Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2017: Polskie drony uderzeniowe lecą na Ukrainę

Grupa WB podpisała z ukraińskim koncernem SpetsTechnoExport umowę na dostawy zestawów bojowego systemu bezzałogowego Warmate dla władz Ukrainy. 

Umowa została podpisana przez Prezesa Grupy WB Piotra Wojciechowskiego oraz Władislawa Belbasza – Prezesa SpetsTechnoExportu. W ramach podpisanej umowy Grupa WB dostarczy stronie ukraińskiej nieujawnioną liczbę zestawów bezzałogowych systemów uderzeniowych Warmate. Drony tego typu zostały już wcześniej przekazane siłom specjalnym jednego z państw NATO, z przeznaczeniem do użycia operacyjnego.

Warmate MSPO
Fot. J.Sabak

Oprócz umowy na dostawy bojowych zestawów Warmate Grupa WB podpisała umowę na dostawę i serwisowanie rakiet R-27R1. Dokument jest rozwinięciem podpisanej jesienią 2016 umowy na dostawę rakiet R-27R1 dla myśliwców Polskich Sił Powietrznych.

Oba podpisane dokumenty są potwierdzeniem trwającej od kilku lat współpracy pomiędzy Grupą WB i firmami ukraińskimi w realizacji zawansowanych projektów w sektorze obronnym.

Serwis Specjalny Defence24: MSPO 2017 - wiadomości i analizy z Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

Reklama

Komentarze (12)

  1. fasolka

    I bardzo dobrze , z jednej strony dostajemy pieniądze , z drugiej wspieramy Ukrainę przeciw rosji a z trzeciej te drony będą miały okazję być sprawdzonymi w warunkach wojennych ! Brawo !!

    1. Fgg

      Ten system już latał "bojowo" na Kaukazie.

  2. Sailor

    WB jest firmą prywatną i dlatego może i musi produkować towar, który się sprzeda i to robi. Natomiast państwowe firmy z małymi wyjątkami robią co najwyżej atrapy gdyż ich ekonomia nie dotyczy. Państwo czyli w razie czego dorzucimy kasy za bezdurno.

    1. bender

      Wszystkimi konczynami podpisuje sie pod postem Kolegi i kolegi dmitrisa. A tu czesto ludzie konfabuluja o PRLowskim przemysle lub przyklaskuja pomyslom panstwowej 'konsolidacji'...

  3. Marek1

    No i dobrze. Nic bardziej nie sprawdza nowego systemu jak praktyczne zastosowanie w warunkach bojowych. Szkoda, że póki co MON konsekwentnie ignoruje syst. Warmate i możliwość jego zakupienia dla WP.

    1. Dun

      Warmate jest produkowany przez firmę prywatną. Wojsko wspiera PGZ.

  4. ech...

    Pięknie. Polska firma sprzedała polskiej konstrukcji broń nie wiadomo komu chyba że Ukraińskie władze to jednocześnie siły zbrojne, broń która będzie w najbliższej przyszłości wykorzystana przeciw Polsce.

    1. bender

      Bron bedzie uzyta ale przeciw Rosji, firma zbieze 'nieoficjalne' referencje i worek z zamowieniami sie rozwiaze. A tak na marginesie to 'guns don't kill, people do'

  5. dimitris

    I jednak budują, rozwijają bardzo dobry sprzęt ! Mimo ideologii bojkotu własności prywatnej przez aktualny MON, rzekomo niekomunistycznej już i przy tym podobno już polskiej i naszej R.P.

  6. śledczy

    Czy to nie będzie tak jak z wieą do Rośka? Co z nią jest? Gdzie ona a przecież o ile dobrze pamiętam za "nią" także już przed laty przyznano nawet Defender - czyżby i w tym przypadku była to atrapa? Jeżeli nie ma (a miała być już dawno) to czy ktoś poniósł za to konsekwencje itd.?

    1. bzyk

      Czy podobnie nie było np. z wieloletnim balonem związanym z PSI dla żołnierza? Nadto co z produkcją PRS "otrzymanym" od WIChiR i podobnie podrzucanym marketingowo?

    2. zby79

      Nie jest atrapą. Była gotowa ale wojsko wprowadziło redefinicję wymagań więc nie jest gotowa.

  7. MONdrala

    Czy to nie jest broń ofensywna? Co na to Rosja? Co na to USA? Nawet USA nie chce "drażnić" Rosji. Kiedy wypowiemy wojnę Rosji? Mam już czyścić kamasze?

    1. Marcin

      Co tak trzęsiesz portkami.Tej broni Ukrainie nie dajemy, a sprzedajemy.Normalna transakcja.

    2. :)

      Ależ polskie władze nie mają nic wspólnego z tym kontraktem. To zrobiła prywatna firma, a w Polsce jest wolność gospodarcza. :) To tak jak ci traktorzyści w Donbasie...

  8. olers

    Super. Czy aby nie doszło do dealu ? Licencja Warmate za plany R27 ? to co prawda siermiężna rakieta naprowadzana półaktywnie ale WB ma może ambicję stworzenia na zasadzie inżynierii odwrotnej systemu naprowadzania efektorów ? Jeśli tak to super .. Taka kompetencja napewno przyda się naszym siłom zbrojnym i byłaby solidnym wsparciem projektu polskiego efektora dla Narwi ! Ważne aby dać szansę krajowemu przemysłowi także prywatnemu !

    1. tomuciwitt

      Ale byłby numer jakby za kilka lat okazało się , że WB ma gotową , tanią rakietę dla np. Loary II a PGZ musi czekać na offset lub zakup licencji :)

    2. Realista

      A ona nie jest powietrze-powietrze?

  9. SAS

    Navy Seals

  10. KAR

    Widać, że w pewnych dziedzinach prywatne firmy działaja sprawniej i bardziej operatywnie! Nie ma tutaj nadmiaru administracyjno - związkowych obciążeń, co tylko podnosi sprawność i możliwości.

  11. Pilot

    Może walnie w jakieś magazyny z amunicją i całyą Nową Rosję rozwali.

  12. Victor

    Żal że świetnych produktów polskiej firmy nie dostrzega polski mon, tyle razy podkreślający konieczność kupowania polskich produktów.

Reklama