Następca Tornado będzie kontrolował drony

24 czerwca 2016, 18:47
Tornado
Niemiecki myśliwiec Tornado | Fot. A. Watkin (cc-by-sa-2.0)

Jak podaje Flight Global, następca niemieckich samolotów Tornado, który może zostać opracowany przez koncern Airbus w ramach współpracy międzynarodowej, będzie zdolny w szerokim zakresie do koordynowania działań maszyn bezzałogowych.

Resort obrony Niemiec planuje wprowadzenie nowego myśliwca w miejsce maszyn Tornado do 2035 roku, kiedy to te ostatnie będą musiały zostać wycofane Jak podaje Flight Global, koncern Airbus - potencjalny wykonawca programu - uważa, że nowy myśliwiec ma być w szerokim zakresie zdolny do współdziałania z bezzałogowymi systemami powietrznymi, w tym uderzeniowymi. 

Załoga następcy Tornado ma składać się z dwóch osób, w tym pilota i operatora uzbrojenia, odpowiedzialnego m.in. za koordynację działań z maszynami bezzałogowymi. Jak zaznacza Flight Global, nowy program może być realizowany z wykorzystaniem technologii myśliwców Eurofighter. Pierwsze informacje o planach wprowadzenia nowego samolotu bojowego przez resort obrony Niemiec pojawiły się w 2015 roku.

Luftwaffe posiada obecnie ok. 93 samolotów Tornado: 64 w wersji IDS i 29 w wersji ECR. Docelowo do 2018 roku liczba ta zostanie zredukowana do 85 samolotów, które otrzymają pakiet modernizacyjny do standardu ASSTA (Avionic System Software Tornado Ada) 3.0./3.1. 

Czytaj także: Niemcy zbudują następcę Tornado

Defence24
Defence24
Reklama
Tweets Defence24