Wśród nowości na tegorocznym MSPO Grupa WB zaprezentowała nową generację rodziny amunicji krążącej (BBSP) Warmate. Nie zabrakło także – stale rozwijanego o nowe funkcjonalności - Zintegrowanego Systemu Zarządzania Walką Topaz. Tym razem działającego już obecnie na każdym szczeblu taktycznym.
Rodzina Warmate rośnie
Amunicja krążąca Warmate, klasyfikowana także jako bojowe bezzałogowce (BBSP), została ujawniona jeszcze w 2014 i co najmniej od roku 2016 była pokazywana w Polsce jako w pełni dojrzały produkt. System wykorzystujący lekką przenośną konsolę sterującą, prosta wyrzutnię i aparaty latające w formie stałopłatu ze śmigłem pchającym oraz charakterystycznymi głowicami bojowymi z przodu kadłuba, zyskał od tego czasu licznych klientów zagranicznych, m.in. na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. W listopadzie 2017 r. 100 egzemplarzy w 10 systemach zamówiła dla Wojsk Obrony Terytorialnej także Polska. Możliwość założenia głowicy rozpoznawczej lub bojowej (odłamkowo-burzącej HE, kumulacyjnej HEAT, termobarycznej FAE lub rozpoznawczej) sprawiła, iż jest to rozwiązanie podwójnego użycia dające żołnierzom możliwości rozpoznania i identyfikacji celu, a następnie jego ewentualnego zniszczenia.
O dużym sukcesie Warmate zdecydował relatywnie niski koszt połączony z precyzją uderzenia w cel i szybko nabyta etykietka „battle proven”. Grupa WB nadal rozwija swój produkt. W ostatnich latach na Ukrainie Warmate wszedł w skład mobilnych zestawów Sokol, a na MSPO 2018 zaprezentowany został cięższy, dysponujący większym zasięgiem i głowicą bojową Warmate 2.
WB idzie za ciosem. Na MSPO 2019 po raz pierwszy prezentowane są:
Warmate TL (Tube Launch) – wersja zaprojektowana tak, by do minimum ułatwić i skrócić czas rozkładania platformy. TL jest montowana w specjalnej wyrzutni kasetowej, a rozłożenie płatowca odbywa się automatycznie podczas startu. Jej cechami są łatwość transportu i wyjątkowo szybka gotowość bojowa.
Warmate R (wersja obserwacyjna) – wyposażona w stabilizowaną głowicę EO/IR umożliwiającą również określanie współrzędnych celu na potrzeby artylerii bądź bojowych odmian Warmate.
Warmate V – wersja VTOL przeznaczona do użytkowania w trudno dostępnym terenie. Warmate V ma postać hexacoptera, dzięki czemu może poruszać się ostrożeniej i docierać do trudnych do penetracji lokalizacji celu. Pozwala to zarówno na bardzo precyzyjne uderzenie, jak i minimalizację błędu przy identyfikacji celu. Warmate V także może być wyposażony w jedną z głowic bojowych lub w głowicę rozpoznawczą EO/IR.
Topaz
Na stoisku Grupy WB tradycyjnie można też zapoznać się z kompleksowymi rozwiązaniami systemów dowodzenia i łączności (klasy C4ISR i BMS) do zarządzania polem walki na szczeblu taktycznym – od pojedynczego żołnierza aż do poziomu batalionu. Pokazano także Zintegrowany System Zarządzania Walką Topaz ICMS umożliwiający optymalizację wszystkich dostępnych środków ogniowych i dowodzenia na każdym szczeblu taktycznym. Topaz umożliwia kompleksowe zarządzanie wszystkimi niezbędnymi na współczesnym polu walki środkami prowadzenia działań. Od systemów rozpoznawczych, przez systemy łączności i dowodzenia C4I aż po systemy uderzeniowe i kierowania ogniem oraz wsparcia logistycznego.
Dodatkową unikalną cechą systemu Topaz – ICMS jest jego modułowość i skalowalność. Dzięki temu, że system może wspierać zarządzanie polem walki na każdym szczeblu dowodzenia i jest zintegrowany ze wszystkimi wyrobami oferowanymi przez Grupę WB oraz może być integrowany z systemami oferowanymi przez innych producentów, pododdziały na szczeblu drużyny czy plutonu zyskują zdolności do rażenia przeciwnika, które dotychczas były dostępne na wyższych szczeblach dowodzenia.
Czytaj też: MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO 2019 - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL
A jak Warmate z nierozkładanymi skrzydłami i ogonem jest używany z tubusa?
Kiedy tubowy Warmate 2? I to w wyrzutni dla X Warmate 2 naraz? Przynajmniej dla nośników lądowych i morskich. No i max potrojone tuby z Warmate 2 dla nośników lotniczych.
Aha, czyli nadal aktualna jest informacja że z zapowiadanych 1000 szt. warmate, faktycznie zamówiono 100.
Tymczasem warto przypomnieć niedoinformowanym, że w Ożarowie Maz. dnia 20 listopada 2017 podpisano kontrakt na 1000 szt Warmate. Czyli 100 zestawów (wiesz co to zestaw??) po 10 sztuk bsl w każdym zestawie. Zgadniesz ile to może być 100 razy 10??
Nie ma sensu nabywanie olbrzymich ilości tego typu sprzętu (przy jednym zakupie), skoro co roku powstają lepsze wersje dornów oraz lepsze systemy antydronowe na które trzeba odpowiedzieć budując lepsze drony i tak w kółko. Ten rynek po prostu zbyt szybko się rozwija.
Tak :-) 100 zestawów po 10 sztuk.
Warmate TL podobny do gieza. Idealne rozwiązanie dla WOT.
O! Jest już tube launch. To Już mały krok do zrobienia wersji głowica rakiety do Langusty i większej dla himarsa. Plus wersja z retlanslarorem i mamy piękny system amunicji krążące i to od razu rojem atakującej.
Litości! Żaden dron nie przeżyje odpalenia na rakiecie.