MSPO 2019: Małowrażliwe materiały wybuchowe i bomby Nitro-Chem

3 września 2019, 14:20
mk 82
Makieta bomby Mk 82. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl.

Na tegorocznym XXVII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego Zakłady Chemiczne "NITRO-CHEM” S.A. prezentują szeroką gamę swoich produktów takich jak materiały wybuchowe, pociski artyleryjskie czy bomby lotnicze. 

image
Prezentacja przykładowych materiałów wybuchowych produkcji NITRO-CHEMu. Fot. Mateusz Zielonka

Materiały wybuchowe 

NITRO-CHEM przedstawia ofertę dotyczącą różnorodnych materiałów wybuchowych takich jak: heksogen, heksogen flegmatyzowany, nitrotriazolon, oktagen, trytol kawałkowany, trytol kawałkowany w kompozycji TNT/AL, trytol łuskowany, czy kompozycje na bazie heksogenu i oktagenu. Są one wykorzystywane nie tylko na rynku krajowym, ale też szeroko sprzedawane eksport - między innymi na potrzeby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

image
Prezentacja przykładowych materiałów wybuchowych produkcji NITRO-CHEMu. Fot. Mateusz Zielonka

Te kruszące materiały wybuchowe są wykorzystywane do napełnienia korpusów amunicji strzeleckiej, bomb lotniczych, ładunków burzących, kumulacyjnych, różnego rodzaju min, amunicji czy też w pancerzach reaktywnych. Jednym z najnowszych produktów tej firmy jest małowrażliwa, niskotopliwa na bazie TNT i NTO o nazwie K-43. Kompozycja ta jest ekwiwalentem trójnitrotoluenu o zmniejszonej wrażliwości na przypadkowe zainicjowanie.

image
Makieta imitująca pocisk moździerzowy kal. 120 mm po przeprowadzeniu testów małowrażliwości. Fot. Mateusz Zielonka

Przeznaczona jest do elaboracji małowrażliwej amunicji artyleryjskiej, która znajduje się w ofercie tej firmy. Technologia wytwarzania i testowania tej kompozycji w pociskach moździerzowych kal. 120 mm została zgłoszona do konkursu DEFENDER 2019.

image
Makieta bomby lotniczej Mk 82. Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl.

Bomba lotnicza Mk 82

Mark 82 jest amerykańską, uniwersalną, odłamkowo-burzącą bombą lotniczą swobodnie opadającą ogólnego przeznaczenia, która jest zgodna ze standardami US Army i US Navy. Proces powstania korpusu bomby polega na wytworzeniu jednego bazowego elementu, który jest poddawany wygrzewaniu oraz fosforowaniu w celu uzyskania przyjętych parametrów, oraz zapewnienia bezpieczeństwa w całym okresie eksploatacyjnym. Bomby te są elaborowane przy pomocy klasycznych materiałów wybuchowych oraz ich kompozycjami. Mark 82 został zintegrowany już z kilkunastoma modelami maszyn.

Dodatkowo mogą one być wyposażane w zestawy precyzyjnego naprowadzania takimi jak Paveway, JDAM, ASSM czy Lizard. W lipcu 2019 roku NITRO-CHEM zakończył proces transferu technologii bomb Mk 82 od firmy RWM Italia, która jest częścią koncernu Rheinmetall Defence. Oznacza to osiągnięcia samodzielności w produkcji tego typu bomb, których krajowe wersje spełniają wysokie wymagania jakościowe NATO. Pierwsza partia tego typu bomb została już dostarczona polskim Siłom Powietrznym.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
Michał
wtorek, 3 września 2019, 21:59

>> Oznacza to osiągnięcia samodzielności w produkcji tego typu bomb Czy robimy te bomby od początku? Kto robi korpusy i zapalniki?

Nitromaniak
wtorek, 3 września 2019, 19:24

MK 82 mało wrażliwy niewybuch Przypominam ze zaklady nie przeszly próby kwalifikacyjnej straży pożarnej

Tweets Defence24