Najlepszy amerykański okręt podwodny broni Europy. W tle rosyjski „Jasień-M” i francuska Barracuda

27 sierpnia 2020, 07:32
Zrzut ekranu 2020-08-27 o 12.36.19
Okręt podwodny typu Seawolf Fot. US Navy

Amerykański atomowy okręt podwodny USS “Seawolf” zatrzymał się na krótkim postoju na Morzu Norweskim w pobliżu bazy morskiej Tromso. Jak się okazuje, ten uważany za najcichszy w swojej klasie okręt podwodny na świecie wchodzi obecnie w skład 6 Floty z zadaniem zwiększenia możliwości amerykańskich sił morskich w Europie. Być może chodzi również o namierzenie rosyjskiego okrętu podwodnego „Kazań” typu „Jasień-M” oraz… francuskiej Barracudy.

Atomowy okręt podwodny USS „Seawolf” typu Seawolf przypłynął w okolice bazy Tromso w Norwegii 21 sierpnia 2020 r., oficjalnie po to, by dać wypocząć załodze. Przy tej okazji Amerykanie wyjaśnili, po co uderzeniowy okręt podwodny tej klasy działa na Atlantyku, pomimo że jego stała baza jest nad Pacyfikiem. Jak się okazuje, USS „Seawolf” wszedł obecnie w podporządkowanie 6 Floty, podlegając pod dowódcę 8. Grupy Okrętów Podwodnych (Submarine Group 8) oraz dowódcę 69. Grupy zadaniowej (Task Force 69). Oficjalnie obecność tej atomowej jednostki ma zwiększyć możliwości prowadzenia wojny podwodnej dla amerykańskich sił morskich w Europie.

„Przerzucenie USS „Seawolf” z Bangor w stanie Waszyngton do 6. Floty Stanów Zjednoczonych świadczy o globalnym zasięgu i zaangażowaniu Sił Podwodnych w zapewnianie trwałych i tajnych sił podwodnych na całym świecie do wykonywania naszych wyjątkowych misji z niezrównaną gotowością. Nasi podwodni żołnierze są najlepsi na świecie w działaniach podwodnych i są wyposażeni w niezrównane zdolności, zaprojektowane w celu wzmocnienia naszej marynarki wojennej i zwielokrotnienia skuteczności Połączonych Sił w rywalizacji i konfliktach”.

Wiceadmirał Daryl Caudle - dowódca amerykańskich sił podwodnych 
image
Okręt podwodny USS „Seawolf” u wybrzeżu Norwegii. Fot. US Navy

Rozmieszczenie jednego z trzech w ogóle zbudowanych Seawolfów w 6. „europejskiej” Flocie może rzeczywiście dziwić. Jest to bowiem okręt, który ze względu na możliwości bojowe i skrytość działania był w momencie zbudowania uważany za najlepszy w swojej klasie na świecie. Wprowadzony do służby w 1997 roku, nie wzbudza on już takiego podziwu jeżeli chodzi o systemy uzbrojenia chociażby przez to, że nie ma wyrzutni pionowego startu dla Tomahawków – tak jak obecnie budowane atomowe, podwodne okręty uderzeniowe typu Virginia. Ale i tak zapas uzbrojenia zabierany dla ośmiu dziobowych wyrzutni torpedowych kalibru 660 mm, liczący 50 sztuk torped i rakiet, jest imponujący.

Dodatkowo nie zmieniły się doskonałe oceny co do skrytości działania. Nadal uważa się, że mogą to być najbardziej wyciszone okręty podwodne na świecie. I być może to jest właśnie wytłumaczenie dlaczego jeden z Seawolfów zaczął nagle działać na Północnym Atlantyku. Jest to bowiem dobry punkt wypadowy do śledzenia i rozpracowania najnowszego, rosyjskiego, atomowego okrętu podwodnego „Kazań” projektu 885M typu „Jasień-M”, który właśnie kończy badania państwowe w oparciu o rosyjską Flotę Północną i ma być tam wprowadzony do służby w 2020 roku.

image
Okręt podwodny USS „Seawolf” u wybrzeżu Norwegii. Fot. US Navy

Jego obsługa nie jest bowiem jeszcze na tyle wyszkolona, by móc rywalizować pod wodą z zaprawioną w misjach operacyjnych załogą amerykańskiego okrętu podwodnego. Dodatkowo amerykańska jednostka porusza się szybciej pod wodą niż jej rosyjski odpowiednik, co jeszcze bardziej ułatwia tego rodzaju zadanie. Korzystając z tego Amerykanie mogą próbować uzupełnić swoją bazę sygnatur akustycznych o okręt nowego typu, który bardzo różni się od już wprowadzonej do służby, prototypowej jednostki projektu 885 – „Siewierodwińsk” (której budowa zaczęła się 16 lat wcześniej niż „Kazania”).

Działając pragmatycznie, Amerykanie mogą chcieć również „zapoznać się” bliżej z najnowszym francuskim okrętem podwodnym o napędzie atomowym typu Barracuda, który właśnie rozpoczął próby stoczniowe. Jest to oczywiście jednostka sojusznicza, ale jej dane również powinny być w zasobach bazy danych amerykańskiej marynarki wojennej. Do podobnych działań okręty Seawolf nadają się idealnie. Nawet jednak pomimo takich możliwości, Amerykanie musieli przerwać program budowy tych jednostek i to już na samym jego początku.

„Pojawienie się Seawolfa uzupełnia nasze już solidne zdolności do prowadzenia wojny podwodnej i świadczy o naszym nieustannym zaangażowaniu w zapewnianie bezpieczeństwa morskiego i odstraszania w całym regionie”

Kontradmirał Anthony Carullo - Dowódca 8. Grupy okrętów podwodnych
image
Okręt podwodny USS „Seawolf” u wybrzeżu Norwegii. Fot. US Navy

Historia okrętów podwodnych typu Seawolf jest tu bardzo podobna do losów futurystycznych niszczycieli rakietowych typu Zumwalt. Pomimo, że w obu przypadkach planowano wprowadzenie około trzydziestu takich, niespotykanych nigdzie indziej jednostek, to ostatecznie skończyło się na zbudowaniu trzech okrętów każdego typu. Zastosowane na tych okrętach rozwiązania techniczne okazały się bowiem zbyt kosztowne i ostatecznie konieczne było znalezienie tańszego i mniej wyrafinowanego rozwiązania.

W przypadku okrętów podwodnych typu Seawolf skończyło się więc na wprowadzeniu poza USS „Seawolf” dwóch jednostek tego typu: USS Connecticut” (SSN 22) i USS „Jimmy Carter” (SSN 23).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 292
Reklama
krot
niedziela, 30 sierpnia 2020, 15:01

Czytając te "rewelacje" piszacych i wszystko wiedzących, to jest to prawdą co powiedział śp. pan LEM, że dzieki internetowi dowiedział się jak wielu jest idiotów. Piszcie dalej takie brednie, a swiat idzie dalej.

osol
niedziela, 30 sierpnia 2020, 13:13

28 sierpnia na wodach międzynarodowych na Morzu Beringa, niedaleko wybrzeży Alaski, wynurzył się rosyjski, uderzeniowy okręt podwodny K-186 Omsk o napędzie jądrowym projektu 949A Antiej, uzbrojony w dwadzieścia cztery pociski manewrujące P-700 Granit z głowicami jądrowymi.

ale jaja
niedziela, 30 sierpnia 2020, 18:52

Może mieli wyciek z reaktora?

Urko
wtorek, 1 września 2020, 18:54

Dzień wcześniej strzelał tymi rakietami spod wody w ramach ćwiczeń. Prawdopodobnie sprawdzali uszkodzenia...

itan
niedziela, 30 sierpnia 2020, 12:59

I co z tego, jak Rosja "zbudowała " ameryce pod nosem OMSK. Z czym do ludzi.

Davien
środa, 2 września 2020, 13:27

Mówisz o tym przestarzałym okrecie rakietowym majacym zwalczac lotniskowce?? Istotnie, w USA takich hałasliwych antyków z nieskutecznym uzbrojeniem raczej nie ma:)

Mauser
sobota, 29 sierpnia 2020, 13:35

Wojny nie wygrywa sama technika, lecz strategia użycia danego sprzętu i sposób użycia to jak z żoną, musisz ją po prostu znać , a od tego są odpowiedni ludzie.

Anty pantofel
niedziela, 30 sierpnia 2020, 03:35

Moja żona ma byc znana tylko przeze mnie a nie przez odpowiednich ludzi

Fanklub Daviena
sobota, 29 sierpnia 2020, 09:23

Podoba mi się to zdjęcie, a najbardziej strzałka pokazujące gdzie jest dziób okrętu. Widać, że USA dobrze zna średnie IQ Amerykanów. :)

Kiks
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 17:14

Jedni maja niskie, inni chcieliby miec jakiekolwiek. Zgadnij, w której grupie ty jesteś.

ha ha
niedziela, 30 sierpnia 2020, 12:39

Tylko że ta strzałka nie pokazuje gdzie dziób okrętu, więc z twoim też szału nie ma.

codybancks
sobota, 29 sierpnia 2020, 09:09

Czekamy na nasze od SABBA lub NAVALa , bo tylko te dwie firmy wchodzą w grę !!! Dobrze by było zobaczyć ofertę z Izraela i wykorzystać te elementy ,które są bardzo ciekawe i potrzebne w maskowaniu okrętu !!!

Mocarstwo pieczarki
sobota, 29 sierpnia 2020, 20:27

A to polskie firmy.

xawer
sobota, 29 sierpnia 2020, 15:54

Delfiny Izraela są produkowane w niemieckiej stoczni na niemieckiej technologii. Jaką "ofertę z Izraela"?!

yaro
piątek, 28 sierpnia 2020, 17:35

Nowo budowane okręty podwodne proj. 885M (Jasień-M) „Woroneż” i „Władywostok” będą pierwszymi nosicielami nowych rakiet skrzydlatych Kalibr-M których zasięg określono na ponad 4000 km. Okręty mają być zwodowane w 2024 i 2025 roku, ich przekazanie do służby planowane jest na lata 2027-28. Okręty wyposażone będą w UKSK 3S14 umożliwiające na korzystanie z rakiet Oniks i Kalibr. W przyszłości wyrzutnie mają być zaadoptowane do użycia przez rakiety hiperdźwiękowe „Cirkon”.

Davien
środa, 2 września 2020, 13:30

Może najpierw po pierwsze zbudujcie okręty, po drugie wymyslcie i opracujcie ten pocisk, po trzecie pociski kalibr-M nie wejdą do wyrzutni 3S14.

zaciekawiony
sobota, 29 sierpnia 2020, 18:15

Kalibr to te rakiety co odpalali w stronę Syrii, połowa spadła po drodze na Iran a te co doleciały miały celność "do jednej wioski" co pięknie było widać na zdjęciach satelitarnych? To te? Jak tak to spoko.

Davien
środa, 2 września 2020, 13:31

Nie, Kalibr-M to ma byc zupełnie nowy pocisk manewrujący z Kalibrem majacy wspólna jedynie nazwę .

Kam Bat
sobota, 29 sierpnia 2020, 16:45

Jak znam "rosyjską jakość" wejdą nie wcześniej niż 2035 roku, wcześniej co najmniej jeden ze zbudowanych się zatopi a następny wystrzeli rakietę w swój garnizon. Więcej tu ruskiej propagandy niż rzetelnej technologii.

Piotr
sobota, 29 sierpnia 2020, 10:37

Nooo a moskwicz wygra F1 :P

Tani
sobota, 29 sierpnia 2020, 06:47

Wy tu gadu gadu o okrecie podwodnym a na lotnisku Chinskim sfotografowano samolot AEW na lotniskowiec. To sa zdjecia satelitarne wiec widok z gory ale ogolnie podobny do amerykanca Hawkeye. Robi sie ciekawie.

mazig
piątek, 28 sierpnia 2020, 16:22

Okręty podwodne o napędzie atomowym projektu 885M Woroneż i Władywostok, stawiane w stoczni Sewmasz, będą miały zmodernizowane pociski manewrujące Kalibr-M o zasięgu ponad 4000 kilometrów. „Nowe uniwersalne okręty podwodne będą przenosić głównie nowe pociski Kalibr-M o zasięgu ognia ponad 4000 km” – podało źródło. Śmiejcie się dalej, ten się śmieje kto się smieje ostatni. Dwie salwy z tych okrętów to prawie 400 atomowych głowic, no madrale jak je złapiecie.

Davien
środa, 2 września 2020, 13:36

No to obalamy mity: Okrety klasy 885-M maja przenosić maks po 40 pocisków Kalibr, więc jak ty chcesz dzieciaku wystzrelić 400 znacznie większych od Kalibra pocisków Kalibr-M??? Po drugie odpowiedż NATO spowoduje że język rosyjski stanie się językiem martwym ale jak chcecie zaczynac wojnę jadrową...

Kam Bat
sobota, 29 sierpnia 2020, 16:57

Pocisk kalibr jak na razie zaliczył strzał z błędem 300 km i prawie trafił w swój garnizon na Kamczatce. Po 3 latach poprawek technicznych eksplodował podczas wystrzału z pod wody zanieczyszczając 100 km2 wody i zabijając 17 członków załogi. Skuteczność 30% osiągnie, jak dobrze pójdzie, za 8-10 lat. I to przy założeniu, że ruscy znajdą następne 10 mld na dokończenie projektu (np. zjedzą Białoruś lub inne państwo i jego zasoby, oni tylko tak umieją). Projekt czołgu armata pokazano pierwsze 12 lat temu jako tajna broń p-tina, miało być do dzisiaj 500 szt a jest 8 i ciągle się psują, zupełnie jak VW.

chateaux
sobota, 29 sierpnia 2020, 01:55

Zanim wystarują, przechwytując ich nosiciele - podobnie jak przez ostatnie 60 lat. #Yaro, napisanie tego samego postu pod różnymi nickami, nie zwiekszy jego siły przekazu.

sobota, 29 sierpnia 2020, 19:01

Takie są wytyczne dla wzmocnienia przekazu;) każdy trol dostaje zestaw cytatów do użycia...

atlan
piątek, 28 sierpnia 2020, 16:04

25 letni jakis “Seawolf”, nic nie mzoe zrobić, ot amerykanie jak zwykle udaj, że są kimś, atak ogólnie to niczym. Popływać każdy może troche lepiej lub trochę gorzej...........

zlośliwy
sobota, 29 sierpnia 2020, 18:16

25 letni Seawolf wciąż jest lepszy od wszystkiego czym dysponują Rosjanie i Chińczycy. A w budowie są najnowsze Virginie o jeszcze lepszych parametrach.

Kam Bat
sobota, 29 sierpnia 2020, 17:00

Taką. Sam Seawoolf Zaorze 38 wyrzutni jądrowych Rosji czyli 82%. ruskie pieski(owy) szczekają a USArmy karawana idzie dalej.

.
sobota, 29 sierpnia 2020, 11:04

Tylko że wiesz... amerykański lotniskowiec Midway służył 50 lat i pod sam koniec też dużo zrobił, także wiek nie ma zbytniego znaczenia

skv
piątek, 28 sierpnia 2020, 12:30

Już za czasów zimnej wojny zapóźnienie komunistów w technice militarnej sięgało 20 lat. Obecnie zwiększyło się do ponad 30 lat. Dlatego komuniści wciąż nie są w stanie zbudować odpowiedników Seawolfów, F-22 czy B-2.

Lester
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:30

I dlatego komuniści przemalowali czerwone sztandary na tęczowe i próbują niszczyć USA od środka.

Ozzi77
sobota, 29 sierpnia 2020, 11:57

Kolejny z wypranym mózgiem wszędzie tęcze widzi

vks
piątek, 28 sierpnia 2020, 17:36

Komuniści ? na na myśli Koreę Północną ?

SimonTemplar
sobota, 29 sierpnia 2020, 16:18

W Korei Północnej nie ma komunizmu tylko tyrania dyktatora. W żadnym kraju na świecie nie udało się wprowadzic komunizmu bo to jest niemożliwe do wykonania z uwagi na zwykla ludzka mentalność. Korea Północna to kraj gdzie jest 1 despota i tyran, który ma poparcie wojska. A pozostali obywatele są nikim.

vks
sobota, 29 sierpnia 2020, 21:47

To gdzie Ci komuniści, w Chinach ?

Mocarstwo pieczarki
piątek, 28 sierpnia 2020, 16:20

Twoje w wiedzy 200 lat

Anty rusofil
niedziela, 30 sierpnia 2020, 16:43

Wolę sprzedawać pieczarki i mieć co jeść, niż być niby mocarstwem z poziomem Zimbabwe. Mnie było by wstyd że mieszkam w kraju gdzie gazu, złota, ropy, diamentów, tytanu jest jak wody, a w Moskwie żyją tysiące bezdomnych Dzieci. Żenada...

ocen
piątek, 28 sierpnia 2020, 16:05

Mój Boze, kto cię stworzył na ten świat, nie rób wstydu temu twórcy.

Piotr
sobota, 29 sierpnia 2020, 10:42

Twój boże... no tak, jak ameba intelektualna wierzy w pierdoły sprzed 2 tyś lat. To mamy takie tępe odpowiedzi :P

prześmiewca taniej propagandy
piątek, 28 sierpnia 2020, 07:47

Jasien-M to tego okręta opływa trzy razy a ten nawet o tym nie wie ...

jack
sobota, 29 sierpnia 2020, 13:30

Po polsku "okrętu". Okręt to jest ON. Pa

bender
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:31

To byłby pierwszy raz w historii, że owca obiega wilka.

Bajdyłey
sobota, 29 sierpnia 2020, 17:01

A to jest jak najbardziej możliwe gdy wilk ślepy, kulawy i stary.

andys
piątek, 28 sierpnia 2020, 13:32

A moze to jest tak, że ta owca,to wilk w owczej skórze?

KOT
niedziela, 30 sierpnia 2020, 16:44

To tak jak su 57 do starego f22?

Piotr
sobota, 29 sierpnia 2020, 10:40

Nie, to zwykły tani ruski baran ...

Admirał Kuźniecow,duma floty rosyjskiej
sobota, 29 sierpnia 2020, 03:27

a może Kuźniecow nie potrzebuje holownika? a może Su-57 umie też pionowo startować? a może a morze...

Karol
piątek, 28 sierpnia 2020, 07:05

Najlepsze na Baltyku to sa nasze.Nie do wykrycia ani zobaczenia.Tak że jesteśmy bardzo bezpieczni.

Kdmr Pietrucha
niedziela, 30 sierpnia 2020, 17:10

Potwierdzam.Mamy cale 100 szt niewidzialnych OP

Wkurzony
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:40

Przyszłość świata należy do Wschodu. Zachód to trup w zbroi.

Wania
sobota, 29 sierpnia 2020, 16:53

Do wschodu ale nie do Rosji. Rosja jest już w czwartej lidze.

nh
piątek, 28 sierpnia 2020, 12:33

Bliski Wschód czyli Rosja to militarny i gospodarczy trup. Daleki Wschód to w istocie rozwój i przyszłość, ale tyczy się to Japonii, Korei Południowej, Tajwanu, a nie tego komunistycznego szajsu chrl.

stop 3.14erdołom
piątek, 28 sierpnia 2020, 08:53

To jedź tam i spotkaj swoją przyszłość, co tu będziesz życie marnował..

czwartek, 27 sierpnia 2020, 22:39

Zgadza się

rED
piątek, 28 sierpnia 2020, 07:50

Być może ale do wschodu na południe od Rosji.

Kapustin
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:29

Uwaga super Jasień znowu w STOCZNI w murmansku Satelita widział go podniesiony przez suchy dok Hahahaha Juz naprawiony.? Zasilenie pradu jest?

Kam Bat
sobota, 29 sierpnia 2020, 17:02

To jest "Jasień średniowiecza", czyli z doopy.

Urko
piątek, 28 sierpnia 2020, 05:24

Możesz to sprecyzować, bo mam wrażenie że piszesz że ten suchy dok, który zatonął już działa, mimo, że mieli go reperować jeszcze co najmniej rok...

yaro
czwartek, 27 sierpnia 2020, 20:49

i co dalej ?

Bond
piątek, 28 sierpnia 2020, 07:20

Dalej Kuzniecow

yaro
piątek, 28 sierpnia 2020, 08:59

To Rosjanie mają podwodne krążowniki lotnicze ?

sobota, 29 sierpnia 2020, 19:04

Oni każdy kit wcisną ciemnemu ludowi;)

zlośliwy
sobota, 29 sierpnia 2020, 18:17

Kuznitzow co jakiś czas jest bardzo blisko tego stanu.

Uowca stupików
sobota, 29 sierpnia 2020, 21:49

Ale pożar przetrwał bez większych uszkodzeń w przeciwieństwie do lotniskowca po drugiej stronie oceanu.

Davien
środa, 2 września 2020, 13:39

Koszty naprawy Kuzniecowa to tak z 80% budowy nowego lotniskowca. Aha, Waspy to nie lotniskowce ale LHD.

orihW
niedziela, 30 sierpnia 2020, 16:52

Bez większego uszkodzenia, czyli takiego co ma kosztować tyle co zbudowanie nowej takiej jednostki? Poczytaj o wycenie strat na kuzniecowie.

Wiem co piszę
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:24

Pilnuje Europy? Europa sama powinna się pilnować ale bezmyślna polityka rozbrojeniowa trwająca od dekad nie pozwala jej na to, a ten okręt pilnuje interesów Jankesów w Europie,

Fanklub Daviena
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:52

Najlepszy rosyjski okręt podwodny broni Europy. W tle amerykański Seawolf i francuska barracuda. :)

Ubawiony
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:53

Od kiedy to kałmucko-bandycka Rosja to Europa?

Lucas123
sobota, 29 sierpnia 2020, 18:03

Rosja to jak najbardziej kraj europejski. USA to mieszanina azjatycko-afrykańska i napewno nie jest krajem europejskim.

Kot
niedziela, 30 sierpnia 2020, 16:55

Mówisz geograficznie czy mentalnie? Bo geograficznie to kawałek Rosji jest w Europie (może z 10%) ale Turcja ma też kawałek w Europie i nie nazywał bym ich Europejczykami...

pitbu
niedziela, 30 sierpnia 2020, 23:25

przecież rosjanie to euro-azjaci. MNawet p-tin ma skośne oczy. Byłem w rosji i widzia lem. Nie ma już biaych rosjan, Zresztą nigdy nie było od kiedy rosjanie byli niewolnikami mongołów. Mongołowie zostawili dużo swojego DNA w rosyjskiej krwi.

YnN
sobota, 29 sierpnia 2020, 17:03

To nawet nie kałmucki tylko barbaria Turańska.

histor
piątek, 28 sierpnia 2020, 16:01

Jak widać to jesteś idiotą, bo nawet nie znasz historii Europy i nie wiesz kto w Europie jest największym bandytą, bo na pewno nie Rosja. Matole.

Davien
środa, 2 września 2020, 13:40

Nie tylko w Europie ale i na swiecie to własnei Rosja.

HWDR
sobota, 29 sierpnia 2020, 17:05

A to ciekawe, czy jest jeszcze ktoś kto w ciągu 80 lat wymordował ponad 100 milionów ludzi. Może Lichtenstein?

Wania
sobota, 29 sierpnia 2020, 14:32

Rosja to nie Europa. To zlepek mongolskich i dzikich ludów. Mieszanka wyszła straszna. Mordują się od wieków. Rewolucja i kolejne czystki tudzież wojny wypełniły z nich resztki człowieczeństwa. Widać po ich agresji teraz.

ruski stek bzdur...
sobota, 29 sierpnia 2020, 10:45

Rosja przygłupie to NAJWIĘKSZY TERRORYSTA I BANDYTA !

Admirał Kuźniecow,duma floty rosyjskiej
sobota, 29 sierpnia 2020, 03:33

no jak nie Rosja no to Chiny dwa spokrewnione narody,aa przepraszam tu chodzi o Europę...

Urko
piątek, 28 sierpnia 2020, 05:39

Najnowszy rosyjski Jasień i najstarszy amerykański Seawolf nie bronią nikogo. W tle samotna francuska Barracuda nadal uczy się pływać bez peryskopu...

wert
czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:50

pomyliłeś tylko najlepszy z najlepszym w całej wsi no może gminie, pomyliłeś obronę ze zdobywaniem. Po za tym wszystko się zgadza

czwartek, 27 sierpnia 2020, 22:43

Jak za bardzo urośnie-zrobią wsio by dalej amekańskie imperium trwało dalej

czwartek, 27 sierpnia 2020, 22:41

A co amerykanie tu robią Sprawdzają czy Europa za bardzo nie urosła!

bender
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:26

Sprawdzają rozwój Europy okrętem podwodnym? Litości...

Davien
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:06

Pilnuja by Rosja znowu nie rozpoczeła kolejnej wojny swiatowej:)

wert
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:48

amerykanie pilnują swoich interesów czyt. światowej hegemonii które przy okazji dały nam spokój, czas na rozwój i bezpieczeństwo granic. niemiecki szef wywiadu do dziś musi mieć kontrasygnatę USA- taki przykład sprzyjającego nam kagańca. Nie wiem jak Ty ale ja doceniam ten stan. Dziś mamy z nimi wspólne interesy i mamy szansę lewarować nimi swoja pozycje. Czy to zysk czy strata?

Tyko
sobota, 29 sierpnia 2020, 23:56

To jest zysk.

Tani
sobota, 29 sierpnia 2020, 17:21

Musi, bo chodzi o dostep do tzw informacji niejawnej pochodzacych od USA.

y
czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:05

Kursk?

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:50

Piszesz o tej wymuszonej czasem moderce starego 885 ( tak, Siewierodwińsk był przestarzały zanim go zwodowali) pod nazwą 885M i kosztujacego więcej od Seawolfów???

Niuniu
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:48

25 letni okręt uderzeniowy do misji wywiadowczej i zbierania danych? To lotnictwa morskiego (np. Posejdonów) już USA nie ma? Nie ma okretów nawodnych z holowanymi sonarami? Musi wysyłać jedyny będący na chodzie zabytek sprzed 25 lat aby zbierać ech hydroakustyczne? I do tego jakiś cudowny ten zabytek. ruski okręt pewnie pływa jakieś 2000 mil na północny wschód od miejsca cumowania tego amerykańskieg złomu a francuski też ze 2000 mil ale w drugą stronę na południowy zachód morze nawet na morzu śródziemnym. Szacun dla kowbojów oceanu - jednocześnie będą działać 4 milionów km2.

chateaux
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:52

Jedyną bronia przeciwpodwodną współczesnie, jest własny okret podwodny. Reszta łacznie z samolotami ZOP, to dodatki. Jednostki pomocnicze.

Ubawiony
czwartek, 27 sierpnia 2020, 21:54

Jest specjalista od spółdzielni mieszkaniowej? Prawdziwy Polski patriota?

złośliwy
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:30

Cóż. 25-letni okręt z USA i tak jest lepszy od najnowszych rosyjskich jednostek. Kurtyna.

Sailor
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:29

Rosyjski okręt podwodny właśnie miną orbitę Plutona w szykuje się do przejścia w nad świetlną.

Ad. Kuźniecow,duma rosyjskiej floty
sobota, 29 sierpnia 2020, 03:36

w orbicie świetlnej to jest Kursk,tylko trochę inaczej no ale kto u ruskich dba o szczegóły

Guest
czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:24

Właśnie, 25 letni AMERYKAŃSKI okręt uderzeniowy pod wieloma względami przewyższa najnowszy rosyjski okręt podwodny. Dopiero Rosjanie by mieli problem gdyby U.S. Navy wysłało jeden z najnowszych okrętów, i znowu ruscy maja pełne gacie :)

Mocarstwo pieczarki
piątek, 28 sierpnia 2020, 07:02

Pelne gacie to moze maja jak czytaja te wasze glupoty.Wy tak na powaznie.

Guest
piątek, 28 sierpnia 2020, 22:59

Czytaj miedzy "wierszami". Putin ciagle wierzy, ze jest w stanie "nawiazac" wyrownana "walke technologiczna" z zachodem - realisci wiedza, ze na chwile obecna jest to nierealne. To jemu "cisnienie" skacze" gdy pod jego bokiem cos sie "dzieje", a on nie jest tak naprawde w stanie nic zrobic bo wie, jaka przepasc go dzieli od zachodu. Jedyne co moze to " machac szabelka", i oprocz tego wykorzystywac "naiwnosc zachodu" ktory niestety jeszcze wierzy w dobre checi Rosji

Mocarstwo onucy i bimbru
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:04

Pełne gacie to ma Putin, któremu ruskie gacie lecą po szwach, właśnie mu pruje się Białoruś.:-)))

Mike
czwartek, 27 sierpnia 2020, 14:48

Wycie onuc pod tym artykułem utwierdza w przekonaniu że Seawolf jest poza zasięgiem ruskiej techniki. Wasza ruska propaganda jest tak prymitywna że wzbudza jedynie politowanie. Wydane na wasze trollowanie ruble to stracone pieniądze.

H2O
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:58

Ale cóż, nadal próbują.:-) może jakieś słabe umysły są podatne na tę taniutką jak zużyte onuce rosyjską propagandę?

Hieremias cosacorum terror
piątek, 28 sierpnia 2020, 07:32

Zabierz Mykoła już te swoje onuce na ukrolandię i przestań nudzić.

sobota, 29 sierpnia 2020, 19:11

Nas Ukraińcami nie obrazisz. Jesteście po prostu śmieszni...

Hieremias cosacorum terror
piątek, 28 sierpnia 2020, 07:30

Zabierz Mykoła już te onuce na swoją ukrolandię i przestań nudzić. Zaoszczędzisz trochę hrywien na bulby.

Bat
niedziela, 30 sierpnia 2020, 17:01

Aś dowalił czepku nkwd. Zagrywki o mykolach są już tak prymitywnie głupie ze szok.

biały
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:38

mnie bardziej boli że wydaliśmy kasę na wisłę a PGZ gryzie się z amerykańską firmą i cały projekt łapie kolejne kilka lat opóźnienia

wert
piątek, 28 sierpnia 2020, 01:58

szybko kupujesz drogo kupujesz

chateaux
sobota, 29 sierpnia 2020, 17:48

Szybko? 18 lat to szybko?

Przemyśl co piszesz
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:00

5 lat opóźnienia Narwi, brak offsetu w umowie. I mimo tych lat opóźnienia, bo wolno kupujesz(?), ani sensownego offsetu, ani.... t a n i o?

wert
piątek, 28 sierpnia 2020, 15:18

Ten się nie myli co nic nie robi. 6 lat opóźnienia IBCS. A z Twojego POdwórka ileż to lat opóźnienia ma Armata, niezniszczalny Su-57 bez analogów? Przyjmij do wiadomości że jak w 2006 chcieliśmy kupić nowy sprzęt usłyszeliśmy: "po co wam tak nowoczesny sprzęt? przecież nikt wam nie zagraża". Albo się wylewarujemy na sojuszu z USA albo zostaniemy Mitteleuropesowieten

poliner
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:50

zatopić bez ostrzeżenia. dziękuje.

Sailor
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:30

Jeszcze nie mogą go zatopić bo nie wszedł do służby.

Andrettoni
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:32

Pamiętam czasy ZSRR i plany rozbudowy floty USA do 600 okrętów. Teraz mają poniżej 300 i budżet trzeszczy w szwach. Potęga Chin rośnie, czy z balonika USA powoli uchodzi powietrze? Ile okrętów rocznie może wprowadzić USA?

chateaux
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:54

Wprowadzają do służby 2 Virginie rocznie. W warunkach gospodarki pokojowej, nie działającej w trybie wojennym. Ile jednostek tej klasy rocznie wprowadzają do słuzby Rosjanie?

Sailor
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:34

Chiny mają PKB w przeliczeniu na obywatela mają mniejsze niż Polska. Kradną technologię na lewo i prawo bo sami nie mogą nic nowego wymyślić, około miliarda obywateli tego kraju w naszych standardach żyje w nędzy z czego większość w skrajnej i ty to nazywasz potęgą?

lol
piątek, 28 sierpnia 2020, 22:32

Czytajac te bzdety o Chinach zakaldam ze, wlasnie wybudzli cie z 40 letniej hibernacji, ew. zyles w jaskini na Ksiezycu ostatnie 40 lat czy cos..

złośliwy
sobota, 29 sierpnia 2020, 18:22

Tylko, że tekst o PKB per capita to akurat prawda - mamy prawie 2x większy. Chin jest na poziomie Dominikany i Gabonu. Ich siła wciąż w ilości a nie zamożności.

chateaux
sobota, 29 sierpnia 2020, 23:09

Wszystko jest prawdą, także to o kradziezy technlogii. Zgodnie chinskim prawem, żadna zachodnia firma nie może otworzyć wlasnego przedsiebiorstwa w Chinach, chyba ze wchodząc w spółke joint venture z lokalnym chińskim przedsiebiorstwem. Co więcej, jesli chcesz cos produkować w Chinach, to technologia tej produkcji, musi stanowić całość lub przynajmniej część aportu do tej spółki. I owe chińskie spółki-wspólnicy, częsciowo nielegalnie, a częściowo zgodnie z chinskim prawem, wyprowadzają ów aport (technologie) do własnych już tylko chińskich spółek. W USA masowo podawane sa w prasie przykłady amerykańskich przedsiębiorstw, które zostały wyrolowane w ten sposob. Np. najwiekszy amerykański producent paneli słonecznych, ni stąd ni z owąd obudził sie z importem do USA znacznie tańszych paneli, wykonanych dokładnie wg jego technologii - tyle ze nie miał z ich produkcją nic wspólnego.

aei
czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:37

Chiny finansują rozbudowę armii ogromnym zadłużeniem (znacznie większym niż w USA) orsz nędzą swoich obywateli (poziom życia w Chinach jest znacznie gorszy nawet od Polski, a co dopiero od USA).

wert
czwartek, 27 sierpnia 2020, 20:30

nie do końca z tym poziomem życia. Nasze przeciętne wynagrodzenie to 5300zl, chińskie 4200zł/90.5tyś juanów rocznie. Znacznie gorszy bym nie powiedział. Obok drapaczy po niebo, toalet w marmurach i kryształach szalety publiczne jako baraki z rzędami otworów do których chinczyk się załatwia lub nie. Fetor przeokrutny. Dobrobyt dzisiaj rzecz jasna. Za 10-20 lat będzie znacznie gorzej chyba że wygrają rywalizację z USA i narzucą światu swoje warunki. Szanse raczej marne. Zjadają własny ogon infrastrukturą i to na kredyt którego nie są w stanie spłacić. Chociaż jest hukou, 350 mln ludzi uciekinierów ze wsi którzy nie mają żadnych praw, mogą tylko ciężko pracować za przysłowiową miskę zupy/ryżu. Wielkie "wzorowe" państwo chcące być hegemonem ma 1/3 obywateli piątej kategorii- zwykłych niewolników, tyle co całe USA

Seb
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:39

Brednie i antychińska propaganda

wert
piątek, 28 sierpnia 2020, 15:28

Powiedz to Ghańczykom, naobiecywali im 30 mld inwestycji, wpłynęły DWA MILIARDY. Grekom tez obiecywali kokosy dopóki nie dostali Pireusu. Nam tez autostrady chcieli budować.

aei
czwartek, 27 sierpnia 2020, 21:35

"Najzabawniej" będzie jak Chinom przyjdzie spłacać te długi (bo to kpch je zaciąga, ale nie ona będzie je spłacać). USA też są zadłużone, ale po pierwsze znacznie mniej (względem PKB), po drugie USA to bogaty kraj więc poziom życia spadnie tam względnie nieznacznie. A w Chinach to będzie totalna katastrofa. Pod względem poziomu życia Chińczycy wrócą do czasów Mao.

Zgoda
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:05

"Najzabawniej" będzie gdy co więksi gracze zaczną, a już to robią, wycofywać się z zakupów w Chinach. Już teraz chińskie portale handlowe zanotowały dwucyfrowe spadki. Niektóre firmy niemieckie do montażu podzespołów w Polsce wymagają dostawców innych niż chińskie, a niektóre dostawy z Chin mają ponad 70% odrzuty jakościowe. Chiny po wpadce z pandemią mają ogromne tąpnięcie gospodarcze w dół.

Seb
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:40

ta katastrofa Chin to twoje pobożne życzenia, USA też grozi upadek

Szymon
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:10

USA jest zadłużone na poziomie circa 130% PKB i ten procent bardzo szybko rośnie. To jest mniej więcej tyle, ile mieli po drugiej wojnie światowej. Tylko wtedy mieli zdrową gospodarkę, dzisiaj ratuje ich jedynie drukarka. Chińskie zadłużenie też jest ogromne, natomiast na plus przemawia, że produkują masę rzeczy, które sprzedają na całym świecie. Ponadto mają duży rynek wewnętrzny. A w ostateczności, mogą głodować, jak za Mao.

chateaux
sobota, 29 sierpnia 2020, 23:10

Niemcy są zadłużone na 95% PKB, Francja 130% PKB Wielka Brytania 145% PKB. Dla porównania Polska na 50%

wiejas
wtorek, 1 września 2020, 22:14

Dane są chyba propagandowe. Niemcy mają w tej chwili 60% PKB, przy czym ich dług od 8 lat do tej pory spadał. Nasz niemal od zawsze rośnie

wert
piątek, 28 sierpnia 2020, 15:24

tylko że to USA są hegemonem, obowiązuje ICH zasady, iCH system finansowy a w ostateczności chinczycy NIE będą głodować. Oni już widzieli inny świat, zasobny i przyjazny ludziom więc jeżeli nie uda się ich stłamsić jak koreańczyków z północy to zrobią rewoltę

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:54

Znacznie więcej od Rosji i nowocześneijsze od Chin i to wystarczy panie Andrettoni.

Norm
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:08

Nie martw się, za twojego życia USA będą najsilniejsze i nic tego nie zmieni...

Seb
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:41

To zależy ile ma lat, USA też będą powoli upadać - zresztą to już widać

Davien
piątek, 28 sierpnia 2020, 18:00

To kup sobie lepsze okulary:)

Szymon
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:12

Istnieje realne ryzyko, że się mylisz. Właśnie rozkręca się kryzys, jakiego nie widziano od prawie 100 lat

czytelnik
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:33

Jaki masz w tym interes?

bender
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:22

Wolność, dobrobyt i pokój. To wszystko, czego imperialna Rosja chce mnie pozbawić.

Seba
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:40

Popieram

Fsg
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:15

Dokładnie

Boczek
czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:32

Od lat '60-'70 udział USA w PKB światowym spadł o 50% - z ~40% na 20%. Tempo wzrostu emerging markets jest w tym stuleciu 3 razy wyższe od USA. Udział we wzroście gospodarczym świata Chin jest w tym 10-leciu 2 razy wyższy niż USA. Udział w tym dziesięcioleciu jako waluta rezerwowa spadł z 70% do 60%, a EUR wzrósł z 20% do 30%. Jeden z tych czynników może nie znaczyć wiele, wszystkie trzy na raz, że masz szanse przeżyć że się mylisz.

Szymon
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:15

Poziom zadłużenia USA jest porównywalny z końcem drugiej światowej, co jeszcze dokłada swoje do problemów. A kryzys gospodarczy też nie pomaga.

stop 3.14erdołom
piątek, 28 sierpnia 2020, 08:56

W takim razie, skoro tempo jest takie imponujące spadku USA a wzrostu Chin to kiedy udział USA będzie mniejszy od 0% a Chin większy niż 100%?

wert
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:10

weź pod uwagę że to komuna. Rządzi partia i społeczeństwo nie ma szans na jej zmianę, może ją tylko obalić. Każda dyktatura się kończy, najczęściej z powodów ekonomicznych, ludzie przestają się bać i walczą. W normalnej demokracji masz wentyl-wybory, znienawidzona władza jest outowana i sytuacja się uspokaja. Demokracja funkcjonująca na zasadzie permanentnego kryzysu wzmacnia się(paradoks?), dyktatura przy kryzysie słabnie. Chińczycy po masakrze Tienanmen dostali ofertę od komunistów: my rządzimy, wy, głównie mieszkańcy miast bogacicie się. Z 1/3 społeczeństwa (350mln) ludzi ze wsi, słabszych pod każdym względem, zrobiono polityką paszportyzacji niewolników- hukou- roboli nie mających meldunku, mających tylko prawo do ciężkiej niewolniczej pracy za grosze. Ci ludzie kiedyś wybuchną, zwłaszcza gdy widzą dobrobyt który zbudowali a który jest nieosiągalny. Póki jest wzrost jest spokój ale proste możliwości wzrostu skończyły się. Ile można wybudować autostrad? Dziś budują pomiędzy przysłowiowym Pcimiem Dolnym a Pacanowem (bez obrazy) . Jaki jest sens ekonomiczny? Inwestycje się kończą, stąd ekspansja na zewnątrz, próba ucieczki do przodu i rzucenie rękawicy amerykanom. Próg spokoju społecznego to bodajże 7% wzrostu. To co poniżej oznacza kłopoty. Dzisiaj świat przyśpieszył za sprawą Trumpa. Polaryzacja świata oznacza kłopoty gospodarcze Chin a to będzie oznaczać kłopoty wewnętrzne. Dzisiejszy zamordyzm Xi chinczycy oceniają jako większy niż za Mao. Powszechne są systemy rozpoznawania twarzy i chodu, elektronizacja, władza wie praktycznie wszystko, ludzie działający niezależnie znikają. Można długo tak ciągnąć ale nie stale. Nie da się

bender
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:24

Bardzo celnie panie wert, 10/10.

Tom
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:29

Obłudna gloryfikacia amerykañskiego okrętu podwodnego a Rosyjski okręt. Klasy Jesieñ ma psiągi takie same lub lepsze. Bało chwalstwo polskich dziennikaży nie zna granic

chateaux
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:56

Od drugiej wojny swiatowej kazdy rosyjski okręt podwodny ma "lepsze osiągi". Tylko że amerykańskich zatonęły dotąd 2 - rosyjskich kilkanaście, niektóre nawet 3 krotnie.

Twój Stary
piątek, 28 sierpnia 2020, 08:24

Mamy szpiega od kacapów :)

Sailor
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:35

Tak, tak i oczywiście ie ma analogów na całym świecie.

Reaper
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:02

Cóż, Polmar i US Navy potwierdza fakt iż w latach '90 Rosja osiągnęła poziom równowagi w opanowaniu technologii produkcji okrętów podwodnych a w niektórych kwestiach ją przewyższając Mało znany fakt, a jednak prawda. Zainteresowanych odsyłam do "Cold War Submarines" ww. Polmara. Notabene książka napisana już po 2000 roku, już po upadku Kurtyny i otwarciu archiw i wzajemnym porównaniu zdolności stron. Zawsze patrzeć na doktrynę i odrzucać ideologiczne wstawki w analizach.

chateaux
piątek, 28 sierpnia 2020, 20:05

Zapomniałeś dodać, za tym samym Polmarem, że dzięki tzw. skandalowi Toshiba-Kongsberg, czyli dostarczeniu przez japońska Toshibę cyfrowych obrabiarek do stocznie w Leningradzie, a przez Kongsberga oprogramowania do nich. Dzięki czemu Rosjanie mogli w końcu robić śruby i wały napedowe dla okretów podwodnych. Jako że stanowiło to złamanie prawa miedzynarodowego (COCOM), Kongsberg (spółka-matka współczesnego Kongsberga) została karnie zlikwidowana przez rzad Norwegii, zaś od rządu Japonii Toshiba dostała roczny zakaz eksportu czegokolwiek do Europy, amerykański rząd zas nałożył na Toshibę dwuletni zakaz importu czegokolwiek do USA. Dzięki japońsko-norweskiemu "dealowi", Rosjanie mogli zacząć w końcu produkować śruby okretowe dorównujące jakością wykonania pednikom zachodnim, co zaowocowało ich skokowym wyciszeniem. Cold War Submarines - ksiązki Polmara, nie widziałes jednak na oczy, bo napisał w niej o latach 80, o latach 90 zas, traktuje jedynie umieszczona w niej wypowiedź adm. DeMarsa. Poczynając od sowieckich jednostek typów 887BDRM, czyli Delta IV i Victor II

Tani
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:53

Eeee,zarty sie was trzymaja to analityk. Ruskie musza byc lepsze zeby Kongres dal forse na jeszcze lepsze. Nie moga byc lepsze bo flota w Rosji jest niedoiwestowana tak jak Armia w USA. Jest jeden problem czym te okrety moga zaszkodzic Rosji? Rosja to panstwo kontynentalne i floty w sumie miec nie musi. Nie bylo i nie ma otwarcia archiw zadnej ze stron. US Navy odtajnila materialy szkoleniowe do lat 50 tych . Ja polecam prace Normana Friedmana on wyjasnia na jakich materialach pracuje sie w tym temacie. Okrety podwodne sa wszedzie najbardziej tajnym rodzajem bronii.

chateaux
sobota, 29 sierpnia 2020, 02:02

A konkretnie którą? Bo Friedman napisał sporo ksiązek. Głównie o amerykańskiej marynarce.

Tani
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 07:52

US.Submarines since1945,Revised Edition Ann Illustrated Design History. Ale musi to byc To z uzupelnieniem bo ono konczy sie na Virginii. Tylko ostrzegam nie ma zadnych danych technicznych bo wszystko jest .....tajne.

bender
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:21

Ile i jakich OP zbudowała Rosja od 2000 roku? Najwyraźniej ten "poziom równowagi" (cokolwiek to znaczy) nie ma odzwierciedlenia w liczbie nowo budowanych okrętów.

Tani
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:00

Bender nigdy nie bylo zadnej rownowagi zawsze byla przewaga USA. Bo flota jest instrumentem politycznym USA. I jest do dzis najlepiej wyposazona. Ale,co ona zrobi Rosji czy Chinom lub najgorszy wariant sojuszowi militarnemu Rosji i Chin. Nic ,te kraje moga funkcjonowac bez floty.

chateaux
sobota, 29 sierpnia 2020, 02:05

Dla przypomnienia jedynie, 40% rosyjskiego eksportu idzie przez Bałtyk. 85% chińskiego eksportu idzie przez przystkie morza i oceany swiata. Plus 50% całego eksportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej, drogą morska idzie do Chin właśnie. Jesteś przekonany, że te dwa państwa mogą funkcjonowąc bez floty?

Tani
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 08:16

Bedzie export podczas wojny? Kto wysle konwoje do Rosji? Nikt. Chinczycy dostarcza ale transportem ladowym. Jak te 30 teciakow z Laosu ktore byly produkcji ....Chinskiej. Mnie sie wydaje ze US Navy to ma byc taka policja swiatowa. A lotniskowiec to suka policyjna.

wert
piątek, 28 sierpnia 2020, 21:56

Flota jest instrumentem zapewniającym przestrzeganie zasad USA. Po co chinczykom Szlak i Pas? Powiedz im że mogą funkcjonować w Cieśninie Malakka jeśli USA powie STOP. A po co im ta cieśnina? Morze Południowochinskie?

wert
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:07

i ten cud klasy Jesień spala tylko tonę węgla na 10 mil a już opracowana klasa Wiosna chodzi na gazie a nawet wielu gazach bo załoga liczna

Ad. Kuźniecow,duma rosyjskiej floty
sobota, 29 sierpnia 2020, 03:48

@wert, jest jeszcze klasa Przedwiośnie na ropę,ale te okręty będą pływać tylko wzdłuż budowanego Nordstream 2

Dr. Atanazy
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:04

Zgadzam się, psiągi ma naprawde refolócyjne

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:55

Jasie to poziom tak 688bl II wieć dawno tak się nei usmiałęm:))

//
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:11

Ja myslę nawet, że tot nasz nie ma analogów wo wsiem mirie ! A każdy kto myśli inaczej jest obłudnikiem bo tak.

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:56

Nie ma nikt nie robi takich hybryd SSN i SSGN-a do tego w tej cenie: Kazań wyszedł drożej od Seawolfów:)

Norm
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:10

Tak...ma "psiągi" i tyle...Na zasadzie porównywania F22 z su 54.

Mocarstwo pieczarki
niedziela, 30 sierpnia 2020, 17:16

A ty su 54 to skad wziąłeś

Bryza
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:08

Naucz się najpierw po polsku pisać bo kiepski z ciebie troll.

droma
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:28

piekne narzedzie do lutowania azjatyckiego bandyty, rosji-kaput ,paniali my torze mamy atom i uzyjemy -charaszo ...

wiemwiecej
czwartek, 27 sierpnia 2020, 12:56

Zadowoleni z siebie podwodniacy USA, ale sie zdziwia jak sobie uswiadomia, ze z mysliwego stali sie zwierzyna... Jasien-M ich wydudka:) Zalogi wcale nie sa wyszkolone, na taka jednostke nie trafiaja zoltodzioby tylko wytrawni marynarze, najlepsi w swoim fachu. Sygnatury Seawolfa moga miec od lat, a Kazania amerykancy jeszcze nie.

Asd
czwartek, 27 sierpnia 2020, 21:12

Pamiętam jak Ci fachowcy zatopili Komsomolca. Aż strach pomyśleć co wyprawiają ci gorsi.

wert
czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:54

a nawet prześcignie. Znacznie szybszy jest. W opadaniu na dno

Norm
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:11

Ruscy to mogą być myśliwymi na naszego Orła co najwyżej....

biały
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:43

tak sie składa że nie mogą , bo orzeł wciąż nie pływa , Rosjanie nigdy nie posiadali silnej marynarki i nie posiadają więc porównywanie ich do USA jest śmieszne , jedyny kraj który może dogonić stany to Chiny a i to na przestrzeni 15 lat najszybciej , mają pieniądze i rozmach , Europa tonie w długach dodatkowo jest rozwarstwiona społecznie więc się nie liczy militarnie

Borys-72
sobota, 29 sierpnia 2020, 19:28

Europa rozwarstwiona społecznie? Poproś o przepustkę i urlop w Europie to zobaczysz, że was karmią bajkami...

H2O
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:11

Mogą, mogą. Właśnie dlatego że stoi w porcie. Wiedzą gdzie go znajdą, i tylko dlatego mogą go upolować. Jakby nie daj Bóg dla nich jeszcze wypłynął, to już byłby dla nich kłopot.

Ubawiony
czwartek, 27 sierpnia 2020, 21:58

Przestań kłamać w 89 mieli ponad 400 op? Dwa razy więcej niż całe NATO razem wzięte

Tani
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:05

Ale ile na chodzie 20 sztuk ? Do tej pory ich aktywna flota podwodna to mniej jak 20 jednostek. Atomowych mniej jak 10.

Davien
piątek, 28 sierpnia 2020, 18:07

W 1990r Rosja miała 266 okretow podwodnych wliczajac w to SSBN-y i okrety konwencjonalne. Do tego 9 okrętów pomocniczych.

Tani
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 08:23

Nie miala ani jednego bo jej nie bylo. Tyle mialo ZSRR o ile mialo to ewidencyjnie bo sprawnych tylko kilka. ZSRR umarlo w grudniu 1991r. Po tej dacie mozna mowic o federacji rosyjskiej.

bender
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:19

Kto i kiedy miał 400 OP? Możesz wyjaśnić, będzie śmiesznie.

olej rustrolla
czwartek, 27 sierpnia 2020, 14:35

Cała Polska, UE i świat cieszymy się razem z tobą: wpierod.... urrraaaaaaaaaaa, Jasien-M ich wydudka:))), poprawić?

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:35

Taak, a niby skad mieliscie wziąść sygnatury Seawolfa ?:)

na żyletki
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:36

25-letniego szrota? Po co?

antydavien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:33

z instalacji nasłuchowych u wyjść z amerykańskich portów? Np. Chińczycy u wyjścia z Guam mają non stop "oceaniczne statki badawcze" "badające dno morskie" a Rosjanie nie wiem, ale USA się skarży, że różnymi Łoszarikami rozmieszczają aparaturę szpiegowską na morzach i oceanach.

chateaux
piątek, 28 sierpnia 2020, 20:08

Gdy po raz pierwszy przeprowadzano testy SSN-21, Amerykanie stwierdzili, że przy predkości taktycznej (w przypadku Seawolfa to 25 wezłów) jest cichszy niż okrety typu Improved Los Angles (688i) stojące nieruchomo przy nabrzeżu.

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:49

Taak , tylko najpierw te rosyjskie przestarzałe sonary musza wykryc Seawolfa a tu tak lekko nie ma:)) A Łoszarik to jak sie zanurzył to niestety miał problemy z wynurzeniem. Aha zabawniejszych bajek jak te z aparatura nasłuchowa to dawno nei było:)

antyDavien
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:08

a jaki to problem dla Rosji wykryć Seawolfa już w pod koniec lat 90-tych ub wieku nakryli go na rosyjskich wodach przybrzeżnych, do tego ostrzelali z bomb ćwiczebnych i tylko decyzją Putina nie został zatopiony. Nie wiesz o tym ? Dziwne ....

chateaux
piątek, 28 sierpnia 2020, 20:10

Tak, a w latach 60. polscy komuniści zablokowali amerykańskiego SSN-a, w Wiśle.... I też tylko w imię pokoju, pozwolili mu wrócic na Bałtyk

Tani
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 08:33

To byl fakt ,tylko czy byl to Seawolf tego nie wiadomo. Namierzyli go helikopterami i zwrocili sie o zgode na uzycie srodkow bojowych ale zgody nie dostali Potem amerykanie tepili Mi-14 jak mogli lacznie z tym ze wlaczyli go do arsenalu nosicieli broni jadrowej. Bo jakoby mogl nosic glebinowa bombe atomowa. Ja w tym temacie nic nie wiem ale z ruskiej bronii zop czy okretow podwodnych bym sie nie smial. Napewno nie lepsze ale skuteczne. W koncu pod lotniskowcem amerykanskim tez sobie plywali.

Matias
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 14:01

Co innego napisac wykryli jakiś okręt podwodny, a co innego napisac że wykryli Seawolfa i łaskawie pozwolili mu przezyć.

złośliwy
piątek, 28 sierpnia 2020, 15:02

Fajnie, że Putin podejmował takie decyzje już w latach 90-tych zanim został w 2000r. prezydentem FR....

chateaux
sobota, 29 sierpnia 2020, 02:09

Przecież mer Petersburga dysponuje własną - miejską - flotą podwodną i nawodną, nie wiedziałeś? Jak w Polsce policja municypalna.

Rain Harper
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:32

najlepsi marynarze spalili się na Łoszariku. Nie trzeba było podnosić z dna wszystkiego jak leci, oj nie trzeba było. A nowych matrosów nie ma, kto ma choć trochę oleju w głowie ucieka do robotyna Zachód.

Tom
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:31

Masz rację bo amerykañski okręt to już stary rupiec a Kazañ to nówka nie rdzewka

czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:22

Kursk też był nówka.

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:57

Taka sama nówka jak Siewierodwinsk który jak go zwodowali był tak przstarzały e od razu poszedł do modernizacji? Nowy, nie znaczy nowoczesny Tom:)

Tani
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 08:42

Davien ukrze upierdliwy rozp budowe 93 zwodowali 2010. Bo nie bylo kasy. Oni wtedy lezeli i kwiczeli bo walczyli o przezycie a nie o rozwoj. Staneli na nogi tak kolo 2010. Wy ukrowie nawet prymitywnej krypy zrobic nie umiecie a z ruskich sie smiejecie. A jak tam z waszym ,,atomowym,, okretem podwodnym imienia jakiegos Hetmana podobno tonie czekajac na ratunek. Wezcie sie za robote a nie chwalac amerykanskie kupujecie francuskie. Zostanie wam tylko....milosc francuska lub choroba tez francuska.

Max
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:11

Wytrawni marynarze, jak na Kursku, co?

Celem uzupełnienia
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:14

Na Łoszariku byli ci "najlepsi", do tego sami oficerowie, a mimo to - tak tragicznie dla ich rodzin - ta ich super technika rosyjska ich usmażyła.

Asd
czwartek, 27 sierpnia 2020, 21:14

Jak na Komsomolcu. Tam to byli fachmani.

Rozbawiony
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:42

Nie na Orle

Andrzej
czwartek, 27 sierpnia 2020, 12:45

Amerykanie na pewno są nr.1 w otyłości. Nie bym był taki pewny co do ich możliwości,nie raz dostali po nosie w grach głębinowych. I nie mają takiego systemu maskowania aktywnego, oraz nieakustycznych technik wykrywania co ruscy

Mało wiesz, za dużo sobie dopowiadasz
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:18

Mało zatem wiesz, poszukaj sobie, tak nielicznych informacji o supertajnych azjatyckich misjach amerykańskich OP na nikomu "nie znanych" wodach, każdorazowo świętowanych jako ogromne sukcesy i taktyczne, i techniczne.

czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:42

Dowiedziałeś się o tym z filmu polowanie na czerwony październik

olej rustrolla
czwartek, 27 sierpnia 2020, 14:39

Znawca gier głębinowych OP czy otyłości? zdecyduj się.

Funek kałbojków
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:19

Najbardziej mnie rozbraja gdy kałbojki tłumaczą, że są otyłe "z dobrobytu" a w rzeczywistości są otyłe z biedy, dlatego że zapychają się śmieciowym, tanim żarciem bez wartości. A jak głosi stara prawda - jesteś tym co jesz ;) Dlatego taki efekt widoczny też w ich wpisach na forum ;)

Wypij więcej
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:20

To czym żyją Rosjanie? Hm, niech pomyślę, Stolicznaja, Moskovskaja, Gorbatshov??

Anty dzban
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:12

Wy trole zawsze macie fajne wytłumaczenie. Ale żeby sprawdzić jak to z tą bieda i fastfood to idź kup sobie żarcie w McDonalds. Tanio jak barszcz, a hamek tak ogromny że cała rodzina się wyżywi jednym.

czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:23

Chcialbym takiej "biedy" w Polsce :)

qwert
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:46

A ja nie, wole nasze polskie żarcie niż jankeskie zmiotki

Olej rustrolla
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:14

A ja nie, wolę polskie jedzenie niż bimber ze słoniną:-)))

bender
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:15

Dobrze jest mieć wybór. Pamiętasz kolejki na otwarcie pierwszej restauracji McDonald's w Warszawie? To i tak nic przy kolejkach do pierwszego McDonald's w Moskwie. Może barszcz jest zdrowy, ale ludzie chcą mieć możliwość wyboru.

Reaper
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:05

Tjaa, i Policji z manią wielkości jak w USA.

piątek, 28 sierpnia 2020, 18:14

Reaper, wpadnij na milicję w Rosji, to długo się nei pozbierasz:)

Śmieszny jesteś
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:21

Czego? Biedaku, ależ ty mało wiesz. Wyjedź tam chociaż raz, pomieszkaj z pół roku. I przestaniesz pisać głupoty.

Szalony Iwan
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:34

Hitlerowcy też twierdzili że mają najlepszy sprzęt i najlepszych żołnierzy a wojnę skończyli w Berlinie. Ci sami Niemcy zgodnie też twierdzili, że armia USA to najgłupszy i najłatwiejszy do pobicia przeciwnik. A ten propagandowy okręt wcale nie broni Europy, no bo niby jak ? Ktoś by chciał Europę z wody atakować ? No chyba ze ci w pontonach z Afryki, ale żeby od razu okręt podwodny wysyłać hahaha :) Nic nie wiecie o Jasien-M, a to dużo nowsza jednostka niż ta wasza 25-letnia krypa, choćby z tego powodu amerykańska propaganda "ze mają najcichszy" okręt jest po prostu śmieszna :)

Ech ty
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:23

"Z t e g o" powodu cały twój post skończyłem czytac na, trzecim zdaniu.

Kot
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:16

Tak jak su 57 jest wiele nowszy niż f22. I chooj z tego....

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:37

Biorąc pod uwage ze w wyciszeniu ledwo doganiacie stare 688bl II to będzie neizła zabawa dla załogi Seawolfa:)

raf
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:45

No to zamiast pyszczyć tu na forum to do dzieła. Na co ci twoi idole amerykanie czekają. W gębie każdy mocny a jak przyjdzie co do czego to ogon podkulą pod siebie i tyle z tego

Olej rustrolla
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:18

Ważne, że ruscy siedzą z podkulonym ogonem i jest spokój. I tyle z tego:-))

sobota, 29 sierpnia 2020, 13:05

A kto uciekał z Syrii z podkulonym ogonem?

środa, 2 września 2020, 13:48

Ruski?? Bo USA ciagle tam jest :)

ciekawski
czwartek, 27 sierpnia 2020, 18:48

Seawolf ma napęd typu pump-jet który jest bardzo cichy dla niskich prędkości, ale za to głośniejszy dla prędkości ponad około 15 węzłów od profilowanej śruby ceramicznej, czyli napędu Kazania (855-M). Przy prędkościach 10-15 węzłów Seawolf jest raczej cichszy od Kazania, ale Kazań został zaprojektowany jako myśliwy i przy prędkościach 20- 25 węzłów możne być bardziej skryty od Seawolfa. Dlatego Amerykanie maja przewagę, mogą pływać bardzo wolno i czaić się na Kazania. Gdy będzie w pobliżu zarejestrują jego profil akustyczny. Ciekawostką jest to, ze Kazań dla niskich prędkości ma napęd elektryczny, a prawdopodobnie dopiero dla wyższych prędkości ma napęd z wału turbiny parowej. Ciekawe jak to wpływa na jego hałas przy niskich prędkościach. W USA dopiero Columbia będzie miała napęd elektryczny, zasilany z prądnicy reaktora. Nie porównuj nawet zmodyfikowanych 688 z 855-M, bo to inne pokolenia OP.

chateaux
sobota, 29 sierpnia 2020, 02:19

Juz od czasów pierwszych Ohio, przy nieskich predkosciach amerykańskie okrety uzywają reaktorów z naturalnym obiegiem chłodziwa, aby wyeliminowac nagłośniejszy element każdego atomowego okretu podwodnego - pompę chłodziwa, ktora pracuje nawet gdy okret stoi bez ruchu. Rosjanie do dziś nie dorobili sie takiego rozwiązania.

chateaux
sobota, 29 sierpnia 2020, 02:16

Takich bzdetów to nawet Rosjanie podczas natowskiej konferencji podwodnej U96 nie wygłaszali. Choć twierdzili wówczas, że dobrze wykonane śruby sa równie ciche jak pędniki wodnoodrzutowe. 25 węzłów, to akurat prędkość taktyczna Seawolfa, czyli najwyższa preskość okrętu podwodnego, przy której przez hałasy własne, moze usłyszeć okręt przeciwnika. Dla porównania predkośc taktyczna okrętów typu 688i to 12 wezłów, okretów typu Akuła II to 9 wezłów, zas jednostek 677BDRM (Delta IV) to 4 wezły. I przy tej swojej predkości taktycznej 25 w., Seawolf jest cichszy niż 688i stojący przy nabrzeżu - wg raportu adm. DeMarsa dla komisji obrony Senatu USA. Zaś emitowana przez okret przy tej predkości energia akustyczna, odpowiada energii elektrycznej 60 watowej zarówki.

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:53

panie Ciekawski poziom wyciszenia Siewierodwinska był oceniany na podobny do 688 a Kazania do 688 bl II . Nie zapomina pan że sa spore róznice w wyciszeniu OP i nie decyduje tu wiek OP ale zastosowane materiały i konstrukcja. Obecnie najcichszymi OP sa własnei Seawolfy ale Virginie sa nowoczesniejsze, a najnowoczesneijsze obecnie SSN to Astute i Barracuda a na ich poziomie nowe Virginie.

antyDavien
piątek, 28 sierpnia 2020, 07:54

OP pod względem technologii porównuje się do sumy ilości załogi jakiej wymaga, amerykańskie OP mają przynajmniej o 50% większe załogi od rosyjskich OP. To znaczy, że są o 50% mniej zaawansowane od tego co maja Rosjanie.

chateaux
piątek, 28 sierpnia 2020, 20:20

"porównuje się"? A konkretnie kto porównuje? To tylko kwestia przyjetych założeń. Amerykanskie okrety podwodne z naopędem jądrowym maja wiesze załogi, bo w latach 70. szef amerykańskiego programu napędu jądrowego adm. Rickover, swiadomie zakazał wprowadzania automatyzacji obsługi reaktorów, wychodząc z założenia, że dysponujący doświdczeniem i intuicją czlowiek jest bardziej niezawodny niż bezmyślna maszyna. Dlatego amerykańskie jądrowe siłownie napędowe oparte sa na manualnej obsłudze, podczas gdy sowieckie, a później rosyjskie, na zautomatyzowaej. Bo sowiecie i Rosjanie nigdy nie byli dobrze wyszkoleni, stąd tez radzieccy i rosyjskcy konstruktorzy nigdy im nie uffali. I dlatego od zwodowania pierwszego okretu z napędem jądrowym USS Nautilus, amerykanie mieli jedną powazną awarię jądrową na atomowym okrecie podwodnym, podczas gdy jak wyliczyli Szwedzi, do 2000 roku Rosjanie juz ponad 100,10-kilkanaście. Amerykanie skutkiem awarii jądrowej stracili jeden okret (USS Thresher), Rosjanie kilkanascie. *********************Tam natomaist gdzie nie wchodzi w grę obsługa napedu jadrowego, zachód wyprzez Rosję o lata świetlne w automatyzacji. Wg Według relacji wizytującego rosyjskiego Kilo kmdr. Jonathana Powersa (dowodcy HMS Upholder), wyposażenie pomieszczenia kontroli okrętu jest prymitywne i uzależnione od ręcznej obsługi wszystkich systemów[1]. Systemy zdalnej obsługi zastosowane są jedynie w układach awaryjnych[1]

Ha ha ha
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:25

T o znaczy, że piszes tendencyjnie, pomijając logikę i technikę.

chateaux
piątek, 28 sierpnia 2020, 20:21

To co napisał opiera się na "wiedzy internetowej", czyli na braku wiedzy. Na braku zielonego pojęcia o czym pisze. Na nie rpzeczytaniu w zyciu żadnych źródeł.

uowsca stupików
sobota, 29 sierpnia 2020, 17:54

A Ty? masz inną wiedzę niż internetowa ? no nie rozśmieszaj tu ludzi ....

chateaux
sobota, 29 sierpnia 2020, 23:14

Nie znasz mnie, nie wiesz wiec jaka mam wiedzę. Mozesz to ocenic wyłącznie na podstawie tego co piszę. Ale to co piszę, możesz ocenic wyłącznie korzystając z własnej wiedzy. Jeśli ktoś wiec pisze tu, że Amerykanie mają dwukrotnie wieksze załogi okrętów podwodnych bo nie mają technologii do automatyzacji ich, a Rosjanie przeciwnie - to dla kogokolwiek kto przeczytał cokolwiek poza forami internetowymi, to absurd, a autor takich tez nie ma bladego pojęcia o czym pisze.

Ha ha ha II
piątek, 28 sierpnia 2020, 16:40

To znaczy, że nic z tej wypowiedzi nie zrozumiałeś ......

BAT
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:16

Ten kazań jeezcze nue pływa a ty już wszystko o nim wiesz...

Funek kałbojków
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:22

6 niemieckich U-bootów terroryzowało wschodnie wybzreże USA zatapiając setki statków w 1942 i nic nie mogli na to poradzić. 6 (słownie sześć) U-bootów wyłączyło im żeglugę na Atlantyku aż do 1943 ... taka to była potęga haha :)

Co za brednie
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:32

Niczego im nigdy nie wyłączyli. Każdy może sobie to sprawdzić. Śmieszny jestes, bo kompletnie niczego nie dowodzisz. I nic nie mogli poradzić... aż sobie poradzili. I nadszedł czas, że niemieckie okręty toneły zanim odpaliły pierwszą swoją torpedę. A Ubooty bały się wynurzyc, chyba, że w sztormie, żeby od razu bomby nie dostać. I tyle było po tych niemieckich mordercach. Po drugie, doszli do tego że "Liberty" budowali średnio w 7 dni.

Wania
czwartek, 27 sierpnia 2020, 20:06

Poczytaj co wówczas Niemcy robili na wschodzie. Ile tysięcy km przesuneli granicę i ile zdobyli ziem, broni i ludności. Działania Niemiec na Atlantyku były możliwe dzięki rosyjskiej pomocy dla Hitlera. Ropa, zboża, stal, kauczuk to wszystko było z Rosji. Stalin pięknie wspierał Hitlera do czerwca 1941 roku. Blokada zaopatrzenia Niemiec przez aliantów na nic się zdała dzięki przyjacielowi Stalinowi.

Historia prawdziwa
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:20

100/100

STIOPA
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:20

trzeba jeszcze dopowiedzieć że śladem amerykańskiego Morskiego Wilka ....sunie obudzony do życia i zmodernizowany rosyjski posokowiec Lira...klasy Alfa

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:43

A niby który z tych hałasliwych antyków na nowo poskładali po złomowaniu:))

Ojciec Daviena
czwartek, 27 sierpnia 2020, 14:15

Davien - jesteś taki mądry, to zapewne wiesz, czym cię ojciec zrobił.

kot
czwartek, 27 sierpnia 2020, 19:13

Człowiekiem

madox
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:49

Czasem szybki okręt, który robi hałas, może robić za maskowanie dla innych okrętów ;)

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:59

Madox, a którą Alfę poskładaja z zyletek na jakie poszły 30 lat temu???

Szept
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:11

On nie broni Europy tylko pilnuje amerykańskich interesów w Europie. Dobrze by było to rozróżniać i patrzeć na świat realistycznie. Poza tym atomowe okręty podwodne są zdaje się po to żeby świat rozdupczyć jak dojdzie do konfliktu, jest to broń ofensywna a nie defensywna służąca do obrony. Trochę logiki by się przydało.

Ech ty
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:34

Nie świat - tylko tę rzekomo "pokojową" Rosję. Trochę logiki to trochę tobie brakuje.

Davien
czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:00

Istotnie logika by ci się panie szept przydała, razem z wiedzą jak odróżnic SSN od SSBN-a:)

Szept
czwartek, 27 sierpnia 2020, 22:54

No to mistrzuniu co ci się w mojej wypowiedzi nie zgadza. Oba podane przez ciebie typy okrętów są ofensywne i służą do Rozdupczania świata w razie konfliktu. Co za różnica atomowy tritend czy to a Hawk?

Tani
piątek, 28 sierpnia 2020, 12:01

Trident ? Z nim uwazaj bo jak go Angole odpalili to zamiast na cel lecial do USA. Widocznie tesknil do ojczyzny.

Davien
piątek, 28 sierpnia 2020, 18:31

Patzrac co wyprawiały wasze Buławy to lepiej ich nie odpalajcie bo sami sobie załatwicie koniec swiata:))

Tani
poniedziałek, 31 sierpnia 2020, 08:50

Boli ukrze ze ruskim wychodzi?Z tego co pisza lub nie pisza ruscy na kilkanascie odpalen wpadek nie mieli brytowie na jedno jedna wpadka czyli 100% Jesli ruscy pisza o wpadkach tzn ze u nich jest jawnosc. U was jak zabija rezuna z siekiera to zaraz sanitariusz. Wychodzi na to ze przyznajesz ze ruscy prowadza otwarta polityke informacyjna.

sobota, 29 sierpnia 2020, 13:06

Zabolała prawda?

bender
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:59

Seawolfy są myśliwskimi OP. Służą do zwalczania boomerów.

czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:23

Patrząc na ostatnie

Bolo
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:49

Szacun za komentarz

GieTek
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:08

W samo sedno.

czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:08

Brawo jeden prawi mondrze!!!!!

olej rustrolla
czwartek, 27 sierpnia 2020, 14:42

Trochę logiki by się przydało. to samo już napisałeś jako "rozczochrany" o 12:06.

droma
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:33

najwyzszy stopien rozwoju marynarki rosji-kaput stanowi lotniskowiec na wungiel z dwoma holownikami ,zatopil dok bez wystrzalu i popsul dzwig -charaszo

brednie
czwartek, 27 sierpnia 2020, 14:04

a jak wydobycie wyngla w Polszy.Słyszałem że przechodzicie na pieczarki.

Prawda?
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:42

Radzimy sobie. 90% kopalni nie ma problemów. A kiedy Rosja wprowadzi sobie program 500+? 300+? Może jakiś "talon wakacyjny"? Może też darmowe leki dla emerytów? Kiedy Rosja rozda swoim dzieciom komputery do szkoły? A ja słyszałem, że emeryci w Rosji się cieszą , że zamiast podwyżek będą mieli nowe rakiety strategiczne, gdy nasi emeryci muszą się zadowolić zamiast rakiet 13-tą emeruturą, a wkrótce też 14-tą. A pieczarki i owszem lubimy, szczególnie w zupie.

Veritas
czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:26

Zamiast udawać mocarstwo przechodzimy na to co się opłaca i na czym się zarabia. Jak cały normalny swiat.

Pol
czwartek, 27 sierpnia 2020, 12:06

aby wungla nie zabrakło

sługa
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:30

1.Cel - śledzenie sojusznika oraz wroga ? 2. - rozpoznanie akustyczne? 3.- Brak kasy powoduje umorzenie planu dalszej ekspansji na całym świecie uwzględniając jeszcze Chiny? Morał - szeryf na wykończeniu ! A plany na te stulecie takie rozległe ???

CCCP
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:37

Zanim USA padnie wam nawet na tuszonkę i bimber nie stanie.

Viking
czwartek, 27 sierpnia 2020, 14:32

Tak usraelku TAK wasze jewropanstwo The jest rzym rzesza też tak myśleli...

Zaciekawiony
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:43

A umiałbys tak coś po polsku napisać?

Wnuk Błochina
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:22

Wy w Rosji też myślicie że schowani za bronią jądrową możecie poszczekiwać . Do czasu Żydku, do czasu... poszczekiwać.

Eryk
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:32

Tak, tylko, ze brak funduszy na te okręty był prawie 20 lat temu wania, wiec już sie nie podniecaj.

...
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:22

Zanim gruby schudnie-chudy padnie towarzyszu.

Nono
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:13

Przewaga dzięki technice.Jak zwykle USA przoduje.

Granatowy
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:06

I dlaczego było w roku 2015? :-)

rozczochrany
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:06

USA nie broni Europy tylko swoich interesów w Europie. Czasami sprzecznych z interesami państw Europy. I po to jest ich obecność wojskowa.

Kot
niedziela, 30 sierpnia 2020, 18:03

A czego pilnowała Rosja poświęcając Syrię i wydając ją na pożarcie? Nie własnych interesów...

Daruj sobie propagandę
piątek, 28 sierpnia 2020, 11:44

W przeciwieństwie do Rosji która "charytatywnie" ukradła Krym

jkfjkdsjfkdsjkfjds
czwartek, 27 sierpnia 2020, 14:02

Jednak USA broni Europy.

Stary zgred
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:35

Obrona interesów USA w Europie polega na obronie tejże Europy przed zakusami nienażartego niedźwiedzia ze Wschodu.

kot
czwartek, 27 sierpnia 2020, 12:17

a za tego posta ile dostałeś tawariszcz?

Zenek
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:51

Nic, on poprostu myśli, czego nie można powiedzieć o tobie

zaciekawiony
piątek, 28 sierpnia 2020, 15:11

Powtarzanie nonsensów to dowód myślenia?

Bolag Robag
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:32

Z pewnością mniej niż Ty, John

No
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:48

Przecież to jest prawda. W czym masz problem?

bender
piątek, 28 sierpnia 2020, 10:56

To nie jest prawda. W XX wieku USA dwukrotnie wyzwalało Europę. US Army jest u nas po to, żeby nie musieli tego robić po raz trzeci.

Granatowy
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:04

Nie wiem, czy dobrze odczytuję ostatnią fotografię, ale na śródokręciu, tuż przed kioskiem jest symbol torpedy ZOP. Czyżby jednak SSN21 doświadczył ataku sił ZOP?

Bartolini
czwartek, 27 sierpnia 2020, 12:31

Pewnie oznaczenie luku do załadunku torped.

Eryk
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:31

To zobacz na fotografi powyżej. Jest drugi taki symbol zwrócony w przeciwnym kierunku. Po prostu strzałki pokazują jakis element dla obsługi czy innych działań przy okręcie.

Granatowy
czwartek, 27 sierpnia 2020, 14:40

@Eryk - chyba masz rację. Też mnie zdziwiło, że takie oznaczenie "bojowego incydentu" nie jest umieszczone na kiosku, ale ostatecznie zwyciężyła u mnie teoria spiskowa :-). BTW - historia służby tej jednostki, a zwłaszcza zmian na kluczowych stanowiskach to bardzo ciekawy materiał.

Tani
piątek, 28 sierpnia 2020, 19:17

Osiagniecia sa tylko na fladze ktora zaloga podnosi przy wejsciu do portu. Jimmi Carter mial takie osiagniecie znalazlem kiedys taka fotke . ,,fachowcy,,interpretowali ten symbol jako wlamanie do kabla komunikacyjnego. To jest anglosaska tradycja jeszcze z 2 ws

Rain Harper
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:58

Ze stanu Waszyngton do Norwegii najkrótsza droga wiedzie pod lodem Arktyki. A to się zachłanni Moskwici zdziwią.

Karol
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:54

Tak zachlanni, USA już tyle krajów na świecie ograbilo że dla ruskich już nic nie zostało

Nordraven
czwartek, 27 sierpnia 2020, 14:34

Zachowany to globalny uisrael bandzior po 2 wojnie światowej nontoper napadaja inne panstwa

Lol
czwartek, 27 sierpnia 2020, 23:25

I pewno ciągle komuś zabierają tereny? No tak, jedyny złodziej terenów to dalej Rosja. I poczekaj chwile, Rosja siedziała cicho po rozpadzie zsrr. Ale się rozkręca, apetyt rośnie. Jeezcze, was ta wasza Rosja zadziwi...

Tweets Defence24