Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: ekspozycja firmy Spy Shop

Fot. Maciej Szopa/Defence24
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Spy Shop to firma znana na polskim rynku przede wszystkim jako dystrybutor sprawdzonych urządzeń z zakresu bezpieczeństwa publicznego, techniki operacyjnej i detektywistyki. Także i w tym roku na MSPO jej przedstawiciele prezentowali szereg rozwiązań z tego zakresu, w tym urządzenia do zabezpieczenia biur, obiektów, kamery i detektory niebezpiecznych substancji.

Bezpieczne biuro

Jednym z pól tematycznych prezentowanych w tym roku przez Spy Shop jest tzw. „Bezpieczne Biuro” czyli oferta urządzeń i systemów gwarantujących kompleksowe zabezpieczenie biur i sal konferencyjnych przez inwigilacją.
Wśród prezentowanych urządzeń znalazły się specjalistyczne zestawy do detekcji różnego rodzaju urządzeń do nielegalnej inwigilacji. Przykładem może być ST-031M „Piranha” - szerokopasmowy skaner do detekcji transmisji radiowych i lokalizacji nadajników wyposażony w zestaw sond i przejściówek, które pozwolą tez na zbadanie obecności transmiterów na liniach telefonicznych lub przewodach energetycznych w budynku. Sonda magnetyczna pozwoli natomiast zlokalizować ukryte pracujące dyktafony i rejestratory.
Działania kontrinwigilacyjne mogą być wzmocnione przez użycie wykrywacza złącz nieliniowych jak np. ST-402 „Cayman” - wykrywa także nieaktywne urządzenia elektroniczne np. zdalnie aktywowane podsłuchy.

Ochronę sali konferencyjnej świetnie uzupełnia bramowy detektor Cellsense Plus brytyjskiej firmy Metrasens. Urządzenie jest bardzo czułe i dokładne, pozwala na szybką weryfikację, czy wchodząca osoba ma przy sobie urządzenia elektroniczne lub inne niebezpieczne przedmioty jak nóż czy broń palna. Bramka jest mobilna i lekka, więc może być używana do zabezpieczenia różnych pomieszczeń w zależności od potrzeb. Wysoka czułość pozwala na pracę przez ścianę – kontrolowana osoba może nawet nie wiedzieć o tym, ze jest sprawdzana.

Na stoisku Spy Shop pokazane zostały również ultradźwiękowe zagłuszacze mikrofonów np Case Ultra-05 i Tower-A. Mają one za zadanie zagłuszenie pracy mikrofonów tak aby nagranie było bezużyteczne. Zagłuszacz może być wykorzystany w biurze – wygląda jak cylindryczny głośnik HiFi lub w formie walizki np. podczas spotkania w restauracji.

Ofertę związaną z „Bezpiecznym Biurem” dopełnia system wibroakustyczny ANG-2200 firmy REI, który po uruchomieniu wytwarza losowy szum zabezpieczający przed możliwością prowadzenia podsłuchu z zewnątrz.
Listę proponowanych zabezpieczeń zamykają: szyfrujący telefon komórkowy GSM Enigma E2, reklamowany jako najbezpieczniejszy na świecie dzięki zastosowaniu karty szyfrującej i algorytmu RSA2048.

Warto zwrócić szczególną uwagę na nowość na rynku tzw. „bezpieczny papier” który ma na celu uniemożliwienie wynoszenia poza chroniony obszar dokumentów zawierających informacje poufne.  Specjalnie przygotowany papier zawiera mikrowłókna, które są wykrywane przez dedykowana bramkę. Dodatkowo biuro można wyposażyć w drukarki i kopiarki, które będą pracowały tylko z tym papierem i zablokują wydruk na zwykłych kartkach – pozwoli to uszczelnić i zabezpieczyć obieg dokumentów.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

Ochrona obiektów krytycznych

Na stoisku Spy Shop pokazane zostały też systemy ochrony obwodowej, które mogą być zaimplementowane w rozległych obiektach wymagających szczególnej ochrony np. elektrowni, wodociągów, lotnisk oraz innych innych obiektów jak tereny instytucji państwowych, ambasad, zakładów karnych, obiektów przemysłowych i prywatnych posiadłości.
Forteaza Tribo-M to system do instalacji na ogrodzeniach. Kabel sensoryczny reaguje na wstrząsy i odkształcenia. Podłączony jest do kontrolera, który analizuje sygnały i uruchamia alarm w przypadku wykrycia próby sforsowania  płotu lub uszkodzenia elementu systemu. Każdy kontroler może obsłużyć do 4 stref o długości 300m i mogą współdziałać w systemie połączone z innymi urządzeniami alarmowymi czy monitoringiem CCTV.
Innym sposobem zabezpieczenia terenu jest wykorzystanie czujników mikrofalowych FMC10 lub FMC24 tego samego producenta. Tworzą one niewidzialną barierę, której przecięcie uruchamia alarm. Strefy tworzone przez antenę nadawczą i odbiornik mogą mieć nawet do 300m długości. Oba systemy charakteryzują się bardzo wysokim stopniem detekcji przy minimalnym poziomie fałszywych alarmów i odpornością na zakłócenia zewnętrzne np. opady.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24

 

Kamery i lunety firmy KOWA

Wśród prezentowanych urządzeń znalazła się jedna z najbardziej wyspecjalizowanych kamer CCTV - SC200PK1C japońskiej firmy KOWA. We współpracy z obiektywem o ogniskowej w zakresie 20-1000mm umożliwia prowadzenie skutecznej obserwacji na odległości rzędu kilku kilometrów, także w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Wyśrubowane parametry optyki i elektroniki w tym rozwiązaniu dają niespotykane dotąd możliwości monitoringu. Całość zamknięta jest w obudowie zaprojektowanej z uwzględnieniem uwag dotychczasowych użytkowników i zamocowana na elektromechanicznej głowicy ze zdalnym sterowaniem.

Innym rozwiązaniem produkcji firmy KOWA są lunety z serii TSN-88x z optyką wykonaną z czystego szkła fluorowego. Okular umożliwia uzyskanie powiększeń w zakresie 25-60x, dodatkowy ekstender pozwala na zwiększenie tego zakresu 1,6 krotnie – do 96x. Bezspornym i bardzo praktycznym rozwiązaniem są adaptery umożliwiające połączenie lunety z aparatem fotograficznym a nawet smartfonem– w ten sposób można uzyskać lekki i mobilny system obserwacyjny na duże odległości. Precyzyjna optyka daje bardzo ostry i jasny obraz.

image
Fot. Maciej Szopa/Defence24
image
Fot. Maciej Szopa

Spektrometr Ramana

Spy Shop pokazywał także spektrometr Ramana: Anton Paar Cora 100 – lekkie (650 g) przenośne urządzenie to szybkich testów i identyfikacji substancji takich jak materiały niebezpieczne, narkotyki, materiały wybuchowe czy bojowe środki chemiczne. Można za jego pomocą badać także skład chemiczny różnego rodzaju towarów. Za pomocą Cora 100 można sprawdzać ciecze w zamkniętych butelkach, proszki, tabletki itp. W zależności od bazy danych technologia pozwala na identyfikację nawet 14000 różnych substancji. Użytkownik może także w łatwy sposób budować i edytować własna bibliotekę np. dopalaczy.

Wykrywacz substancji niebezpiecznych Venator 3500i

Na stoisku Spy Shop można się było zapoznać także z ręcznym wykrywaczem oparów i śladowych ilości materiałów wybuchowych, niebezpiecznych substancji chemicznych, i narkotyków - Venator 3500i. Jest to nowa wersja wykrywacza zdolna do jednoczesnego wykrycia różnego rodzaju substancji jednocześnie. Zgodnie z oficjalną listą urządzenie jest w stanie wykryć 22 rodzaje materiałów wybuchowych, osiem rodzajów środków toksycznych plus trzy rodzaje chemicznych środków bojowych i 10 rodzajów narkotyków, ale pełna listę wykrywanych substancji uzgadnia się z klientem, na którego życzenie można przekonfigurować a nawet rozszerzyć listę wykrywanych substancji. Urządzenie ma też możliwość zmiany czułości  na poszczególne substancje. Venator 3500i działa w oparciu o technologię IMS (Ion-Mobility Spectometry), metodę spektroskopową, której podstawą jest pomiar ruchliwości zjonizowanych cząstek gazu w polu elektrycznym.

Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Źródło:MSPO / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama