Na ziemi i w powietrzu, ze wsparciem sojuszników. Defilada w Warszawie [FOTO] [WIDEO]

15 sierpnia 2017, 16:19
Wojska Obrony Terytorialnej | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Żołnierze rumuńscy a za nimi Amerykanie | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Rampy szturmowe C2 na podwoziu Ford F-550 | Fot. R. Surdacki/Defence24.pl
Pojazdy sojuszników | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Samobieżne Moździerze RAK | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Czołgi Leopard 2A5 | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Czołgi PT-91 Twardy | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Samobieżne haubice 155-mm Krab | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
kolumna czołgów Leopard 2A5 | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Sześć samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry" | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Formacja amerykańskich śmigłowców | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Formacja samolotów M28 Bryza | Fot. R. Surdacki
Formacja złożona z sześciu F-16 | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Prezydent RP Andrzej Duda | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Reklama

Ok. 1400 żołnierzy, 176 pojazdów, 57 samolotów i śmigłowców, 60 pocztów sztandarowych i 17 pododdziałów pieszych wzięło udział defiladzie, która odbyła się w Al. Ujazdowskich w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego, w 97. rocznicę bitwy warszawskiej 1920 r. Po raz pierwszy zaprezentowano między innymi moździerze samobieżne Rak, w defiladzie wzięły też udział trzy typy amerykańskich śmigłowców, które operują z Powidza: Apache, Black Hawk i Chinook.

W paradzie wzięli udział żołnierze Wojska Polskiego, ale byli też wojskowi z państw sojuszniczych oraz przedstawiciele armii sojuszniczych i klas mundurowych.

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe na Placu Trzech Krzyży od meldunku, który prezydentowi Andrzejowi Dudzie złożył szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Leszek Surawski. Następnie zwierzchnik sił zbrojnych w towarzystwie generała dokonał przeglądu zebranych pododdziałów, jadąc Al. Ujazdowskimi w odkrytym samochodzie.

prezydent
Prezydent RP Andrzej Duda | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Defilada rozpoczęła się o godz. 12.43, już po tym, jak prezydent wygłosił przemówienie, złożył wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego koło Belwederu oraz odznaczył Orderem Zasługi RP kończącego kadencję dowódcę sił lądowych USA w Europie gen. broni Bena Hodgesa. 

Tradycyjnie paradę otwierali lotnicy. Najpierw na niebie pojawiło się sześć samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry", które wypuściły dymy w takich właśnie barwach.

Iskry
Sześć samolotów TS-11 Iskra z zespołu "Biało-Czerwone Iskry" | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Za nimi leciały śmigłowce – najpierw sześć SW-4 Puszczyk, następnie 4 W-3 Sokół i 4 Mi-17 (oba typy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej). Po nich nadleciała formacja trzech śmigłowców US Army – AH-64 Apache, UH-60 Black Hawk i CH-47 Chinook. Wszystkie trzy typy śmigłowców są używane przez zgrupowanie lotnictwa wojsk lądowych USA, rozlokowywane w Powidzu. 

Czytaj więcej: Black Hawki wylądowały w Powidzu. Wkrótce dołączą Apache i Chinooki

amerykanskie_smigla
Formacja amerykańskich śmigłowców | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Część śmigłowcową zamknęły cztery Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojska Lądowych.

W dalszej kolejności zaprezentowały się samoloty należące do 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego – cztery M28 Bryza, pięć C-295M oraz dwa C-130 Hercules, po raz pierwszy zaprezentowane w osobnej formacji.

M28 Bryza
Formacja samolotów M28 Bryza | Fot. R. Surdacki

Następnie przyszła kolej na osiem samolotów PZL-130 Orlik, należących do zespołu akrobacyjnego pod taką samą nazwą. Część lotniczą zamykały odrzutowe samoloty bojowe, najpierw sześć myśliwsko-bombowych Su-22 i sześć myśliwców MiG-29 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, a na samym końcu – sześć wielozadaniowych F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

F-16
Formacja złożona z sześciu F-16 | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Część pieszą poprowadził dowódca uroczystości ppłk Tomasz Bieniak z Dowództwa Garnizonu Warszawa, za którym przedefilowały kompanie reprezentacyjne Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Następnie maszerowały pododdziały reprezentacyjne z Żandarmerii Wojskowej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 10 Opolskiej Brygady Logistycznej (w umundurowaniu pustynnym), 25 BKPow. i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Dla pododdziału WOT był to debiut na defiladzie z okazji święta Wojska Polskiego. Żołnierze tego nowego rodzaju sił zbrojnych zaprezentowali się w beretach nowego wzoru (tłoczonych, a nie szytych) w kolorze oliwkowym. Mają one być docelowym nakryciem głowy żołnierzy WOT obok polowej rogatywki.

OT-defiladawWP
Wojska Obrony Terytorialnej | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

W dalszej kolejności defilowali studenci Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej oraz wyższych szkół oficerskich – Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, a za nimi reprezentanci sojuszniczych pododdziałów, przebywających obecnie w Polsce – Kanadyjczycy, Rumuni, Amerykanie i Brytyjczycy

Żołnierze rumuńscy a za nimi Amerykanie | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Część pieszą zamykały zagraniczne poczty sztandarowe z licznych państw sojuszniczych (między innymi Chorwacji, Estonii, Hiszpanii, i Niemiec), pododdziały organizacji proobronnych i klas mundurowych, poczty sztandarowe zdecydowanej większości jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego i Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego. Za nimi z placu zeszła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, by zrobić miejsce dla pojazdów.

Rzut kołowy otwierały pojazdy Żandarmerii Wojskowej – motocykle, radiowozy i pojazdy interwencyjne, w tym opancerzone wozy SILO. Za nimi jechały quady i pojazdy należące do Wojsk Specjalnych, m.in. pojazdy M-ATV czy po raz pierwszy zaprezentowane szerokiej publiczności dwie rampy szturmowe C2 na podwoziu Ford F-550 z Jednostki Wojskowej GROM.

rampy C2
Rampy szturmowe C2 na podwoziu Ford F-550 | Fot. R. Surdacki/Defence24.pl

Po lżejszych pojazdach nadjechały cięższe. Najpierw pełna kompania kołowych transporterów opancerzonych Rosomak – 14 wozów z 12 Brygady Zmechanizowanej, uzupełnionych dwoma pojazdami w wersji ewakuacji medycznej. Następnie przyszedł czas na pojazdy sojuszników – brytyjski wielozadaniowy samochód terenowy Panther i pojazd rozpoznawczy Jackal, dwa amerykańskie kołowe transportery opancerzone Stryker oraz ciężarówka DAC 665T z armatą przeciwlotniczą kalibru 35 mm GDF 103 z Rumunii.

Jackal
Pojazdy sojuszników | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

W dalszej części zaprezentowali się artylerzyści. Pokazali osiem 152-mm haubic Dana, osiem wyrzutni rakietowych Langusta z 23 pułku artylerii oraz osiem samobieżnych moździerzy Rak na podwoziu Rosomaka z 17 Brygady Zmechanizowanej, w defiladzie uczestniczyły także wozy dowodzenia różnych typów. Raki zostały przyjęte na uzbrojenie Wojska Polskiego zaledwie pod koniec czerwca i w tym roku debiutowały na świątecznej defiladzie. Marynarka Wojenna zaprezentowała wyrzutnie pocisków NSM należące do Morskiej Jednostki Rakietowej i inne pojazdy tej formacji. 

Rak
Samobieżne Moździerze RAK | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Z kolei przeciwlotnicy pokazali wyrzutnie rakiet Grom, zestawy ZUR-23-2K, sześć zestawów rakietowych Osa z 4 pułku przeciwlotniczego oraz zdolne do przerzutu stacje radiolokacyjne Soła. W defiladzie uczestniczyły też pojazdy wojsk inżynieryjnych.

Na finał defilady jak co roku można było zobaczyć pojazdy gąsienicowe. W tym roku zaprezentowano aż 40 czołgów. Były to Leopardy 2A5 (po 10 z 1 Brygady Pancernej i 34 Brygady Kawalerii Pancernej), Leopardy 2A4 (10 z 10 Brygady Kawalerii Pancernej) oraz PT-91 Twardy (10 z 9 Brygady Kawalerii Pancernej). Towarzyszyły im dwa wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2.

Leopard 2A5
Czołgi Leopard 2A5 | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

PT-91
Czołgi PT-91 Twardy | Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Na koniec zaprezentowało się osiem 155-mm samobieżnych haubic Krab z 11 pułku artylerii wraz z pojedynczym wozem dowodzenia. 

Po defiladzie wieniec przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego złożył szef MON Antoni Macierewicz.

Rafał Lesiecki, Rafał Surdacki

Zobacz, jak wyglądały próby do defilady: Pancerne przygotowania do defilady [Defence24.pl TV]

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 61
Reklama
Leszek
środa, 16 sierpnia 2017, 15:45

Niepotrzebne wydawanie pieniędzy na te defilady.

xl007
wtorek, 15 sierpnia 2017, 18:42

Bóg Honor Ojczyzna

m.h.
środa, 16 sierpnia 2017, 15:37

Dlaczego nie prezentowali Poprada? Czyżby zabezpieczał gdzieś w pobliżu całą imprezę?

nielot
wtorek, 15 sierpnia 2017, 18:38

a gdzie nasze najnowsze samoloty szkoleniowe M 346 ?

małe be
środa, 16 sierpnia 2017, 00:28

nie są gotowe. włosi nie dotrzymali warunków kontraktu i nie zostało zintegrowane odpowiednie uzbrojenie w trybie szkoleniowym. przecież to jak. to czego się spodziewałeś? pewnie się amerykanie nie zgodzili. to konkurencja. a dla nas pretekst. i jest wiocha jak na czele lecą 60 letnie iskry, które od dawna miały być w muzeum.

Anty c-cal przed 500 +
wtorek, 15 sierpnia 2017, 22:21

Kolega niech pyta gts np o historyczne dzieje przetargu LIFT obiecywanych 8 dostarczonego wsparcia od sojusznika. Do listopada 2014

Cezar
czwartek, 17 sierpnia 2017, 17:02

Defilada, defilada i po defiladzie. Wracamy do rzeczywistości czyli jaki program modernizacji polskiej armii został dzisiaj uwalony przez kierownictwo MON

Anty C-cal przed 500+
piątek, 18 sierpnia 2017, 18:45

wchodzisz na "RAK" i jest tag. 2013 r:.."w 2004 roku, wraz z rozwojem programu transportera opancerzonego Rosomak. W tym roku Szefostwo Wojsk Rakietowych i Artylerii wysunęło propozycję wprowadzenia samobieżnych moździerzy na podwoziu kołowym...

ert
środa, 16 sierpnia 2017, 08:23

Kamuflaz mogli by zrobić jakis estetyczny w dwoch kolorach zielonym i ciemnozielonym po co na farby wydawać kase..

gts
wtorek, 15 sierpnia 2017, 18:03

No coz nowoczesne i liczne wyposazenie naszej armii to marzenia. Nawet przy wydawaloby sie dosx patritycznym nastawieniu nowej wladzy widzimy ze ma to raczej charakter historyczny (jak zwykle) a nie perspektywiczny. Znow sie bawimy w budowanie historycznych legend i patosu, a nie zajmujemy sie przyszloscia i utworzeniu skutecznego planu na sukcesywne i systematyczne pozyskiwanie sprzetu i zdolnosci bojowych... jedyna jednostka, ktora zaciera rece to Muzeum Wojska Polskiego.

Victor
wtorek, 15 sierpnia 2017, 17:37

Dobrze że nie brały udziału w defiladzie bwp bo mogłyby nie dać rady przejechać. Ciekawe kiedy na defiladzie zobaczymy ich następcę.

Extern
wtorek, 15 sierpnia 2017, 22:09

Spokojnie by sobie poradziły, BWP1 swoją mobilnością potrafią zawstydzić nowsze konstrukcje.

men
środa, 16 sierpnia 2017, 07:27

Dzięki żołnierzom za wysiłek-defilada piękna, ale to co zwłaszcza latało a i to co jechało za wyjątkiem Leo, Krabów i Raków to wstyd dla polityków. Nie wiem czy zauwazyliście ale kolumna AMW maszerowała z kałachami ( MSBS do WOT), ponadto polityka przetargowa MON coraz bardziej jest kuriozalna, Mustang, Pegaz, Zmija - a tu: Mercedesy, Land Rovery(Mustang), Polarisy-ŻW(Pegaz-Żmija)-zakupy śladowych ilości i ogłaszanie nowych przetargów-gdzie unifikacja?. Ponadto: plot-żenada za wyjątkiem-Soły, brak sprzętu inż -były 2 stareńkie (Bożena jest od kilku lat) wyjątki, bsl od lat to samo,-panie i panowie z MON i Rządu, albo robicie przełom albo nie-na marginesie: wielkie oczekiwania wiąże się z targami w Kielcach ( Borsuk, Pirat , podpisanie umowy na MSBS-pożyjemy popatrzymy)

Mietek
środa, 16 sierpnia 2017, 10:01

Unifikacja parku samochodów to faktycznie zagwostka...

ojciec
środa, 16 sierpnia 2017, 07:16

Po defiladzie mam mieszane uczucia. Z jednej strony fajnie że się pielęgnuje takie święta patriotyczne ale z innej strony taka defilada jest chyba pokazem sprzętu/siły na zewnątrz. Czyli "patrzcie co mamy i nie zawahamy się tego użyć w razie konfliktu". Tylko czym tutaj się chwalić jak słyszę jakiegoś eksperta komentującego defiladę na TVN ,że pokazywane śmigłowce mają zerowa wartość bojowa (brak rakiet przeciw pancernych) ale ładnie wyglądają, że pokazywane na defiladzie czołgi PT91 maja zerową wartość bojową bo nie ma do nich nowoczesnej amunicji, że samoloty (poza F16) maja zerowa wartość bojową bo ich komputery maja 30 lat itd. To nie lepiej zrobić defilady sprzętu historycznego np z I i II WŚ.....jesli nie mamy co pokazać?

dkdkffifif
środa, 16 sierpnia 2017, 09:56

Ekspert. Polska to kraj ekspercki, dużo ekspertów a więc ich wiedza żadna, i skoro konkurencja wśród nich to gadają tak jak pieniądz każe

Cynik
wtorek, 15 sierpnia 2017, 17:13

Piękna defilada.

Zaniepokojony
środa, 16 sierpnia 2017, 04:21

Pochwalili się sprzętem kupionym przez PO... Cała ta defilada to spektakl dla niezorientowanych. Podstawa armii to w dalszym ciągu technika z lat 70-tych, a wszystkie programy modernizacyjne są opóźnione. Rosjanie maszerującego WOT się raczej nie przestraszą.

Marco
środa, 16 sierpnia 2017, 09:11

PO kupiła Raki i Kraby?Na papierze.Z WOT bym się nie naśmiewał,bo wbrew nagonce m.in. właśnie PO, nie będzie to formacja "uzbrojona" w zdezelowane Kałachy,a raczej w broń z pierwszej półki i przy mizerii stanu liczbowego wojsk operacyjnych i kompletnie rozbrojonym wschodzie kraju, który też zawdzięczamy przecież poprzednikom, zawsze będzie to in plus dla armii i choćby jej rezerw osobowych. Co do Rosji, to póki co,nikt w Europie nie jest w stanie jeden na jeden skutecznie przeciwstawić się jej armii,szczególnie jej wojskom lądowym(w powietrzu z niektórymi europejskimi krajami już tak łatwo by nie mieli),ale na szczęście nie jesteśmy sami i wreszcie mamy realną obecność sojuszników, nie jakąś mityczną Szpicę.

Tankcom
środa, 16 sierpnia 2017, 07:06

PoSzukaj w necie jak uwalili raka na 2s1 z 10 Lat temu

ProEuropejczyk
środa, 16 sierpnia 2017, 23:02

A gdzie nasz historyczny sojusznik z obecnego Trójkąta Weimarskiego - (oczywiście mówię tutaj o V Republice)? Nic dziwnego tyle obelg dostali od obecnego rządu, że dziwne by było gdyby przyjechali do Pologne

Obcokrajowiec w PL
czwartek, 17 sierpnia 2017, 16:52

V Republika miała swoją paradę dnia 14.07.2017 na Polach Elizejskich. Gościem honorowym był Prezydent USA Donald Trump z małżonką. Różnica :)

Extern
czwartek, 17 sierpnia 2017, 13:36

Nie przesadzaj, nastąpiła pewna wymiana wzajemnych złośliwości bo Francuzi nie wiadomo dlaczego oczekiwali że to my kontraktem na śmigłowce transportowe mamy obowiązek pokryć im straty za śmigłowcowce których nie mogli sprzedać do Rosji, ale ogólnie ponieważ ciągle głównie liczą się geopolityczne interesy to nastąpiło już ocieplenie relacji. Ja myślę że Polska z Francją (o ile nasze kraje nie rozpuszczą się zupełnie w UE) będą jeszcze kiedyś intensywnie współpracowały. Jesteśmy dla siebie naturalnymi sojusznikami i przeciwwagą dla dominującej siły Niemiec w europie a to jest ważniejsze niż drobne spory.

Konvi
czwartek, 17 sierpnia 2017, 08:24

A kiedy ich w ogóle widziałeś na defiladzie w RP, bo wydaje mi się że nigdy nie brali udziału więc nie ma się czym podniecać.

Ramon
wtorek, 15 sierpnia 2017, 16:43

Im mniej zakupionego sprzętu dla wojska tym piękniejsze defilady...

wp
wtorek, 15 sierpnia 2017, 16:34

Czolg PT91 dziwne, ze jeszcze jezdzi.

WP1
środa, 16 sierpnia 2017, 08:37

T-72 w dalszym ciągu jeżdżą po poligonach i uczestniczą nadal w różnych konfliktach na całym świecie to pojedzie i Twardy.Żeby jeszcze je zmodernizować do wariantu PT-16 (co się niestety nie stanie) to mogłyby posłużyć jeszcze długie lata.

Hare
wtorek, 15 sierpnia 2017, 21:32

Tylko ktoś kto nie służył w wojsku może się dziwić że coś "jeszcze jeździ". Trzeba i są pieniądze to jeździ. Fakt że jest to nasz produkt a producent nadal istnieje jeszcze upraszcza sprawę.

Husar
wtorek, 15 sierpnia 2017, 20:10

Dziwne to jest to, e na 176 pojazdów, 57 samolotów i śmigłowców nic się nie zepsuło. Nie wszystkim to się udaje ;)

Wiesiek
wtorek, 15 sierpnia 2017, 19:09

Byłem dzisiaj w Warszawie na święcie Wojska Polskiego, bardziej bałem się o transportery które ciągnęły ładunek wydłużony, dziwne dźwięki z siebie wydobywały jakby miały zaraz stanąć

milki
piątek, 18 sierpnia 2017, 12:53

To pierwsza defilada wojska polskiego, ktorej "nie kupili" cywile.

malki
wtorek, 15 sierpnia 2017, 23:47

fajnie sie patrzy. obysmy mieli jak nawiecej dobrego i nowego sprzetu. silna armia to bezpieczna polska i europa.

ciekawski
środa, 16 sierpnia 2017, 12:56

a co to za sztandar nieśli ci z WOT. Czyżby Pan Prezydent jednak im na jakiś pozwolił?

Jarek
wtorek, 15 sierpnia 2017, 23:21

Piekna defilada. Pytanie odnosnie maszerujacych zolnierzy USA - dlaczego maja koszule wyciagniete na wierzch a nie wlozone do spodni tak jak dwoch pierwszych zolnierzy prowadzacych kolumne?

ktos
środa, 16 sierpnia 2017, 08:50

Zaden zolnierz USA nie ma koszul wlozonych w spodnie. Dwoch pierwszych ma zapiety pas z uchwytem na sztandar, dlatego masz wrazenie ze koszula nie wystaje.

Super
wtorek, 15 sierpnia 2017, 22:38

Su-22 przemknęły z gracją niczym F-35

rafff
sobota, 19 sierpnia 2017, 08:18

Po co jest ta balcha przed PT91. Leopard tego nie ma, nie wiem czy jakiekolwiek inne czołgi ją mają. Czy w PT91 naprawdę jest potrzebna?

inż.
środa, 16 sierpnia 2017, 11:55

Czy na defiladzie 1000 lecia Polski szły kolumny Armii Radzieckiej?

tad
środa, 16 sierpnia 2017, 13:08

Dlaczego miałyby iść kolumny okupanta?

Kowalskiadam154
środa, 16 sierpnia 2017, 11:42

Chłopcy z demobilu silni zwarci gotowi...a po odnowie miało być tak pięknie

olt
środa, 16 sierpnia 2017, 19:17

Szanowni państwo wiecie już jaki był sens relokacji Leo 2A-5 chodzi głównie o parady wojskowe. Teraz te wozy na pewno czeto będą gościły w stolicy.

X
czwartek, 17 sierpnia 2017, 14:05

Czyli jakby przelewanie z próżnego w jeszcze bardziej próżne niż mogło by się wydawać

bigmama
wtorek, 15 sierpnia 2017, 21:49

co za berety ma WOT? jakis nowy przepis,rozporządzenie? bo widziałem kilka miesięcy temu WOT w nowych rogatywkach.

Arek Łowca Pieczarek
środa, 16 sierpnia 2017, 08:52

Takie mamy mieć. Oliwkowe, tłoczone, noszone z orłem nad lewym okiem. Do tego oczywiście rogatywka.

Hare
wtorek, 15 sierpnia 2017, 21:37

Cieszę się na widok Raków na defiladzie, bo to znaczy że nie zmogły ich fale hejtu/negatywnego PRu/agresywnego lobbingu w internetach. Teraz niech się stanie Borsuk a następnie Rak-G.

ewa
środa, 16 sierpnia 2017, 12:13

A cieszysz się z nowoczesnej amunicji do nich? nie?....o sorry, zapomniałem takiej przecież nie ma. Ciesz się dalej.

Zbulwersowany podatnik
środa, 16 sierpnia 2017, 10:48

Na defiladzie wszystko wyszło pięknie, jak zawsze zresztą. Niestety fakt, że owe Leopardy, PT-91 nie mają nowoczesnej amunicji jest nieważny... Tak jak i to, że brakuje dalekosiężnej amunicji do Krabów, Raków i Langust. Tak jak to, że mamy raptem parę sztuk Krotonów i Liwców... I że 48 sztuk F-16 jest przeciążonych swoimi zadaniami ze względu na małą ilość. Oczywiście zapowiedzi remontów/modernizacji Szyłek, Langust i PT91 cieszą podobnie jak duże zamówienia uzbrojenia do w/w samolotów wielozadaniowych.

andrew
środa, 16 sierpnia 2017, 23:12

Ty się tak nie bulwersuj, według wszystkich tutaj opinii, a ja im wierzę, wyposażenie sowieckiej armii to złom. Dlatego to co mamy spokojnie wystarczy.

Ad_summam
środa, 16 sierpnia 2017, 15:01

"Na defiladzie wszystko wyszło pięknie" ?? No co ty? Organizacja niesie trochę do życzenia. 1. Brak informacji co gdzie kiedy. W necie były dwa opisy po stronie na stronach radia.... Brak informacji o blokowaniu ruchu pieszych. Szło się ulicą Bagatela, a tu bramki w 2/3 długości. Nie można było na początku ulicy umieścić znaku że, informacji że ulica zamknięta dla pieszych? Ulica Klonowa ta sama sytuacja. 2. Defilada dla poddziałów reprezentacyjnych i kawalerii kończyła się na ulicy parkowej. Wojsko szło do niej chodnikiem!!! Fajnie nie? Przed oddziałami maszerował oficer i rozganiał towarzystwo żeby żołnierze mogli przejść... Ludzie po drugiej stronie ulicy nie mogli ich obejrzeć. Ludzi ustawieni dalej również, a stali aż do Spacerowej. Ale to było najprawdopodobniej spowodowane brakiem informacji. 3. Nikt nie zarządzał tłumem na wiaduktach przy Agrykoli. Jak by coś się tam stało, nie mówię o zamachu, ale jakaś panika, zasłabnięcie, cokolwiek to ludzie spadali by z Aleje... Z pozytywów. Piknik na Agrykoli bardzo fajny. Zabawy dla dzieci duży plus.

ciekawy
środa, 16 sierpnia 2017, 10:11

A gdzie zdjęcia naszych niebiesko-żółtych " sojuszników"?

hucuł
piątek, 18 sierpnia 2017, 10:23

Faktycznie Szwedów nie widziałem. ( Ukraińcy byli )

Jemioł
środa, 16 sierpnia 2017, 12:48

Nie dostali zachęty w postaci pieniędzy, to nie przyszli...

Seba
środa, 16 sierpnia 2017, 09:59

Witam.zgadzam się OJCEM.Ciezko na sercu mi bylo,jak na tvn24 spec od uzbrojenia .mowil ze wszystko w sumie bezużyteczne.ale coz musimy sie jakość dowartościować.pseudo wojskiem.i nie mam na myśli zolnierzy.chwala im za to ze na szmelcu musza pracować.

bęcki
środa, 16 sierpnia 2017, 09:50

Jakoś tak mi się smutno zrobiło po defiladzie. Bo niby jak się ogląda to wrażenie robi przelot SU czy Mig-ów (eFek trochę mniej) czy przejazd Krabów czy Langust (bo RAKI wyglądają niestety jak ruchome cele) ale jak to wszystko już przeszło i przeleciało to wygląda na to że cały sprzęt to światowy szrot po generalnym remoncie a to co jeszcze teoretycznie wygląda na zdolne do walki to spadek poprzedniej epoki. A cała nasza OBRONA opiera się na NDR,ach, Krabach, Langustach, Popradach (chyba nawet nie jechały), Osach i garści eFek i MIGów i SU z których te pierwsze mają robić wszystko na raz. No smutno.

ETM
środa, 16 sierpnia 2017, 09:23

Su22 beda zmodernizowane do standardu F35 i beda mialy symbol SU22PL+.

Troll i to wredny
środa, 16 sierpnia 2017, 16:38

Dobre

Cynik
wtorek, 15 sierpnia 2017, 19:04

Zabrakło symbolu modernizacji WP. Gdzie BWP 1?

Hubbi
czwartek, 17 sierpnia 2017, 01:21

Od kilku lat czekam na decyzję o zakupie licencji na prawdziwy bwp. Pływające to mamy Rosomaki. Już dawno powinniśmy produkować własne cv90 slbo Pumy. Nie wierzę w mozliwosci projektowe i wdrożenia programu borsuk.

niki
środa, 16 sierpnia 2017, 09:14

Prawie żadnych nowości (chyba tylko Raki pokazali pierwszy raz), i cała modernizacja polskiej armii stoi prawie w miejscu paraliżowana przez MONowską biurokrację, przepisy, dialogi itp.

X
wtorek, 15 sierpnia 2017, 18:57

O, widzowie mogli nawet podziwiać (prawie) takie BlekHołki, które miały być do końca roku, a potem od marca, a potem od........ i to wszystko z "z całą pewnością"

Tweets Defence24