MSPO 2019: Chinook i Apache. Tandem Boeinga

6 września 2019, 12:32
Apache MSPO2019 JSabakP9030289
Fot. J.Sabak
Reklama

Podczas tegorocznego salonu MSPO po raz pierwszy można było zobaczyć ciężki śmigłowiec CH-47F Chinook, który pojawił się wraz z dobrze w Kielcach znanym AH-64E Apache, oferowanym Polsce przez koncern Boeing w programie Kruk. 

Ze względu na trudne warunki pogodowe w pierwszych dniach MSPO 2019, czyli niską podstawę chmur i deszcze, śmigłowce US Army przybyły ze znacznym opóźnieniem. Zarówno Apache jak i Chinook leciały z Niemiec i pojawiły się w Kielcach dopiero we wtorek późnym popołudniem, dając jednak w zamian popis w locie.

Zmodernizowany, ucyfrowiony CH-47F Chinook, widziany w powietrzu robi duże wrażenie. Kadłub długości ponad 15 metrów na obu końcach wieńczą potężne przekładnie dwóch 18 metrowych wirników napędzanych silnikami o łącznej mocy 9600 koni mechanicznych. Maszyna jest w stanie unieść ładunek o masie ponad 11 ton i przetransportować na dystans ponad 1000 km.

Warte uwagi są nie tylko wymiary i możliwości transportowe, ale również nowoczesna awionika, która obejmuje systemy bezpieczeństwa, nawigacji i autopilota, oraz komputer misji. W kabinie dane zobrazowane są na wielofunkcyjnych wyświetlaczach, co pozwala dostosować zobrazowanie do bieżących potrzeb.

CH-47F Chinook podczas lądowania w Kielcach. Fot. J.Sabak
CH-47F Chinook podczas lądowania w Kielcach. Fot. J.Sabak

Jak podkreśla Terry "T.J." Jamison, senior manager, Boeing Vertical Lift International Sales, Boeing Defense, Space & Security i emerytowany pilot Chinooka, cyfrowa awionika pozwala na realizację zadań, które nie były możliwe w przypadku „analogowych” śmigłowców.

Terry "T.J." Jamison zwraca również uwagę na to, jak współdziałać mogą śmigłowce Chinook z maszynami uderzeniowymi Apache, zapewniając możliwość uzupełnienia paliwa i amunicji w oddaleniu od bazy. CH-47F posiada na pokładzie instalację niezbędną do tankowania i może przenosić w ładowni zbiorniki z paliwem.

image
Fot. J.Sabak

AH-64E Apache jest oferowany Polsce w programie śmigłowców uderzeniowych Kruk. Jest to ciężka maszyna bojowa, uzbrojona w szeroką gamę pocisków kierowanych i niekierowanych oraz działko pokładowe 30 mm. Model AH-64E to na tyle zawansowana modernizacja sprawdzonego AH-64D, iż uznano go za odrębny model.

Na wyposażenie śmigłowców trafiły nowe kompozytowe łopaty wirnika, a także nowe przekładnie i głowice pozwalające m.in. na zwiększenie prędkości. Zmodernizowano również elektronikę i oprogramowanie. Apache w wersji „Echo” otrzymał też radar Longbow typu AESA oraz zmodyfikowany układ optoelektroniczny M-TADS/PNVS (ang. Modernized Target Acquisition Designation Sight/Pilot Night Vision Sensor), charakteryzujący się wyższą rozdzielczością.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Janusz Kowalski jk70
niedziela, 8 września 2019, 17:13

CH-47F super sprzęt przydał by się w naszym Wojsku.

Paweł P.
sobota, 7 września 2019, 09:12

Czy PIT-RADWAR ma taki radar / skanner na śmigle? Te Apache to MUST HAVE. Co 5/10 z skannerem (to musi być skaner z radarem). Optycznie te silniki nie wyglądają na mega wielkie.

Davien
piątek, 6 września 2019, 20:00

Apache jest na prawdę słaby jak na nasz teatr wojny. U nas potrzeba maszyn typu Mi-24, które mogą przenosić bomby kasetowe, 8 żołnierzy desantu albo proste w budowie bomby z beczek wypełnionych trotylem.

belial
sobota, 20 czerwca 2020, 19:40

nie redukuj tak mocno swiadomosci teatru dzialan pls

Luke
piątek, 6 września 2019, 17:34

I to jest przyszlosc wojka 64 AH64E I 12 CH47F

dim
piątek, 6 września 2019, 16:48

w ogóle nie ma takiej opcji, by te baaaardzo drogie śmigłowce same nie stały się natytchmiast obiektem ataku - istnego polowania na nie, licznych/różnorakich zastawianych pułapek itd. Toteż [myślę sobie że] Redakcja zapomniała napisać coś także o koniecznych, najwyższej możliwej klasy, systemach samoobrony tych maszyn. W standardzie ceny oczywiście, bo bez tego . . .

Rzyt
piątek, 6 września 2019, 15:41

200 apaczy za wojska zmechanizowane (czołgi, bwp, goździki) zostawić KTO z mission masterami na przedzie i dziękuję. Chinoki nie potrzebne są Polsce, już lepiej te bieda hołki z uzbrojeniem taki a'la latający KTO, resztę załatwi Homar, Narew, wisla, Harpia i Orka oraz wot i komandosi, chemicy, logistycy, saperzy i MAX 15 generałów, 40 posłów i 40 senatorów, połowę mniej urzędników

w
piątek, 6 września 2019, 15:19

Widziałem tego apacza - wygladał jak ulep z dwóch wraków. zamalowane i pozmieniane nry taktyczne, niedbale zamalowane oznaczenia .. kable we wlotach - troche jak ze złomu

Tweets Defence24