Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2018: RTCom z pakietem urządzeń wspomagających działania specjalne

Fot. M.Dura
Fot. M.Dura

Spółka RTCom zaprezentowała w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zestaw urządzeń i systemów, które wspomagają operacje specjalne w tym przed wszystkim cyfrowy przemiennik E-pack 100, pozwalający na stworzenie w dowolnym miejscu mobilnej sieci do przekazywania głosu oraz zestawy mikrofonowo-słuchawkowe dla agentów oraz żołnierzy/operatorów oddziałów specjalnych.

Hytera E-pack 100

Oferta firmy RTcom zawsze była bogata, jeżeli chodzi o systemy łączności firmy Hytera. Na MSPO 2018 szczególną uwagę zwracał jednak prezentowany na salonie po raz pierwszy cyfrowy przemiennik Hytera E-pack 100, który m.in. może być wykorzystany do ustanowieniu w dowolnym miejscu (np. podczas powadzenia operacji specjalnych) bezprzewodowej mobilnej sieci Ad Hoc do przekazywania głosu.

Co więcej, można to zrobić wykorzystując urządzenie kompaktowe (295 x 187 x 68 mm), lekkie (około 3,6 kg), zasilane własnym akumulatorem (gwarantującym ciągłą pracę przez około 10 godzin) i odporne mechanicznie, które można przenosić w plecaku, montować w samochodzie, na ścianie budynku, czy na słupie.

W ten sposób w miejscu ograniczonej łączności można zorganizować komunikację tymczasową – tylko na czas prowadzenia działań. Jest to niezbędne np. w sytuacji, gdy istniejące sieci łączności zostały zniszczone lub wyłączone (np. podczas katastrof). Odpowiednio rozmieszczając E-packi można zapewnić także płynną komunikację pomiędzy piwnicami, a dachem wysokich budynków, gdzie z naturalnych powodów występują przestrzenne straty propagacji i straty penetracji.

image
Cyfrowy przemiennik Hytera E-pack 100. Fot. M.Dura

W takim przypadku E-Pack 100 może działać jako radiotelefon, wzmacniacz oraz węzeł sieci, działający z określoną, jedną częstotliwością do wykonywania zarówno połączeń, jak i przekazywania głosu (zapewniając wysoką wydajność widma). Tworzona w ten sposób mobilna sieć Ad Hoc nie musi być konfigurowana przez użytkownika i jest dynamiczna dzięki czemu poszczególne węzły E-pack (może być ich maksymalnie 32) mogą być cały czas przenoszone, łącząc się w topologii łańcucha, gwiazdy, drzewa itd. W ten sposób nawet uszkodzenie jednego E-Packa nie powoduje przerwy w działaniu systemu (sygnał zostaje automatycznie przekierowany do innego węzła E-pack gwarantując ciągłość połączenia). Urządzenie pozwala dodatkowo na lokalizację rozmówcy – w tym określenie odległości i azymutu.

Sam system jest prosty w obsłudze, posiadając jedynie dobrze oznaczone złącza dla anteny RF, mikrofonu ręcznego, zasilania, interfejsu danych oraz włącznik/wyłacznik z dodatkową kontrolką zasilania i wskaźnika stanu pracy. W urządzeniu znajduje się jeszcze przycisk do sprawdzania poziomu naładowania akumulatorów oraz gniazdo dla kart SIM. Wykorzystane karty SIM pozwala bowiem na nawiązanie łączności pomiędzy węzłami E-pack za pośrednictwem sieci publicznej (np. gdy jeden z węzłów E-pack wraz zew współpracującymi z nimi radiotelefonami za bardzo się „oddalił” od sieci wewnętrznej).

Roger Covert

Innym rozwiązaniem prezentowanym przez RTCom i przydatnym w czasie prowadzenia operacji specjalnych jest system mikrofonowo-słuchawkowy Roger Covert szwajcarskiej firmy Phonak Communications. Firma ta należy do grupy przemysłowej Sonova, która jest światowym liderem w dziedzinie protetyki słuchu.

Okazało się bowiem, że badania medyczne mogą być wykorzystywane również dla potrzeb ludzi, którzy muszą mieć zapewnioną pewną łączność przy zachowaniu pełnej dyskrecji (np. podczas obserwacji fizycznej). Przy czym przez pewną łączność nie należy rozumieć jedynie sprawności urządzeń, ale również takie przekazywanie informacji, aby wszyscy członkowie zespołu usłyszeli dokładnie każdy komunikat – „bez względu na to, jak duży hałas panuje w otoczeniu”. Nadają się więc doskonale do prowadzenia operacji specjalnych np. na stadionach, dworcach kolejowych czy imprezach masowych.

image
Moduł - jednostka centralna Roger Covert Dual C może być połączony przewodowo z minimikrofonem MM11 i urządzeniem łączności agenta (w tym przypadku z radiotelefonem Hytera X1e). Fot. M.Dura

To właśnie z tego powodu wybrano również nazwę „Roger”, co w języku angielskim jest zwrotem przekazywanym dla potwierdzenia otrzymania i zrozumienia rozkazu/komunikatu. Według RTCom system Roger Covert” „wyznacza nowy standard w obszarze bezpiecznej, bezprzewodowej transmisji mowy”.

System składa się zasadniczo z pięciu głównych elementów. Pierwszym z nich jest niewielki, przenoszony np. w kieszeni przez agenta (a więc dyskretny) moduł - jednostka centralna Roger Covert C, wyposażony w interfejs Bluetooth łączący bezprzewodowo standardowe urządzenie komunikacyjne agenta (np. radiostację) z drugim elementem systemu - specjalnymi słuchawkami Roger Earpiece C.

Według producenta Roger Covert C oferuje wysoką jakość transmisji, a wewnętrzne akumulatory zapewniają co najmniej 12 godzin autonomicznej pracy. Proponowana jest również wersja modułu Roger Covert Dual C posiadająca poza stałymi funkcjami również możliwość przewodowego podpięcia „radiotelefonu i słuchawek GSM z funkcja Bluetooth lub jakiegokolwiek innego urządzenia Bloetooth”.

image
Bezprzewodowa słuchawka Roger Earpiece C jest umieszczana bezpośrednio w przewodzie słuchowym agenta. Fot. M.Dura

Komunikaty głosowe z nadajnika są w sposób zabezpieczony przekazywane z niewielkim opóźnieniem do słuchawek Roger Earpiece C z wykorzystaniem specjalnych algorytmów adaptacyjnych – pozwalających uniknąć zakłóceń. Słuchawki te (nazywane przez niektórych specjalistów „arcydziełem miniaturyzacji”) dzięki wewnętrznym bateriom mają możliwość dwunastogodzinnej pracy autonomicznej. Roger Earpiece C są umieszczane bezpośrednio w przewodzie słuchowym razem z odbiornikiem, a więc operatorzy/agenci nie muszą już nosić na szyi widocznych pętli indukcyjnych. Transmisja audio przebiega w paśmie 2,4 GHz i jest chroniona szyfrowaniem AS-128. Przy czym według zapewnień producenta „system Roger Covert C jest całkowicie odporny na zakłócenia elektromagnetyczne i nie wpływa na pracę innych systemów działających na podobnych częstotliwościach”.

image
Modułu Roger Remote C, który spełnia funkcję przycisku PTT jak również daje możliwość m.in. regulowania i wyciszania dźwięku w słuchawce Roger Earpiece C. Fot. M.Dura

Słuchawka Roger Earpiece C rozpoznaje zarówno sieci osobiste, jak i np. samochodowe. Opcje pracy wybiera się za pomocą dodatkowego urządzenia (trzeciego elementu systemu) – modułu Roger Remote C. Moduł ten spełnia pełni funkcję przycisku PTT („Push to talk” – „naciśnij by mówić”) z wykorzystaniem technologii dotykowej z zabezpieczeniami przed przypadkową aktywacją. Roger Remote C daje jeszcze możliwość m.in. „regulowania i wyciszania dźwięku w słuchawce Roger Earpiece C, przyjmowania, przerywania i odrzucania połączeń telefonicznych, wysyłania do sieci sygnałów dźwiękowych oraz przełączania się między systemem osobistym a samochodowym”.

image
Minimikrofon butonierkowy MM11 spółpracujacy w zestawie Roger Cover. Fot. M.Dura

Czwartym elementem systemu jest zminiaturyzowany, nierzucający się w oczy mikrofon butonierkowy MM11. Jest on łączony przewodowo z modułami Roger Covert C i Roger Covert Dual C. Dzięki wykorzystaniu technologii kształtowania wiązki i redukcji szumów mikrofon MM11 zapewnia według producenta: „doskonałą jakość rejestrowanego głosu, nawet w środowiskach silnie zanieczyszczonych hałasem. Zastosowanie technologii cyfrowej obróbki dźwięku Phonak’s Digital Sound Processing gwarantuje najwyższą rozpoznawalność mowy nawet wtedy, gdy agent mówi szeptem”.

Piątym elementem systemi Roger Cover jest zestaw samochodowy Roger CarKit C. Jest to łatwy do montażu nadajnik, „który wysyła szyfrowany sygnał audio z zainstalowanego w samochodzie radia bezpośrednio do słuchawki Roger Earpiece C”.

Zestaw mikrofonowo-słuchawkowy CT-ClipCom Digital

Prezentowany przez spółkę RTCom system CT-ClipCom Digital firmy CeoTronics to zestaw mikrofonowo-słuchawkowy dla żołnierzy i oddziałów specjalnych, wykorzystywany między innymi przez komandosów Bundeswehry. Podobnie jak w poprzedniej wersji CT-ClipCom, zestaw CT-ClipCom Digital może być noszony nawet pod ściśle przylegającymi hełmami zapewniając komfort i skuteczność działania. System spełnia dodatkowo restrykcyjne wymagania wojskowe MIL-Specs w odniesieniu do wytrzymałości elektromagnetycznej oraz właściwości mechanicznych i klimatycznych.

image
Zestaw mikrofonowo-słuchawkowy CT-ClipCom Digital firmy CeoTronics dla żołnierzy/operatorów oddziałów specjalnych (z widocznym po lewej wielofunkcyjnym przyciskiem PTT typu CT-MultiPTT 2C MIL. Fot. M.Dura

Bardzo dobrą jakość dźwięku oraz wysoki poziom ochrony słuchu użytkownika zapewniono poprzez cyfrową obróbkę. Przetwarzanie i optymalizacja sygnałów dźwiękowych następuje dzięki cyfrowemu procesorowi sygnałowemu. Przykładowo funkcja CT-DNR (Digital Noise Reduction) odpowiada za tłumienie ewentualnych szumów. Funkcja CTASR (Ambient Sound Reception) z kolei ogranicza dźwięki dochodzące z otoczenia do 85 dB(A), gdy hałas zewnętrznego otoczenia jest zbyt duży. Natomiast funkcja CT-ASE (Acoustic Shock Elimination) tłumi hałasy o charakterystyce impulsowej, np. strzały.

Zestaw CTClipCom Digital pozwala na tworzenie kilku obwodów radiowych równolegle. W połączeniu z nowym przyciskiem CT-MultiPTT 2C MIL zapewnia np. opcjonalnie możliwość podłączenia drugiej radiostacji. Ważną cechą systemu jest tzw. „inteligentny” system przypinania co zapewnia niezależność personalną („z zestawu mogą korzystać różne osoby i nie trzeba zapewniać każdemu żołnierzowi oddzielnego systemu”).

Reklama

Komentarze

    Reklama