Następne irańskie OP typu Ghadir wprowadzone do linii

30 listopada 2012, 19:34
Ghadir
Iran wprowadził do linii dwa nowe okręty podwodne typu Ghadir - fot. Fars News Agency
Defence24
Defence24

Iran właśnie wprowadził do linii dwa nowe miniaturowe okręty podwodne typu Ghadir. Jednostki tego typu zostały po raz pierwszy zaprezentowane w 2007 roku.Zarówno kadłub, jak i systemy pokładowe zostały wyprodukowane w Iranie, wiele jednak wskazuje, że jest to kopia północnokoreańskiej jednostki typu Yono. Ghadiry swoim wyglądem nie wskazują na zbyt nowatorskie rozwiązania, chociaż nowoczesny kształt śrub świadczy o trwających pracach w tej dziedzinie.

Te niewielkie okręty podwodne (o wyporności tylko 120 ton i długości 29 m) są przeznaczone przede wszystkim do działań przybrzeżnych i stanowią poważne zagrożenie dla transportu morskiego w rejonie Zatoki Perskiej i Cieśniny Ormuz. Chociaż przenoszą tylko dwie torpedy 533mm i miny to jednak wiele wskazuje, że mogą być uzbrojone w superkawitujące torpedy Hoot (bazującej na rosyjskim Szkwale). Ponadto zbudowano ich aż 21 sztuk.

Przemówienie jakie wygłosił w stoczni Bandar-e-Abbas dowódca Marynarki Irańskiej kontradmirał Habibollah Sayyari wyraźnie wskazuje, że na tych dwóch okrętach się nie skończy: „Dzięki Islamskiej Rewolucji Iran nauczył się jak budować okręty podwodne. Wierzymy, że osiągniemy poziom, który pozwoli nam zbudować niszczyciele zdolne do zaniesienia śmigłowców i rakiet na Morze Omańskie i oceany.”

(MD)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24