Nadchodzi Tytan

25 czerwca 2014, 23:46
Tytan żołnierz przyszłości
Nadchodzi Tytan - polski żołnierz przyszłości - fot. Bumar

Konsorcjum złożone z 13 polskich firm pod przewodnictwem PCO S.A. podpisze 26 czerwca umowę na pracę rozwojową oraz umowę ramową na dostawy systemu Tytan dla Sił Zbrojnych RP. Tytan ma być rewolucją w zakresie kompleksowego wyposażenia i uzbrojenia polskich żołnierzy. Co to dokładnie znaczy?

Od roku 2007 konsorcjum państwowych, ale też prywatnych firm oraz ośrodków naukowo-badawczych realizuje program Tytan obejmujący umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierza - całość złożoną z modułów. Powinien on zapewniać optymalną kombinację mobilności, ochrony, świadomości pola walki oraz siły ognia. Polska armia zakładała wprowadzenie systemu do użytku w 2016 roku, a do 2018 roku zaplanowano zakup około dwóch tysięcy zestawów Tytan za sumę ponad 600 mln zł.

  

Podstawowe uzbrojenie Tytana stanowić będą najnowsze konstrukcje produkcji radomskiej Fabryki Broni: Modułowy System Broni Strzeleckiej MSBS kalibru 5,56 mm w wariancie klasycznym lub bezkolbowym i nowy typ pistoletu automatycznego kalibru 9 mm. Premiera tego ostatniego będzie miała miejsce w pierwszych dniach lipca, podczas otwarcia nowego zakładu Fabryki Broni w Radomiu. Zakład ten powstał właśnie w celu seryjnej produkcji obu wspomnianych konstrukcji.  

Broń, nawet najlepsza, znaczy niewiele bez systemu celowniczego i obserwacyjnego. Te komponenty systemu Tytan dostarczy Przemysłowe Centrum Optoelektroniki z Warszawy. Będzie to między innymi celownik termowizyjny SCT Rubin i zminiaturyzowany monookular noktowizyjny MU-3M, który współpracuje z celownikiem SCT Rubin, ale może też być wykorzystywany jako wyświetlacz nahełmowy.

MSSB z SCT Rubin
Strzelanie zza osłony, z wykorzystaniem wyświetlacza nahełmowego.

Firmy Radmor, Bumar Elektronika i WB Electronics tworzą na potrzeby Tytana systemy łączności, transmisji danych, identyfikacji swój-obcy i ostrzegania o wykryciu przez przeciwnika. Żołnierz przyszłości będzie mógł nie tylko komunikować się głosowo, ale też przesyłać dane z minikamery na hełmie, czy innych czujników, odbierać dane taktyczne, czy pozycje własnych i wrogich jednostek dzięki nowoczesnemu systemowi transmisji danych. Anteny są wbudowane w mundur i elementy ochronne, a zasilanie może być bezprzewodowo doładowane np. podczas jazdy transporterem.

Bezpieczeństwo zapewnią nowe umundurowanie i opancerzenie firmy Maskpol powstające na podstawie laserowego skanera sylwetek ludzkich. Specjalnie zaprojektowany hełm (HBKO-1) i zintegrowana wielowarstwowa kamizelka kulo- i odłamkoodporna przystosowane będą do integracji z zaawansowanym wyposażeniem elektronicznym systemu. W przyszłości oprócz wymienionych wcześniej elementów ma ono być uzupełniony o Moduł Monitorowania Życia, który na bieżącą będzie informował dowódcę nie tylko o stanie zdrowia i ranach, ale np. o poziomie zmęczenia, czy stresu żołnierza.

Całość umundurowania i wyposażenia będzie pokryta nowym wzorem kamuflażu. W przyszłości ma on zostać zastąpiony aktywnym maskowaniem, które dostosowywać się będzie do barw otoczenia. Wymienione tu elementy to tylko część rozwiązań składających się na ten rewolucyjny system, który spokojnie może konkurować z programami światowych potęg, takimi jak francuski FÉLIN (Fantassin à Équipement et Liaisons Intégrés – zintegrowane wyposażenia piechura i komunikacji ) czy niemiecki IdZ (Infanterist der Zukunft, czyli żołnierz przyszłości), którego najnowszy wariant nosi nazwę Gladius.

Należące do konsorcjum firmy zdecydowanie broniły swoich praw do komponentów składających się na system Tytan. Przez wiele miesięcy trwały poszukiwania kompromisu z Ministerstwem Obrony Narodowej, które żądało przeniesienia praw autorskich. Ostatecznie 26 czerwca zostanie przypieczętowane rozwiązanie kompromisowe. Według nieoficjalnych informacji umowa ramowa przeniesie prawa na MON, ale będzie promowała 13 firm-twórców systemu Tytan w zamówieniach na jego komponenty. 

Reklama
Tweets Defence24