MSPO 2021: "Największy w historii" kontrakt na Narew podpisany

7 września 2021, 16:23
Narew12
Fot. Tomasz Głowacki/Defence24.pl.
Reklama

Ukoronowaniem pierwszego dnia Międzynarodowego Salonu Przymysłu Obronnego MSPO 2021 było podpisanie przez Polską Grupę Zbrojeniową umowy ramowej ws. pozyskania Zestawów Rakietowych Obrony Powietrznej Krótkiego Zasięgu (ZROP-KZ) o kryptonimie Narew. Jest to najwięcej warta i najbardziej skomplikowana umowa w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

W podpisaniu umowy między konsorcjum PGZ-Narew i Inspektoratem Uzbrojenia wzięli udział prezydent RP, Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Ten ostatni złożył podpis na umowie, drugim sygnatariuszem był prezes PGZ Sebastian Chwałek. Przedmiotem umowy ramowej jest określenie warunków udzielania i realizacji zamówień wykonawczych na dostawę systemów „Narew”. Chodzi o opracowanie oraz dostawę komponentów i podsystemów dla dwudziestu trzech przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu, w tym pozyskanie technologii oraz wiedzy, budowa potencjału przemysłowego, zarządzanie projektem oraz integracja systemu. 

Cieszę się z zawarcia tych umów. To oznacza dalszy proces modernizacji naszej armii. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że pierwsza umowa to ramowa umowa na systemy zestawów Narew, to największy kontrakt, najbardziej skomplikowany w historii SZ. Kilkadziesiąt miliardów złotych na prawie 400 wyrzutni(...). Wreszcie realizujemy poważne zadanie na najwyższym światowym poziomie i uzupełniamy elementy tarczy rakietowej. Kontrakt będzie wypełniany przez lata. Umowa jest ramowa, bo ona będzie wypełniana całym szeregiem umów na dostawy konkretnych elementów tego systemu od poszczególnych partnerów konsorcjum PGZ Narew. Te firmy są naszymi firmami rodzimymi, polskimi.

Andrzej Duda, prezydent RP

Bardzo się cieszę, że PGZ podjął się tej misji integracji i stworzenia zestawów rakietowych przeciwlotniczych krótkiego zasięgu, które trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, które rzeczywiście uzupełnią system obrony przeciw lotniczej i przeciwrakietowej, które stanowić będą też mam nadzieję w przyszłości produkt eksportowy Polskiej Grupy Zbrojeniowej – liczymy na to. Mam nadzieję, że Narew stanie się marką Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a także marką polską, marką eksportową w przyszłości

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej

Do podstawowych komponentów pozyskiwanych ZROP-KZ należy zaliczyć:

 • Efektory – rakiety oraz systemy wyrzutni rakiet (pocisk o zasięgu maksymalnym rzędu 25 do 40-50 km, naprowadzany inercjalnie, niezależnie od konkretnego radaru).
 • Systemy radiolokacyjne, w tym:
 • Radar Wielofunkcyjny Kierowania Ogniem SAJNA;
 • Radar Wstępnego Wykrywania Celów P-18PL;
 • Radary Pasywnej Lokacji PET/PCL;
 • Kabiny operacyjne i kabiny kierowania walką;
 • Mobilne węzły łączności;
 • Sensory optoelektroniczne;
 • Samochody Transportowo-Załadowcze;
 • Pojazdy specjalne;
 • Pakiety szkoleniowe i logistyczne.

„Narew” to największy kontrakt, jakiego realizacji podejmuje się Rzeczpospolita Polska i jednocześnie największe, strategicznie ważne dla przyszłości Grupy zamówienie, skierowane na ręce polskiego przemysłu obronnego, wielokrotnie przewyższające skalę takich programów jak „Miecznik” czy „Regina”. Dzięki realizacji tego projektu ustanowimy nowe, oraz rozwiniemy już posiadane kompetencje w obszarze precyzyjnego uzbrojenia, łączności, radiolokacji i szeregu innych segmentów naszej działalności. Kompetencje te wykorzystamy w obsłudze cyklu życia tych zestawów oraz dalszym rozwoju systemu obrony powietrznej Polski

Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

Zawarta umowa ramowa otwiera drogę dla kolejnych porozumień wykonawczych, pomiędzy Zamawiającym a Konsorcjum PGZ-Narew, dla których negocjacje właśnie się rozpoczną. Dlatego też nie podano na razie dokładnej wartości kontraktu, niemniej pojawiały się szacunki mówiące o kwotach od 30 do 60 mld złotych. Trzeba zaznaczyć, że pozyskanie 23 zestawów (baterii) Narew oznacza de facto zakup 46 jednostek ogniowych z wyrzutniami i radarami wielofunkcyjnymi kierowania ogniem, a sam system ma mieć rozbudowaną konfigurację (uwzględniającą m.in. radary wstępnego wykrywania, sensory optoelektroniczne itd.). Kwota kontraktu obejmie też fundusze związane z budową potencjału przemysłowego, choćby transferem technologii efektora (pocisku rakietowego).

System Narew ma wejść na wyposażenie 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej (uzupełniając system Wisła), ale też czterech pułków przeciwlotniczych Wojsk Lądowych (włącznie z nowo formowaną jednostką 18 Dywizji Zmechanizowanej) oraz być może brzegowych jednostek Marynarki Wojennej. Największym użytkownikiem zestawów Narew będą Wojska Lądowe, w WL zastąpi on zestawy Kub i (częściowo) Osa, w jednostkach rakietowych Sił Powietrznych - systemy Newa-SC. 

Zgodnie z przyjętymi w umowie założeniami, kontraktowanie wszystkich elementów będzie realizowane w sposób skoordynowany i powinno zakończyć się w 2023r., co powinno umożliwić przeprowadzenie pierwszego strzelania bojowego ze zintegrowanego systemu w 2026 r. Przyjęta formuła – umowa ramowa oraz pochodne umowy wykonawcze – ma na celu minimalizację ryzyka, związanego z terminowym wdrażaniem do SZ RP systemów obrony przeciwlotniczej oraz pozwala na optymalizacje zarządzania programem – zarówno po stronie wojska jak i przemysłu. Kluczowy komponent systemu – efektor – zostanie pozyskany w ramach transferu technologii od partnera zagranicznego. Obecnie Konsorcjum PGZ-NAREW prowadzi zaawansowane rozmowy z potencjalnymi dostawcami, by uzyskać jak najszerszy zakres kompetencji i wiedzy do produkcji oraz rozwoju rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu w ramach Konsorcjum.

Do budowy zestawu Narew będą wykorzystane rozwiązania wprowadzone do Sił Zbrojnych RP w ramach prac związanych z programem Wisła. W praktyce chodzi tu zapewne o system zarządzania walką IBCS. PGZ podkreśla, że konsorcjum w pracach wykorzystywać będzie doświadczenie oraz zdolności wypracowane w ramach projektu Wisła, m.in. dotyczące integracji krajowych systemów radiolokacyjnych z systemem C2, na którym pracować będzie "Narew". Przypomnijmy, że niedawno podpisane zostały umowy wykonania zobowiązań offsetowych, związane z programem Narew.

Jednocześnie konsorcjum PGZ deklaruje, że będzie dążyć będzie do pozyskania środków oraz ustanowienia pracy rozwojowej, mającej na celu wytworzenie krajowego systemu tej kategorii, pozwalające na pełną integrację rozwiązań z zakresu obrony powietrzne – środków radiolokacyjnych, systemów bardzo krótkiego zasięgu oraz innych wyrobów, będących obecnie na wyposażeniu SZ RP. Możliwe więc, że w pewnej części zestawy Narew będą wykorzystywać również krajowy system C2. 

W skład Konsorcjum PGZ-Narew wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-Radwar S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. W projekcie uczestniczyć będą mogły również inne przedsiębiorstwa z Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz szereg spółek prywatnych, placówek badawczo-rozwojowych oraz ośrodków akademickich. 

Reklama
Reklama

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 273
Reklama
donald
wtorek, 30 listopada 2021, 17:43

Brawo Polski rząd oraz Prawo I Sprawiedliwość!! Bardzo dobra decyzja. Tylko czekać jak wyborcy niemieckiej PeO patologi obywatelskiej zaczną tu kwiczec z bólu du..y.

MArio
środa, 15 września 2021, 12:30

rok 2026? obyśmy dotrzymali, choć nie sądzę, że mamy tyle czasu...

andys
niedziela, 12 września 2021, 18:38

Im wiecej czytam na temat Narwi i Wisły to mniej z tego rozumiem. Przeczytałem w Polsce Zbrojnej z dn 23.07.2021 , że radar P-18PL oraz system lokalizacji pasywnej to elementy systemu Wisła , co zgadzałoby sie z moim pojmowaniem radiolokacji (szczególnie P-18PL, gdyz PET/PCL jest jeszcze daleko i rzeczywiście może być zastosowany do Narwi oraz Wisły). Dlaczego te systemy sa wymienione również w Narwi?

MARIAN uczy
sobota, 11 września 2021, 13:34

Pięknie.. podobno systemy lufowe w programie Narew oparte będą o brytyjskie Pom pom Mark Vlll ..ok

AK
czwartek, 9 września 2021, 13:32

Dobra wiadomość, choć sama w sobie kompletnie nic nie oznacza. Boję się tylko tego, że my teraz poświęcamy czas i kasę na pozyskanie technologii efektora do Państwowego przemysłu, a w najbliższych wyborach parlamentarnych społeczeństwu zachce się wybrać pospolitych zdrajców (nie brakuje ich u nas), którzy owe spó) ki sprzedadzą obcym. A my, stracimy czas i pieniądze, a w kontekście technologii zostaniemy z niczym...

Kiwi
niedziela, 12 września 2021, 20:30

Oby nigdy się tak nie zdarzyło

dst
czwartek, 9 września 2021, 10:49

Czy CAMM posiada 'intertial guidance system' ? Z informacji na stronie i wiki wychodzi, że nie.

say69mat
czwartek, 9 września 2021, 08:28

Hmmm ... PGZ efektorem systemu??? Fotele w wersji MRAD/SHORAD/V-SHORAD ... intrygująca koncepcja.

Jakub
czwartek, 9 września 2021, 06:19

Jeśli elektorami będą CAMMy to możliwe, że trafią one również na fregaty :-)

lef
czwartek, 9 września 2021, 05:04

Obawiam się, że na MBDA "Wielki brat" może się nie zgodzić tak jak wiele lat temu na efektor firmy MBDA pt. Aster 30 i od razu pojawił się Patriot. Tak i teraz zamiast efektorów MBDA typu CAMM może cię pojawić amerykański, choć dedykowany przez Norwegię Amraam.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 16 września 2021, 17:08

USA nie potrafi wyprodukować silnika do AMRAAMA, stąd Norwegia. Paliwa do nich też nie - 100% kupują w Chinach za pośrednictwem belgijskiej firmy w roli listka figowego mającego zasłaniać amerykański wstyd... :D

andys
środa, 8 września 2021, 21:49

Załaczm dwa cytaty z artykułu 1. "Do podstawowych komponentów pozyskiwanych ZROP-KZ należy zaliczyć: Efektory – rakiety oraz systemy wyrzutni rakiet (pocisk o zasięgu maksymalnym rzędu 25 do 40-50 km, naprowadzany inercjalnie, niezależnie od konkretnego radaru). Systemy radiolokacyjne, w tym: Radar Wielofunkcyjny Kierowania Ogniem SAJNA; Radar Wstępnego Wykrywania Celów P-18PL; Radary Pasywnej Lokacji PET/PCL; " 2. " System Narew ma wejść na wyposażenie 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej (uzupełniając system Wisła), ale też czterech pułków przeciwlotniczych Wojsk Lądowych (włącznie z nowo formowaną jednostką 18 Dywizji Zmechanizowanej) oraz być może brzegowych jednostek Marynarki Wojennej. Największym użytkownikiem zestawów Narew będą Wojska Lądowe, w WL zastąpi on zestawy Kub i (częściowo) Osa, w jednostkach rakietowych Sił Powietrznych - systemy Newa-SC. " Z tych cytatów wyraźnie wynika , że komponenty pozyskiwane maja zamienić Kub, Ose oraz Newe-SC.

andys
czwartek, 9 września 2021, 09:29

W jaki sposób komponenty z pkt. 1 beda realizować zadania systemów wymienionych w pkt.2, czyli Kub, Osa,Newa?

LMed
środa, 8 września 2021, 21:16

No cóż, inaczej ubrany dialog techniczny właściwie.

Lech
środa, 8 września 2021, 21:01

Byc moze czytalem nieuwaznie, ale nie znalazlem informacji , ze PGZ podpisal umowe z MBDA. Pisza o tym zachodnie portale. Na marginesie trzeba dodac , ze 35% udzialow w MBDA ma Airbus.

Vixa
czwartek, 9 września 2021, 09:26

Piszą o tym też polskie portale, w tym def24. Spójrz na datę tych artykułów, to jest 2017 rok, pidpisano wtedy umowę o współpracy strategicznej obu podmiotów.

yeaah
środa, 8 września 2021, 20:21

No to akurat w końcu ! jeden z lepszych, jeśli nie najlepszy kontraktów dla obronności Polski !!! Transfer technologii efektora od Wielkiej Bryt. (pocisku rakietowego) (raczej na pewno CAMM + CAMM ER) i to jest zajebissta wiadomość :)

.....
czwartek, 9 września 2021, 04:45

A radar?!

Zibi
środa, 8 września 2021, 21:11

W którym miejscu napisano że to będzie CAMM?

czytelnik D24
czwartek, 9 września 2021, 12:19

Skoro Amerykanie zintegrowali go z IBCS już ponad rok temu tzn że wiedzą że będzie. Pomijając parametry efektora to nikt do tej pory nie przedstawił lepszej oferty.

.....
czwartek, 9 września 2021, 04:47

Będa szukać dostawcy latami.

czwartek, 9 września 2021, 00:21

Na odwrocie

Box123
środa, 8 września 2021, 17:48

Tylko żadnego Nasams z jakimś udawanym transferem technologi i mniejszym zasięgiem. Nasams 25 km (rakiety do których prawa ma Norwegia) - camm-er 40 km. Narew, fregaty i niszczyciel czołgów powinny być z wielkiej Brytanii. Już w wystarczającej ilości programów jesteśmy uzależnieni od USA. Nie można się w pełni uzależniać od jednego dostawcy, tymbardziej że ten staje się coraz mniej przewidywalny. Dwa: jakieś terminy wyboru efektora? Wygląda też na to, że na całe mspo podpisano tylko jedną i to taką przedwstępną umowę na realne uzbrojenie. Kiedy wreszcie modernizacja wszystkich langust, gradów i ich czeskiej wersji do langust 2? Kiedy kolejne kraby dla 18 dywizji? Co dalej z wilkiem? Ehh

Davien
poniedziałek, 13 września 2021, 04:40

Nasams to zasięg do 50km więc skończ już kłamać.

say69mat
czwartek, 9 września 2021, 08:41

Zasięg determinowany zasięgiem efektora. Czyli zależy od wersji AIM120 , która została zapakowana do kontenera startowego. Ostatnio testowano wersję AIM120 C7, gdzie zasięg to 107 km. Zasięg pasywnych i aktywnych systemów kontroli to 180 km.

czytelnik D24
piątek, 10 września 2021, 09:47

Zasięg który podajesz to AMRAAM osiąga gdy zostanie wystrzelony z samolotu. NASAMS jest kompatybilny z kilkoma efektorami dlatego jego zasięg nie jest wartością stałą bo zależy od zastosowanego efektora. To co podał Box123 to zasięg z AMRAAMem przeznaczonym do użycia z powietrza. Natomiast jeśli mówimy o nowym AMRAAM-ER to tutaj zasięg wynosi ok 45-50 km.

zamaskowany Ranger
środa, 8 września 2021, 23:51

Czego się więcej spodziewać przy takim MON-ie . Szczyt możliwości to zakup z półki bez transferu technologii a nawet możliwości remontów .

zibi
środa, 8 września 2021, 16:25

Właśnie podpisałem ze szwagrem umowę ramową na dostawę przez szwagra samochodów osobowych dla mojej firmy. Samochody będą miały cztery koła, kierownicę, silnik i karoserię. No i fotel dla kierowcy. Szwagier teraz czeka na oferty od oferentów, najlepszą kopertą ups ofertą dzielimy się fifty fifty....

Chrisde
środa, 8 września 2021, 16:13

Narew powinna byc na licencji produkowana w Polsce z mozliwosciami jej modyfikacji... bo z systemami plot. krotkiego zasiegu radzimy sobie niezle...

Viper
sobota, 11 września 2021, 09:56

Tak samo jak z radarami?

Willgraf
środa, 8 września 2021, 15:33

umowa ramowa ..umowa przed wstępna umowa dotycząca pozyskania kompetencji itd..itd....nowo mowa ..a lata mijają - terminy zawsze za 3-5 lat i dalej figa ...jak ktoś uważa że to normalność .... to dla mnie to nienormalność

BUBA
środa, 8 września 2021, 17:52

Guzik wam do polskiej Narwi

Lej ruskie męty
środa, 8 września 2021, 15:51

To jakie są terminy, u was, tam w Rosji? Macie już te 2000 T-14 do 2021? Gdzie są SU-57 ja się pytam!!!

Opel
środa, 8 września 2021, 17:06

No my mamy obrone plot bo o tym mowa od dawna. Wiesz mamy tez setki nowoczesnych cxolgow i samolotow. Mamy tez smiglowce o jakich mozecie pomarzyc. A wy biedaki co? Ali wam juz te Abramsy?

Falcon
piątek, 10 września 2021, 10:21

Fakt macie OPL, które niczego nie potrafi zestrzelić poza własnymi samotami. F35 zaorze te wasze OPL chwila moment.

AK
czwartek, 9 września 2021, 13:22

Co do nowoczesności, czy raczej skuteczności tej broni, to chyba jedynie wy dostrzegacie te cechy w rosyjskiej broni. Ale fakt, macie jej dużo. No, poza Su 57 i T 14.

Lej ruskie męty
czwartek, 9 września 2021, 10:24

Spokojna twoja nieuczesana, my też będziemy mieli. My - coraz więcej, wy - coraz mniej. To gdzie są te SU-57 cwaniaczku?

Kowboj
czwartek, 9 września 2021, 14:17

A F-35 mistrzu gdzie są? Zaczęli je produkować, czy jeszcze?

Davien
poniedziałek, 13 września 2021, 04:42

Kałbojku F35 wyprodukowali już więcej niż w Rosji macie myśliwców do czegoś się nadających.

środa, 8 września 2021, 16:52

Co cię Ruskie... tu mowa jest o Polsce i jej bycie a nie Polsce

bc
środa, 8 września 2021, 14:53

Narew podpisana(oby z CAMM z produkcją w Polsce) to teraz przydał by się Homar dla pozostałych trzech pułków artylerii z serwisem i produkcją podstawowej amunicji w Polsce(a to będzie tysiące rakiet).

xiomm
środa, 8 września 2021, 13:17

Zaraz - przecież 70 śmigłowców caracal za 13 miliardów (a w dzisiejszych cenach za 15 miliardów) jest ważniejszych niż jakieś rakiety! Bez nich od razu przegramy wojnę i co gorsza - wyrzucą nas z Unii! Ojej, co to będzie! Nic tylko uciekać pod stół, albo robić wielką łaskę unijnym dobrodziejom!

księgowy
środa, 8 września 2021, 12:31

Umowa to będzie jak będzie tam napisane komu, kiedy, ile, za co MON zapłaci.

KrzysiekS
środa, 8 września 2021, 12:31

Porównajmy : MBDA produkcja w Polsce CAMM czy CAMM-ER nie wiadomo, paliwo nie wiadomo. Konkurencja AMRAAM i AMRAAM-ER raczej brak produkcji w Polsce chyba że komponenty na dodatek NASAMS i znowu raczej brak produkcji w Polsce. Logiczny wybór CAMM polityczny już nie koniecznie (uległość robi swoje).

czytelnik D24
środa, 8 września 2021, 11:57

Wybór efektora to akurat najmniejszy problem kiedy PGZ musi opracować cały system. Mało tego Narew uzależniono od technologii pozyskanej przy realizacji Wisły więc trochę to zajmie bo najpierw musimy wejść w łańcuch produkcji Patriot i wyciągnąć z tego jak najwięcej wiedzy.

KrzysiekS
środa, 8 września 2021, 16:17

czytelnik D24 Wybór efektora to właśnie jeden z najważniejszych problemów bo determinuje resztę. Tak zgoda jest wiele innych problemów związanych z pozyskaniem np. technologii "wtyczek" do IBCS. Jednym z większych są zdolności produkcyjne własnych radarów. Nie wiadomo czy wszystko oprą o IBCS czy będzie polskie C2 (a jego nie ma na ta chwilę). I można by pewnie pisać dalej. Ale uzyskanie produkcji efektora w Polsce mimo wszystko to największy problem.

czytelnik D24
czwartek, 9 września 2021, 12:21

Uzyskanie efektora było problemem do momentu podpisania umowy na Narew. Teraz już problemem nie jest bo PGZ otrzymała zielone światło.

KrzysiekS
czwartek, 9 września 2021, 22:17

czytelnik D24 nie do końca jest tak jak piszesz powiedział to Sebastian Chwałek cytuje" Nie jest tajemnicą, że w ostatecznej grze liczą się dziś dwie oferty: amerykańska i europejska. Wiadomo też, że w przypadku broni precyzyjnej najnowszej generacji decyzje nie są proste, bo wkraczają w sferę polityki. Polska Grupa Zbrojeniowa jest oczywiście gotowa przedstawić swoje techniczno-biznesowe rekomendacje. Ale ostatnie słowo należy do zamawiającego, czyli wojska."

Z prawej flanki
środa, 8 września 2021, 11:16

Czyli podpisali "umowę" sami ze sobą, że mają plan na pozyskanie Narwi. żadnych konkretów- brak wybranego efektora, nieznana cena. Przecież to cyrk dla głupiej gawiedzi, żeby sprawić wrażenie, że coś się robi... A w praktyce to takie przedłużenie "fazy analityczno-koncepcyjnej"...

Przykry
środa, 8 września 2021, 11:13

Spotkamy się za 15 lat i dalej będzie to samo, czyli nic.

czarno to widzę
środa, 8 września 2021, 10:56

W normalnym państwie zamiast tego cyrku tak po prostu ogłoszono by przetarg. Warunki brzegowe - efektor w 100% produkowany w kraju i własne kody źródłowe, aby nikt nam systemu nie wyłączył w najmniej oczekiwanej sytuacji. Ale u nas to niemożliwe, bo decyzje są polityczne, a nie logiczne.

Baba Jaga
środa, 8 września 2021, 22:34

Znaczy, chcesz aby PGZ sama napisała zaawansowane oprogramowanie do nowoczesnych efektorów obcego producenta? Czy może sądzisz, że ktokolwiek podzieli się cennymi kodami źródłowymi z państwem z tektury, gdzie wojskowi wysokiej rangi używają komercyjnych serwerów poczty z najsłabszymi zabezpieczeniami do przesyłania informacji, które ewidentnie jawne być nie powinny? (Nieżyczliwi mówią, że to nie z głupoty,tylko po to, aby nie skorzystać z rządowego systemu pod kontrolą służb, którym nie ufają. Nie wiem co gorsze)

AK
czwartek, 9 września 2021, 13:27

Czyli, sądząc z tego co piszesz, tekturowość naszego Państwa polega chyba tylko na tym, że owi oficerowie nie siedzą jeszcze w pierdlu. Sam piszesz, że Państwo dostarcza bezpieczną formę komunikacji, tylko oni, z uwagi na swoje dziwne stany lękowe, korzystają z innych, mniej bezpiecznych rozwiązań...

Viktor
środa, 8 września 2021, 09:46

Nasams 3 ma już radar sentinel wbudowany w system

XXL
środa, 8 września 2021, 09:21

Czyli po wojskowemu Faza Analizacyjno-Koncepcyjna. A po cywilnemu: nie wiemy co, nie wiemy za ile, ale "będzie Pan zadowolony".

Jabadabadu
środa, 8 września 2021, 19:18

Czyli FAK. Pogadamy za jakieś 15 lat z malym wtrętem na ten temat przed wyborami.

riba
środa, 8 września 2021, 09:16

Co to jest naprowadzanie "inercjalne" ?

czytelnik D24
środa, 8 września 2021, 15:13

To druga prawidłowa nazwa określająca naprowadzanie inercyjne.

len07
środa, 8 września 2021, 09:09

@PGZ tylko nie zepsujcie tego! Bo mam duże obawy czy jesteście w stanie to ogarnąć...

Baba Jaga
środa, 8 września 2021, 22:37

Skład konsorcjum każe wątpić, w każdym razie w nasze niezależne C2. Będzie IBCS i tyle.

kocham
środa, 8 września 2021, 09:05

Skomplikowana umowa pomiędzy państwową firmą a rządem?

M
środa, 8 września 2021, 09:04

BRAWO! To bardzo dobra wiadomość. Teraz czekam na produkcję efektorów (rakiet) w Polsce.

razor
środa, 8 września 2021, 09:03

Same polskie firmy wiec opoznienia beda jak nic pewnie do 2030 roku nie bedzie to gotowe a jak beda opoznienia to i z 30-60mld zl zrobi sie lekko 100mld zl albo wiecej

Zyga
środa, 8 września 2021, 08:50

Jakie rakiety ?!!! Bo wiadomo że nie nasze ...

TrzcinQ
środa, 8 września 2021, 08:19

_pozyskania technologii, transferu technologii- offset> pewnie od USA wezmiecie wiec wiadomo jak to sie skonczy. Kłamcy zaczeli od Caracali a skonczą na Narwii i niech nastepcy sie martwia reszta_ oto jak postrzega sie rządy w tym kraju udreczonym przez miłych głupców na uslugach obcych mocarstw

kk
środa, 8 września 2021, 07:10

Brak wyboru efektora martwi.

Lech
środa, 8 września 2021, 21:04

Efektor wybrany, podpisano umowe o wspolpracy z MBDA

Dude
czwartek, 9 września 2021, 05:18

Economist pisze że MBDA pray wsparciu brytyjsligo rządu oferuje duży transfer technologies w ramach programu Narew. Nic nie jest jeszcze podpisane. Znaczy że może nigdy nie będzie.

T
środa, 8 września 2021, 06:31

Bedzie offset? Europejska Izraelska czy Amerykańska nie wa zne WAZNYM jest by byl tranfer technologii, polonizacja i POLSKA KONTROLA nad tym. Wisla rozczarowala NIE zrobcie tego z NArwia

Levi
środa, 8 września 2021, 13:52

Polska kontrola tak. Transfer? To zależy. Jak będzie transfer na chlewnie i malowanie to nie. A boję się że będzie takie dazenie aby odklikac że transfer był z naszej strony i próba nie ujawnienia czegokolwiek z drugiej strony. Dla nas krytyczny jest efektor ale nie na zasadzie 'izraelskiej' ale rzeczywiste przekazanie wiedzy umożliwiającej produkcję i rozwój jak i migracja części komponentów do innych komponentów.

Marek L.
środa, 8 września 2021, 21:38

Jeżeli ty masz tutaj na myśli, pisząc „zasada izraelska” licencję Rafael’a na SPIKE LR dla MESKO (a ponieważ jest to JEDYNA izraelska broń produkowana na licencji w Polsce, a więc chyba ty musisz mieć właśnie to na myśli!!), no to bądź ty w końcu kiedyś świadomy tego, iż to WŁAŚNIE Polska była wtedy zainteresowana licencją częściową, obejmującą akurat: 65% — 70% (zależy, jak się to liczy) całości produkcji tych systemów broni (SPIKE LR ppk). Dzięki temu polska zbrojeniówka otrzymała tę (częściową!) licencję za ZNACZNIE MNIEJSZĄ kasę !!!! I była to WTEDY w pełni ŚWIADOMA decyzja z polskiej strony. A np. Niemcy to WTEDY wykupili całe pełne bite 100% licencji od Rafael’a, za ZNACZNIE większą kasę, no i dlatego produkują oni obecnie 100% SPIKE LR (obecnie: LR-2!), pod nazwą MELLS, które sprzedają teraz „jako swoje” w Europie, przez to swoje konsorcjum EuroSpike. Była to wtedy też świadoma decyzja ze strony Niemiec — za dużą kasę wtedy, która im teraz „owocuje”. Tak więc, nie zwalaj ty tu teraz na stronę izraelską, i nie produkuj ty tutaj żadnych całkowicie bzdurnych „teorii spiskowych” — albowiem była to wtedy świadoma decyzja jedynie ze strony polskiej. Zresztą, decyzja wciąż, i to w KAŻDEJ chwili, do zmienienia!! Za dodatkową, choć napewno nie małą kasę, Polska może „dokupić” tę licencję do całych pełnych 100%, i mieć u siebie, w MESKO, pełną oraz całkowitą produkcję systemów SPIKE LR, no a teraz to również i LR-2. A również i SR, i ER-2. (No i wtedy, to już z możliwością ich wszystkich dalszego, oraz ich własnego, tu w Polsce, rozwoju....)...

Tom
środa, 8 września 2021, 02:12

Przepraszam, przysnąłem. To jak ? Zbudowaliśmy już ten prom do Szwecji?

niestety
środa, 8 września 2021, 14:39

nie, ale Szwedzi u siebie już zbudowali port do przyjęcia tego promu, i teraz są nieźle wkurzeni...

Xto
czwartek, 9 września 2021, 15:36

Mają gdzie przyjąć uchodźców z Białorusi

V
środa, 8 września 2021, 01:08

Nasi mongolscy bracia ze wschodu cosik ucichli...

Robert
środa, 8 września 2021, 01:07

Chociaż cieszę się, że wreszcie zaczynać się coś dziać, szkoda, że nic konkretnego. Wprzęgnięcie Narwi w IBCS to raczej sabotaż niż błąd. Co z tego, że będziemy mieli (oczywiście, jeżeli będziemy mieli) technologię efektora. Brak kodów od systemu zarządzania obroną i oczywiście horrendalne koszty niematerialne na zakup licencji na użytkowanie, wsparcie, upgrady, update i do tego tworzenie pluginów do polskich sensorów i efektorów. Mało kto zdaje sobie sprawę jak znacząca część tych pieniędzy zostanie przetransferowana wprost od amerykańskich firm tworzących i obsługujących system. A potem już tylko całkowite uzależnienie od producenta. Dyktat cenowy bez żadnej alternatywy. System Dunaj II cały czas modyfikowany na zlecenie MON, systemy SAMOC pójdą do kosza. Potem się okaże, że przy kosztach rzędu 1k/h zabraknie pieniędzy na rozbudowę i modernizację materialnych elementów systemu. Nie potrafię uwierzyć, że mając systemy od PIT-radwar, WBE i Teldata musimy uzależniać się od amerykańskich producentów. Zero transferu technologii. Przyjmując, że koszt systemu będzie wynosił ok 10% procent całości umowy, co jest bardzo ostrożnym szacunkiem daje to koszt w granicach 3-6 mld za system. Do tego dojdzie koszt rocznej obsługi. Zakładając jak zwykle w tego typu projektach 20-25% kosztu systemu otrzymujemy kwoty rocznej obsługi od 600mln do 1,5mld. I są to raczej szacunki minimalne. Koszt rocznej obsługi informatycznej ZUS to około 1mld zł. Co prawda koszt ten stanowi przychód polskiej firmy, ale projekt jest realizowany wg podobnie bandyckich reguł, czyli ZUS nie jest właścicielem kodu systemu, co skazuje go na obsługę przez producenta na jego warunkach. Mam neutralny stosunek do PiSu, ale niestety słabość intelektualna kadr nie wróży nic dobrego. Podobnie jest z Wisłą. Najpierw zakup wyrzutni bez skyreceptorów z jakimiś mglistymi obietnicami niskiej ceny. Potem, kiedy już kupiliśmy wyrzutnię okazuję się, że albo będziemy przepłacać za skyreceptory, albo zostaniemy z wyrzutniami z kilkanaście mld złotych ale bez rakiet. Nie trzeba być specjalnie rozgarniętym, żeby przewidzieć taki przebieg wypadków. Podobnie będzie z oprogramowaniem. Najpierw zakup a potem dyktat cenowy przy wsparciu, przedłużaniu licencji i rozbudowie.

Enter
niedziela, 12 września 2021, 20:39

Słuszne uwagi

gazek
środa, 8 września 2021, 14:06

To jest kluczowy temat, czy Narew będzie zintegrowana z IBCS i jeśli tak, to ile to będzie kosztować? Pytanie do ministra Błaszczaka

pytajnik
środa, 8 września 2021, 00:57

A co będzie bronić zestawy NARWI? Czas chyba na armaty 35mm?

Robert
wtorek, 7 września 2021, 23:43

Ale tu znawców;) Krytykują jak by dla ruskich pisali;) No cóż dobra robota i aby tak dalej a wy szczekacie dalej

CdM
środa, 8 września 2021, 22:46

Spójrz w kalendarz. Jest rok 2021. Druga połowa. I co mamy? To co napisał Pablo. A od kiedy "Narew" jest teoretycznie na tapecie? Dobra robota? Widać, że nie masz ty zbyt wysokich oczekiwań, kolego.

Pablo
środa, 8 września 2021, 13:57

Ale o jakiej robocie piszesz, skoro nic nie zostało zrobione? MON podpisał umowę z samym sobą, nie podjęto żadnej wiążącej decyzji, nie rozpoczęto finansowania... To co Błaszczak podpisał to taki "list intencyjny", że zgadzamy się ze sobą, że chcemy coś tam zrobić. Realizacja Narwi nie przybliżyła się ani o milimetr, więc z czego tak się cieszysz?

KrzysiekS
wtorek, 7 września 2021, 23:10

Trochę dziwne te umowy niby PGZ jest wykonawca ale to MON może powiedzieć sorry ale my chcemy efektor z USA w kontenerze Norweskim i gdzie tu jest PGZ (o sorry PGZ narzuci marżę i będzie OK)?

Jabadabadu
środa, 8 września 2021, 19:21

Jak to gdzie? Jak zwykle - przy (dużej) kasie.

gazek
wtorek, 7 września 2021, 22:31

Kluczowe pytanie, na które nie ma odpowiedzi - czy Narew będzie korzystała z systemu IBCS, jaki kupujemy w ramach Wisły. Czy będzie taka integracja?

Levi
środa, 8 września 2021, 13:58

Interfejs powinien być. Pełne oparcie nie koniecznie tylko potrzebny plan B

KrzysiekS
środa, 8 września 2021, 12:56

gazek teoretycznie może być jedno i drugie. Logicznie część może być wpięta bezpośrednio pod IBCS (i połączona z (WISŁĄ) natomiast część pośrednio prze polskie C2 i tzw. wtyczki. I to było by najlogiczniejsze natomiast co zrobią to już zagadka?

Monkey
wtorek, 7 września 2021, 22:22

Jak wybiorą dostawcę efektora (a raczej jego technologii) i podpiszą kontrakt offsetowy, to wtedy będzie można zacząć się cieszyć. Zaledwie zacząć. Bo przecież kontrakty trzeba jeszcze zrealizować. A z tym u nas różnie bywa.

JP
wtorek, 7 września 2021, 22:05

To co jest istotne, czyli efektor, nadal nie jest załatwione. Po co ta ściema propagandowa, Narew bez efektora nie istnieje, nie ma co podpisywać.

czytelnik D24
środa, 8 września 2021, 11:39

Wiadomo że wybiorą CAMM/CAMM-ER ze względu na możliwość pełnej polonizacji i kompatybilność z IBCS. Chyba że ktoś przebije ofertę MBDA.

Davien
poniedziałek, 13 września 2021, 04:50

Np Diehl z IRiS-T?

mick8791
środa, 8 września 2021, 11:22

Owszem, efektor nie jest "załatwiony". Tylko zrozum jedną podstawową rzecz - bez tej umowy nie da się tego efektora "załatwić". Każdy proces musi mieć umocowanie formalne i tym umocowaniem jest właśnie umowa.

andys
wtorek, 7 września 2021, 21:50

1. Podpisano umowe ramowa. To jest najłatwiejsze (to prawie jak memorandum, deklaracja intencji). Mam pytanie , kto będzie zarządzał tym projektem. Rozumiem, że PGZ, ale kto personalnie będzie liderem (kiedyś główny projektant)? Czy bedzie to osoba kompetentna i czy będzie miała duże uprawnienia. Boje się, że będzie to urzędnik, którego kierowanie będzie polegało na organizowaniu nasiadówek, a decyzje bedzie podejmował jego zwierzchni, pewnie prezes PGZ. Czy wiecie, że we władzach (tych podanych oficjalnie) w tej instytucji o charakterze technicznym (metalowej, elektronicznej itd) nie ma ani jednej osoby o wykształceniu technicznym? 2. Moze ktoś mi wytlumaczy, jaki zwiazek ma sprzet wymieniony w artykule do systemów Kub, Osa i Newa, które w zamysle ma zamienić?

Yaro
środa, 8 września 2021, 11:57

O matko cóż za zestaw diablo naiwnych i bezsensownych (na tym etapie) pytań...

Zmrol
środa, 8 września 2021, 09:20

Tawariszcz Zajmij się lepiej spadającymi suchojami

kmdr
środa, 8 września 2021, 01:08

Od dawna piszę, że zero pojęcia technicznego. Od zwierzchnika przez ministra z vice włącznie po całe zarządy. De facto najbliżej jest Newa, dużo dalej Kub, a Osa to zupełnie inna parafia, a nawet denominacja. Więc tylko to ,że to też ma być przeciwlotnicze. Tak prawdę pisząc, to co jest tu opisane to system stacjonarny z możliwością przemieszczania. System będzie podążał za wojskami, a nie jednocześnie w drugie linii lub pomiędzy. Kub i Osa może prowadzić obserwacje w marszu, Wisła i Narew nie. Bo mają większy zasięg. Zastępując wszystkie trzy na raz tracimy zdolności. Rozumiem Newe, na upartego Poprad zastąpi Osę chodź nie pływa. A Kub? Czym te Abramsy osłonią? Białą? Nic innego nie ma. Wojska w zasięgu kopuły ochronnej, ale np. śmigłowiec przeciwnika po za zasięgiem zwalczania? Kłania się nauka o zbiorach i zbiór wspólny. Podstawówka klasa pierwsza? Musi być coś co ma zasięg do 12 km co przemieszcza się razem z wojskami i ma zdolność wykrywania w ruchu. A nie ma. I nikt czegoś takiego nie planuje.

andys
środa, 8 września 2021, 13:46

1. Rozumiem, że to odpowiedź na moje pytanie. Prosiłbym jednak o wypowiedzi prostsze (dla mnie jaśniejsze). Rozumiem, że Kub, Osa i Newa to starocie, chodzi mi jednak o ich "obowiązki statutowe" (oczywiście rozumiem, że nie są w stanie spełnić wymagań dzisiejszego pola walki). 2. Czy nie byłoby warto odkurzyć Loare, gdyż ja traktuję ja jako uproszczonego Pancira (którego jestem fanem). Oczywiście Loare należałoby radykalnie zmodernizować.

Marek L.
czwartek, 9 września 2021, 13:52

Rzeczywiście ???? Pancyr S1, oraz Pancyr S1M, to jest czysty złom.......

andys
sobota, 11 września 2021, 12:24

Wymień lepsze systemy niż Pancyr na świecie!

Davien
poniedziałek, 13 września 2021, 04:54

Nasams, K30 hybrid BIHO wystarczy, a może jeszcze SPYDER czy MICA VL dołożymy by do końca dobić?

Marek L.
poniedziałek, 13 września 2021, 19:49

IAI Barak-MX, w tych ich trzech wersjach (MR, LR, ER), i w ramach tych wersji, to w tych ich wersjach mobilnych, no to TEŻ by się absolutnie nadawał, jako kandydat wypełniający kryteria projektu "Narew". Chociaż, nie ma to oczywiście absolutnie NIC wspólnego, z tym bezwartościowym gigantycznym żelaznym złomem, zwanym: "Pancyr S1 / S1M".......

Marek L.
sobota, 11 września 2021, 13:03

KAŻDY system jest lepszy od Pancyra, ponieważ Pancyry, dzięki tym swoim bardzo słabym radiolokatorom, oraz systemom sterowania NIE działają, co zostało już WIELOKROTNIE udowodnione w walkach....

Marek L.
sobota, 11 września 2021, 15:05

PS. I przez te swoje BARDZO słabe radiolokatory, bardzo słabe systemy sterowania, oraz bardzo słabe systemy naprowadzania ognia, to te całe Pancyry, "kombajny" wielkie jak te gigantyczne stodoły, to otrzymały wyjątkowo masywnego łupnia (czyli: wyjątkowo masywnie oberwały w "cztery litery"), tak, jak mało który inny system p.lot., w tych prawdziwych konfliktach zbrojnych, w Syrii, no a później to w Libii.......

kmdr
czwartek, 9 września 2021, 01:47

"Obowiązki statutowe" obrona infrastruktury i oddziałów wojsk lądowych -Kub, Osa. Te są na stanie Wojsk Lądowych. Newa SC jest na wyposażeniu Sił Powietrznych ochrona przed napadem powietrznym terytorium i infrastruktury w tym lotnisk. Wszystkie pochodzą z przełomu lat 60 i 70-tych. Modernizowane w latach 90-tych. Problem polega na tym, że modernizacja nie objęła rakiet. Newe posadowiono -rakiety na pojazdy gąsiennicowe podwoziu czołgu T-54, radar posadowili na podwoziu od rakiet Skud. Kub jeden radar i trzy wyrzutnie pojazdy gąsiennicowe. Osa pojazd autonomiczny. Ma własne radary i własne rakiety w kontenerach. Trakcja kołowa. Może działać samodzielnie. Wszystkie trzy mają rakiety sterowane radarem. Są stare. Ale trzeba było rozwijać konstrukcje. Od lat 90-tych robili tylko przeglądy i lakier. A co do Loary mamy tylko 1 szt. literalnie jedną sztukę. Będzie budowana od postaw nowa ,ale jak wyjdzie? W wyszukiwarce wpisz PGZ VSHORAD. Odpowiednika Pancir S1czy 2 ja bym się nie spodziewał.

andys
sobota, 11 września 2021, 12:47

1. Dziekuję za poważny komentarz (odpowiedź). Zrozumialem, że potrzebujemy uzyskać systemy funkcjonalnie dzialajace jak KUB, Osa i Newa, jednak o lepszych parametrach radarów i rakiet (to przede wszystkim). Jesteś za systemami autonomicznymi i "ruchomymi", co nie do końca jest poglądem królującym na Zachodzie. Nie wiedziałem , że bedzie nowa Loara, to bardzo dobrze. Tylko jak to ma sie do Narwi? Kto te prace będzie finansował? Jesli bedziemy kupować i robic to samo, to bedzie fatalnie. 2. Czy nie można zrobić tak - ustawić w szereg Ose, Kub i Newe, zaprosić praktyków , oficerów OPK i spisywać ich odpowiedzi na pytanie - co powinno być zmienione w przedstawionych systemach (w parametrach i właściwościach eksploatacyjnych) ,aby spełniały wymagania na współczesnym polu walki. Byłem kiedyś tak odpytywany w Motoroli w kwestii radiotelefonów. 3. Rozumiem, że oficerowie -praktycy nie zawsze mają wiedze o przyszłym polu walki (a przynajmniej wszystkich jej niuansach), dlatego powinni być na podobne spotkanie zaproszeni teoretycy-naukowcy, planiści z wysokich sztabów itd. 4. Dobrze byłoby uniknąć sytuacji, gdy ostateczna wersja wymagań jest pochodną prywatnych poglądów kolejnego generała (i jego najbliższych doradców, nie mówiąc już o politykach) , zajmującego się tymi sprawami.

kmdr
sobota, 11 września 2021, 21:59

Na unowocześnianie już za późno. Problem jest taki, że chcą zastąpić trzy system jednym. A do obrony przeciwlotniczej potrzebna jest cała gama środków zwalczania środków napadu powietrznego. I to coraz szersza gama, bo doszły jeszcze drony, które będą coraz lepsze. Nie wszystko da się załatwić dwoma systemami Narew i Wisła. Po pierwsze to drogie. Po drugie może dziać się tyle w powietrzu, że obrona wyższych szczebli może po prostu nie nadążać ,a taki system też trzeba przeładować. Więc skupi się tylko na cela ważnych. Ale te mniejsze też szkód i strat narobić mogą. Po to są mniejsze tańsze systemy w większej liczbie. One zabezpieczają wojska w ruchu i na zgrupowaniu. Ja zawsze jestem zwolennikiem zamiany jeden za jeden. Narew za Newe, ale pozostają jeszcze dwa, które mają inną role. Wisła to nowa zdolność, a Poprad to spóźnionego następcę 9K31 Strieła-1.

masz racje..
środa, 8 września 2021, 00:27

Dokladnie , to wszystko w zarzadach to aa katecheci akwizytorzy inmportowi na rzecz producentów ikradzinych polskich technologiii w izraelu są na usługach IMI i IAI i Elbitu--Leonartdo-Rayjtheoa,, PPP- Polskie Pieniądze Prywatyzuja wraz z fellachami

Marek L.
piątek, 10 września 2021, 17:04

Z tym, że tym JEDYNYM "fellachem" tu, i wtedy to TAKIM na 100% putinowskim (!!!!), no to jesteś tutaj jedynie ty sam.......

kłopotek
środa, 8 września 2021, 19:35

a jakie technologie nam ukradli ??

City. Price
środa, 8 września 2021, 00:07

Czytałeś gamoniu artykuł czy nie. Do której kategorii byś zaliczył Kub, Osa i Newa do samolotów, zestawów przeciwlotniczych czy do BWP?

Generał z poboru
wtorek, 7 września 2021, 22:07

Wszystkie

LL1
wtorek, 7 września 2021, 21:48

Dopina to PiS ... tak ten sam, o którym non stop "wolne media" przekonują, jaki jest zły!

HAHAHA
środa, 8 września 2021, 14:04

Po 6 latach, podpisali "umowę"- zgodnie z którą zgadzają się sami ze sobą, że chcą system Narew i będą podejmować kroki by znaleźć dostawcę rakiety. No brawo PiS. Też nie rozumiem, jak wobec tak znacznych postępów i niezwykłych kompetencji można ich krytykować...

tłokfm
środa, 8 września 2021, 12:40

No no bo zaraz "wolne sądy" Panu pokażą gdzie raki zimują.:)

LL2
środa, 8 września 2021, 12:26

Ale co dopina?? To ledwie zarys, czy zapowiedź, a do podpisania właściwych umów jeszcze droga daleka. Co do mediów - trzeba się cieszyć, że nie na wszystkie mają wpływ politycy i JESZCZE jest u nas jakikolwiek wybór co chce się oglądać i jaka narracja bardziej komuś pasuje. Trzeba się jeszcze cieszyć, bo na Węgrzech już tak nie jest.

środa, 8 września 2021, 10:54

ale co dopina? NIe powiedziano kto co ma produkowac tylko ze jest zamysl. Teraz trzeba tylko to wszystko wymyslec, licencje na efektory zakupic jak sie je wybierze itd... to ja moge napisac umowe na budowe Gwiazdy Smierci... ma miec dzialo miedzyplanetarne i naped miedzygwiezdny zajmie sie tym konsorcjum krajowych zakladow. Planuje wybudowac 4 sztuki... masz umowe ;)

Polak
środa, 8 września 2021, 10:23

Co to za umowa jak konkretów nie ma. Na razie sam worek nie wiadomo nawet czy kot jest w środku.

Evangero
środa, 8 września 2021, 10:14

Nic nie dopina. Żadnych konkretów. Od sześciu lat ta sama śpiewka, a najważniejszego czyli efektora dalej brak... Żeby tylko nie skończyło się jak z homrem, gdzie miał być rozwój przemysłu, transfer technologii. A skończyło się na zakupie z pułki, gdzie polskie będzie tylko powietrze w kołach...

środa, 8 września 2021, 10:07

Tylko poły tej kapoty nie sięgają do guzików , jak zatrzymali budowę 7 do Gdańska , to mamy stan budowy z 2015r.CPK też podpisali , a w zbrojeniówce zmiana nieudacznika za nieudacznika .

środa, 8 września 2021, 09:18

Dopięcie ma nastąpić w 2023r. A więc w roku wyborów. Wtedy okaże się kto "dopina"

asd
środa, 8 września 2021, 08:18

Na razie nic nie dopiął. To jest umowa ramowa, czyli nic.

Lord
środa, 8 września 2021, 08:11

Co dopina? Zrobili cyrk z podpisania nic nie znaczącego dokumentu.

Suxs
środa, 8 września 2021, 07:29

Dopina? Przecież to taka ogólna umowa wstępna bez żadnych konkretów. Na tym etapie nawet nie wiadomo, jaki sprzęt będzie.

dropik
środa, 8 września 2021, 06:37

co na jedno do drugiego ? i co to za tandetna umowa ? jeden minister zawiera umowę z drugim . zupełnie jak z miecznikiem .

321
środa, 8 września 2021, 06:32

A co oni dopięli ? na razie podpisali medialny kontrakt sami ze sobą a konkretów brak.Sami pocisków krótkiego zasięgu nie zrobimy i nie wiadomo z kim we współpracę wejdziemy.Więc już się tak nie podniecaj bo Wisłę też zaczęli ale do tej pory skończyć nie mogą :)

Tor
środa, 8 września 2021, 06:19

No rewelacja 6 lat im zajęło podpiasmie umowy sami z sobą nie wiadomo na co i na ile. Sukces dobrej zmiany. Uraa, uraa, uraa. A

Herr Wolf
środa, 8 września 2021, 06:04

Kiedy pierwsza bateria i za Ile?!

kapusta
środa, 8 września 2021, 01:09

Co niby dopina? Po 6 latach podpisali umowę na szukanie wykonawców, z którymi będzie można podpisywać kolejne umowy... Jeśli coś co niewiele wykracza poza list intencyjny jest dla ciebie sukcesem na miarę sześciu lat, to aż strach pomyśleć kiedy będziemy mieli tą Narew.

.....
wtorek, 7 września 2021, 22:58

Podpisanie a wykonanie to dwie bardzo różne rzeczy. Zobaczymy w praniu Panie LL1. Ja to bardzo czarno widzę. Będa j..a. Nieśpiesz się Pan z pochwała!

bender
wtorek, 7 września 2021, 22:11

"Dopina" to zaskakująco adekwatne określenie w tym wypadku, jeśli pomyślimy o kolokwialnym znaczeniu tego słowa.

tlok
środa, 8 września 2021, 13:15

No to jak to powinno być wedle bendera?

pełen obaw
wtorek, 7 września 2021, 21:36

Niepokoi tylko to co w odniesieniu do efektora powiedział prezes Sebastian Chwałek: „Nie jest tajemnicą, że w ostatecznej grze liczą się dziś dwie oferty: amerykańska i europejska. Wiadomo też, że w przypadku broni precyzyjnej najnowszej generacji decyzje nie są proste, bo wkraczają w sferę polityki. Polska Grupa Zbrojeniowa jest oczywiście gotowa przedstawić swoje techniczno-biznesowe rekomendacje. Ale ostatnie słowo należy do zamawiającego, czyli wojska.” Czyżby znowu na kolanach od amerykanów. „Gotowce” za grube pieniądze?

Eter
środa, 8 września 2021, 07:56

Może generałowie wreszcie przygotowali się do pracy o wiedza czego chcą.

QVX
środa, 8 września 2021, 00:43

Po Brexicie UK to już nie taka Europa, więc można brać.:-)

.....
wtorek, 7 września 2021, 23:16

Tak jest! W MON telefony do Raytheona i LM trzeba znać.

ostatni sprawiedliwy
wtorek, 7 września 2021, 22:37

Jak slusznie zauwazyles w gre wchodza oferta amerykanska i europejska. Watpie zeby amerykanie sprzedali nam licencje na amraamy. Pozostaje camm-er.

czytelnik D24
czwartek, 9 września 2021, 12:31

Może nie byłoby polonizacji jak w przypadku CAMM ale sądzę że Raytheon np postawiłby fabrykę AMRAAM-ER dla Narwi i SkyCeptor dla Wisły (tym bardziej że sami wyszli z podobną propozycją). Tak więc kto wie. Wszystko rozbija się o to by wnikliwie przeanalizować oferty. Jest jeszcze kwestia czy ktoś w ogóle zapytał Amerykanów o możliwość produkcji rakiet do Narwi w Polsce.

andys
wtorek, 7 września 2021, 22:17

1.Kolega zapewne trafił w 10, a ta 10 to stwierdzenie, że Konsorcjum to tylko swoista komisja przetargowa już od początku jego istnienia (polityczna w dużym stopniu, co prezes PGZ uczciwie przyznał). 2. A mnie marzyło sie, że pieniadze zostana w Polsce. Czy nie mozna modernizować ("do fundamentów") Ose, Kub i Newę ? Wiem, dzięki DF24, ze coś w tym kierunku się robi

certy
wtorek, 7 września 2021, 21:29

wyglada na camm, bo nic innego nie pasuje. tylko dlaczego nie ma unowy tylk pod umowa xd ? przeciez na razie nie ma zadnego startu pragramu......

Dudley
środa, 8 września 2021, 11:32

Jak nic innego nie pasuje? Najbardziej pasuje AIM120 od pryncypała

ROmek
wtorek, 7 września 2021, 21:02

Cyrk i występy dla gawiedzi. Kto miał doczynienia z MON w cyrku się nie śmieje. To nadal aktualne...

Zmrol
środa, 8 września 2021, 09:23

Cyrk to wy macie w Rasjii Podobno Skuteczność sputnika jest żadna A suchoje spadają z nieba jak przejrzałe śliwki

Eter
środa, 8 września 2021, 07:57

Cyrk to jest na granicy RP jak posłowie biegają po zielonym z reklamówką w ręku.

Herr Wolf
środa, 8 września 2021, 06:06

Jak zawsze! Jak oni nas nienawidzą!!!

gość
wtorek, 7 września 2021, 23:46

Dokładnie jest tak jak napisałeś i to jest bardzo smutna konstatacja. Narew będzie jak gruszki na wierzbie - nie widmo ile, nie wadom co i nie wiadomo z ile lat...

Karolcia
wtorek, 7 września 2021, 21:01

Brawo! Swoją drogą można jakąś galerię opublikować z targów.

Sternik
wtorek, 7 września 2021, 20:54

Głupiej licencji na armaty do ZSSW od wielu lat nie są w stanie pozyskać a zbudują NAREW? Wątpię.

luka
środa, 8 września 2021, 11:45

Nie są w stanie pozyskać, bo USA jak to USA - niechętnie dzieli się technologiami, ale to w sumie może nawet dobrze, bo jakby nasi decydenci mieli "jaja" to już dawno zainteresowaliby się niemieckimi armatami Rheinmetala MK30-2/ABM i/lub WOTAN30.

Tofik
środa, 8 września 2021, 00:54

Jak sie wpierw projektuje i buduje wieze zssw pod konkretne 30mm dzialo a potem zaczyna mowic o licencji na jego produkcje to sie tak ma.

Zaciekawiony
wtorek, 7 września 2021, 22:08

Ale kogo to obchodzi?

Pytajnik?
wtorek, 7 września 2021, 20:52

Kolejny po Mieczniku "kontrakt" podpisany z samym sobą...? O co chodzi?

Bb
środa, 8 września 2021, 08:38

Właśnie, to samo myślałem. Z Kim ten kontrakt?

kapusta
środa, 8 września 2021, 01:11

O sukcesy propagandowe - jak się nie ma innych, to takimi trzeba się chwalić.

królewiec
wtorek, 7 września 2021, 20:37

Tradycyjnie wielki sukces - medialny... W końcu jest umowa i jakieś konkrety co cieszy . Nie ma efektora i nie wiadomo od kogo, jaki ? Czy się uda transfer technologii ,czy rakiety zmuszeni będziemy kupować z półki ? Przykłady Homara , pat z II fazą Wisły i tzw. rakietą nisko-kosztową , pat z armatą do ZSSW-30 .Kiedy ten Błaszczak zrobi coś porządnie do końca ? Mimo wszystko chcę wierzyć , że się uda program doprowadzić do końca .

Ech
wtorek, 7 września 2021, 23:30

MAmy slabe elity. Z tad Homar nie wyszedl a Wisla by wyszla gdyby elity nie kleczeli ptrzed USa na kolanach

Logik
wtorek, 7 września 2021, 22:08

Marudzenie

Eee tam
wtorek, 7 września 2021, 20:33

Przypomina to jak żywo olbrzymie programy zbrojeniowe II RP z 1938 roku z terminami realizacji na lata 1942-1945...

Opty(k)
piątek, 10 września 2021, 15:40

Wypluje to słowo o ll RP! A zresztą nie trzeba, bo sytuacja jest zupełnie inna. Zastanawia mnie tylko czemu wciąż pozycjonujemy Rosję jako główne zagrożenie? Teraz to oni mają na plecach nieprzewidywalne i coraz potężniejsze Chiny, które JUŻ stanowią śmiertelne zagrożenie dla USA, a cóż dopiero dla Rosji! A co będzie jeśli to Niemcy dogadają się z Chinami co do nowego NWO? I podzielą się strefami wpływów, tzn. Chiny biorą Azję, Niemcy- Europę na "własność", z marginalizacją USA i dominacją w pozostałych częściach świata? Ill Rzesza zbudowała potęgę militarną w 6 lat, ile to zajmie Bundesrepubllce? Może czas obejrzeć się w drugą stronę, zwłaszcza, że sygnały z niemieckiej Unii są coraz bardziej wrogie.

Marek L.
sobota, 11 września 2021, 20:24

A mówi to, odnośnie tego "obejrzenia się w drugą stronę", taki na 100% putinowski troll....

Extern
środa, 8 września 2021, 10:07

Bo według wszelkich analityków tamtych czasów (również tych zagranicznych) wojna miała wybuchnąć dopiero w 42-43cim roku. Nawet sami Niemcy tak szacowali moment w którym będą gotowi. Nie byli przecież w stanie przewidzieć że Brytyjczycy i Francuzi jedynie za papierową obietnicę wiecznego pokoju :-) jak kompletni naiwniacy, podarują im całą nietkniętą armię Czech i ich cały bardzo prężny przemysł zbrojeniowy.

Opty(k)
piątek, 10 września 2021, 16:20

Nie wierzę, po prostu nie wierzę, by Anglicy i Francuzi byli aż tak naiwni co do lll Rzeszy, w/s Czechosłowacji! Raczej celowo dozbroili Niemców i skierowali agresję na wschód. Problemem była ll RP, bo z nią w sojuszu lll Rzesza byłaby zbyt mocna. Efekty znamy. W tym kontekście ZSRR, ale i obecna Rosja, to tylko w pełni kontrolowany moloch, którym USA (a raczej pejsate lobby) od początku "rewolucji", steruje, oraz poligon doświadczalny NWO. Mówię: sprawdzam! Jeśli obecna Rosja wejdzie w sojusz z USA przeciw Chinom (a może już jest!) to wszystko będzie jasne.

X
środa, 8 września 2021, 09:12

Jedno trzeba przyznać tej władzy (choć w mniejszym stopniu i poprzedniej) - oni maaaaają czaaas...

wtorek, 7 września 2021, 21:30

Dokładnie tak samo myślę, czy zdążymy tym razem? Ile będą warte teraz sojusze?

środa, 8 września 2021, 11:21

Rosjanie tez patrzą co się u nas dzieje. Jeżeli zamierzają uderzyć to lepiej teraz niż mają czekać aż wzmocniony armie nowymi zabawkami. Wisła Himars F35 Abrams Narew Borsuk.

Extern
czwartek, 9 września 2021, 12:26

Nie zapominaj że oni też się cały czas wzmacniają, tak więc nasze przecież nieduże zagraniczne zakupy zrównoważą swoimi, więc nie o trochę metalu chodzi. Oni czekają na sprzyjającą międzynarodową sytuację. Chodzi o wyczekanie momentu aż USA się zaangażują na dalekim wschodzie, a sami Amerykanie już oficjalnie przyznają że nie mają obecnie środków aby jednocześnie brać udział w dwóch dużych wojnach. Pewnym pocieszeniem jest że prawdopodobnie to nie my będziemy tym razem na pierwsze danie.

Grd
środa, 8 września 2021, 08:13

Nie zdążymy.

Eee tam
środa, 8 września 2021, 06:29

Zbrojnienia trzeba było zacząć wtedy kiedy Rosja zaczęła czyli w okolicach 2007 roku ale demokratyczni politycy wszędzie nie tylko w Polsce nie chcieli bo by zabrakło na kiełbasę i by nie wygrali kolejnych wyborów. Jedynym demokratycznym wyjątkiem są USA i Japonia,Korea Południowa oraz Izrael no ale ci pierwsi to supermocarstwo więc muszą a ci kolejni w stanie permamentneto zagrożenia to też muszą. Reszta nie a przynajmniej tak im się wydaje. Do czasu.

.....
wtorek, 7 września 2021, 23:22

Telefon do NATO i Washingtonu będzie bardzo potrzebny.

Sternik
wtorek, 7 września 2021, 23:16

Jakie sojusze? Z bidenem? Widziałeś w Afganistanie ile to jest warte.

jaki sens
środa, 8 września 2021, 14:46

20 lat tam siedzieli i walczyli podczas gdy miejscowi nie robili nic prócz kasowania kasy z korupcji - po co chronić takich nierobów kosztem bilionów dolarów i tysięcy zabitych?

Grzyb
wtorek, 7 września 2021, 21:59

Nic, zero, null

tak
wtorek, 7 września 2021, 23:30

sojusze za oceanem lub woda zawsze sa niezawodne:)

ostatni sprawiedliwy
wtorek, 7 września 2021, 20:28

Czyli tak, mamy ZROP Narew ale nie mamy efektora czyli zęby bestii zostają póki co wybite. Zupełnie jak przy Mieczniku mamy fregatę ale nie mamy łajby na której fregata zostanie zintegrowana. Czy mi sie zdaje czy podchodzimy do kluczowych programów modernizacji sił zbrojnych od d...strony? byle związki zawodowe byly zadowolone... to generuje potencjalne glosy w najblizszych wyborach.

Logik
wtorek, 7 września 2021, 22:10

Przeczytaj tekst. Może załapiesz gdzie jest o efektorze, że to nie wszystkie umowy etc. Dzisiaj takie czasy, ludzie nie kumają artykułów.

Fantasta
wtorek, 7 września 2021, 20:19

Czy CAMMy bedom? bo nie widzę wzmianki, a jak myślom, że Hwałek to zbuduje to szkoda tych pięknych wrześniowych dni na podpisy. Kiurna, już trzeba wyłożyć kasę i nie 23, a 30 baterii po 4 wyrzutnie 6 lub 8 rurowych,

Mi-2 NG
środa, 8 września 2021, 09:13

Trochę więcej wzmianek było o NASAMS

Rtttt
wtorek, 7 września 2021, 23:45

Dlaczego nie 50 lub 100?

Fantasta
środa, 8 września 2021, 21:27

A po temu, że obrona wybrzeża, zwlaszcza Hel powinien mieć swoją baterię, Gdańsk, Płock, i inne miejsca wrażliwe.

Funklub Daviena i GB
wtorek, 7 września 2021, 20:18

(pocisk o zasięgu maksymalnym rzędu 25 do 40-50 km, naprowadzany inercjalnie, niezależnie od konkretnego radaru) CAMM i CAMM-ER. Brawo!!!!!!!!!!!

luka
środa, 8 września 2021, 12:02

Oj żebyś się nie zdziwił i nie zawiódł, bo nawigacje inercyjną to ma nie CAMM a właśnie AMRAAM - w początkowej fazie lotu inercyjne a w finalnej fazie samonaprowadzanie aktywne radarowe a CAMM ma "two way data link" i na koniec też naprowadza się aktywnie.

czytelnik D24
środa, 8 września 2021, 15:33

To zależy o którym CAMM piszesz. Bo jeżeli o mniejszym bracie ze stawki to piszesz głupoty. Mały CAMM nie potrzebuje zewnętrznego radaru naprowadzania. Wystarczy mu "powiedzieć" gdzie jest cel a on sam sobie go namierzy i poleci w jego kierunku. Jest to możliwe z prostej przyczyny. Jego głowica naprowadzająca ma zasięg detekcji ok 25 km czyli tyle samo ile pocisk może przelecieć w kierunku celu. Wystarczy że pocisk opuści wyrzutnię i już może się "zablokować" na celu samodzielnie. Jest to cholernie duży atut przy atakach saturacyjnych których celem jest przeciążenie naziemnych systemów detekcji. Inaczej wygląda sprawa CAMM-ER gdzie zasięg jest praktycznie podwojony a głowica ta sama. Wtedy już trzeba podświetlać cel przynajmniej te 10 sekund radarem naziemnym i naprowadzać pocisk data linkiem do momentu aż wejdzie w zasięg z którego może użyć własnego radaru.

dropik
środa, 8 września 2021, 06:38

gdzie tu masz ER ? :P

ciekawy
środa, 8 września 2021, 15:34

Już ze sto razy przedstawiciele MBDA mówili że w grę wchodzą obie wersje pocisku.

kulawy_laik
środa, 8 września 2021, 00:31

... w sferze medialnej. (realnie to może po 2035 jakaś wyrzutnia dotrze do armii, pewnie kupiona "z półki" jak HIMARS jak cały program utknie w fazie prototypu, jak wszystkie inne)

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 7 września 2021, 21:38

Tego jeszcze nie wiadomo, choć najbardziej prawdopodobne, ale nie zapominajmy że oni są nieobliczalni i zdolni do wszystkiego.

dziadek z olgino
środa, 8 września 2021, 10:48

No i najważniejsze. Czy Amerykanie tupną z ambasady i przywołają do "rozsądku"

Extern
środa, 8 września 2021, 10:09

Skycaptor nie wypadł jeszcze z gry, niedawno prasa informowała że Amerykanie go już w swojej wersji niedawno oblatali. Tak więc jak jeszcze trochę nasi decydenci przedłużą procedurę to się ma szansę załapać.

Gienek
wtorek, 7 września 2021, 20:12

Wszystko fajnie, wszystko pięknie. Temat OPL ciągnie się jak glut z nosa. Póki co mam wzrost potencjału obronnego jedynie teoretyczny, kiedyś tam w przyszłości. Dobre i to.

Fflyer
wtorek, 7 września 2021, 20:08

Brawo MON! Wreszcie wyczekiwany przez wiele lat krok do przodu w programie Narew, który to jest fundamentalnym programem obronnym dla Polski i jednym z filarów naszego wspólnego bezpieczeństwa na długie dekady. To trzeba pochwalić i działać dalej. Ważne aby uruchomić także rozwój wariantu dłuższego zasięgu naszego Pioruna dla wzmocnienia najniższej warstwy obrony przeciwlotniczej.

mick8791
środa, 8 września 2021, 11:42

Misiu przecież to jest raptem umowa ramowa czyli w zasadzie taki list intencyjny. Nic więcej... Żadna umowa wykonawcza nie została podpisana.

Z prawej flanki
środa, 8 września 2021, 11:20

To nie jest żaden krok do przodu. Podpisali umowę sami ze sobą. To nic innego jak przedłużenie fazy analityczno-koncepcyjnej, ale z włączeniem PGZ. Do tej pory nie wybrano efektora, a więc w praktyce program nie posunął się ani o milimetr do przodu.

czytelnik D24
środa, 8 września 2021, 15:47

To jest umowa która gwarantuje że rząd kupi dla wojska ten system od PGZ. A to jest dużo bo teraz PGZ może zacząć pozyskiwanie technologii.

Z prawej flanki
czwartek, 9 września 2021, 00:57

Ta umowa nic nie gwarantuje. Równie dobrze MON może zdecydować o postawieniu Narwi na IBCS, i kupnie z półki AMRAMMów - polskie będą ciężarówki, i umowa na wpięcie w IBCS polskich radarów.

czytelnik D24
piątek, 10 września 2021, 10:12

Ta umowa wykluczyła zakup systemu z półki i zagwarantowała że PGZ zaprojektuje i zbuduje ten system przy pomocy całkowicie polskich komponentów. Jedyne o co mogą się teraz starać inni producenci to oferta na efektor który wykorzysta PGZ przy budowie Narwi aczkolwiek tutaj sprawa też jest raczej przesądzona. Będzie CAMM/CAMM-ER który już dawno został zintegrowany z IBCS,

Przytomny
wtorek, 7 września 2021, 19:53

Zacznijmy od tego - ile mamy realnie na Narew pieniędzy? Bo takie podpisywanie nie wiążących umów rządowego ministerstwa z rządowa PGZ jest niewiele warte.

C
wtorek, 7 września 2021, 21:36

Wystarczy, martw się lepiej o zawartość swojego portfela !

paw
środa, 8 września 2021, 12:42

ale to sensowne pytanie

środa, 8 września 2021, 11:22

No to przecież o to pytamy... Rząd nie ma żadnych swoich pieniędzy- wydaje nasze pieniądze, wyciągnięte z naszych portfeli. Jak zacznie mu brakować, to będzie z naszych portfeli wyciągał więcej.

lolku
środa, 8 września 2021, 09:04

Ależ on się martwi o zawartość swojego portfela! W końcu z naszych pieniędzy będzie to finansowane.

Antex
środa, 8 września 2021, 00:05

no właśnie się martwię .... bo to z moich podatków. Więc nie chciałbym marnotrawstwa

Belisarius
wtorek, 7 września 2021, 19:49

Miały byc 23 baterie będą "23 zestawy". Teraz PGZ bedzie sobie negocjować w zaciszach gabinetow z lobbystami no i kto ich rozliczy jezeli nie ma ceny podanej? a za wszystko zapłacą podatnicy. Co to znaczy od 25 km do 40-50km? Patrioci musza sie najeść bo rządzić mozna tylko raz w zyciu a taka kasa u prywaciarza jest nie di zarobienia.

poniał?
środa, 8 września 2021, 00:55

"Co to znaczy od 25 km do 40-50km?" To znaczy CAMM i CAM-ER

Rtty
wtorek, 7 września 2021, 23:47

Czytałeś artykuł?

W
wtorek, 7 września 2021, 21:27

Radzę dokładnie przeczytać tekst!

wtorek, 7 września 2021, 21:16

Boli kakałko?

Jerzy
wtorek, 7 września 2021, 19:47

Nie znam się na zamówieniach dla wojska i jako cywilowi jakoś trudno mi to ogarnąć... Jeżeli dobrze rozumiem, to PGZ nie produkuje obecnie odpowiednich zestawów rakietowych krótkiego zasięgu i nawet jeszcze nie wiadomo jakie konkretne systemy rakietowe wejdą w skład Narwii, tj. jest podpisany kontrakt na dostawę, a dostawca musi teraz albo sam opracować, albo poszukać sobie jakiegoś kontrahenta... Tj. bardzo się cieszę, że podpisano Narew, bo to chyba jedna z najpilniejszych potrzeb, ale sposób w jaki to się odbywa jest dla mnie jakiś taki dziwny...

44
środa, 8 września 2021, 12:38

Chodzi o to, żeby teraz odtrąbić sukces, a za jakiś czas znów zrobimy szopkę z podpisami przy wyborze dostawcy licencji. Przy przekopie kanału też bodajże 3 razy się fotografowali, co raz z to innym szpadlem. Przedstawienie dla goi musi trwać kamraci.

czytelnik D24
środa, 8 września 2021, 12:04

Sposób jest dziwny bo chodzi o pozyskanie zdolności wytwarzania tego typu broni samodzielnie.

Gts
wtorek, 7 września 2021, 19:47

Takie bajki to ja codzienie moge puszczac. To nie kontrakt tylko deklaracja. Umowa ramowa... hmm ile to juz ich bylo? I nic z tego nie wychodzilo, tylko inni nie mieli tyle bezczelnosci zeby robic takie cyrki w swietle kamer. Bo przeciez wlasnie o to chodzi. Teraz Mam uwierzyc w to, ze PiS bierze z nieba te wszystkie miliardy podczas gdy nie ma na podwyzki w budzetowce, medycy masowo zwalniaja sie z pracy, sluzby nie maja na prad, a policjanci wlasnie zorientowali sie, ze pis ich zrobil w wala? Bo podwyzek nie doatali dodatki okazaly sie przyznane na rok i kosztem innych dodatkow. Te "umowy" z moca prawna deklaracji urodzonych klamcow to kolejna przykrywka tego co sie dzieje w gospodarce, dyplomacji i polityce. Czekam na podpisanie w swietle kamer umowy ramowej na opracowanie i wdrozenie gwiazdy smierci. Tyle wartosci maja pisowskie deklaracje. W ekonomii mowi sie, ze te akcje maja indeks smieciowy.

wtorek, 7 września 2021, 19:44

Oby,oby bez Narwi i Wisły polska armia nie istnieje

Wiki
wtorek, 7 września 2021, 19:43

Brawo!!!!!!! Czekamy na wylewy Funklubika i przyjaciół.

i
wtorek, 7 września 2021, 23:34

Frasyniuka?

Marek L.
czwartek, 9 września 2021, 15:38

Kukiza ????.......

Romek
wtorek, 7 września 2021, 19:32

O efektorze cisza... czyli co znów siądą na kolana amerykanów ?

ciekawsky
środa, 8 września 2021, 12:08

Pomijając fakt że najwięcej kupujemy od USA to zaproponuj efektor do Narwi który będzie lepszy od nowego AMRAAM-ERa.

Extern
środa, 8 września 2021, 10:14

Niestety chyba tak, przedłużają tak to w nieskończoność, bo chyba właśnie czekają na Amerykańskiego SkyCaptora. Innego wytłumaczenia dla takiego sztucznego opóźniania tej sprawy nie widzę.

Logik
wtorek, 7 września 2021, 22:13

Jak to wywnioskowałeś? Bo nie wynika.

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 7 września 2021, 21:15

Oby nie, ale od nich można się wszystkiego spodziewać.

Rrrttt
wtorek, 7 września 2021, 23:50

"oby nie" czyli od kogo? Wyjaśnij

Rrtttt
wtorek, 7 września 2021, 23:50

"oby nie" czyli od kogo? Wyjaśnij

Ech
wtorek, 7 września 2021, 23:34

oglosza ze "kupia za wszelka cene" zanim poleca na negocjacje:)

.....
wtorek, 7 września 2021, 23:07

Ale Tak Się Skończy. Kto zna telefony do LM i Raytheona?!

Ernst Stavro Blofeld
środa, 8 września 2021, 17:10

Do LM to jest tu taki co pisze tu długie nudne monologi ma kilka nicków on zna numer telefonu do swojego pracodawcy.

Stary
wtorek, 7 września 2021, 19:26

"W podpisaniu umowy między konsorcjum PGZ-Narew i Inspektoratem Uzbrojenia ..." czyli IU zamówił a PGZ wykona ? Już to widzę oczyma duszy...

AndyP
wtorek, 7 września 2021, 19:24

Minister podpisał ten kontrakt sam ze sobą, bo przecież jest "właścicielem" PGZ.

yar
środa, 8 września 2021, 14:05

Od kiedy? Bo przecież PGZ to własność Skarbu Państwa a nie ministra! A MON nawet nie nadzoruje PGZ!

dyzma
wtorek, 7 września 2021, 19:17

Błędem jest, że 2 wielkie imprezy gospodarcze w Polsce odbywają się w tym samym tygodniu. W Kielcach obecnie odbywają się targi MSPO a w Karpaczu trwa Forum Ekonomiczne. Jedno z nich powinno być przesunięte o tydzień później, aby pewni wybitni goście, zagraniczni politycy, przedstawiciele handlowi lub eksperci mogli gościć w obu miejscach.

mick8791
środa, 8 września 2021, 11:49

A co ma piernik do wiatraka? Przecież to dwie niespecjalnie ze sobą powiązane tematycznie imprezy i kierowane do różnych grup docelowych!

Darek
wtorek, 7 września 2021, 20:50

I jak zwykle źle…

soldier
wtorek, 7 września 2021, 19:14

Brawo ! Nareszcie dobra wiadomość.

historykPL
wtorek, 7 września 2021, 19:02

To się doczekał Car Rosji odpowiedzi - najpierw przekop mierzei wiślanej, a teraz unowocześnienie "tarczy " ochronnej polskiego nieba. Ba - do czego się dotknie to "sknoci" - był drogi gaz dla "pticy" i kicha, są groźne manewry i kicha. Chce zawojować świat, a robi sobie wrogów z ostatnich, którzy zaczęli zapominać o 1939 roku, i skutek odwrotny. Władimir Władimirowicz'u, nie tędy droga do serca Polaków.

andys
wtorek, 7 września 2021, 21:28

Nieuważnie czytasz gazeta (dział ekonomiczny) - gaz , niestety drożeje, kosztuje 600 (historyczny rekord - nigdy jeszcze gaz nie kosztował tak drogo) i podobno są tendencje wzrostowe. To sytuacja okresowa (zapewne) , ale w końcu nasze działania miały , po skończeniu długoterminowych zakupów w Rosji, gwarantować stabilne tanie dostawy z innych źródeł.

mick8791
środa, 8 września 2021, 11:52

Jeżeli już to "nie kosztował tak dużo" lub "nie był taki drogi"!!! A rosyjski gaz zdrożał, bo Gazprom miał "mały" wybuch w swoich instalacjach.

andys
sobota, 11 września 2021, 19:49

Nie może byc tak, że zdrozał Tylko gaz rosyjski. Drozeje gaz z dowolnego źródła. Przyczyny - mroźna zima , naiwne przekonanie, że gaz potanieje, ze wzgledu na uruchomieni NS2.

czwartek, 9 września 2021, 12:35

Kto wie czy ten mały wybuch nie był celowy aby mieć pretekst do podniesienia cen gazu

ciekawy
środa, 8 września 2021, 11:47

Tradycyjnie uważasz że tylko zachodni gaz drożeje. Rosyjskiego prawa rynku nie dotyczą no bo przecież Putin zamrozi cenę jakby co.

środa, 8 września 2021, 10:06

NATGAZ taki ticker ,sprawdź ile kosztuje i ile kosztował jak był drogi.Pewnie kontrakt jamalski się kończy.

TROJAN
wtorek, 7 września 2021, 21:15

Poprzez mierzeje amerykanie będą wywozic z Polski surowce na ktorych wydobycie rząd polski juz oddał wszelkie koncesje w obce ręce. Amerykanie dogadują sie z rosjanami nad naszymi glowami, szukają sojusznika przeciwko rosnącym w siłe chinom. Niemcy również robią biznes z rosjanami od lat dogadując sie nad naszymi glowami chocby w sprawach energetycznych ( nord stream) . Polacy jak zawsze wydymani z kazdej strony , pogrązeni w swojej nieudolności

Stan
środa, 8 września 2021, 12:47

Ciekawe, u mnie w gminie (dolny śląsk) miesiąc temu zabrali koncesje amerykańskiej spółce na wydobycie złoża. Co tam znaleźli nie wiem, podobno gaz i miedź. Całość przejęła w posiadanie PGNIG. Aktualnie amerykanie odwołali się do sądu. Więc nie do końca masz tu rację.

gugluk
środa, 8 września 2021, 11:53

Dlaczego przez mierzeje ? nie mogą samolotem ?

Pirat
czwartek, 9 września 2021, 11:21

Zwariwałeś? Skarby zawsze wywozi się statkami;)

Chrisde
wtorek, 7 września 2021, 21:10

Grozne manewry? No ruscy to jak 10 razy wiecej zolnierzy nie maja to zawsze przegraja taka u nich jakosc... na litwe 250 tys bo 1 na 1 to nigdy nic nie wygrali

Trzcinq
wtorek, 7 września 2021, 19:00

"Pozyskanie technologii" " offset" "Polski Przemysł Zbrojeniowy" itp. dyrdymały Nikt już wam nie wierzy

Borsuk
wtorek, 7 września 2021, 19:00

To są historyczne CHWILE! Panie ministrze - dziękujemy!

mick8791
środa, 8 września 2021, 11:53

Jakie znowu historyczne chwile? Przecież to tylko umowa ramowa czyli w sumie nic...

bender
wtorek, 7 września 2021, 21:24

Ale dokładnie to za co dziękujesz MONowi? Że podpisał z własnym PGZ "najbardziej skomplikowaną umowę w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego"? Efektor dalej nieznany.

Paweł P.
środa, 8 września 2021, 06:53

dla tych co są temacie to raczej nie jest tajemnicą jaki efektor, inna sprawa że wszystko idzie krok - po - kroku. Kotku ;)

bender
środa, 8 września 2021, 13:46

Jeśli MON wie jaki efektor, np. ten rekomendowany przez PGZ, to niech to powie. Niestety nie wie, bo decyzje MON w każdym momencie może zmienić politbiuro wiodącej partii, czy nawet sam Prezes w swym strategicznym geniuszu. Ergo nie ma żadnych kroków, jest tylko chocholi taniec disco polo.

środa, 8 września 2021, 18:31

czytelnik D24
środa, 8 września 2021, 18:31

Podmiotami kompetentnymi w sprawie wyboru efektora jest wojsko i ewentualnie inżynierowie pracujący w ramach PGZ nad Narwią. Reszta to ludzie niekompetentni. Teraz gdy podpisano umowę to PGZ ma zielone światło dla pozyskania takiego efektora którego przede wszystkim oczekuje wojsko a nie jakiś MON. Umowa z MBDA może być korzystna z gospodarczego (i politycznego) punktu widzenia, ale to wcale nie oznacza że sam w sobie efektor zadowoli armię.

Ernst Stavro Blofeld
środa, 8 września 2021, 17:18

W punkt.

Pfff
wtorek, 7 września 2021, 18:53

Czyli na MSPO-21 były papierki a ja chciałem znać rakietę

Hmmm.
wtorek, 7 września 2021, 18:48

Ani słowa o CAMM, które jest stale na tapecie od 2016. Bo cóż innego?

Jerd
wtorek, 7 września 2021, 21:25

Bo w MON szukają powodu by CAMM nie wygrał. Gdyby decyzję podjęto odpowiednie wcześnie, to dzisiaj były by pierwsze zestawy na poligonach.

.....
wtorek, 7 września 2021, 23:32

Tylko Amerykanie, czyli Raytheon.

Hmmm.
wtorek, 7 września 2021, 22:48

Skoro w MON szukają dziury w całym, to dlaczego komponenty PGZ zdobywają kompetencje wytwórczo - remontowe w domenie CAMM? Czyżby pewne małe, agresywne, azjatyckie państewko nie składało broni?

Marek L.
środa, 8 września 2021, 16:11

Jak już, no to JEDYNYM małym, bardzo agresywnym, BARDZO azjatyckim, no i bardzo putinowskim (!!!!), to jesteś tutaj ty sam.......

Iop
środa, 8 września 2021, 14:14

Oni mają na razie przeginanie na własną prosbe

Hanys
wtorek, 7 września 2021, 18:43

Błaszczak niedługo podpisze umowę na budowę gwiazdy śmierci, bo co, papier wszystko przyjmie. A UE dowali teraz kary 5 mln euro dziennie :)

Pl
środa, 8 września 2021, 06:36

A my nie zapłacimy ;) I co ?

Marek L.
piątek, 10 września 2021, 21:57

No to WTEDY Unia po prostu odciągnie nam te miliony EURO kary z tych pieniędzy wypłacanych nam.... ;-))) ----- I, (niestety!!) TO!!!!.......

Lech
wtorek, 7 września 2021, 21:53

A tobie głupio, bo twoja nieudolna opcja polityczna nie jest u władzy. Krytykujesz wszystko z zazdrości.

Przem
środa, 8 września 2021, 12:28

Kolego, pewnie zazdrość nie ma tu nic do rzeczywistości. Suche fakty powodują więcej pytań niż przed podpisaniem tej umowy. Przeczytaj dokładnie czego dotyczy umowa i trochę się zastanów . Nie bierz pod uwagę polityki. TYLKO rozsądek.

Yaro
środa, 8 września 2021, 11:55

A niby czego tu zazdrościć? Wszechobecnej niekompetencji? Kupowania amerykańskiego sprzętu z półki za ogromne pieniądze bez transferu technologii, bez offsetu?

kapusta
środa, 8 września 2021, 01:21

Nie gadaj bzdur - Jedna Rosja jest u władzy.

wtorek, 7 września 2021, 21:17

UE to może w pompę cmoknąć.

Marek L.
wtorek, 14 września 2021, 01:26

No a WTEDY, no to ty, putinowcu, to "przelejesz" nam te dedykowane dla nas 770 miliardów PLN, które my mieliśmy otrzymać od Unii Europejskiej, z waszego budżetu, czyli z budżetu tej twojej Federacji Rosyjskiej ????

Marian który nie ma amnezji
wtorek, 7 września 2021, 22:56

Dzięki UE ( jej pieniędzy ) rozwijamy się szybko i reguralnie od 2005 ( ja pamaiętam co było wcześniej ). Dlatego wszyscy co zniechęcają nas w stosunku do Unii i w mawiają, że Unia to "wróg", "agresor" są zdrajcami Polski !! na czele z Rydzykiem, Konfederacją, Pisem. Trzeba mieć świadomość że jak nie UE to Rosja. Dla mnie wybór jest oczywisty!!!

Box123
środa, 8 września 2021, 16:02

Szkoda, że ludzie tacy jak ty nie rozumieją że nitk nam zadnej łaski nie robi. Dzięki otwarciu naszego rynku UE, a w szczególności Niemcy i Francja wyssały z nas więcej pieniędzy niż dostaliśmy, a do tego prawie 90% tego co do nas trafia na inwestycje, wraca do Niemiec, bo wykorzystując przewagę kapitałową skolonizowali nas gdzie się tylko dało, co pozwala im obchodzić unijne prawo - inaczej mówiąc jesteśmy dla nich taka pralnią pieniędzy i to jedyny powód dla których dostajemy z Unii tyle kasy. Największym plusem tego wszystkiego jest to, że UE wymusza kontrole nad realizowaniem inwestycji i wydawaniem pieniędzy co wplynelo pozytywnie na ich realizację. Natomiast twierdzenie, że PiS jest antyunijny bo stara się nie ulegać absurdalnym wymysłom KE, która nasza rodzima targowica szczuje na Polskę zmyślaniem bajek o zagrożonej demkracji świadczy o tym, że powinieneś ograniczyć oglądanie tvn-u. Gdyby nadal rządziła obecna opozycja bylibyśmy dzisiaj bankrutem i jak przyszło by co do czego to ruscy by weszli tu jak w masło. Niestety nieudolnosc modernizacji armii jest tak duża również teraz, że nadal wygląda to kiepsko ale teraz przynajmniej są jakieś perspektywy. Jeśli ten rząd straci władze, zapomnij o czym kolwiek

Marek L.
sobota, 11 września 2021, 12:56

Stanowczo za dużo ty oglądasz tej waszej tzw. "INFO"-TVPPIS ---- czyli: "Szczujni".... Tak, że na tę twoją mózgownicę ci się to niestety CAŁKOWICIE już rzuciło.......

Luke
wtorek, 7 września 2021, 18:42

To chyba dobrze, nato czeklismy?

Extern
środa, 8 września 2021, 10:21

Czekaliśmy na konkrety. Których niestety wielu nie ma. Wiadomo tylko kto będzie coś tam dopiero kiedyś robił, gdy z kimś tam na jakiś rozmowach, się kiedyś w końcu coś uzgodni.

Herr Wolf
środa, 8 września 2021, 06:10

Na co na podpis ?!

kapusta
środa, 8 września 2021, 01:23

Zaiste, 6 lat czekaliśmy na zawarcie umowy na poszukiwanie chętnych do podpisania umowy. Szkoda że brak takich "detali" jak kto, co, kiedy i za ile.

Tweets Defence24