MSPO 2021: Nie tylko Brimstone i CAMM dla Polski

13 września 2021, 07:44
CAMM MBDA MSPO 2021 29
Fot. T. Głowacki
Reklama

Podczas XIX MSPO w Kielcach koncern MBDA zaprezentował kompleksową ofertę dla polskich sił zbrojnych i przemysłu obejmującą lotnicze, naziemne i morskie systemy rakietowe służące do zwalczania różnego typu celów. Największą uwagę zwracały rakiety przeciwlotnicze CAMM oferowane w programie Narew oraz przeciwpancerne pociski kierowane Brimstone, który został zintegrowany z systemem Topaz. Jednak równie interesująca jest oferta uzbrojenia dla samolotów F-35 czy też okrętów Miecznik. Brytyjski producent już obecnie zamawia komponenty wielu oferowanych pocisków w Polsce.

W zakładach Mesko powstają już m. in. elementy, pocisków obrony powietrznej CAMM i przeciwpancernych Brimstone oraz rakiet klasy powietrze-powietrze ASRAAM. Koncern MBDA oferuje pociski CAMM oraz ich bardziej zaawansowany wariant CAMM-ER o zwiększonym zasięgu w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew, w sprawie którego podczas MSPO zawarto umowę ramową pomiędzy PGZ i MON. Te same pociski mogą być również wykorzystane jako uzbrojenie fregat typu Miecznik, które również stanowią obecnie jeden z priorytetów MON.

Producent podkreśla, że pociski te mają wiele wspólnego z uzbrojeniem powietrze-powietrze które trafi na uzbrojenie brytyjskich samolotów F-35B i jest w pełni kompatybilne również z maszynami F-35A, które trafią za kilka lat na uzbrojenie polskich sił powietrznych. W ofercie są również pociski powietrze-ziemia Spear, które oferują możliwości pocisku manewrującego przy masie nie przekraczającej 100kg. Oprócz wariantów mających zwalczać ruchome i statyczne cele naziemne obecnie rozwijane są też nowe rozwiązania, jak Spear-EW, którego zadaniem będzie walka elektroniczna i osłanianie w tym zakresie zarówno pocisków jak i samolotów bojowych.

image
Fot. MBDA

W zakresie rakiet powietrze-powietrze mowa jest o rakietach krótkiego zasięgu ASRAAM oraz pociski dalekiego zasięgu Meteor. ASRAAM charakteryzuje się systemem naprowadzania i sterowania mającym zapewnić skuteczne zwalczanie wymagających celów powietrznych i powstały jako następca rodziny AIM-9 w brytyjsko-amerykańskiej kooperacji. USA wycofały się ostatecznie z programu, stawiając na dalszy rozwój AIM-9, jednak jak informują przedstawiciele MBDA pociski ASRAAM pierwotnie testowano na samolotach F-16, co otwiera możliwość ewentualnego wyposażenia w nie zarówno polskich F-16 jak i F-35 z którymi są w pełni kompatybilne. Pocisk Meteor, jest uzbrojeniem przeznaczonym do zwalczania myśliwców przeciwnika spoza zasięgu ich pocisków rakietowych w sposób zapewniający maksymalną skuteczność w pełnym zakresie dystasnów. Uzyskano to dzięki zastosowaniu silnika strumieniowego, którego czas i okres pracy można regulować, w odróżnieniu od silników rakietowych. Jest on optymalizowany zgodnie z danymi o celu, dzięki czemu zdolność pocisku Meteor do manewrowania i podążania za celem nie spada wraz z odległością.

Ważnym i stałym elementem oferty MBDA dla Polski są również pociski przeciwpancerne Brimstone, przeznaczone zarówno dla platform lądowych jak i śmigłowców, samolotów czy bezzałogowców. W ubiegłych latach były one np. prezentowane na wyrzutni samobieżnej korzystającej z podwozia BWP-1 czy K9, natomiast w bieżącym roku podczas MSPO zaprezentowano integrację pocisku Brimstone z systemem kierowania ogniem Topaz stosowanym m. in. przez jednostki artylerii Wojska Polskiego. Znacznie ułatwia to potencjale wprowadzenie do uzbrojenia i zapewnia współdziałanie z innymi środkami przeciwpancernymi.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Reklama
Dawid
środa, 15 września 2021, 01:39

Kto nie ma atomu ten nie ma nic do gadania

Boczek
wtorek, 21 września 2021, 10:29

Jak Niemcy?

Daniel
wtorek, 14 września 2021, 14:41

Broń odstraszająca jest bronią ofensywną i taka powinna być pozyskiwana przez Polskę. Szczególnie broń dalekiego zasięgu. To może odstraszyć pazernego kaumuka

TAK
poniedziałek, 13 września 2021, 21:38

Potrzebujemy ZDOLNOŚCI OFENSYWNYCH!... 1)broń atomowa + nosiciele 2)broń konwencjonalna o zasięgu 5000+ km CELE w Rosji: elektrownie atomowe, konwencjonalne, zapory wodne, silosy z międzykontynentalnymi pociskami atom. , centra dowodzenia, radary, itp... Gdy to będzie WOJNY NIE BĘDZIE nigdy...

Levi
wtorek, 14 września 2021, 13:24

I gwiazdę śmierci. Oraz transgalaktyczne mysliwce. Oraz krążowniki z WARP9

Grzyb
wtorek, 14 września 2021, 14:07

Uprzedziłeś mnie z Gwiazdą Śmierci. Następnym razem ja piszę!

Żołnierz
wtorek, 14 września 2021, 11:15

zgadza się ,atomówki i co najmniej rakiety nosiciele na 1500 km

as
wtorek, 14 września 2021, 00:34

Atom realistycznie tylko w ramach "Nuclear sharing". Co do broni konwencjonalnej to najbardziej obiecująco i perspektywicznie wygląda program W2MPIR od WB. Roje dronów startujące np. z powietrza, z jakiegoś samolotu-nosiciela i atakujące w grupach wcześniej wybrane lub wskazywane ad-hoc cele.

Nie inż.
wtorek, 14 września 2021, 21:51

A są napędzane te wampiry atomem czy rosyjskim gazem?

Funklub Daviena i GB
poniedziałek, 13 września 2021, 18:26

Czy ten cały meteor nie jest trochę przereklamowany? Regulacja napędu ma aż takie znaczenie? Napęd strumieniowy zużywa znacznie więcej paliwa niż tradycyjny silnik rakietowy. W wypadku tej klasy broni liczy się szybkość przechwycenia celu, a nie manipulowanie napędem. Po co niby w trakcie lotu do celu pocisk ma zwalniać?

Rakieter
wtorek, 14 września 2021, 05:17

Masz takie pojęcie o silniku strumieniowym, jak.. o wszystkim o czym tu piszesz. Że też ci się nie znudzą te bzdety , które tu z zapałem godnym lepszej sprawy wypisujesz. Silnik strumieniowy z natury spala mniej paliwa, bo w odróżnieniu od rakietowego nie potrzebuje utleniacza. Meteor ma tzw ducted rocket czyli silnik rakietowy z paliwem ubogim w utleniacz i ramjet w postaci kanału powietrznego który doprowadza powietrze do komory spalania, gdzie dopala spaliny rakiety i tym samym zwiększa łączną masę gazów wylotowych. Energia kinetyczna to 1/2 masy razy prędkość do kwadratu, ale największe znaczenie ma popęd siły czyli kg x m/s i wynikający z tego impuls właściwy. Im większa masa gazów w wylotowych tym większy impuls właściwy. Poszukaj równania Ciołkowskiego to się dowiesz jak impuls się ma do szybkości rakiety. Manipulowanie napędem pozwala utrzymać stalą prędkość i oszczędzać paliwo. Meteor rozpędza się do 4 mach i nie traci paliwa na dalsze rozpędzanie, tylko utrzymuje tą prędkość w dłuższym czasie. Rakieta wypala paliwo boostera w parę sekund, później kilkanaście sekund dopala się paliwo sustainera. Skoro leci z prędkością 4 Machów pokona lotem napędzanym około 30 km, później leci siłą inercji. Ostry manewr za unikającym trafienia samolotem pozbawia ją impetu i jeśli nie trafi, spada na ziemie. Meteor spala paliwo około 3 razy dłużej i na tym polega jego przewaga, że na dalszym dystansie ma wciąż paliwo na manewry. Więc nie da się go wymanewrować zwykłym skrętem na dużym przeciążeniu. Dlatego pocisk rakietowy ma NEZ 30 km, a Meteor ponad 2 razy tyle. Prościej się tego nie da wytłumaczyć.

hermanaryk
poniedziałek, 13 września 2021, 21:32

Żeby móc manewrować. Im szybciej takie ustrojstwo lata, tym gorzej manewruje, a coś, co leci jak po sznurku, łatwo zestrzelić.

sam
poniedziałek, 13 września 2021, 14:14

Potrzebujemy Narwii, Ottokar - Brzozy (niszczycieli czołgów) i artylerii rakietowej !!

Ja Sam
wtorek, 14 września 2021, 21:52

Po co ci to wszystko? Będziesz walczył o pokój?

wtorek, 14 września 2021, 21:56

PO CO Rosja ćwiczy ataki atomowe na Warszawę i inne miasta?

wiarus
poniedziałek, 13 września 2021, 13:25

Swego czasu była to dobra oferta, lecz sedno tkwi w szczegółach, pieniądzach i czasie. Mam nadzieję, że w negocjacjach będą wystarczająco elastyczni.

BUBA
wtorek, 14 września 2021, 08:30

Czasu mamy ile chcesz. Rosja poczeka. Zamówiono AIM-120 C-7 w 2016 i jeszcze nie dotarły do Polski -nie ma info na Defence 24 jak o JASSM że sa juz w Polsce.....szkoda. 5 lat mineło jak z bata strzelił a mieli je wyrodukować w styczniu 2021.............................................................................................................................

Ja
wtorek, 14 września 2021, 14:54

Aim nie wiem,ale jassm jest od dawna w kraju,moze o jassm er ci chodzi?

Monkey
poniedziałek, 13 września 2021, 18:16

@wiarus: Oby, bo niestety jak na razie nikt inny nam nie zaproponował lepszej oferty. Jesli chodzi o polonizację.

Rain Harper
poniedziałek, 13 września 2021, 10:29

Braść ! ;)

sas
poniedziałek, 13 września 2021, 12:44

co to Braść ? - brzmi jak krzyżówka brać i kraść

franek dolas (czy coś)
wtorek, 14 września 2021, 22:40

hmm, jakby "Brać", w sensie "braterstwo", choć ja to odbieram raczej "różowo".

Tweets Defence24