego uzbrojenia - teraz produkują. Polska i Polacy nie są w niczym gorsi, wiec takim zakompleksionym generałom dziękujemy.

Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 18:10

Izrael szpiegował i szpieguje w USA i kopiujej technolgie USA - Guru amerykańskich konserwatystów Patrick Buchanan: \"Likud (prawicowa partia Izraela - PK) sprzedał broń USA Chinom, włącznie z systemem Patriot, rakietą powietrze-powietrze Phoenix, oraz myśliwcem Lavi, który bazuje na technologii F-16. Tylko bezpośrednia interwencja USA zablokowała sprzedaż przez Izrael naszego systemu AWACS. Izrael użył Jonathana Pollarda by zrabować nasze tajemnice wojskowe i odmawia zwrotu dokumentów, co ustaliłoby, czy zostały sprzedane Moskwie.\" (\"Likud (...) sold U.S. weapons technology to China, including the Patriot, the Phoenix air-to-air missile, and the Lavi fighter, which is based on F-16 technology. Only direct U.S. intervention blocked Israel’s sale of our AWACS system. Israel suborned Jonathan Pollard to loot our secrets and refuses to return the documents, which would establish whether or not they were sold to Moscow. \") -- w: \"Whose War?\", w: The American Conservative, marzec 24, 2003 ______ Korea Płd. inwestowała masowo w naukę i wspierała najnowocześniejsze przemysły kosztem mniej nowoczesnych ---- to strategia państwa w stanie wojny, poza NATO i poza UE. Korea Płd. nie tolerowała przeludnienia w rolnictwie, czy dwuwładzę rządu i prezydenta tak jak Polacy. _______ Turcja ma ponad 80 mln. mieszkańców i trzy razy większą armię niż Polska, a więc podobnie jak Rosji opłaca się jej własna broń, ale nie mam zaufania do jakości tureckiej broni. Turcja skopiowała Leoparda oraz broń USA. Turcja graniczy z wojną na Bliskim Wschodzie, nie jest w NATO i nie jest w UE. Myśmy zerwali umowę na Caracale, Turcja takich umów nie zrywa.

bropata
piątek, 15 czerwca 2018, 10:29

No tak, Merkava jest tego najlepszym przykładem.

PolExit
środa, 13 czerwca 2018, 10:40

A co stoi na przeszkodzie żebyśmy i My szpiegowali? Żebyśmy i My inwestowali w naukę, technikę, robotykę SI? W polityce nie ma sentymentów.

Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich
wtorek, 12 czerwca 2018, 16:01

Przepraszam, rozpędziłem się, Turcja nie jest tylko w UE. W NATO nadal jest, choć kupiła S-400 odrzucając Patrioty. Pewnie wiedząc, że są nieskuteczne wobec Izraela, Rosji i Chin, bo Izrael wykrada ich tajemnice i sprzedaje Chinom, a Rosji albo także bezpośrednio, albo poprzez Chiny. Turcja twierdzi też, że USA chciały wymienić jej rząd i porozumiewa się z Rosją, a więc zastanawiam się nad jej przyszłością w NATO. Może wystąpi? Ale raczej by się jej nie opłaciło, bo może w ostateczności sprzedawać tajemnice NATO Rosji i Chinom.

Andrzej
wtorek, 12 czerwca 2018, 09:42

Od kiedy nie jest w NATO?

MAX13
wtorek, 12 czerwca 2018, 01:01

Cz coś przeoczyłem z Turcją. ___ \"Turcja graniczy z wojną na Bliskim Wschodzie, nie jest w NATO i nie jest w UE.\"

Old Owl
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 22:36

Turcja jest w NATO, a czołg Altay powstał w kooperacji z Koreą Płd.

Realista
niedziela, 10 czerwca 2018, 10:58

Zniszczenie przemysłu cieżkiego przez ludzi typu Balcerowicz i Buzek przynosi efekty . Brak zaplecza naukowego i kadrowego zrobil resztę. I nie mowcie o polskich uczelniach tecznicznych ktore prowadzą wydumane kierunki bez zastosowania w baszych warunkach a bedace tylko synekurami dla kadry pseudo naukowej . Wiem co mowie , współpracowałem z firmami ktire latamu szukaly inżynierów np. metalurgii lub spawalnictwa.

BREN
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 16:07

Jak widać Panu \"Realiście\" fakty nie mogą przesłonić jego własnej teorii ;)

bropata
piątek, 15 czerwca 2018, 10:30

Jakie fakty? Konkretnie.

MAX13
wtorek, 12 czerwca 2018, 00:50

A może coś więcej o tych faktach.

Olgierd
niedziela, 10 czerwca 2018, 13:43

Zniszczenie przemysłu :O Z tego co widzę, HSW istniała w PRL i istnieje dalej. Bumar istniał w PRL i istnieje dalej. Fabryka Broni w Radomiu istniała w PRL i istnieje dalej. Problemem tych zakładów, jako spadek po okresie przynależności do obozu Brata ze Wschodu, był brak nowoczesnych technologii. Teraz dochodzi do tego poziom edukacji, bo w PRL edukacja techniczna była na przyzwoitym poziomie. Teraz młodzież bawi się w inscenizacje historyczne oraz całuje relikwie świętych sprowadzone do szkoły przez lokalnego katechetę. Różnica..

Troll i to wredny
środa, 13 czerwca 2018, 12:53

....w PRL istniało ok 20 000 dużych firm po których dzisiaj nie ma śladu...Te które ocalały (a właściwie ich szyldy) nie mają polskich kooperantów, a ich zdolności w zakresie produkcji przypominają raczej manufaktury z XIX w. niż fabryki ze zdolnością odtworzeniową na miarę XXI w. W PRL dywizję pancerną mogliśmy odtworzyć w tydzień, dzisiaj zajmie nam to ...wiek.

Olgierd
środa, 13 czerwca 2018, 16:01

PRL to ustrój oparty na gospodarczych wizjach Marksa i Engelsa. PRL zbankrutował. A razem z nim zbankrutowało wiele fabryk, które nie potrafiły przestawić się na działanie w warunkach konkurencji.

Piotr
niedziela, 17 czerwca 2018, 22:55

i my również niedługo wzorem Grecji ogłosimy niewydolność finansową. Chciałbym panom przypomnieć, że obecny rząd zdążył już zadłużyć nas na ponad sześć bilionów dolarów ! A fabryki wcale nie zbankrutowały tylko metodycznie krok po kroku zostały najpierw spowolnione potem doprowadzone do ruiny a następnie rozsprzedane za niewielkie dla zachodniej konkurencji pieniądze. I nowi właściciele wytrzymywali tylko tyle ile musieli, czyli tzw. okres ochronny dla pracowników a następnie z głupia frant przestawały istnieć. Tym samym skazani zostaliśmy jako naród na korzystanie z dóbr wyprodukowanych przez byłą konkurencję. Czas abyśmy ponownie wstali z kolan i tymi resztkami sił odrobili straty a wszyscy wiemy, że Polak potrafi !

bropata
piątek, 15 czerwca 2018, 10:31

Wybitne.

Grim
niedziela, 10 czerwca 2018, 23:47

Oj nie dobrze jak tak wali w dekiel ideologia panie Olgierdzie. To szkodzi przy ocenie rzeczywistości i wypacza światopogląd.

czepialski
niedziela, 10 czerwca 2018, 21:52

Oj panie Olgierdzie panie Olgierdzie to wymienię kilka zakładów z mojej okolicy Kasprzak, Waryński, Warel, ZWUT, PZL WOLA można by było wymieniać dalej, ale bym zanudził każdy z tych zakładów miał produkcję specjalną. W PZL WOLA wystarczyło zlikwidować odlewnie i silnika czołgowego nie ma. O powodach, można tylko się domyślać zakład stoi na cennych uzbrojonych gruntach w przypadku innych podobnie. Takie przykłady można podać z innych miast więcej choćby z Pionek i nitrocelulozę tak potrzebną w produkcji prochów i paliwa rakietowego. O szkolnictwie szkoda tego komentować, co pan pisze tak na marginesie szkolnictwo zawodowe zlikwidowano za czasów Unii Wolności i AWS może pan im podziękować.

lsd
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 12:41

A co pracownicy zakładów Wola zrobili w celu utrzymania produkcji? To nie Balcerowicz doprowadził do upadku, to sami marni pracownicy, którzy nie potrafili przez kilkadziesiąt lat zrobić czegoś porządnego, a taki był cały pozostawiony po latach 80-tych przemysł. Dzięki Balcerowiczowi pozbyliśmy się części państwowego balastu, który był i jest niezdolny do istnienia bez pomocy publicznej. Dzisiaj nie zastanawiamy się gdzie kupić ubranie, żywność. To po prostu jest, a tylko i wyłącznie dzięki reformom Balcerowicza czy Wilczka, którzy uwolnili niewielkie ilości kapitału dla nowo powstających prywatnych firm. Produkowanie szmelcu, którego nikt nie kupi nie ma sensu. Szkoda iż tych reform nie przeprowadzono na początku lat 80-tych. Polskie prywatne przedsiębiorstwa mogłyby uczestniczyć w rewolucji technicznej tamtych czasów (rozwój oprogramowania i komputerów osobistych, medycyny i nowych materiałów). Lata 90-te to był ostatni dzwonek na wprowadzanie reform. Skutki tych reform są wysokie nie dlatego że je źle przeprowadzono, tylko dlatego iż zrobiono to tak późno (i nie ma po co winić tutaj Balcerowicza, to nie on wprowadził stan wojenny i zacementował scenę polityczną jeszcze na jedną dekadę), kiedy to nie było już na to pieniędzy a dystans pomiędzy polskimi państwowymi przedsiębiorstwami a zagranicznymi był już liczony w dziesiątkach lat.

bropata
piątek, 15 czerwca 2018, 10:33

Pracownicy nie są od wizji. Są od śrubek...

czepialski
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 21:28

Tego to się nie da komentować, co zdanie to coraz większa laurka można i tak. Ale ad rem prywatyzacja na początku lat 80 w głębokiej komunie to ciekawe pogląd, to kumple Balcerowicza z PZPR wówczas wprowadzali stan wojenny w Polsce a zachód sankcje. Bujanie w obłokach fajna rzecz to rzeczywistość stanu wojennego uniemożliwiła nam uczestnictwo w pańskiej rewolucji technicznej sankcje i zapisy COCOM a pod koniec lat 80 galopująca inflacja. Co do Balcerowicza nie będę się wypowiadał szkoda czasu i energii powiem tylko tyle są różne zdania na temat tego pana. Co do pracowników nie znam tej załogi, ale wiem na pewno, że ich pan obraził po 89 mają tyle do gadania, co i nic to zarządy tych firm są odpowiedzialne za przedsiębiorstwa i to właśnie zarząd parę lat temu postanowił o likwidacji odlewni (linie nitrocelulozy w Pionkach również). Mówił pan złom a są tacy, co chcą go kupować i biedaczki skupują używane do remontu. Koszty były rzeczywiście ogromne czy można winić Balcerowicza nie wiem, ale na pewno chluby mu to nie przynosi i na laurki nie zasługuje. I żeby nie było to nie ja zaczynam dyskusję o tym panu i kontynuować nie zamierzam nie warto.

Olgierd
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 12:25

To trzeba było kupować wyroby Kasprzaka zamiast azjatyckiej taniochy z bazaru. Zakład, który produkuje towar, który nie znajduje nabywców, bankrutuje.

czepialski
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 21:36

Zgoda pod warunkiem, że nikt nie pomaga mu w tym bankructwie i przeszedł cała procedurę restrukturyzacji.

Boczek
wtorek, 12 czerwca 2018, 09:19

Płaczek jesteś i po prostu niedzisiejszy.

czepialski
wtorek, 12 czerwca 2018, 11:56

Merytorycznie poproszę panie wczorajszy.

Boczek
wtorek, 12 czerwca 2018, 20:29

Nie kupowałeś ich produktów, to padły.

czepialski
wtorek, 12 czerwca 2018, 23:44

No rzeczywiście nie kupowałem ciągle ich brakowało. To nie był czasy, kiedy w każdym sklepie można kupić radiostację.

junger
środa, 13 czerwca 2018, 19:56

Trzeba było kupować magnetofony.

czepialski
środa, 13 czerwca 2018, 23:02

Mam do tej pory ZK240 działa.

Hansen
sobota, 9 czerwca 2018, 21:41

Nie rozumiem o co ten jazgot? Przecież powiedział prawdę.

Boczek
wtorek, 12 czerwca 2018, 09:20

Dlatego właśnie!

J. I. Jack
sobota, 9 czerwca 2018, 18:20

Co więcej, nasi byli generałowie wyglądają na niepełnosprawnych intelektualnie

anakonda
sobota, 9 czerwca 2018, 13:59

ten general jak widać już wywiesił białą flagę ,fakt że wiele wspólnych programów z niemcami zarzuciliśmy i tego juz nikt nie cofnie wiele też jeszcze zistało do zrobienia i pisanie tu w Defence 24 o tym że my nic nie możemy i nie umiemy jest mocno nie na miejscu wszak niemcy nie wywieszaja białej flagi i nie likwiduja przemysłu z powodu tego że to polacy wymyslili zderzacz chadronów a nie oni i jeszcze pare innych rzaczy .Genełale może czas na emeryture a nie prowadzic dyskusje o apatycznym nastawieniu

Okręcik
sobota, 9 czerwca 2018, 20:27

Generał powiedział prawdę nie owijając niczego w bawełnę. nasz przemysł powinien się skupić na tym co potrafi zrobić na światowym poziomie i wejść w współprace z potentatem [ i tu tez uważam Niemcy za najlepszy wybór], aby robić duże projekty. Ale jak jednych chcemy uczyć jeść widelcem a od drugich wołamy reparacje to pozostanie nam walczyć na wozach drabiniastych. wstaliśmy z kolan, aby wystawić siw na odstrzał. Caracale jakie by nie były, ale by były. Dwa wystarczyłyby aby zabrać wszystkie dzieci z zakopianki, a tak te które mamy teraz kursowały po kilka razy.

re-okrecik
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 09:54

\"Caracale by były\" ale na tym koniec tzn. przez awaryjność by nie latały i nie byłoby kasy (nie ma jej nawet armia francuska) aby je naprawić. Oczywiście nie byłoby też o wiele potrzebniejszych Wisły i innych. Ogarnij się Okręcik, może lepiej puszczac okręciki na sadzawce jak nie masz nic sensownego do powiedzenia.

Boczek
wtorek, 12 czerwca 2018, 09:46

Nie odzywaj się jak czegoś nie pojmujesz, bo się po prostu ośmieszasz jako jeden z 38 mln specjalistów od wszystkiego. ### H225M nalezą do najpewniejszych i najmniej awaryjnych maszyn! Tam gdzie logistyce nie zakręcono kurka śmigają z dostępnością 75% - w Afryce tropikalnej i na Sahelu i pokazały w Afganistanie innym maszynom, wraz z BH, w gdzie jest ich miejsce w szeregu. I właśnie dla tego Francja używa ich do najcięższych zadań SOF i dokupuje dodatkowe aktualnie. Aktualnie nie ma na horyzoncie porównywalnej maszyny - dotyczy to zresztą wszystkich \"kociaków\". NH90 nie spełnił pokładanych w nim nadziei. ### I dlatego schodzą aktualnie jak ciepłe bułki - ca. 200 zostało już zamówionych. ### Po prostu nie rozumiesz tematyki, a zabierasz głoś. A takich jest wielu i właśnie dzięki takim jak Ty, ta nasza Polska jest taka byle jaka!

ZZZ
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 12:26

Poprzednicy mieli kasę i na Caracale i na Wisłę.

MAX13
wtorek, 12 czerwca 2018, 00:56

To bardzo interesująca informacja może coś więcej o tej kasie i jej wielkości.

ZZZ
wtorek, 12 czerwca 2018, 11:56

3 lata to już zamierzchła przeszłość?

MAX13
wtorek, 12 czerwca 2018, 23:49

To podasz czy nie.

ZZZ
środa, 13 czerwca 2018, 16:08

Podać Ci przeszlość sprzed 3 lat? :D To się nazywa syndrom wyparcia.

MAX13
środa, 13 czerwca 2018, 21:25

Jak przychodzi podać konkret to, co się okazuje jak zwykle zero. Miałem lepsze zdanie o ZZZ.

ZZZ
czwartek, 14 czerwca 2018, 10:55

Konkret to przeszłość srzed zaledwie 3 lat. Boisz się jej?

Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich
sobota, 9 czerwca 2018, 20:00

Pan nie rozumie, że nowoczesne wyroby typu auto, czy broń taka jak pojazdy, rakiety, samoloty, helikoptery lepiej, szybciej i taniej zostaną wyprodukowane w przemyśle, w zbrojeniówce, które już produkowały masowo taki własny sprzęt, i które działają w otoczeniu cywilnej nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki, nauki i państwa. _______ Nawet gdyby polska zbrojeniówka była wstanie za np. 50 lub 100 lat dorównać zbrojeniówce z zach. UE, to Polakom się opłaca bardziej najpierw tworzyć nowoczesną, innowacyjną, wydajną gospodarkę cywilną oraz naukę, z których wyniknie nowoczesna zbrojeniówka, a w międzyczasie kupować broń z zach. UE (z reguły lepsza i tańsza niż z USA), niż na odwrót: usiłować tworzyć najpierw nowoczesną zbrojeniówkę, a potem z niej jakoś wyprowadzać nowoczesną gospodarkę cywilną i znakomitą naukę. Wyjątkiem są wyroby dual use, a więc np. cywilne i bojowe drony i roboty. Helikoptery H225M Caracal itp. Na starcie do nowoczesnej gospodarki blokowanie w zbrojeniówce wykwalifikowanych pracowników jest gigantycznym marnotrawstwem, bo oni nie mogą wypracować w gospodarce cywilnej pieniędzy, które pozwalają na zakup nowoczesnej broni, a na dodatek są skazani na produkcję śmieci pozbawionych wartości bojowej. ________ Wyjątki tylko potwierdzają regułę: nie wiem czy \"Polacy wymyślili zderzacz chadronów\", ale wiem, że po 1945r. żaden Polak nie dostał Nagrody Nobla w naukach przyrodniczych (min. przez zaprezentowane przez pana myślenie, że \"nie matura, lecz chęć szczera\"), a Niemcy dostali 15 razy.

anakonda
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 09:50

nigdzie nie napisałem zeby działanie nasze było poparte spontanem ,to złe zrozumienie tekstu,zarzucilem jedynie że kto nic nie robi to nigdy nic nie zrobi .Zgadzam sie równierz że zakupy z półki na dzien dzisiejszy to szansa na skok technologiczny naszej armii zle parcie na łatwe zdobywanie zaawansowanych technologi droga tylko i wyłacznie zakupu z półki to na dłuższa skale droga do nikad i trzeba opracowywac własne projekty wg łasnych potrzeb a że umiemy to zrobic ukazuje opracowany przez polaków zderzacz chadronów własnie ( to skomplikowana technologia ).Wszystko to co opisałem musi byc poparte finansami a nie tylko błogimi życzeniami ,kupujemu z półki to co nam na dzis jest niezbedne i w trakcie kontraktowania staramy sie ugrac cos dla siebie a projektujemy to w czym mamy duże doświadczenie lub duże szanse na rozwój .To wszystko musi byc zsynchronizowane i ekonomicznie podliczone ( np. nie opłaci sie kupowac amunicji najczęsciej używana ale ta specjalistyczna precyzyja o przedłuzonym zasiegu której jeszcze nie mamy i owszem,lufy do armat ,czołgów tez nie opłaca sie kupowac ale opracowac własne wraz z osprzetemnatomiast same pancerze. z powerpackiem którego tez nie mamy i owszem a nawet trzeba ) Przy dużych kontraktachmożna pozyskac pożądana technologie prowadzac rozmowy np na szeblu rządowym .W negocjacjach nie ma schematów tj wszystko z offsetem tak trzeba sie układać jak ryba w wodzie i pozyskiwac to co jest w naszym zasiegu a nie to nam proponuja na dzis po przygotowaniu sobie gruntu do negocjacji,jeśli ktos ci cos wpycha na siłe znaczy że chce niezle na tym zarobic i że za chwilke prodykt bedzie mozna pozyskac sporo taniej.

Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 23:57

Po raz drugi pisze pan \"chadron\", choć poprawna pisownia to \"hadron\", a na dodatek angielska WikiPedia podaje o zderzaczu hadronów: \"It was built by the European Organization for Nuclear Research (CERN) between 1998 and 2008 in collaboration with over 10,000 scientists and engineers from over 100 countries, as well as hundreds of universities and laboratories.\" -- czyli pański zderzacz hadronów zbudowało 10.000 naukowców i inżynierów ze 100 państw, a nie pańscy \"polacy\". Polski wkład był minimalny i należy do wyjątków. Ten polski wkład to praca kilku osób, które nie potrzebowały w tym celu polskiego otoczenia nowoczesnego przemysłu i nowoczesnych uniwersytetów, lecz oparli się o nowoczesną naukę i gospodarkę w zach. UE.

Wesoły Lolo
sobota, 9 czerwca 2018, 11:07

Z całym szacunkiem, ale Pan Generał jest w rezerwie od 12 lat. Od czasu gdy normalni ludzie zastąpili Siemoniaka, w wojsku amunicji i nowych mundurów nie brakuje. Co do uczestnictwa w programie czołgowym, to Polski raczej nie stać na zakup 1000 nowych czołgów u kogoś, bez wkładu własnego przemysłu, to byłoby absolutną zbrodnią.

Boczek
wtorek, 12 czerwca 2018, 09:50

\" Od czasu gdy normalni ludzie zastąpili Siemoniaka, w wojsku amunicji i nowych mundurów nie brakuje.\" ### Jak Antoni Macierewicz? Miałeś na myśli normalność kabaretową chyba... ### Nie brakuje mundurów? Chyba na parady w Warszawie. Gdzie Ty byleś ostanie 2 lata?

Gts
niedziela, 10 czerwca 2018, 08:21

Bo i dzis mamy ekspertuf, zejdz na ziemie a nie wypisuje tutaj bzdur. Chyba ze nie zauwazam sarkazmu bo akurat na amunicje umundurowanie i sprzet zolnierze narzakaja najbardziej. Moze nie same mundury ale na helmy juz jak najbardziej. Co do zakupu tychze czolgow to po prostu naszych decydentow nie stac na decyzje o zakupie nawet 100 czolgow, ba nawet 10 sztuk jakiegokolwiek sprzetu. Nikt nie mowil ze zakup czolgu powinien sie odbywac na zasadzie zakupu z polki. Wiadomo ze nasz przemysl nie jest w stanie sam wyprodukowac nic wiec jestesmy skazani na wspolprace z podmiotem zagranicznym. BAE czy Rheinmetall to sa opcje ale i szanse dla naszego przemyslu i warto myslec o takich firmach w kategorii kompetentnych partnerow a nie rywali bo nasze panstwowe firmy same to prototypy beda opracowywac 50 lat, az w koncu kuoimy od kogos. Stracimy i czas i pieniadze, a na koncu i tak bedzie trzeba kupic od kogos i to uzywane.

czepialski
niedziela, 10 czerwca 2018, 14:36

Szanowny panie Gts proszę nie uogólniać. Przykład BAE nie potwierdza reguły parę lat temu kupowali projekt z małej polskiej firmy a dotyczył dużego latadła. Celowo nie podaje nazwy wystarczy wpisać w Internecie i poszukać tak dla poćwiczenia szarych komórek. ______ Co do zakupów nie wiem, komu nie zadrży ręka przy zakupie 100 czołgów, od czasu do czasu warto skorzystać z metody „Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich” i skorzystać z kalkulatora dla przykładu cena AMX-56 Leclerc (12,6 mln dolarów)razy 100 to tylko 1260 mln USD a to czołg 3 generacji ile będzie kosztował najnowszej to jest pytanie a to nie wszystko a szkolenie a części zamienne serwis i inne koszty powiązane a moderki bo coś nie wyszło itd. A potrzeby WP przeogromne i nasuwa się pytanie czy coś pozostanie na buty i mundury nawet z Bangladeszu.

Okręcik
sobota, 9 czerwca 2018, 20:28

Tak generał w rezerwie a ty przed TVP. Pieniądze na mundury poszły na ławeczki i medale dla misja.

Antoine de MON
sobota, 9 czerwca 2018, 20:08

Misiewicz skarbem narodowym...

Janusz
sobota, 9 czerwca 2018, 18:42

Chcesz powiedzieć że Antoni Smoleński jest normalny?

ZZZ
sobota, 9 czerwca 2018, 18:37

To żart? Koleś mówi o tym, że nie posiadamy kompetencji do samodzielnej budowy czołgu podstawowego a Ty wyjeżdżasz z mundurami? Szycie mundurów to możesz zlecić dzieciom z Bangladeszu, tylko projekt im wyślij.

czepialski
niedziela, 10 czerwca 2018, 14:42

Ta. „Szycie mundurów to możesz zlecić dzieciom z Bangladeszu” a szwaczki z Łodzi lub innego miasta na szczaw i mirabelki. A wystarczyło posłuchać generała co mówił o logistyce i dostawach.

ZZZ
niedziela, 10 czerwca 2018, 16:18

Nie, wcale nie muszą iść ani na szczaw ani na mirabelki. Wystarczy, że zrobią to co dzieci z Bangladeszu, taniej i lepiej niż dzieci z Bangladeszu. Prawda, że proste?

czepialski
niedziela, 10 czerwca 2018, 21:04

Gdyby było to takie proste Francuzi produkowaliby swoje Leclerc-i w Bangladeszu :) . A na poważnie to lepiej uszyte będą u nas, na 100% co do ceny przy rachunku ciągnionym może się okazać, że szycie u nas też się opłaca. I generalnie gospodarkę przesuwania paczek przećwiczyliśmy przez dwadzieścia parę lat efekt tego eksperymentu 2-u milionowa emigracja zarobkowa oczywiście upraszczam.

ZZZ
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 07:55

Faktycznie upraszczasz, tak bardzo że aż się mylisz. Emigracja zarobkowa to przede wszystkim efekt sumy dwóch czynników: wysokiego bezrobocia w Polsce tuż przed wstąpieniem do UE oraz otwartych rynków pracy dla Polaków po wstąpieniu do UE.

czepialski
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 10:47

Parafrazując klasyka mylić się rzecz ludzka i może tak jest. Od lat czekam na rzetelną analizę tego, co stało się po 89 roku suma dwóch czynników to ciut za mało bezrobocie nie bierze się z powietrza zapóźnienie technologiczne również. Tych powodów pewnie zbierze się tysiąc i jeden ten jeden to pomysły z Bangladeszem.

ZZZ
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 22:13

Raczej po 1988 roku :) W 1988 roku weszła w życie ustawa o działalności gospodarczej, która stworzyła fundamenty gospodarki wolnorynkowej. Wprowadzili ją w życie komuniści czym przyznali, że PRL zbankrutował. Wszystko co działo się po 1988 roku było więc konsekwencją tego bankructwa. Bankructwa księżycowej gospodarki opartej na ideologii Marksa i Engelsa. A w szczegółach jest tak: bezrobocie powstaje wtedy gdy gospodarka nie jest w stanie wytworzyć miejsc pracy dla wszystkich, którzy chcą pracować. A zapóźnienie technologiczne bierze się na przykład z blokady technologicznej i/lub słabego poziomu edukacji. Dużo by o tym pisać, więc faktycznie powinieneś coś na ten temat przeczytać. Pytanie tylko czy masz odwagę zerwać z komunizmem na stare lata? :D

czepialski
wtorek, 12 czerwca 2018, 19:24

Ciekawe w siedmiu zdaniach dostałem wykład z historii PRL, bankructwa, Kapitału Marksa, ekonomi a i receptę na życie się znalazła (to jako dodatek). No właśnie dużo a na pewno więcej trzeba napisać, aby to rzetelnie opisać. Te siedem zdań to troszkę za mało siedem, bo pozostałych nie zaliczyłem do wykładu :). A może to ten poziom edukacji i dla tego takie pomysły z Bangladeszem? Odwagi na edukację nigdy za późno.

Timbulimbu
sobota, 9 czerwca 2018, 10:53

Śmieszne są te komentarze, choć przecież nie ma z czego się śmiać. Przecież my nie potrafimy wyprodukować zwykłego samochodu dla szarego obywatela typu Dacia Logan. Co tam samochodu - skutera nawet. Traktorów, a przecież jesteśmy jakby krajem w dużej mierze rolniczym ( składaków sygnowanych marką Ursus nie liczę ). Polska jest montownią sprzętu agd, to o jakich czołgach tu się w ogóle wspomina? \"Głupiej\" terenówki nie jesteśmy w stanie wyprodukować, a tu się o czołgach mówi.....

Okręcik
sobota, 9 czerwca 2018, 20:30

zgadzam się z Tobą i kolegą Olgierdem, sam o tym wielokrotnie pisałem. A jak już coś sami zrobimy [zmontujemy] np Kraba, to jest 3x droższy od porównywalnego K9.

Olgierd
sobota, 9 czerwca 2018, 15:29

Otóż to. A w komentach napinka Prawdziwych Polaków, którzy chcą zakrzyczeć swoją przeszłość. Bo sądzą, że jak się obrażą na generała to pewnie nabędą kompetencje do samodzielnego skonstruowania czołgu.

J-23
niedziela, 10 czerwca 2018, 10:22

Rozumiem Twoją frustrację,ale Niemcy nie są pępkiem świata.Ukraińcy jakoś nie płaczą z tego powodu, że nie mają leopardów i innych tygrysów :stawiają na swój przemysł.Nowy transporter ,bwp ,pewnie niedługo czołg .Odstaw te gry,bo one powodują zanik szarych komórek,trochę samodzielnego myślenia.Zresztą masz 15 baniek Eu za jednego A-7?Zejdź już może na Ziemię.

Olgierd
niedziela, 10 czerwca 2018, 13:35

Dostrzegasz w moim poście frustrację?!? :D Ja bym powiedział, że pełne frustracji są posty pod adresem generała, że śmiał powiedzieć prawdę o naszym przemyśle.

anakonda
niedziela, 10 czerwca 2018, 10:07

skonstruowac czołg to inna sprawa a sfinansowanie projektowania inna ,z tym pierwszym bysmy sobie poradzili majac to drugie ale finanse u nas kiepsko stoja a i dobrej woli brak wystarczy poczytac historie krabów aby zrozumiec o co tak naprawde chodzi.Wpieprzenie polityki do spraw obronnosci dobrze nam napewno nie wyjdzie i trzeba jak najszybciej zatrzymac ten proceder ,politycy powinni zajac sie działaniami dlapolepszenia warunków normalnych obywateli a nie ciąganiem gówna z jednej na druga stronę

jurgen
sobota, 9 czerwca 2018, 09:52

przy takich wodzach nic dziwnego, że armia jest w takim stanie, w jakim jest

zyg
sobota, 9 czerwca 2018, 09:30

Pan generał chyba nieświadomie mówiąc \"my\" utożsamił się z Perelem. Gdyż w RP i owszem produkowaliśmy całkiem przyzwoite czołgi 7TP w których wprowadzono tyle zmian że były całkowicie odmienne od oryginału Vickersa, a była to biedna IIRP (której PKB w 1938 r był i tak o ponad 30% wyższy od PKB ówczesnej Holandii czy Hiszpanii)

Okręcik
sobota, 9 czerwca 2018, 20:34

Kolego tylko że to były inne czasy, nie było takiej przepaści technologicznej jak dziś. Wówczas ważna była tylko armata i grubość pancerza, czyli zasoby stali. Dziś musi być odpowiedni pocisk, optoelektronka itd, bo inaczej jakbyś kamieniem rzucał o ścianę.

PPS
sobota, 9 czerwca 2018, 09:28

gen. dyw. Marek Samarcew \"czerwony prymus\" order od Oleksego wspaniała PRLowska osobowość

Okręcik
sobota, 9 czerwca 2018, 20:36

Czepiasz się człowieka zamiast pomyśleć, przemyśleć, to co powiedział. Niczego cię nie nauczył choćby konflikt USA-Irak? Husajn miał więcej czołgów niż my i to nawet sporo nowszych, a pozostało po nich tylko złomowisko.

Yugol
niedziela, 10 czerwca 2018, 15:03

Ale i tak nowe demo władze Iraku rezygnują z Abramsów na rzecz T-90S Dlaczego?

Okręcik
niedziela, 10 czerwca 2018, 19:55

Cena, a po drugie czy Amerykanie sprzedaliby im Abramsy?

jurgen
niedziela, 10 czerwca 2018, 16:20

Bardziej prymitywne w obsłudze.

Yugol
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 17:24

Niższą sylwetka i mniej paliwożerne

Patcolo
sobota, 9 czerwca 2018, 07:37

Jak widzę takie dyletanctwo to organ mnie jasny strzela dosyć takich ludzi reprezentujących niby zdroworozsądkowy racjonalizm. Na uczestnictwo w programie samolotu szkolnego nie było nas stać a koszt to był 100 milionów euro efekt kupujemy Bieliki bez jakichkolwiek korzyści, na moderki w latach 90 tych sprzętu posowieckiego też nie bo po co będzie kupowany sprzęt zachodni. Efekt obecna kumulacja wydatków bo trzeba wymienić wszystko o skorpionie który mógłby zastąpić Su 22 i być produkowany w wielu wersjach od turbośmigłowego do odrzutowej nawet pisać nie chcę bo tak zwani znafcy mnie zjedzą a to był najbardziej perspektywiczny projekt w kontekście Iraku Afganistanu i obecnych rynków zbytu. Uwalenie Irydy też było genialnym pomysłem którego efekt to upadek polskiego przemysłu lotniczego. No i Anders gotowy do produkcji a MON się nagle budzi że nie chce tego pojazdu a USA zakupuje lekki czołg. I tak można wymieniać Loara itp itd. Przez takie projekty które nie przeczę miały wady no F35 ich nie ma uczymy się zdobywamy kompetencje i podtrzymujemy pewne zdolności przemysłu które mamy obecnie stracone i musimy odtwarzać lub o nich zapomnieć. Z takim podejściem jak nasze Turcy i Koreańczycy nigdy nie byliby w tym miejscu gdzie obecnie są.

Olgierd
piątek, 8 czerwca 2018, 20:18

Konkretna wypowiedź. Bez propagandy i napinki w stylu \"Wstaliśmy z kolan\" lub \"Nie oddamy ani guzika\". Nie posiadamy kompetencji w zakresie samodzielnej budowy czołgu. Więc, żeby je nabyć, należy wejść we współpracę z kimś kto je posiada. Najsensowniejsze rozwiązanie to nawiązanie współpracy z Niemcami/Francją. Gdyby rządzili poprzednicy to nie byłoby z tym problemu. Ale mamy tzw. Dobrą Zmianę. Czyli gadanie o widelcach w relacjach z Francją i reparacje wojenne od Niemiec. Jednym słowem: błazenada.

Ivan Hoe
piątek, 8 czerwca 2018, 23:46

Błazenadą jest teza że cokolwiek bysmy uzyskali od Niemców gdyby rządzili polrzednicy. Umieli bowiem tylko i wyłącznie przytakiwać i płaszczyć się przed hegemonem niemieckim. Przyklad? NordStream1. W relacjach z kolejną Rzeszą niczego nie załatwili czego sami Niemcy nie wymyślili. Więc nie uprawiaj propagandy. Francja? 3.2 miliarda wydaliśmy na tak \"niezbedne\" nam Pendolino, które do dziś nigdzie nie jeździ ponad 200 km/h. I nadal są tylko 4 odcinki kolei gdzie tyle pojedzie. Tyle o kooperacji z Francją. W roli podnóżka przez 8 lat niczego nie uzyskaliśmy. Słowem błazenadą byłoby marzenie że jako usłużny i ulegle służalczy wasal coś ugramy bez strat dla Polski!

Gts
niedziela, 10 czerwca 2018, 08:28

Porazka jest Pendolino idioto czy nasza infrastruktura ktorej nie potrafimy ogarnac. Blazenada to jest wywijanie szabelka zeby pokazac innym ze sie liczymh oodczas gdy soba reprezentujemy mniej niz zero. Moze jakbys porozmawial z naszymi sasiadami to sie byd dowiedzial jak nas postrzegaja... nie musimt byc sluzalczcy wystarczy ze jestesmy glupi, zadifani w sobie i aroganccy. Jak wchodzimy z kims we wspolprace to po miesiacu kazdy ma juz dosc bufona i Janusza Polaka. Co w sprawie Pendolino chcialbys jeszcze uzyskac pisowski karle intelektualny? Hipokryci z pisu czepiaja sie innych, a wlasnej niepelnosprawnosci umyslowej nie dostrzegaja.

Bunio
niedziela, 10 czerwca 2018, 01:44

To wina Francji że kupiliśmy pendolino i nie dorobiliśmy sobie do niego torów? Mieli nas prowadzić za rączkę jak pani przedszkolaka? Chcieliśmy to kupiliśmy. Kto głupiemu zabroni. To są pretensje godne przedszkola właśnie.

ZZZ
sobota, 9 czerwca 2018, 18:40

Ojej :( Ci wredni Francuzi nie zmodernizowali Wam torów kolejowych i Pendolino nie może pomykać. Straszne :(

Olgierd
sobota, 9 czerwca 2018, 15:25

Podałeś kolejne przykłady \"polskich sukcesów\". NS to symbol polskiego frajerstwa na arenie międzynarodowej. A szybkość jazdy składów Pendolino w Polsce zależy tylko i wyłącznie od stanu torowisk po których pociąg się porusza. Zamiast płakać zacznij konstruować swój własny czołg :)

ryba
niedziela, 10 czerwca 2018, 10:15

pół polski pewnie juz by zaczęło konstruowac czołg ale druga połowa podpłacona przez konkurencje mocno tryma tą pierwsza za rece i blokuje wszystko

krajan
piątek, 8 czerwca 2018, 19:02

By produkowac sprzet wojskowy, nalezy miec wlasciwy poziom technologiczny w krajowym przemysle i nauce, nie wspomne o woli By produkowac dobry sprzet nalezy go sprawdzac w dzialaniach bojowych Zapewne czolgi Leopard sa doskonale, ale od lat te czolgi nie mialy konfrontacji z obecnymi srodkami przeciwpancernymi, a Izrael, Rosja i USA maja bojowe doswiadczenia Zatem powinismy zabiegac o wspolprace z jednym z tych panstw, oczywiscie poza Rosja Zwazywszy ze WP potrzeba co najmniej 10 batalionow czolgow i tyle samo wozow pancernych, jestesmy atrakcyjnym biznesowo partnerem

krajan
piątek, 8 czerwca 2018, 19:01

By produkowac sprzet wojskowy, nalezy miec wlasciwy poziom technologiczny w krajowym przemysle i nauce, nie wspomne o woli By produkowac dobry sprzet nalezy go sprawdzac w dzialaniach bojowych Zapewne czolgi Leopard sa doskonale, ale od lat te czolgi nie mialy konfrontacji z obecnymi srodkami przeciwpancernymi, a Izrael, Rosja i USA maja bojowe doswiadczenia Zatem powinismy zabiegac o wspolprace z jednym z tych panstw, oczywiscie poza Rosja Zwazywszy ze WP potrzeba co najmniej 10 batalionow czolgow i tyle samo wozow pancernych, jestesmy atrakcyjnym biznesowo partnerem

Negatyw
sobota, 9 czerwca 2018, 01:46

Głupoty totalne izrael ma doświadczenie ale w zupełnie innym rodzaju konfliktu który nie sprawdził by się u nas. Poza tym oni patrzą tylko na siebie i nic ich nieobchodzi

Gts
niedziela, 10 czerwca 2018, 09:03

Moze nie totalne ale jednak roznorodnosc konfliktow jest duza a doswiadczenia z Iraku czy Afganistanu brda odmienne niz walka w Europie. Zupelnie co innego tez jest walka ofensywna z defensywna i na terenie znanym przez nas lub dla nas nieznanym. To wszystko to jest bardziej skomplikowane niz jednozdaniowy komentarz.

druh
piątek, 8 czerwca 2018, 18:37

Strasznie ten Pan generał Niemcom się przymila. Niemcy to, Niemcy tamto.... Ciekaw jestem dlaczego...

J-23
piątek, 8 czerwca 2018, 18:17

Tak na szybko: przeprojektować podwozie k9: nowa wanna z blach pancernych,silnik i przekładnia z tyłu,dołożenie 7-dmej pary kół, wieża z Andersa lub Concepta :automat ładowania z Ukraińskiego Tireksa:armaty będzie produkować HSW Można? Można tylko trzeba chcieć.Bumar poskładał jakoś Adersa za 40 baniek : nie da się ?Da się.Niemcy z Francuzami zrobią latające te swoje czołgi?

Gts
niedziela, 10 czerwca 2018, 09:15

Wiesz ze glupoty opowiadasz? Tak to sobie mozesz robic plug sniezny na fiacie 126p a nie budowac czolg. K9 to podwozie dla armstohaubicy i nie da sie go adaptowac na BWP ani tym bardziej na czogl. To ze cos wyglada podobnie nie znaczy ze jest takie samo. Niestety panie ale to suma rozne rzeczy i nie da sie sensownie takich rzeczy dospowac, dokladac adaptowac... tym bardziej jak sie nie ma kompetencji, ani podzespolow. Armaty od HSW nno ciekawe nie robia zadnej armaty tylko lufy a zaprojektowanie \"armaty\" jak to ujales jest poza ich mozliwosciami technicznymi. No i rozwaliles mnie dobietajac sobie czesci od roznych producentow... do wlasnego samochodu tez tak bierzesz filtry od skody, kola od malucha, osprzet od mercedesa? To ze jedni cos robia jie oznacza ze jest w jakikolwiek sposob kompatybilne z tym co robia drudzy. Bumar poskladal. Ni wlasnie poskladal go z dykty i dlatego wyszlo tani. Teraz zeby go produkowac musiz najpierw zbudowac linie produkcyjna inaczej obi recznie budowali by sztuke przez 3 lata. Poza tym to ze ktos cos 10 lat temu poskladal nie oznacza ze dalej posiada kompetencje w tej dziedzinie. Amerykanie tez w kosmos latali i budowali silniki i rakiety potem lataly promy i nikt sobie glowy budowa nowych silnikow nie zawracal. Dzis juz 15 lat odbudowuja kompetencje w zakresie duzych silnikow rakietowych i jeszcze troche sie im zejdzie. W Bumarze juz dawno nie pracuja specjalisci, ktorzy budowali Andersa wiec musisz sciagac nowych, ktorzy musza sie jakos i od kogod nauczyc komeptencji w tym zakresie. Skad teraz wezmiesz spejcalistow ktorym zaplacic nozesz 2x mniej od prywatnych podmiotow czy 4x mniej od zagranicznych koncernow? Jal zwykle pisowski sposob rozumowania... \"Wezmy sie i zrobcie\"

Pim
piątek, 8 czerwca 2018, 22:14

Jakie mamy szansę na zaprojektowanie nowoczesnej armaty czołgowej? To że robimy licencyjną hałubicę nie oznacza, że mamy moce wytwórcze by wyprodukować armatę czołgową. Tak samo \"jak prawie\" zbudowaliśmy korwetę, to co za problem zbudować fregatę. Przecież ta jest tylko \"większa\".

Yura
piątek, 8 czerwca 2018, 23:52

Skad ten upór że musimy dzialo zaprojektować? By produkować nie musimy projektować! Może niech to zrobi dla nas np. OTO Melara? Albo południowi afrykanie? Bofors? Od Brytów mamy wieże do Kraba. Dało się? Owszem!

Gts
niedziela, 10 czerwca 2018, 09:21

No tylko ze potem ktos to musi zlozyc do kupy. Myslisz, ze to proste? Jak nigdy nie budowales czolgu to go zrobisz? Dajcie mi popcorn i chetnie popatrze jak gubisz sie na pierwszym schemacie.

Wojtek
piątek, 8 czerwca 2018, 12:47

Bardzo niekonstruktywny wywiad. Nic nie potrafimy. Zmarnowaliśmy szanse, nic nie da się zrobić. Może najlepiej zlikwidować Polskę....

Hanys
sobota, 9 czerwca 2018, 15:27

Jest likwidowana, krok po kroku. Przez tzw. dobrą zmianę.

znam takich
piątek, 8 czerwca 2018, 19:27

Trafiłeś w sedno. Założę się że gość jest mentalnym ruskim, takim jakich masowo produkowało LWP. Zupełnie nie czepiając się nazwiska.

Gts
niedziela, 10 czerwca 2018, 09:28

A ja znam takich jak wy. Z motyka na slonce za miliardy zlotych za krwawice polskich pracownikow, z ktorych zyja pisowscy misiewicze. Beda budowac 50 lat prototypy. Wezmy sie i zrobcie... no jak to sie nie da? Jak to potrzeba 40 mld zl? Przeciez obiecalem prezesowi. Oczywiscie pewna doza optymizmu by sie przydala, ale wy macie taka jej doze ze mielibyscie pretensje do czlowieka, ktory poddwalby w watpliwosc mozliwosci do budowy Gwiazdy Smierci. Na codzie n z takim debilami z posu sie dzis spotykam wiec mi nie pisz tu bzdur. Stekiem bzdur to sa rzyczenia tychze ludzi ktorzy pojecia nie maja o technice a mowia ze zbudujemy, nie maja pojecia o zarzadzeniu, a mowia ze projekt \"sie zrobi\"... dyrektory od pluga oderwani. Jedynie ich hipokryzja jest wieksza od ich ignorancji technologicznej.

Wilk
sobota, 9 czerwca 2018, 08:04

Pełna zgoda i jeszcze zapewne miłośnik Bronka

ZZZ
sobota, 9 czerwca 2018, 18:41

A powinien modlić się do Lesia Aviatora :)

ZuluGula
piątek, 8 czerwca 2018, 16:40

Polska to ta kraj, gdzie nic się nie da, nic się nie opłaca. Lepiej wrócić pod zabory, zacznie się dać i zacznie się opłacać.

JOHN
piątek, 8 czerwca 2018, 12:33

Polska powinna kupić licencję na produkcje transportera NAMER i na jego bazie stworzyć czołg tak jak to robi Izrael.

b.w.a
piątek, 8 czerwca 2018, 21:41

NAMER to transporter zrobiony na bazie izraelskiej Merkavy - znaczy się, powinniśmy kupić licencję na Merkavę i uznać, że wszelkie działania wojsk pancernych w razie wojny odbędą się na Pustyni Błędowskiej?

Maciek
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 08:31

Uważasz, że merkava nadaje się tylko na pustynię? A niby dlaczego? A jeśli nawet, to czołg który da sobie radę na pustyni, da sobie radę wszędzie.

Gts
niedziela, 10 czerwca 2018, 09:30

Koles wlasnie zobrazowal nam myslenie i dzialanie Pisiewicza. Nie ma pojecia o czym pisze, zobaczyl cos na yutubie, nie zglebil tematu, a teraz sypie postanymi pomyslami. Skad ja to znam...

zeus89
piątek, 8 czerwca 2018, 12:06

No to powiedział. Nie robiliśmy tego nigdy więc już nie róbmy.

Pacyfista
piątek, 8 czerwca 2018, 12:00

Wydajemy na zbrojenia 2% PKB. Ciągle brak kasy. Friedman powiedział że z uwagi na położenie geograficzne powinniśmy wydawać tyle co Izrael (ponad 6%) A inni? Rosja ok 5%, USA 3,3%, Korea Pd. 2,7%, Indie 2,5%, Francja 2,5%

Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich
sobota, 9 czerwca 2018, 15:22

Rosja używa tylko swoją broń, my należymy do UE i NATO, co daje nam korzyści skali, min. w postaci Leoparda, wspólnych ćwiczeń, pewności wsparcia w razie agresji na Polskę, współpracy gospodarczej dual use itp. Dzięki temu możemy nieco mniej wydawać na wojsko.

MAX13
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 11:07

\"Rosja używa tylko swoją broń,\" Prawda, ale nie do końca od czasu do czasu coś kupuje za granicą np. z Izraela.

b.w.a
piątek, 8 czerwca 2018, 21:42

Warto też porównać, ile Izrael a ile Polska przeznacza PKB na edukację i w jaki sposób konsumuje ten budżet. Różnica jest, przepraszam za zużyte słowo, porażająca.

Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich
piątek, 8 czerwca 2018, 11:55

To nie Rheinmetall tworzy nowy czołg z NEXTER-em z Francji, lecz KMW. Konsorcjum NEXTERa i KMW napewno przyjmie nas jako trzeciego współproducenta, choć nie wierzę, że na równych prawach, bo są tajemnice produkcyjne (stopy pancerza itp.), które są tajemnicą zakładową. Konsorcjum może jednak przekazać nam konstrukcję pewnych elementów oraz tanią produkcję komponentów nowego czołgu. Tak samo producenci helikoptera Tiger, SAMP/T zapraszają nas do współprodukcji i na pewno dopuściliby nas do współprodukcji Pumy (zachowując oczywiście pewne tajemnice zakładowe dla siebie). _________ Zasadniczą sprawą jest, że nasza zbrojeniówka nie może mieć sukcesu dopóki nie będzie miała jako otoczenie nowoczesnej gospodarki i super-uniwersytetów. Dlatego powinniśmy stawiać na produkcę komponentów do broni zach. UE i powoli przejmować coraz ambitniejsze zadania w zakresie konstrukcji, aby za jakiś czas stać się pełnoprawnym współkonstruktorem broni.

Gts
niedziela, 10 czerwca 2018, 09:34

A na jakiego grzyba KANT mialby nas zapraszac do wspolpracy? Madry ty jestes? Nasi juz sie pytali i dostali odmowe. Niemcy dobrze wiedza ze wlaczenie nas do wspolpracy to proszenie sie o problemy. Bie ma drugiego takiego narodu ktory nie majac nic do zaoferowania od razu chce byc liderem w czyims projekcie... no moze poza Ruskimi, w tym temacie mentalnoscia od nich nie wiele odbiegamy. Jedyna szans adla nas to proba wspolprsacy z Rheinmwtal, ktore z tego porozumienia wykolegowano.

Podporucznik wojsk kwatermistrzowskich
wtorek, 12 czerwca 2018, 16:10

Liczyliby na obniżenie kosztów produkcji komponentów w Polsce, na dodatkowy kapitał oraz na pewien wkład polskich konstruktorów w zakresie nie naruszającym tajemnice przemysłowe KMW i NEXTERa.

TEC
piątek, 8 czerwca 2018, 11:51

Po co zatem pokazywać jakieś atrapy na MSPO?

eckard cain
piątek, 8 czerwca 2018, 11:32

Smutne ale prawdziwe...

Okręcik
piątek, 8 czerwca 2018, 10:36

Taniej i szybciej oraz efektywniej będzie włączenie się w program nowego czołgu np. tego niemiecko-francuskiego, tylko co my możemy im zaoferować?? Jeśli my sami będziemy coś robić od podstaw, to nie będzie to ani światowej klasy, ani szybko. czołgi czy śmigłowce są nam potrzebne na dziś, a nie za 10 lat.

Gts
niedziela, 10 czerwca 2018, 09:42

Nic, o ni nas tam nie chca bo nie chca naszych problemow i braki decyzyjnosci, naszego wtracania sie i oczekiwania nie wiadomo czego za nic. Wystarczy kilak rozmow ze Slowamami, Czechami, Litwinami i innymi naszymi sadiadami zeby dowiedziec sie ze w zadnym projekcie nikt nas nie chce. A to dlatego ze zawsze chcemy ich zrobic w konia, zmieniamy decyzje i zalozenia, a potem nasi urzednicy wszystko i tak torpeduja. O wpsolpracy to moze pisac laik ktory nie zetknal sie z problemem zawierania wspolpracy w jakiejkoloiek formie. Zacznijmy chocby od znajomaoci jezyka naszych przedatawicieli... ktorzy jada na spotkania. Zazwyczaj to wyzsi urzednicy ktorzy dostali stolek od wujka i jada na wycieczke... specjalisci siedza w domu i patrza jak polska delegacja Misiewiczow uwala projekt transgraniczny za projektem... Jakbys wiedzial ile wpsolnych projektow polskie gamonie uwaliy to nie dziwilbys sie ze na kontynencie nie ma chentych do budowania z nami czegokolwiek. Wola nam sprzedawac gotowy produkt na zasadach rynkowych niz isc w problematyczna i z gory skazana na porazke wspoplrace. Gdybys laikiem nie byl to farmazonow bys nie wypisywal. Badz swiadkiem polskiej niekompetencji to zmienisz zdanie.

Okręcik
niedziela, 10 czerwca 2018, 13:49

Kolega mamy fachowców i ludzi kompetentnych, tylko trzeba dać im szanse, tj. pogonić tych z nadania partyjno-rodzinnego.

Boczek
wtorek, 12 czerwca 2018, 12:22

Nie nie mamy, bo gdybyśmy mieli, to nie stalibyśmy - i to od 300 lat - tam gdzie stoimy. Mamy ludzi którzy wmawiają nam - i dostatecznie dużo tych, którzy to kupują - że stanowimy coś większego niż jesteśmy, że jesteśmy na kolanach i że nam się coś więcej należy. W efekcie tego nie jesteśmy w stanie rozpoznać i uznać naszego miejsca w szeregu, które jest po prostu daleko z tyłu. I dlatego też nie będziemy w stanie dopracować się nigdy lepszej pozycji, bo nie uznajemy realiów i będziemy trafiać na niezrozumienie. ### Przykład: http://www.defence24.pl/stanowisko-do-badan-uszczelnien-weglowych-w-silnikach-lotniczych-powstalo-w-rzeszowie i pasujący komentarz: rhdjspo środa, 6 czerwca 2018, 20:10 - \"Postawili to w Polsce bo zrobimy im badania za 1/20 tego, co musieliby zapłacić inżynierom i naukowcom w Stanach. Wot i tyle z tej \\\"klasy światowej\\\". ### Jakby należało się nam coś więcej. Jeżeli jesteśmy tacy cudowni, to dlaczego nie zbudujemy sobie takiej technologii sami. I jest to poziom chciejstwa znany mi z życia, kiedy pewien Afrykanin - zdolny manualnie i chętny do pracy w Europie - budując ramę do fundamentu, zapytany czy zmierzył przekątne aby wyszedł prostokąt, zdziwiony zapytał \"Po co? Przecież wszystkie boki a równe?\" I to jest właśnie nasz poziom - w odniesieniu do tego o czym tu dyskutujemy, czego dowodzą setki postów tu na forum. Niewiedza, niewiedza, niewiedza! ### Żyjemy świetnością z przed 500 lat, którą dawno skonsumowaliśmy i nie chcemy przyjąć do siebie tego faktu i że musimy zacząć od nowa i że taki początek jest na kolanach przez co najmniej pół wieku - czy wiek i że do pierwszego szeregu dochodzi się na kolanach - tak jak zrobili to Niemcy 200 lat temu (startując z innego poziomu politycznego, który nigdy nie będzie nam dany) lub Koreańczycy czy Chińczycy 50 lat temu, albo rabując (ale do tego też trzeba mieć technologie), jak państwa, które kolonizowały, kościół katolicki (której to pijawki i podstawowej przyczyny niepowodzeń naszego państwa powinniśmy się dawno pozbyć - jak zrobili to Czesi) etc. - której to możliwości nie mamy. Zatem wybór pozostaje nam. Możemy przestać lamentować i ciężką pracą wypracować sobie pierwszy szereg, albo czynić to dalej - żyć minioną przeszłością, płacząc nad naszym - och jakże, ciężkim niesprawiedliwym - losem, nadal dopuszczając do władzy zaściankowców, żyjących w nierealnym, dawno minionym świecie, którzy w ciągu 2,5 roku roztrwonili dorobek polityczny i - w socjalistycznym stylu - ciężkiej pracy 25 lat, którzy przy poklasku olbrzymich części społeczeństwa otworzyli scenę polityczną narodowcom, kiedy historia Europy pokazuje, że za każdym razem doprowadzali oni do upadku swojego państwa. ### Piszesz \"pogonić tych z nadania partyjno-rodzinnego.\" To musisz zrobić to najpierw na swoim podwórku, bo ci na górze są 1:1 zwierciadlanym odbiciem przekroju całego społeczeństwa. ### Wybór należ do nas, ale pamiętajmy, że nikt nic nam nie da, tak jak i my nikomu nic byśmy nie dali, nie licząc się przy tej okazji z zyskiem - jakimkolwiek; czy to politycznym, czy to finansowym, czy społecznym.

rydwan
piątek, 8 czerwca 2018, 09:50

w takim wypadku aby nabrac kompetencji bez których nie bedziemy w stanie opracowac zadnej jak widac zaawansowanej konstrukcji ,powinnismy zdecydowanie wejsc z kims w projekt czołgowy (Ukraina,Turcja ) kosztem nawet wyprzedaży naszych 2A4 /5 i T 72 bo to droga do nikąd .Sama konstrukcja jak widac to nie wszystko mozna wiec pozyskiwac poszczególne podzespoły lub opracowywac je samodzielnie .Martwi mnie tylko że Polscy idioci jak juz cos opracuja to mysla ze to jest na zawsze pomijajac zmieniajace sie warunki ( przytocze tu kwestie offsetu którego skutecznosc wyceniam na 51%) .Co dobre jest dzis jutro może byc niewystarczajace ale pojutrze z racji zmieniajacych sie warunków znów może okazac sie skuteczne takie to koło sie przez swiat toczy

Gts
niedziela, 10 czerwca 2018, 09:46

Nie ma dla nas innej drogi. Niestety z nami nikt nie chce. Moga zrobic dla nas albo wcale. Dlatego tak jak w przypadku Caracali powinnismy budowac zaklad u nas ktory bedzie tworzony i rozwijany przez ow podmiot na odpowiednich umowach gwarantujacych transfer technologii. Nawet jesi beda to starsze technologie jak w Oplotach to i tak 100x lepsze niz te co mamy. Tyle ze zanim my sie na cos zdcydujemy to Ukraincy sprzedadza zaklad Chinczykom, a Niemcy zaangazuja sie w inny projekt a my zostaniemy jak pryszczata, brzydka 14 latka sama na srodku parkietu dyskoteki.

gran
piątek, 8 czerwca 2018, 09:11

Nieprawdopodobnie nieudolnie formułowane zdania. Gdyby nie kartka przed nosem nie wydukałby słowa. \"Globalnie europejskie\" to przykład bezsensownych zbitek słownych przewijających się w całym wywiadzie. I ten zgrabny wstęp ze zwróceniem uwagi na to, że czołgi mają pancerz a przeciwnik chce mimo to czołg zniszczyć. Szanujcie się w redakcji i do wywiadów bierzcie ludzi, którzy mają cokolwiek do powiedzenia, radzą sobie z językiem polskim, super byłoby, gdyby mieli również charyzmę. Tego ostatniego zabrakło również redaktorowi. Niby mówił, a spał.

hermanaryk
poniedziałek, 11 czerwca 2018, 00:51

Jak w ogóle ten jegomość wydawał rozkazy? Jeśli były takie jak jego wypowiedzi w tej rozmowie, to wątpię, by którykolwiek z jego podwładnych wiedział, o co mu chodzi.

jurgen
sobota, 9 czerwca 2018, 12:25

zgadza się - poziom gościa (wodza) muł i wodorosty (typowy przykład nic się nie da zrobić ) a red. także przysypiał, nie korygując podstawowych błędów merytorycznych wodza (jak pomylenie KMV z Rheinmetal) - już wiadomo, dlaczego wojsko jest tak nieogarnięte, jak ma takich wodzów

jurgen
sobota, 9 czerwca 2018, 21:39

No ale czołgu dalej nie potraficie skonstruować :)

Eamon
piątek, 8 czerwca 2018, 23:55

W sedno!

Janek 23
piątek, 8 czerwca 2018, 08:57

I to jest najlepsze podsumowanie dobrej zmiany w MON.

Na poważnie
sobota, 9 czerwca 2018, 00:11

To jest doskonale podsumowanie kto hamuje rozwój WP! Kaleczny język, zbitki słów, pół-bełkot! To jest szkolony generał? Gdzie, w Rosji? Wojsko - czy pan Generał też?- nie potrafi wygenerować spójnych i nie wykluczających się wymagań na cokolwiek technicznego ale oczekuje gotowych wyrobów? Zmieniane przez MON po parę razy wymagania a potem utopienie postępowania i latami ciągnące się dialogi!! Rozpisywane ponownie przetargi i analizy w tym samym temacie! Kto tak robi? I co gorsza kto nadąży za ciągle zmienianymi założeniami i wymaganiami? Polski przemysł? Wystarczy sięgnąć do archiwów i poczytać ile projektów modernizacji BWP przygotował przemysł ale postępowania były zamykane przez różnych \"generałów\" i do dziś panowie generałowie nie zdecydowali się by dać żołnierzom jakkolwiek poprawiony sprzęt. Wypociny p.Generała niczego nie wnoszą nowego a co gorsza do niczego nie prowadzą! Smutne to że tacy ludzie mają wciąż coś do powiedzenia.

prawnik
piątek, 8 czerwca 2018, 08:47

Niemcy też mają problemy zaopatrzeniowe łącznie z brakiem mundurów

JOHN
piątek, 8 czerwca 2018, 08:07

Kupić licencję od Izraela i zacząć produkcje transportera NAMER ! Następnie wprowadzić polonizacje tak jak to miało miejsce w przypadku rosomaka! Zaprojektować do niego wspólnie z Izraelem bezzałogowa wieze czołgową . Kilka pieczeni przy jednym ogniu !

b.w.a
piątek, 8 czerwca 2018, 21:47

Coś Pan z tym NAMER-em? Patrz wyżej, NAMER to transporter zbudowany na podstawie Merkavy, czołgu opracowanego na potrzeby walk na pustyni. Oczywiście to konstrukcja imponująca, jednak niekoniecznie lepsza (dla nas) od opracowanych na europejski teatr działań Leopardów 2.

Lewak
piątek, 8 czerwca 2018, 07:52

Pan Generał w krótkich ,żołnierskich słowach , powiedział to o czym inni boją się głośno mówić by nie narazić się na zarzut braku patriotyzmu i germanofilię. Po pierwsze , że Polska nie jest w stanie wyprodukować własnego czołgu z powodu braku doświadczenia w projektowaniu wozów bojowych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat oraz braku odpowiednich technologii. Po drugie , że Polska powinna zlikwidować czołgi T-72 i PT-91 i nie tylko ze względów na ich fizyczne zużycie ale i trudności logistyczne z ich eksploatacją. Po trzecie , że poprzednie MON popełniły wielki błąd nie przyłączając się do konsorcjum KMW i Rheinmetall , produkującego BWP PUMA, a lansowały polskiego BORSUKA. Po czwarte , że obecny MON nie potrafi załatwić przyłączenia się Polski do konsorcjum KMW i Nextera , budującego Leoparda III. Po piąte ,że jedynymi czołgami w naszej armii powinny być Leopardy II A5 i Leo II A4 PL.

Gts
niedziela, 10 czerwca 2018, 09:53

Pisiewicze tego nie rozumieja, poejcia o technice nie maja i mysla ze jak pan prezes kaze to bumar zbuduje i gwiazde smierci. Mysla ze jak maja w domu komputer to sa informatykami. Mysla ze jak odpalili excela to znaja sie na bazach danych, a jak worda to ze juz sa pisarzami na miare Sienkiewicza. Laik dyletant z ego Pilsudzkiego bez jego kompetencji. Zupelnie jak ich idol Maciarenko. Co so czolgow to nie w Polsce powinien byc jeden typ czolgu w tym momencie Leopard A7 PL. Wydajemy milaiardy na glupoty zamiast ustalic jedna wersje bogoato zmodernizowanego czolgu i sie jej trzymac. Wszystkie teciaki przetopic. Tyle ze nasi na to nie wpadna. Daj Boze zeby chcoisz dalo sie z Ukraina powspolpracowsc zeby zdobyc chocby silniki do naszych zlomow...

Ok bajdur
piątek, 8 czerwca 2018, 07:25

Prawdę powiedział o tanim i byle jakim sprzęcie. Albo 11dywizja ms być jedostką zdolną do przełamania albo nie. Życie wyszkolonych żołnierzy jest ekonomicznie wielokrotnie więcej warte niż poborowego za układu warszawskiego. Polski nie stać na byle jakie BWP, na byle jakie hełmy czy kamizelki.

cdee
piątek, 8 czerwca 2018, 07:24

my chcemy tylko kupic. Zlikwidowalismy przemysł ( dzieki takim .. jak ci w programie). Zeby miec czołg to trzeba uruchomic jego projektowanie juz dziś. Zapewnic finansowanie. Wymagac, rozliczac-twaqrdo. A za 10 lat bedziemy mieli. Tak swiat produkuje.

bubu
piątek, 8 czerwca 2018, 05:53

żal słuchać tych wypowiedzi, już wiadomo jacy ludzie nas \"bronią\" i kto hamuje rozwój ...

jurgen
sobota, 9 czerwca 2018, 12:29

taki wódz z pewnością podniesie morale wojska i natchnie entuzjazmem żołnierzy i młodszych oficerów - dokładny odpowiednik wyższej kadry dowódczej z powstania listopadowego

Olo
piątek, 8 czerwca 2018, 23:57

Pełna zgoda!

inzynier
czwartek, 7 czerwca 2018, 23:42

Nic dodać, nic ująć. Sama prawda

tomsi
czwartek, 7 czerwca 2018, 23:09

Typowy hamulcowy! Przez takie osoby nigdy by nic nie zrobiono i nie wymyślono! Koszty są zawsze nawet gdy się nic nie robi, a utrzymuje się złom w \"gotowości bojowej\", no i oczywiście emerytów generałów!

Stripykod
czwartek, 7 czerwca 2018, 23:02

Witam, szkoda że generał dywizji Marek Samarcew nie wspomina iż nasi bliscy sąsiedzi nie pozwalają nam tworzyć zapasów dla aktualnie używanych leopardów, brak o jakich kosztach mowa, o tym jakie możliwości dla producentów NIEMIECKICH daje takie uzależnienie. Ale co tam politykowanie czy pieniądze które idą w dziesiątki miliardów. O jakich zapasach mowa, możliwości wysłania do napraw, mogę się mylić ale nasz potencjalny przeciwnik będzie robić swoisty blitzkrieg aby postawić świat przed faktem dokonanym, cały konflikt będzie trwać tydzień, może dwa, nie ma co liczyć na \"zielonych ludzików\", to będzie operacja na pełną skale. Myślę że idąc na Warszawę wszelkie miejsca oporu będą starać się zrównać z ziemią nie patrząc na zniszczenia czy śmierć cywili (tak jak robi to aktualnie w Syrii, dość skutecznie nawiasem mówiąc). A nasz zachodni sąsiad praktycznie nie posiada armii, zapewne zapasy również imponujące nie są, o ile oczywiście zechcą nam je użyczyć. Zgadzam się całkowicie że należy dbać i cenić życie naszych ludzi, ale trzeba patrzeć dalej niż tylko jakie to wspaniałości mają inni. Problem polega na tym że nasi politycy nie traktują naszej armii poważnie. Dlatego ciągle brakuje pieniędzy, pozwala się (albo nawet wymaga) na anulowanie przetargów czy przeciąganie je na całą wieczność. Pozdrawiam.

ms
czwartek, 7 czerwca 2018, 22:59

Szanowny pan generał nie powiedział tylko (a pan redaktor nie zapytał), skąd wziąć te Leo A5?

Obywatel PL
czwartek, 7 czerwca 2018, 22:33

Pod jakim kamieniem znaleźliście Państwo tego Pana generała?

Markonn
czwartek, 7 czerwca 2018, 21:42

Pan Generał opowiada dyrdymały. Rheinmetall nie jest w konsorcjum z Francuzami i nie będzie produkował nowego czołgu.

Sternik
czwartek, 7 czerwca 2018, 21:38

Bzdury na kółkach. Właśnie o to Niemcom chodziło żeby związać nas przemył z Leo. OK, jak sprzedadzą technologię produkcji przynajmniej Leo2A6 120/52 to tak. Jeśli nie to wynocha. T72 przerobić na wozy wsparcia z lekkim uzbrojeniem, tak jak to zrobili Ukraińcy wymieniając wieżę np. na Duplet (dwie automatyczne armaty 30mm, dwa karabiny maszynowe 7,62 mm, cztery przeciwpancerne pociski kierowane i granatnik automatyczny). Taki pojazd zyska na manewrowości, może być wsparciem dla piechoty, zwalczać broń pancerną, śmigłowce i drony. I wszystko niskim kosztem. Twarde do remontu i na rezerwę ostatniej szansy (albo na pierwszą linię:-D). Natomiast jako czołg podstawowy licencja albo na k2 z Korei (drogi) albo Opłot w wersji 120 mm. Opłot to najlepszy czołg z posowieckiej technologii wojennej. Znacznie przewyższa to czym dysponują Rosjanie.

arno
czwartek, 7 czerwca 2018, 21:13

Order Odrodzenia Polski za Oleksego - szkoła oficerska skończona jako prymus - komuch i tyle do historii

Pim
czwartek, 7 czerwca 2018, 21:08

Wnioski jak najbardziej słuszne. Czołgi z generację na generację stają się coraz bardziej zaawansowane i powoli więcej w nich rozwiązań z przemysłu chemicznego i materiałowego (pancerz burlington) niż metarulgicznego. Do tego elektronika, maksymalnie wydajny napęd itp...Możemy sobie pomarzyć.

KAR
czwartek, 7 czerwca 2018, 20:54

I to jest w jakimś stopniu realna ocena sytuacji! Okrętów podwodnych czy czołgów faktycznie od podstaw nie projektowaliśmy i nie wdrażaliśmy do produkcji. Ale nasi konstruktorzy i politycy cały czas się napinają i ogłaszają czego to nie stworzą... Głupia duma nie poparta faktami i efektami.

MadMax
czwartek, 7 czerwca 2018, 20:27

Dla generałów możliwości produkcyjne to pojęcie mgliste, więc o ten temat lepiej spytać kogoś kto wie, a nie kogoś kto myśli że wie.

jurgen
czwartek, 7 czerwca 2018, 20:21

co za żenujący poziom tego gościa ... i to jest generał ? znawca od czołgów ? co nie ma pojęcia, co to jest Rheinmetal a co KMV ? To nic dziwnego, że u nas stan sprzętu jest jaki jest, jak mamy tak wybitnych i fachowych wodzów. Wódz od klepania komunałów

KrzysiekS
czwartek, 7 czerwca 2018, 19:02

W nagraniu zaprzecza sam sobie. Najpierw mówi że nie mamy pieniędzy potem każe nam sprzedać lub zezłomować rodzinę T-72, a następnie kupić nowe Leopardy to skąd weźmie pieniądze (na te nowe Leopardy) jeżeli ich nie mamy?

Jaksar
czwartek, 7 czerwca 2018, 18:56

dobrze, że jest na emerturze, ten facet nie ma zielonego pojęcia o tym co mówi. Lobbista Rheinmetal !!! Owszem, Polska nie produkowała własnych czołgów po 1939 roku ale nie dlatego, że nie potrafiła a dlatego, że wojna przerwała naz rozwój technologiczny a po wojnie, rosjanie nie pozwalali ny to by sprzęt z satelitarnych państw był lepszy od ich własnego który miał być sprzedawany za słoną kasę do państw układu warszawskiego czy innych zainteresowanych. Polska ma świetnie wyszkolonych ludzi brakuje nam jedynie potencjału przemysłowegpo bo to co było albo oddano w obce rące albo rozwalono. Co nam pozostaje ? szukanie partnera i kopiowanie rozwiązań tych najlkepszych, tak robią chińczycy i mają sprzęt niewiele gorszy od tego z USA czy Rosji. A przecież w latach 50-tych nic w Chinach nie było, wszystko musieli w Rosji kupywać lub zdobyty sprzęt w wojnie z ZSRR nieco przerobić i produkować samodzielnie. Dzisiaj Chńczycy inwestują w zagranicznych firmach by w ten sposób zdobyć technologie i dojść do rozwiązań pasujących do ich strategi. Z Koreańczykami można by się dogadać (w końcu chcą pracować nad czołgiem nowej generacji i szukają partnera) by na bazie Black Panther (który ma większość elementów ściągniętych z Leoparda i od Francuza) wspślnie opracować pasujący do naszych realiów czołg. Będzie nieco się różnił od koreańskiego bo ich czołg głównie ma silne działo i dobry pancerz z przodu. Boki i tył to omalże papier. Podobnie z samolotami...Japończycy nie dogadali się z Amerykanami w sprawie F35 więc szukają wspólnika do podziału kosztów w opracowaniu i produkcji nowej generacjo samolotu wielozadaniowego. Włosi chcą z Polską budować śmigłowiec uderzeniowy... a tym czasem Polski rząd w żadnym kierunku nie robi kroku. Z tą partią i tym rządem nie będzie modernizacji armi, będą ciągłe dialogi kończące się na niczym i modernizacje tego co jeszcze jako tako chodzi. Pan Ex-generał zapomina, że rozwój nowego czołgu to nie sprawa na dziś, zanim będzie gotowy to minie kilka lub kilkanaście lat a do tego czasu tak Twardy, Leopardy nawet w wersji PL a tym bardziej T72 będą zezłomowane. Oby nie wyszło jak z okrętami podwodnymi, Kobeny na złomie a marynarze w jednostce oglądają film \"ORP Orzeł\"...

sgjinio
czwartek, 7 czerwca 2018, 18:27

Nie \"radzieckie\" tylko \"sowieckie\". Czas najwyższy dbać o Język Polski, za który miliony Polaków oddało życie w czasie II WŚ.

ersa
czwartek, 7 czerwca 2018, 18:07

No proszę, nareszcie sensowny komentarz do sytuacja w jakiej się znajdujemy. Za chwilę zleca się jak mniemam prawdziwi patrioci szkalujący tego człowieka bo przecież plecie bzdury prawda?

turpin
czwartek, 7 czerwca 2018, 18:02

Zaraz, zaraz, Generale, a 7TP?

tut
czwartek, 7 czerwca 2018, 18:00

Wiem o co chodzi generałowi, ale tak dla ścisłości 7TP to pies?

Gość
czwartek, 7 czerwca 2018, 17:37

W mojej ocenie nasze możliwości ,plus pozyskanie wsparcia technicznego z zewnątrz sprawiłoby ,byśmy mogli wyprodukować u nas czołg. Zgadzam się z opinią , że byłoby to bardzo kosztowne przedsięwzięcie a my mamy ważniejsze cele w modernizacji armii , niż wyprodukowanie własnego czołgu na chwilę obecną. Gdyby się pojawiła oferta współpracy przy produkcji czołgu z firmą Rheinmetal to rozważyłbym wówczas taką opcję. Wygląda na to, że rynek zbytu na czołgi jest niewielki i gdzieś czytałem , że wiele firm chce się podzielić produkcją, by utrzymać się na tym rynku.

PRS
czwartek, 7 czerwca 2018, 17:27

Pan Generał się myli. Armata 73 mm ,,Grom\" została zamontowana na BMP-1 dlatego, że w owych czasach rakietowy pocisk przeciwpancerny nie uzbrajał się na bardzo krótkim dystansie. I to był najważniejszy powód a nie ,,wymiatanie piechoty\". Nie pamiętam by kiedykolwiek ,,zapraszano\" nas do współudziału w programie budowy nowego niemieckiego BWP ,,Puma\". Bo co my moglibyśmy do takiego programu wnieść? Wrażych szpiegów i ewentualnie kasę z jakiegoś kredytu... Oczywiście zakup choćby 120 Pum zrobił by różnicę we współdziałaniu Leo z piechotą. Ale MON nawet nie myśli o takim rozwiązaniu salwując się bajkami o wprowadzeniu Borsuka w... niedalekiej przyszłości która dla niektórych obecnych polityków - decydentów będzie już... wiecznością.

taka sytuacja
niedziela, 10 czerwca 2018, 22:31

Szpiegów to oni tam mają swoich pełno, od lat 80-tych naturalizowali setki tysięcy ruskich i uwaga, wpuścili ich wszędzie w tym do wojska i zbrojeniówki, a teraz Putin przemawia do ich radziecko-rosyjskiej duszy i nie zawodzi się. Dlatego nie miałbym dużo zaufania do niemieckiej broni jak np. systemy rakietowe, łączności, informatyczne bo ich kody i klucze są dawno w Moskwie.

MadMax
czwartek, 7 czerwca 2018, 16:57

Bajki generalskie. Problemem nowego czolgu jest tylko nowe dzialo. Nikt nie wie jakiego kalibru.

KrzysiekS
czwartek, 7 czerwca 2018, 16:53

Mam tylko jedno pytanie gdzie Pan Generał był przedtem ze swoimi mądrościami? Brać dobrą emeryturę i.... to każdy potrafi.

Liwio
czwartek, 7 czerwca 2018, 16:52

Czysta prawda, brawo Panie Generale

Tweets Defence24