Narodowa kryptografia kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa państwa [WYWIAD]

8 października 2020, 09:44
panel krypton1
Prezes Krypton Michał Czmoch (trzeci od lewej) podczas panelu dyskusyjnego Defence24 DAY, poświęconego cyberbezpieczeństwie i kryptografii. Fot. Kreatyw Media/Defence24.pl.
Reklama

"Każdy suwerenny kraj powinien dążyć do pełnej ochrony najcenniejszych zasobów, jaką jest obecnie informacja. Aby mówić o pełnej ochronie informacji, czyli takiej, do której mamy pewność, że nie może być naruszona, należy mieć własne, krajowe rozwiązania, wytworzone przez własny przemysł, zgodnie z wymaganiami zdefiniowanymi przez służby specjalne. Takie podejście zapewnia pełną kontrolę państwa nad stosowanymi rozwiązaniami kryptograficznymi" - podkreśla prezes Krypton Polska Michał Czmoch. W wywiadzie mówi także o docelowym modelu współpracy na linii przemysł-administracja państwa oraz roli uczelni.

Andrzej Kozłowski: Panie prezesie, podczas konferencji Defence24 Day poruszaliśmy kwestię znaczenia narodowej kryptografii w budowie systemu bezpieczeństwa państwa. Paneliści byli zgodni co do konieczności rozwoju kompetencji państwa w tym obszarze, w oparciu o krajowe rozwiązania.  W tym kontekście mówiliśmy o współpracy polskich firm i instytucji państwa. Wiem, że nie o wszystkich aktualnie realizowanych projektach z tego obszaru możemy dyskutować, ze względu na niejawny charakter programów, zapytam więc bardziej ogólnie: Jakie kompetencje posiadają dzisiaj polskie firmy z obszaru krypto? Czy są w stanie dostarczać kompleksowe rozwiązania dla do instytucji przetwarzających informacje niejawne, czyli istotne dla bezpieczeństwa państwa?

Michał Czmoch, Prezes Zarządu Krypton Polska: To prawda, narodowa kryptografia jest istotnym elementem kompleksowego systemu bezpieczeństwa państwa. Ośmielę się nawet postawić tezę, że jest jednym z najistotniejszych elementów takiego systemu. Do czego nam bowiem wszystkie systemy obronne, jeśli wróg będzie mógł poznać (podsłuchać) informacje o jego rozlokowaniu i zamiarze użycia? Przyczynia się do ochrony informacji, która zawsze była, a w obecnych czasach jest jeszcze bardziej istotna dla zachowania pokoju lub wygrania starcia Tą informacją może być zarówno pozycja wojsk, dane dotyczące zasobności i lokalizacji źródeł cennych surowców, ale również dane dotyczące bieżących planów gospodarczych rządu czy planów inwestycyjnych spółki giełdowej. Wszystkie te informacje wykradzione i użyte w niewłaściwy sposób mogą wpłyną na destabilizację sytuacji lub nawet wywołanie konfliktu.

Zapraszamy do lektury całego wywiadu w serwisie CyberDefence24.pl >>> KLIKNIJ TUTAJ <<<

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Levi
poniedziałek, 19 października 2020, 12:30

Co z kryptografia kwantowa? Przeciez to my wymyslelismy a teraz z nowu w ogonie?

Maro
środa, 14 października 2020, 00:59

Jakich sojuszników mamy najwięcej w kraju - amerykanów. Kto bedzie nas wspierał w czasie działań bojowych / albo na odwrót - amerykanie. Jakiego krypto używają amerykanie ??? Jakiego krypto używa NATO - w większości amerykańskiego... sorry - taki mamy klimat !!!

Levi
poniedziałek, 19 października 2020, 12:31

Powiedz to Francuzom czy Szwajcarom. O Niiemcach tez nie warto zapominac

men
piątek, 9 października 2020, 22:15

We współczesnych działaniach zbrojnych, przystąpienie do konfliktu zbrojnego bez narodowego krypto to ...... samobójstwo, ale naszych tygrysów politycznych i niestety kolegów w mundurach to ...."gila"

pcman
wtorek, 13 października 2020, 09:21

Niestety nie jest to do końca słuszny pogląd. Jeżeli zrealizują się plany obronne to tzw. obrona kolektywna zakłada strukturę sojuszniczą w obronie naszego kraju. Jak można sobie wyobrazić funkcjonowanie w tak skonstruowanej strukturze sojuszniczej dysponując kryptografią "narodową"? Kluczowymi jednostkami wsparcia w takiej obronie będą z pewnością jednostki amerykańskie i z pewnością nie będą się posługiwały "polską kryptografią narodową" tylko swoją już ew uznaną sojuszniczą. Kierunek powinien być więc taki, aby sojusznicza kryptografia nadawała się ew. do zastosowań narodowych. Nie inaczej i nie w innej kolejności.

wtorek, 13 października 2020, 15:44

Standardy Natowskie nie będą definiowane w sposób taki, aby pasowały do rozwiazań krajowych (i to nie tylko w dziedzinie krypto). To raczej rozwiazania krajowe jako opcja (dodatkowa funkcjonalność) powinny uwzględniać interoperacyjne standardy NATO. A to czy powinna istnieć możliwość wewnętrznej bezpiecznej komunikacji, niezależnej od dzisiejszych sojuszników, to pytanie, na które odpowiedzi dziś brak.

pcman
środa, 14 października 2020, 10:35

SCIP

say69mat
piątek, 9 października 2020, 09:27

@Narodowa kryptografia kluczowym elementem systemu bezpieczeństwa państwa ... Hmmm, a co w temacie technik dekryptażu deklaracji, wypowiedzi oraz modus operandi prominentnych polityków???

Marek1
czwartek, 8 października 2020, 23:58

Śmiać się czy płakać ?? Skład tego, pożal się Boże, panelu dyskusyjnego realnie jest w stanie rozśmieszyć KAŻDEGO, kto choćby trochę zajmuje się tematem ...

Bursztyn
czwartek, 8 października 2020, 16:51

Krypton polska enigma wz44 PORAŻKA

Tweets Defence24