Reklama

Nagroda Prezydenta RP dla WIŁ. Defendery wręczone

8 września 2017, 17:50
Nagroda Prezydenta RP dla Wojskowego Instytutu Łączności. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
Wyróżnienie specjalne MON dla ZM Tarnów. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
Nagroda Dowódcy WOT dla PCO. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
Nagroda specjalna sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego za współpracę z polskim przemysłem dla Hanwha Land Systems. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
Wiceszef MON Bartosz Kownacki. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
Prezes PCO Ryszard Kardasz. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
Wiceszef MON Bartosz Kownacki. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
IP-Krypto. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl
12,7-mm wielolufowy karabin maszynowy WLKM. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu otrzymał nagrodę Prezydenta RP za urządzenie IP-Krypto na zakończenie XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Wyróżnienie MON otrzymały ZM Tarnów. Defendery odebrało 10 firm i konsorcjów, m.in. Concept, Lubawa, PIAP, Belma, ITWL, WB Electronics, PCO i INFRAMET.

Nagrodę Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP otrzymał Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu za urządzenie IP-Krypto wraz ze stacjami generacji i redystrybucji danych kryptograficznych oraz oprogramowaniem do planowania, zarządzania i monitorowania.

IP-Krypto
IP-Krypto. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Komisja konkursowa zarekomendowała do Nagrody Prezydenta RP trzy produkty. Spośród nich Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wybrało produkt WIŁ.

Wyróżnienie Specjalne Ministra Obrony Narodowej, czyli szablę, dostały Zakłady Mechaniczne Tarnów za 12,7-mm wielolufowy karabin maszynowy WLKM.

WLKM ZM Tarnów
12,7-mm wielolufowy karabin maszynowy WLKM. Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Nagrodę specjalną sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego za współpracę z polskim przemysłem otrzymała koreańska firma Hanwha Land Systems.

Czytaj więcej: Regina oficjalnie przyjęta do eksploatacji w Wojsku Polskim

Kownacki Hanwha
Nagroda specjalna sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego za współpracę z polskim przemysłem dla Hanwha Land Systems. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Nagrody Defender otrzymali:

  • Concept z Bielska-Białej za pojazd LPU Wirus 4 w wersji pojazd dalekiego rozpoznania kryptonim Żmija;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Kontrakt na rozpoznawcze Żmije

  • Lubawa z Ostrowa Wielkopolskiego za Uniwersalny Wielkogabarytowy Mobilny Modułowy Hangar – KT Shelter;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Ochrona i kamuflaż Lubawy

 

  • Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne w Warszawie za Lotniskowy Zasilacz Hydrauliczny LZH/N seria 2;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Pięć umów za 189 mln zł na dostawy dla Wojska Polskiego

  • Konsorcjum w składzie spółka SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne z Bielska-Białej (lider i wystawca), Wydział Mechaniczny Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku i Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie za średni samochód ratowniczo gaśniczy ERGOTRUCK na podwoziu Iveco Eurocargo ML 150E28 4x4;
  • Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w Warszawie za Lekki Robot Zwiadowczy PIAP FENIX;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Nowa generacja robotów PIAP

  • Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne "BELMA" w Białych Błotach za Sterowany Przeciwpancerno-Przeciwtransportowy Ładunek Wybuchowy Tulipan;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Miny i głowice bojowe z Bydgoszczy

  • Konsorcjum w składzie Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie (lider), MSP Marcin Szender, Wojskowa Akademia Techniczna i Politechnika Warszawska za System Odrzutowych Celów Powietrznych JET 2 wraz z wyrzutnią i naziemną stacją kontroli;

Czytaj więcej: MSPO 2017: "Przeciwrakietowa" osłona śmigłowców

 

  • WB Electronics z Ożarowa Mazowieckiego za Uniwersalny Kalkulator Artyleryjski do Środków Ogniowych Wojsk Rakietowych i Artylerii UKART-2;

Czytaj więcej: 20 lat Grupy WB. „Chcemy lepiej wykorzystać nasze doświadczenie w kraju”

  • PCO z Warszawy za Zespół Kamer do Zestawu Przeciwlotniczego Poprad;

Czytaj więcej: MSPO 2017: Systemy termowizyjne i noktowizyjne od PCO

  • INFRAMET ze Starych Babic a stację kontrolno-pomiarową NIMAX do badań przyrządów noktowizyjnych.

Do konkursu wpłynęło 81 wniosków złożonych przez 60 firm. Jak wyliczył prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń, podczas wszystkich dotychczasowych edycji MSPO, łącznie z tegoroczną, wręczono 265 nagród Defender.

Nagrodę Prezydenta RP dla Wojskowego Instytutu Łączności za IP-Krypto wręczył wiceszef BBN Dariusz Gwizdała. –  Nie wyobrażam sobie nowoczesnych sił zbrojnych bez narodowych rozwiązań kryptograficznych. Co ważne, ta nagroda to jest produkt, który jest już wdrożony w siłach zbrojnych, jest użytkowany. Nie zawsze się to zdarza, że możemy nagrodzić taki produkt, który już służy żołnierzom – powiedział Gwizdała.

Dariusz Gwizdała WIŁ
Nagroda Prezydenta RP dla Wojskowego Instytutu Łączności. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Wiceszef MON Bartosz Kownacki, który wręczał Defendery oraz wyróżnienie specjalne MON, podkreślił, że MSPO jest znakomitą promocją polskiego przemysłu obronnego. Dziękował też przedstawicielom Republiki Korei, która była w tym roku państwem wiodącym kieleckich targów. – Gorąco wierzę, że ten czas, który tu spędziliście, tu zainwestowaliście, dobrze wam się zwróci w promocji waszego przemysłu tutaj w Polsce, we współpracy z polską armią i z polskim przemysłem zbrojeniowym i w promocji koreańskiego przemysłu zbrojeniowego w całej Europie – powiedział Kownacki.

Bartosz Kownacki
Wiceszef MON Bartosz Kownacki. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Wiceminister zaznaczył także, że ma "jeden ważny prezent" dla wystawców.

Za tydzień będziemy debatowali w Sejmie nad zwiększeniem wydatków na obronność, a zwiększenie wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB w roku 2030 to grubo ponad 100 mld zł więcej również dla państwa. Gorąco sobie życzę tego, żeby ci, którzy dzisiaj wystawiali się na targach w Kielcach skorzystali z tego procesu modernizacji technicznej, z tych zmian ustawowych, gorąco je wspierali i korzystali również gospodarze, tak żeby te pieniądze trafiały również do państwa, w szczególności do polskiego przemysłu obronnego.

wiceszef MON Bartosz Kownacki

W imieniu wyróżnionych prezes PCO Ryszard Kardasz przekonywał, że nagrody naprawdę mobilizują firmy inżynierskie.

Ryszard Kardasz
Prezes PCO Ryszard Kardasz. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Prócz wspomnianych, na zakończenie MSPO wręczono jeszcze kilkadziesiąt innych nagród i wyróżnień.

Swoje nagrody wręczył m.in. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Otrzymały je 1 Regionalna Baza Logistyczna, Centrum Szkolenia Logistyki oraz 10 Brygada Logistyczna.

Nagrodę Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej otrzymało PCO za celownik modułowy DCM-1 Szafir.

Kukuła Kardasz
Nagroda Dowódcy WOT dla PCO. Fot. Paweł Ziemnicki/Defence24.pl

Nagrodę Komendanta Głównego Policji otrzymała spółka Lubawa za kamizelkę kuloodporną kamuflowaną damską Venus. Laur Graniczny, czyli nagrodę Komendanta Głównego Straży Granicznej otrzymał PIAP za robota do działań pirotechnicznych i rozpoznania IBIS.

Puchar Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych za zwycięstwo w konkursie na najlepszą prezentację lub stoisko otrzymał Inspektorat Wojsk Specjalnych, a w wyróżnienie – 1 Brygada Logistyczna.

Zdaniem prezesa Targów Kielce Andrzeja Mochonia tegoroczna edycja targów była bardzo udana, a powierzchnia wystawowa i liczba wystawców były rekordowe. Jak powiedział Mochoń, przez pierwsze trzy dni targi odwiedziło 19 tys. osób.

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
felek
sobota, 9 września 2017, 09:51

Czy to prawda co się mówi od dawna że na tych targach decyzje komisji konkursowych są w sposób niezgodny z regulaminem np. zmieniane przez osoby nie wchodzące w ich skład itd.?

uczestnik targów
sobota, 9 września 2017, 00:03

Z roku na rok następuje degradacja m.in. znaczenia i wartości nagród przyznawanych na MSPO. Chyba niespotykanym zjawiskiem na innych tego typu przedsięwzięciach i największym kuriozum w tym zakresie jest to że duża ich część jest przyznawana spółkom partnera strategicznego tych targów i zasadniczego ich kontrahenta. Nadto niektóre firmy są etatowymi odbiorcami wyróżnień. Dodatkową śmieszność budzi to, że ostatnio nierzadko nagrody otrzymują nie złożone i innowacyjne rozwiązania a np. zasilacze, zestawy kontrolno-pomiarowe, kontenery oraz inne niezbyt skomplikowane urządzonka przykładowo optyczne

Loki
sobota, 9 września 2017, 10:33

Ogarnij temat to zobaczysz, ze taki zasilacz tez moze byc innowacyjny.

Alek
sobota, 9 września 2017, 09:40

Zgadzam się. Podobnie to oceniam i żałuję że tak jest. Uważam też że z tego względu nie warto brać udziału co najmniej w konkursach targowych

obserwator mspo
sobota, 9 września 2017, 13:24

Czy komisja konkursowa zainteresowała się losem rozwiązań nagrodzonych w poprzednich latach (w zasadzie od początku przyznawania tych nagród)? W większości przypadków nie zostały w ogóle wdrożone albo używane były tylko jednostkowo i krótko. Jedną z przyczyn jest to, że często nie są nawet w pełni ukończone i przetestowane - patrz np. ITWL+ILot+WZL1 "śmigłowiec-robot ILX-27"

werwa
sobota, 9 września 2017, 18:58

Jak będzie decydować jakość, wartość, innowacyjność, złożoność i przydatność produktów to tego unikniemy. inaczej to w większości będzie tak jak jest

życzliwy i znajomy
sobota, 9 września 2017, 11:16

B.drogie targi i od lat sprawiają wrażenie, że od w większości są miejscem wzajemnej adoracji jednych i tych samych. Z życzliwością sugeruję aby coś z tym zrobić bo konkurencja nie śpi np. w Ostródzie

TJ
poniedziałek, 11 września 2017, 14:09

Ostróda to nie targi. Ostróda to wystawka PGZ i jednostek wojskowych, które zwiozły swój sprzęt.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama