MSPO 2020: Defendery rozdane

10 września 2020, 13:15
IMG_3497
Fot. Maciej Szopa/Defence24
Reklama

Tradycyjnie uroczystością kończącą Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego jest rozdanie nagród Defender. W tym roku otrzymały je polskie firmy prezentujące informatyczne rozwiązania usprawniające funkcjonowanie sił zbrojnych. Nie zabrakło też akcentu związanego z pandemią COVID-19.

1. WITU i Autocomp Management: „Autonomiczny symulator szkolenia strzelców Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego PIORUN"

Doceniony nagrodą Defender został stworzony siłami Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i firmy Autocomp Management, symulator strzelań z wyrzutni pocisków Piorun.

Rozwiązanie to powstało na zamówienie Wojska Polskiego i ma w znaczący sposób usprawnić szkolenie strzelców coraz szerzej wprowadzanego do linii zestawu przeciwlotniczego klasy MANPADS.

image
Symulator Pioruna / Fot. Maciej Szopa / Defence24.pl 

Jak wspomniano w nazwie rozwiązanie to jest autonomiczne, czyli można go używać bez potrzeby łączenia go ze strzelnicą Śnieżnik, chociaż dołączenie go do tego systemu także jest możliwe. W autonomicznej konfiguracji urządzenie składa się z dwóch wyrzutni ( po nieco ponad 16 kg każda), szafy z elektroniką systemu (ponad 20 kg wagi, niewielkie rozmiary) i projektora. Dzięki temu za pomocą zwykłego samochodu dostawczego system może być przewożony do jednostek w celu przeprowadzania w nich szkoleń. Szkolenie za pomocą symulatora w znaczny sposób ma poprawić umiejętności żołnierzy, bo siłą rzeczy - jak w każdym wypadku uzbrojenia kierowanego - liczba strzelań "na żywo" jest ograniczona. Szacuje się że oddanie dwóch symulowanych strzałów sprawia, że zwraca się zakup całego symulatora.

„Autonomiczny symulator szkolenia strzelców Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego PIORUN” umożliwi instalację na wyrzutniach różnych rodzajów celowników stosowanych na wyrzutni Pioruna, pozwala także na strzelanie przy użyciu prostych mechanicznych przyrządów celowniczych. Dzięki wchodzącym w skład systemu goglom VR, ćwiczącego strzelca można umieścić także w środowisku wirtualnym i szkolić go w strzelaniu m.in. w warunkach nocnych czy przy ograniczonej widoczności.

2.  ITWL i WCBKT S.A. System "e-NOSP"

„e-NOSP” to innowacyjne rozwiązanie mające na celu wspieranie zarządzania dużymi zasobami informacji niezbędnymi do prowadzenia działań logistycznych. Podaje też swoim operatorom bieżącą informację na temat sprawności urządzeń Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych (NOSP) i realizowanych aktualnie przez nie zadań. System umożliwia zdalne monitorowanie parametrów technicznych każdego urządzenia w czasie rzeczywistym podczas jego pracy. Są one gromadzone w centralnej bazie danych, następnie poddawane eksperckiej analizie i dystrybuowane do innych systemów wspierających eksploatację oraz zarządzanie gotowością sprzętu wojskowego.

System powstał w oparciu o technologię J2EE oraz grafowe i relacyjne bazy danych. Bazuje na najnowszych rozwiązaniach metrologicznych, zdalnej transmisji danych pomiarowych i analizie numerycznej. Jest on wyposażony w moduł analityczny realizujący skomplikowane wieloparametryczne algorytmy decyzyjne oraz graficzny interfejs użytkownika „e-NOSP” wykorzystuje najnowsze standardy używane przy budowie współczesnych aplikacji internetowych.

System został wdrożony do eksploatacji próbnej w Siłach Zbrojnych RP i może współpracować z większością obecnie eksploatowanych urządzeń NOSP produkcji krajowej, które są produktami projektowanymi i wytwarzanymi w WCBKT S.A. Co więcej, obecnie wszystkie urządzenia NOSP produkcji WCBKT S.A., takie jak  lotniskowe urządzenia zasilania elektroenergetycznego samolotów typu LUZES V/D i LUZES V/N, lotniskowe zasilacze hydrauliczne typu LZH/N oraz lotniskowe zasilacze elektroenergetyczne LZE-6/M dostosowane do zasilania samolotów F-35, F-16, M346, B737 i G550 a także wszystkich samolotów i śmigłowców użytkowanych w SZ RP, zostały technologicznie przygotowane do współpracy w ramach systemu „e-NSOP” i można je łatwo doposażyć w modułowy system zdalnej diagnostyki i teletransmisji danych.

Prezentacja systemu e-NOSP na MSPO 2020. Fot. Maciej Szopa/Defence24
Prezentacja systemu e-NOSP na MSPO 2020. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Wdrożenie tego systemu w całym lotnictwie Sił Zbrojnych RP ma przynieść wymierne efekty w zakresie poprawy efektywności procesu zarządzania eksploatacją urządzeń NOSP, zmiany strategii obsługowej, ograniczenia środków finansowych przeznaczanych na procesy eksploatacyjno – obsługowe, zwiększenia niezawodności urządzeń przez wcześniejsze wykrywanie możliwych stanów awaryjnych.

3. ZURAD Sp. z o.o. Robot dekontaminacyjny RobUV

Należąca co Polskiej Grupy Zbrojeniowej firma ZURAD Sp. z o.o. otrzymała Defendera za robota dekontaminacyjnego przeznaczonego do walki z bakteriami, wirusami i patogenami za pomocą promieniowania UV-C.

RobUV to mobilny moduł UV na bazie emiterów UV-C przeznaczony do zwalczania broni biologicznej, w tym do dezynfekcji. Efektem jego działania jest zjonizowanie powietrza oraz niszczenie DNA oraz RNA organizmów żywych (bakterii, grzybów, drobnoustrojów, wirusów) na dowolnych powierzchniach wystawionych na oddziaływanie wysokoenergetycznego promieniowania UV-C (w ten sposób dezynfekowane są sale zabiegowe w szpitalach).

Rozwiązanie jest produkowane w wersji mobilnej (przenośne), w ukompletowaniu dostosowanym do użytkownika - według standardów obowiązujących w produkcji sprzętu wojskowego i medycznego. Urządzenie zapewnia spełnienie wymagań wynikających z obowiązujących norm i certyfikacji. Jest odporne na drgania, uderzenia i inne warunki eksploatacyjne i środowiskowe.

RobUV może być sterowany zdalnie lub działać autonomicznie według zaprogramowanej ścieżki. Jego kompaktowa konstrukcja pozwala na łatwe przenoszenie i stosowanie np. w pojazdach służb ratowniczych. Istnieje możliwość modyfikacji modułu emitera, poprzez wprowadzenie podajnika do korespondencji, paczek, maseczek, rękawic, kombinezonów i itp. Oferowane są również małe moduły dedykowane do innych zastosowań np. do bezpośredniej dezynfekcji uchwytów i klamek (jako nakładka z zasilaniem bateryjnym do ciągłego naświetlania z detekcją ruchu). Urządzenie jest zasilane sieciowo lub bateryjnie.

Robot skutecznie zabija bakterie, drobnoustroje i wirusy. Czas dezynfekcji - od 15 do 20 minut.

Urządzenie nie może być stosowane w bezpośredniej obecności ludzi, gdyż promieniowanie UV-C może powodować podrażnienia skóry i oczu. Sposób sterowania urządzeniem zapewnia bezpieczną pracę obsługi.

Fot. PGZ>
Fot. PGZ.
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
Ha ha
piątek, 11 września 2020, 12:19

Te Targi to ponoć zbrojeniowe są? A nagrodzono c o? Cywilne gadżety i symulator? Kto zasiada w kapitule tych "nagród"? Za rok pewnie nagrodzą.. Defenderem nowy wzór graficzny opakowania na waciki?

Sum
sobota, 19 września 2020, 17:23

Masz rację. Przykre to ale nasza zbrojeniówka i instytuty naukowe nie proponują nic ciejawego

Koleś od kolesiów
piątek, 11 września 2020, 11:29

A gdzie nagroda dla VISA 100 M1 ?

mc.
piątek, 11 września 2020, 09:29

Zachwyty, oklaski, premie. A ja mam do MON pytanie: kiedy przeprowadzano ostatnie ćwiczenia MOBILIZACYJNE. Powołanie żołnierzy z "jednego okręgu" (np. powiatu), skoszarowanie, przebranie, wydanie broni i zawiezienie ich na poligon ? Kiedy ostatnio duże jednostki w trybie alarmowym przebazowały się na dużą odległość ? Bo Rosjanie takie ćwiczenia przeprowadzają systematycznie - czy my zawsze musimy być GŁUPI PO SZKODZIE.

C8I
piątek, 11 września 2020, 11:22

tak

Stan
piątek, 11 września 2020, 08:31

Same nic nie warte gadżety. A gdzie jakiś prototyp czołgu. Innowacyjny pojazd bojowy czy też nie wiem pocisk rakietowy ? Moskit z WITU powinien dostać Defendera a nie te gadżety

Przezorny
piątek, 11 września 2020, 07:47

Jeżeli dalej tak będą przyznawane nagrody znaczenie tych targów będzie nadal spadać

Kris
piątek, 11 września 2020, 07:38

Fefendery są nic nie warte Nie maja żadnego znaczenia Jedynie już w gablotach się na nich zbiera

Zen
piątek, 11 września 2020, 06:28

Patrząc na to co wygrało defendera można. odnieść wrażenie ze wg PGZ mamy zostać pacyfistami Lubiącymi nowe cywilne technologie jak te jarzeniówki czy ten program

kmdr
czwartek, 10 września 2020, 23:08

Z tych targów wiało Bidą.Szkoda kasy nie wiem co chcieli udowodnić.Niektóre jednostki wojskowe robiły swego czasu lepsze dni otwarte. W przyszłej edycji nagrodę dostanie producent saperek. Te dwa pierwsze projekty to jeszcze da się uzasadnić trochę naciągnąć i może by przeszło,ale ta niedoróbka z Gwiezdnych Wojen czemu w ogóle brała udział. Myślałem że to jedno z zabezpieczeń przeciwepidemicznych targów,a tu proszę.Jedyną ciekawostka moim zdaniem był dron do niszczenia innych dronów metodą już pirotechniczną. Po za tym nic ciekawego.Czy ktoś z MON-u się pofatygował.Bo z polityków to "trzeci garnitur i garsonki".Ta formuła Targów Kieleckich MSPO się wyczerpuje .Trzeba je przenieść do Warszawy.Dobić do trzydziestej edycji i sztandar wyprowadzić.

Iga
czwartek, 10 września 2020, 23:06

W Kielcach to trochę taki rok świstaka, w sensie że co toku to samo, czyli nowe produkty, Ci sami politycy, napuszone przemówienia o potrzebach WP i istotności bezpieczeńsrwa a potem..... doposażanie 60 letnich BWP, 40 letnich T72 czy niekończące się dialogi techniczne....

Żołnierz
czwartek, 10 września 2020, 20:15

Jakie nagrody i za co takie targi

BUBA
czwartek, 10 września 2020, 17:07

A czy widzial ktos Borsuka ???

Marek
piątek, 11 września 2020, 08:48

Dobrze wiesz, że jest jeden i nie ma go na targach dlatego, że jest na testach.

piątek, 11 września 2020, 08:47

Nie widział, bo jest jeden

nikt
piątek, 11 września 2020, 08:30

Na Borsuku zarobiała by tylko HSW. Na remontowaniu posowieckiego syfu BMP-1 zarobi kilka firm, więc masz odpowiedź na swoje pytanie. Najpierw IU uwala latami projekt Borsuka tworząc "potrzebę rynkową" a potem kasę zgarniają złomowiska za klepanie błotników w BMP.

kmdr
czwartek, 10 września 2020, 22:33

Borsukowi się zdechło.Wszystko co ma w naszej zbrojeniówce ma jakiś potencjał zdycha w dziwnych okolicznościach .A licencyjne patrz Pan jakoś żyją Rosomak Krab.Ciekawe czy to przez dobra "redystrybucję" "sałaty".

KAR
czwartek, 10 września 2020, 21:24

Borsuk jest uwalony, bo priorytetem jest moderka BWP-1... Kasa pójdzie na to niewiele mniejsza niż koszt wdrożenia Borsuka.

Kris
piątek, 11 września 2020, 07:41

A dlaczego uwalony ? Na jakiej podstawie tak piszesz ? ZSSW kończy badania obędą ruszać z produkcja dla minNorsukow

nikt
czwartek, 10 września 2020, 16:54

Czy to są jakieś żarty upalonych zielskiem kolesi? Nic innego nie zgłoszono? Świetlówki na kółkach albo apka bazodanowa, w cywilu używana od kilkunastu jeżeli nie od kilkudziesięciu lat i symulator strzału?

Monkey
piątek, 11 września 2020, 01:31

@nikt i @ Znawca: żałosne, po prostu żałosne. To już chyba projekty do programu Ottokar-Brzoaz czy modernizacja BWP1 zasłużyły bardziej na Defendera.

Marek1
piątek, 11 września 2020, 00:37

Ktoś ci już powyżej napisał - JAKIE targi, takie i nagrody.

Znawca
czwartek, 10 września 2020, 20:02

Żarty i to duże. Targi militarne wygrywa świetlówka na kółkach. Dno i kawał mułu. Projekt z dwóch kawałków blach i świetlówek z marketu budowlanego. Były inne dużo lepsze produkty typowo militarne a wybrali szrot.

Paweł P.
piątek, 11 września 2020, 11:25

... sądzę, że pomysł jest bardzo dobry. Nie odkurzacz, a lapa + AI i mogła by pokoje w szpitalach ogarniać, jak nikogo nie ma. Dałoby się to zaplanować itp. Chodzi o realizację potrzeby a nie o samą technologię – tak mi się przynajmniej wydaje. JAVA :) I te WINDOWSY. Gdzieś tam już się do tego odniosłem.

KMZ
czwartek, 10 września 2020, 16:41

A gdzie pozostałe

Geo
czwartek, 10 września 2020, 15:33

Super! Jakie ma to przełożenie na sukces rynkowy? Prezesi stawiają sobie je w gablotach, choć to nie oni przyczynili się do tego.

kmdr
czwartek, 10 września 2020, 23:13

Sukces rynkowy co Ty wiesz ile po tym roboty .A tak to figurka cyk do gablotki dyplomik na ścianę i święty spokój. Wskaż jeden sukces rynkowy naszej zbrojeniówki.

Tweets Defence24