MSZ: raport ekspertów NATO uwzględnia perspektywę Polski i regionu

2 grudnia 2020, 15:10
Twardy_NATO
Fot. NATO.
Reklama

Raport grupy ekspertów przekazany sekretarzowi generalnemu NATO pozwolił - dzięki wkładowi Anny Fotygi - uwzględnić perspektywę Polski i państw regionu – napisał na Twitterze szef MSZ Zbigniew Rau

"Grupa Ekspertów zakończyła swoje prace i przekazała raport do (sekretarza generalnego NATO) Jensa Stoltenberga. To dobra podstawa dla dalszej adaptacji NATO do zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa. Gratuluję Annie Fotydze, jej znaczący wkład pozwolił uwzględnić perspektywy Polski i państw regionu" – napisał w środę minister spraw zagranicznych.

Środa jest drugim dniem odbywającego się w trybie zdalnym spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO. We wtorek opublikowano przygotowany dla sekretarza generalnego raport grupy ekspertów, do której należy Fotyga. Raport ma pomóc w adaptacji Sojuszu do nowych wyzwań i wzmocnieniu politycznego wymiaru NATO.

Grupa ekspertów, na której czele stoją niemiecki polityk Thomas de Maiziere i amerykański ekspert, były dyplomata Wess Mitchell, ukończył prace nad raportem 25 listopada. Jak powiedziała PAP Fotyga, raport zawiera 138 rekomendacji, jak przekształcać NATO do roku 2030. Wskazuje na potrzebę opracowania nowej koncepcji strategicznej; jako główne źródło zagrożenia dla obszaru transatlantyckiego uznaje Rosję. 10-osobowa grupa została powołana na początku bieżącego roku, idea jej powołania pojawiła się na szczycie NATO w grudniu 2019.

Adaptacja NATO do nowych warunków, rozbudowa potencjału wojskowego Rosji i misja szkoleniowa NATO w Afganistanie to główne tematy spotkania ministrów spraw zagranicznych i ekspertów z 30 państw sojuszniczych i 40 partnerskich

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Paranoid
piątek, 4 grudnia 2020, 10:15

Pan Minister zapomniał dodać, jak dużo raport poświęca demokracji "Inside NATO, societal divisions have arisen and representative democracy is being challenged"... nawet chcą powołać "Centre of Excellence for Democratic Resilience" ... ciekawe czy u na mieli by coś do roboty

Polish blues
czwartek, 3 grudnia 2020, 18:36

Do raportu dobrze byłoby jeszcze dołączyć wniosek, że sabotowanie sojuszników NATO (wetowaniem tak potrzebnego do odbudowy budżetu) będących jednocześnie członkami UE zemści się na Polsce, kiedy będziemy w potrzebie.

Observator
sobota, 5 grudnia 2020, 09:55

Od kiedy traktatowe uprawnienie jest sabotowaniem prac? Pochylając się po pieniadze trzeba uważać kto stoi z tyłu i jakie ma zamiary.

Radek
czwartek, 3 grudnia 2020, 21:06

Jak mawiają Amerykanie - " it's only business, nothing personal". Każdy gra na siebie, czas dorosnąć i porzucić ideały o solidarności i jedności.

Tweets Defence24