Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Nagroda Defender dla systemu antydronowego z Gdyni

Moduł detekcji zastosowany w mobilnym systemie Ctrl+Sky. Fot. M.Dura
Moduł detekcji zastosowany w mobilnym systemie Ctrl+Sky. Fot. M.Dura

Do konkursu o nagrodę Defender, organizowanego podczas targów MSPO 2018, dopuszczono w sumie 64 firmy. Kapituła konkursu przyznała 10 wyróżnień. Jednym z nagrodzonych jest spółka Advanced Protection Systems (APS) z Gdyni. 

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

APS na targach zaprezentowała swój system antydronowy Ctrl+Sky montowany na pojeździe. Jak informuje spółka twórcy firmy liczą, że wkrótce sfinalizują negocjacje i rozmowy o kolejnych, komercyjnych wdrożeniach swojego systemu antydronowego w ekosystemie ochrony kluczowych obiektów na terenie Polski.

To wyróżnienie jest dla nas potwierdzeniem skuteczności naszego produktu. Nie tak dawno pokazu na stadionie w czeskiej Pradze wróciliśmy z podpisanym kontraktem. Wtedy wiedzieliśmy, że to dobry, pierwszy znak. Dzięki nagrodzie nasze prognozy co do rozwoju naszych unikalnych systemów zmieniają się w rzeczywistość. 

Radosław Piesiewicz, współzałożyciel APS

Obecnie APS zabezpiecza, m.in. Stadion Miejski w Gdyni. Firma współpracuje także ze spółką PZU Lab z Grupy PZU. Oba podmioty proponują biznesowi rozwiązania w ramach bezpieczeństwa na niebie wokół fabryk, stadionów czy miejsc imprez masowych. System Ctrl+Sky przeprowadza detekcję dronów jednocześnie za pomocą sensora radarowego, akustycznego, wizyjnego i radiowego. Zastosowane systemy detekcji dają systemowi Ctrl+Sky możliwość działania w każdych warunkach pogodowych, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Ctrl+Sky to system antydronowy umożliwiający wykrycie, śledzenie i neutralizację dronów‑intruzów. Drony od kilku lat skrzętnie umacniają swoją pozycję na rynku usługowym – nie są już tylko zabawką i nowoczesnym rozwiązaniem technologicznym – to przełom w logistyce, przemyśle i co najważniejsze w bezpieczeństwie

Maciej Klemm, prezes spółki APS

Systemy do wykrywania i identyfikacji dronów na rynku komercyjnym są dostępne zaledwie od kilku lat. W 2022 r. ten rynek ma być wart będzie już 16 mld USD. Według najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2017 r. certyfikaty potwierdzające umiejętności operatora UAVO (Unmanned Aerial Vehicle Operator – operator bezzałogowego statku powietrznego) zdobyło 2649 osób, a w 2016 r. wydano 1871 takich pozwoleń. W 2017 r. w Stanach Zjednoczonych nabywców znalazło ponad 2,3 mln dronów (wg danych FAA – Federalnej Administracji Lotnictwa).

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Reklama

Komentarze (2)

  1. Dronek

    Do Gts, zanim się wypowiesz zatrudnij kogoś kto przetłumaczy ci słowo \"neutralizacja\" za kilka drobnych...

  2. Gts

    No dobrze detekcja to jedno, a przejmowanie, obezwladnianie? Pakowac sie w grube miliony na sama detekcje to lepiej kilku cieci zatrudnic..

Reklama