Polska wydala rosyjskich dyplomatów

16 kwietnia 2021, 06:17
Russian-embassy-in-Warsaw--07-(main-entry)
główne wejście do budynku Ambasady Rosji w Warszawie: Fot: Ency/ wikipedia.com/ CC BY-SA 3.0
Reklama
Defence24
Defence24

Ambasadorowi Federacji Rosyjskiej wręczono notę dyplomatyczną zawierająca informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie - poinformował w czwartek resort dyplomacji.

"15 kwietnia 2021 r. do MSZ został wezwany Ambasador Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej. Ambasadorowi wręczono notę dyplomatyczną zawierająca informację o uznaniu za personae non gratae trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Podstawą takiej decyzji było naruszenie przez wskazane osoby warunków statusu dyplomatycznego oraz prowadzenie działań na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej" - podkreślono w komunikacie MSZ.

"Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami podjętymi w dniu 15 kwietnia 2021 roku przez Stany Zjednoczone dotyczącymi polityki wobec Rosji. Wspólnie podejmowane, uzgodnione decyzje sojusznicze, to najbardziej właściwa odpowiedź na nieprzyjazne działania Federacji Rosyjskiej" - czytamy w oświadczeniu MSZ.

Biały Dom ogłosił w czwartek, że prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające dodatkowe sankcje na Rosję w związku z jej ingerencją w amerykańskie wybory i ataki hakerskie. Obejmują one m.in. rosyjskie obligacje rządowe i wydalenie 10 dyplomatów.

Natomiast w Donbasie, gdzie w lipcu 2020 r. weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest eskalacja konfliktu. Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą. Rzeczniczka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - Julia Mendel poinformowała w poniedziałek, że Rosja skoncentrowała ponad 40 tys. żołnierzy przy wschodniej granicy z Ukrainą i ponad 40 tys. żołnierzy na Krymie. Mendel dodała, że biuro Zełenskiego zwróciło się z prośbą o rozmowę na temat eskalacji konfliktu we wschodniej Ukrainie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, ale nie otrzymało jeszcze odpowiedzi.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformował BBC, że Rosja przerzuciła już do granic z Ukrainą i na zaanektowany Krym 16 batalionowych grup taktycznych; BBC szacuje, że może być to ok. 11-14 tys. żołnierzy. Zarząd wywiadu twierdzi, że proces koncentracji rosyjskich sił ma trwać do końca kwietnia.

We wtorek Joe Biden zaproponował w rozmowie telefonicznej Władimirowi Putinowi doprowadzenie poza granicami USA i Rosji do dwustronnego szczytu na najwyższym szczeblu. Spotkanie przywódców państw miałoby się odbyć w "najbliższych miesiącach". Cel - jak głosi komunikat Białego Domu - to "omówienie pełnego zakresu problemów, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Rosja".

Reklama
Reklama

W rozmowie z Putinem Biden podkreślił wsparcie Waszyngtonu dla "suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy". Wyraził również zaniepokojenie zwiększeniem przez Rosję liczby oddziałów na "okupowanym Krymie oraz granicach Ukrainy" i wezwał Kreml do "zmniejszenia napięć". 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
mosg
piątek, 16 kwietnia 2021, 21:10

Głupota nie boli tylko ponosi sie bolesne konsekwencje, bo Rosja 5 WYDALIŁA.

stary wojak
niedziela, 18 kwietnia 2021, 18:40

Ale wcześniej my wydaliliśmy dwóch rosjan.

qwert
piątek, 16 kwietnia 2021, 20:51

Kto wie? Być może za kika lat może się okazać że jedyną możliwością utrzymania naszych granic , będzie "przytulić" się do Rosji

wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:45

Tylko na to czekasz, co?

Lewkon
niedziela, 2 maja 2021, 21:37

I się nie doczeka, tak samo jak dobrobytu w Rosji.

Anty-Che
niedziela, 18 kwietnia 2021, 09:55

No przecież juz byliśmy "przytuleni do Rosji" Było Krolewstwo Polskie w ramac Imperium Rosyjskiego. Z wieloma zagwarantowanymi prawami i przywilejami. Które, jak tylko Rosjanie sie umocnili na terytorium Polski , znieśli i zaczęli masową rusycyzację , prześladowania , wywózkę na syberię itp itd. O tym znowu marzysz ?

Yoda
wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:46

Ale sowieckie geny u tego toważysza wyczuwam. Nie wiem czemu.

Jaśko
czwartek, 22 kwietnia 2021, 00:47

Onuce z daleka wyczujesz.

adam
sobota, 17 kwietnia 2021, 18:52

Brawo

im bardziej Puchatek zaglądał do środka tym bardziej nie było tam Prosiaczka
piątek, 16 kwietnia 2021, 18:42

Co jak co ale Wielki Brat musi być zadowolony ze swojego najwierniejszego europejskiego wasala. Nawet nie musiał nic rozkazywać (no chyba, że "nieoficjalnie" ale o tym nie wiemy), wasal odczytuje intencje Pana "telepatycznie i błyskawicznie" a, że i możliwości ma dużo mniejsze to dlatego tylko... "trzech". I nic to, że Niemcy, Francja a nawet GB o dziwo nie ...reagują.

wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:48

...A Polska reaguje, i dobrze. Co byś powiedział, gdyby Niemcy i Francja zareagowały? Powoływał byś się wtedy pewnie na Włochy i Serbię....

im bardziej Puchatek zaglądał do środka tym bardziej nie było tam Prosiaczka
sobota, 24 kwietnia 2021, 22:15

"Satysfakcja" z bycia wasalem to ta "murzyńskość" o której mówił w swoim czasie Sikorski czy jeszcze coś głębszego?

Chiny górą
czwartek, 29 kwietnia 2021, 18:58

Nie odwracaj kota ogonem. Wszyscy reagują zgodnie ze swoim interesem Polska, Czechy, bo jest zagrożenie przez twój kraj CCCP, obecnie FR.

mały
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:57

Polska jest miedzy mlotem a kowadlem. Nic tej sytuacji nie zmieni poza nadzieja ze kuty material przeksztalci sie w jednolity madry narod i powstanie na nowo. Absolutnie nie mozna liczyc na pomoc amerykanow. Mieszkam w NY od pewnego czasu i mowiac o spoleczenstwie, poza powszechnie znana ich niewiedza o RP posiadaja ogolnie negatywna opine o nas. Pomijajac opinie o lokalnych sklepikach czy resauracjach. Nieprzyjazna opinia jest rozpowszechniana przez wszystkie nie tylko krajowe media przy aprobacie czy tez pod kontrola ogniw rzadowych. Musimy pamietac ze co najmniej 27% populacji USA ma korzenie niemieckie i ma to niemaly wplyw na stan relacji ameryka-niemcy i ameryka-polska. Na kazdej plaszczyznie. Haha, wczoraj byl film pokazujacy heroizm i wiare w przetwanie malej grupy niemieckich emigrantow z poczatku lat ’50 budujacych swoja przyszlosc rekami miejscowej ludnosci. Odnosnie polskich filmow pytano mnie jedynie o historie dywizjonu 303 poniewaz film byl prezentowany na Amazon Prime i tylko oswiadczenie Churchilla wymagalo wyjasnienia. Politycy powinni sie zjednoczyc. Powinni wspolnie walczyc o Polske, bo jest o co. Niewielu bedzie w stanie dostac status tych kilku by np. nabyty “za zaslugi dla EU” status zyc wraz z rodzina w dobrobycie w zamian za pomoc w rozkladzie panstwa. Tylko opinia.

Slonecznik
piątek, 16 kwietnia 2021, 15:18

BRAWO

Heidi
piątek, 16 kwietnia 2021, 14:35

Konie kują a żaba pięty podstawia. Cwaniakowac to byśmy mogli jakbyśmy byli minimum Francją. W momencie gdy podstawa wojsk Pancernych jest T-72 w wersji Szympans , sprawność 48 sztuk F-16 to około 70% a obrona p-lot podobnie jak Marynarka Wojenna jest jedynie na papierze, to na miejscu naszych polityków siedziałbym cicho.

wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:49

Pewnie. Najlepiej do Zbiru od razu przystąpić.

Olo
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:27

Na pewno się tym przejęli.

wtorek, 20 kwietnia 2021, 10:49

Widać, że się przejęli, skoro wydalili naszych.

Zbyszek
piątek, 16 kwietnia 2021, 12:23

Przed wydaleniem warto sprawdzić im kieszenie, czy aby czegoś nie ukradli.

czwartek, 22 kwietnia 2021, 12:28

Niestety nie można, bo mają paszporty dyplomatyczne.

Cds
piątek, 16 kwietnia 2021, 11:33

Szkoda, że nie wszystkich.

Tweets Defence24