Na Krym powrócą rosyjskie bombowce i okręty podwodne

27 marca 2014, 09:50
Fot. mil.ru

Na Krymie zostaną rozlokowane bombowce Tu-22M3, morskie samoloty patrolowe i okręty podwodne. Podobnie uzbrojone jedostki stacjonowały na półwyspie w czasach ZSRR, zapewniając Rosjanom kontrolę nad akwenem Morza Czarnego.  

Jak podała agencja Interfax, rosyjskie ministerstwo obrony planuje remont baz lotniczych i morskich na Krymie. Do 2016 raku mają być tam rozlokowane między innymi morskie samoloty patrolowe i przeciwokrętowe Ił-38 oraz Tu-142, myśliwce przewagi powietrznej (Su-27 lub jeden z nowszych wariantów) i naddźwiękowe bombowce Tu-22M3.

Do tego jednak wymagany jest remont i modernizacja lotnisk, aby były z nich zdolne bezpiecznie operować tak duże maszyny. Dotyczy to szczególnie bazy lotniczej Gwardiejskoje, gdzie mają stacjonować naddźwiękowe bombowce, uzbrojone między innymi w ciężkie pociski przeciwokrętowe Ch-22.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że maszyny te trafią pod rozkazy Floty Czarnomorskiej. Obecnie wszystkie bombowce Tu-22 i zmodernizowane Tu-22M3 należą do lotnictwa strategicznego. 

Na Krymie mają również zostać rozlokowane dodatkowe okręty, w tym okręty podwodne. 

W ten sposób rosyjskie lotnictwo będzie w stanie kontrolować cały akwen Morza Czarnego, aż po cieśninę Bosfor. Dotąd możliwości takie były ograniczone ze względu na limit 22 samolotów jakie mogły stacjonować na Krymie zgodnie z ukraińsko-rosyjskimi umowami. Jak widać uzyskanie przez Federację Rosyjską kontroli nad tym terytorium przekłada się na znaczący wzrost pozycji i możliwości militarnych w regionie. Otwartą kwestią pozostają nadal koszty ekonomiczne i polityczne. 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Banita
czwartek, 27 marca 2014, 13:11

Przestancie siać spirale strachu oparta na jakis bzdurach!! Polska to nie Krym gdzie mieszka 90 % ruskich ! Tu jest Polska! Kraj Nato i UE , myslicie ze jak Putin zaatakuje Polske tzn ze nie bedzie wstanie isc dalej? Nato dla wlasnego dobra ich zaatakuje pierwsze, wiec stana w obronie Polski, w obronie F-16, badz co badz Amerykanskiego symbolu, juz sa tu ich symboliczne wojska, symboliczne ale są ! Putin atakujac nas atakuje Ameryke i wie o tym, w wojnie konwencjonalnej ruskie zostana starci w pyl, przewaga w powietrzu Nato jest zbyt znaczaca, wojna nuklearna zabije wszystkich, myslcie ludzie

Polish
czwartek, 27 marca 2014, 14:01

Tak wierzysz w to Nato że bój się boga, przypominam Niemcy podczas 2 WŚ mieli za zadanie zniszczyć mniejszości oraz wygarstkować Słowian aby zapieprzali na szkopów, tego nie dowiedli lecz od kilku lat obca agentura niszczy Polskę z 7% rozwoju gospodarczego na dzień dzisiejszy mamy 0,01%, w dodatku niszczy się wszystko fabryki, stocznie, sprzedaje się majątek narodowy : ziemie, banki itp, Niemcy chcą od Polski ziem po wojennych tylko o tym się nie mówi chcą zdziesiątkować Polskę a potem słabą napadną i rozbiorą. Wy szukacie wroga w złej stronie Putin powiedział prawdę Polska wysłała na Ukrainę uzbrojonych ludzi do zamieszek, USA dozbroiła bojówkarzy, i to EU stoi za konfliktami na Ukrainie ! otwórzcie oczy ludzie !

mirage 2000-9
czwartek, 27 marca 2014, 12:28

... i stanowisko Turcji w tej sprawie.

maniek
czwartek, 27 marca 2014, 10:42

Ciekaw jestem kiedy nasz MON uzna że trzeba się zbroić...chyba jak rosja będzie się zaczynać pod warszawą, ja rozumiem że trzeba dbać o gospodarkę ale trzeba chronić tą gospodarkę którą zbudowaliśmy przez ostatnie 25 lat

he he
czwartek, 27 marca 2014, 12:26

A jaka to gospodarke budowaliscie przez ostatnie 25 lat?

gtx
czwartek, 27 marca 2014, 10:21

Ttrochę z innej beczki. CNN podało, że wywiad amerykański dotarł do źródeł, gdzie z całą stanowczością można sądzić, że inwazja Rosji na Ukrainę a także w przyszłości kraje na nadbałtyckie jest już przesadzona. Ciekawe jak zareaguje NATO. Napiszę szczerze, że zaczynam się bać.

ads
czwartek, 27 marca 2014, 11:31

Może tak może nie. CNN to amerykański wydawca, wiec może naciągać. Bez względu na to wszystko powinniśmy się zbroić w swoim zakresie.

dziadek
czwartek, 27 marca 2014, 11:28

Z tym atakiem na kraje nadbałtyckie to bajka na resorach, jak by nie patrzeć to kraje NATO i UE. Albo sam zaklinam rzeczywistość i się obudzę w Karkonoszach z 25 letnim ak-47 i 2 magazynkami i reumatyzmem.

Saladyn
czwartek, 27 marca 2014, 11:03

"Ciekawe jak zareaguje NATO?" - pewnie tak samo jak wojsko Ukraińskie na Krymie

Tweets Defence24