Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2019: Znamy laureatów nagród Defender

Fot. Mateusz Zielonka / Defence24
Fot. Mateusz Zielonka / Defence24

XXVII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego tradycyjnie zakończyła gala rozdania nagród Defender. Po rozpatrzeniu wniosków 83 podmiotów złożonych przez 79 firm nagrody przyznano 10 produktom. Kolejne otrzymały specjalne wyróżnienia: Nagrodę Prezydenta RP i Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej i wyróżnienie Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

W czasie przemówienia prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń zaprzeczył jakoby były one mniejsze niż w ubiegłym roku. Podkreślił, że po raz pierwszy 51 proc. wszystkich wystawców stanowili w tym roku wystawcy zagraniczni. Łącznie impreza gościła producentów i dystrybutorów wyrobów przemysłu obronnego z 31 krajów, przy czym jeden – Australia – był w tym roku debiutantem.

Defendery wiceminister Wojciech Skurkiewicz, generał brygady Karol Dymanowski i prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń wręczyli przedstawicielom następujących firm i podmiotów:

  • Konsorcjum Wti: TELDAT Sp. z.o.o. sp.k. (lider) z Bydgoszczy, Siltec Sp. z o.o. z Pruszkowa za węzeł teleinformatyczny w wersji przenośnej;
  • UMO Sp. z o.o. z Zielonki za bezzałogowiec Black Hornet Nano;
  • CSVeterans spółka cywilna Jacek Spionek i Łukasz Cander w konsorcjum z BUMEX Paweł Wychowaniec i HYDRONAUKA Jakub Nowaczyk z Bydgoszczy za technologię i urządzenia do termohydrografiki;
  • CELTECH Sp. z o.o. z Poznania za kontenerową pralnię polową KPP-600;
  • Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wraz z należącymi do niej spółkami: Hutą Stalowa Wola S.A., Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM Sp. z o.o. z Gliwic; Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. z  Poznania, Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia S.A. z Grudziądza i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej  za koncepcję wariantową niszczyciela czołgów;
  • Konsorcjum w składzie: Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (lider) z Zielonki, AUTOCOMP MANAGEMENT Sp. z o.o. ze Szczecina za mobilny, modułowy symulator dla załogi czołgu LEOPARD 2A5 (Table Top Trainer-TTT-Leo 2A5);
  • Konsorcjum w składzie: Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM S.A. (lider) z Bydgoszczy, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (konsorcjant) z Zielonki za pierwszy polski małowrażliwy ładunek wybuchowy elaborowany w prototypie pocisku artyleryjskiego wraz ze stanowiskiem badawczym oraz kompletem badań zgodnych z wymaganiami STANAG 4439;
  • GRUPA WB / WB Electronics S.A. z Ożarowa Mazowieckiego za zintegrowany system zarządzania walką TOPAZ;
  • PCO S.A. z Warszawy za lornetkę termowizyjną NPL-1T AGAT;
  • SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o., Bielsko-Biała za ciężki specjalny samochód ratownictwa drogowego na podwoziu Renault K520 8x4.

Specjalne wyróżnienie dla Fabryki Broni "Łucznik-Radom" oraz WAT przyznał gen. Wiesław Kukuła, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, za samopowtarzalny karabin wyborowy MSBS GROT kalibru 7,62x51 mm.

Nagrody Prezydenta i Premiera

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch wręczył też Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Otrzymała ją Grupa WB z Ożarowa Mazowieckiego za rodzinę systemów amunicji krążącej Warmate.

Z kolei Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej przypadło konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A. (lider) ze Stalowej Woli, Grupa WB, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych "OBRUM" Sp. z o.o. z Gliwic, Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. z Poznania, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. z Dęblina, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej z Sulejówka, Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego z Warszawy, Politechnika Warszawska, Akademia Sztuki Wojennej. Podmioty te zostały nagrodzone za wspólne prace nad nowym pływającym bojowym wozem piechoty Borsuk.

Nagrodę specjalną Ministra Przedsiębiorczości i Technologii dla najlepszego polskiego eksportera uzbrojenia otrzymała Grupa Lubawa SA.

Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Reklama

Komentarze (4)

  1. Zdziwiony

    Rzeczywiście wiele nagród, co dziwne, przyznano co najwyżej prototypom i koncepcjom – ile już takich było i przez lata z nich nic nie powstało. Daleko im do gotowych, przebadanych itp. wyrobów, nie mówiąc już o ich zakontraktowaniu, czy nawet perspektywie tego. Zastanówmy się jak uczynić aby było inaczej i bez niemerytorycznego – antyrozwojowego lobbingu.

  2. A.p.

    Przy czym Grupa WB ( WB Electronics S.A.) również wchodzi w skład konsorcjum które otrzymało Wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej

    1. AZ

      Znów za prototyp - ile tak "okrzykniętych" już było, a SpW jak nie ma, tak i nie widać na horyzoncie

  3. Wert

    To jest już żałosne. Z tych wyborów jak mniemam w szybkim tempie zrealizują zakup super nowoczesnych bojowych pralni polowych za 3mld. Potem lekkie kataryny bojowe za 2mld. Zabijający super miekki papier toaletowy w praktycznych szybkostrzelnych rolkach po 250 listków za 8mld. Żałosne.

  4. And

    Grot 7,62?

Reklama