MSPO 2015: „Tytan” idzie do przodu

2 września 2015, 13:34
Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Fot. J. Sabak/Defence24.pl
Fot. J. Sabak/Defence24.pl

Polski program żołnierza przyszłości „Tytan” osiągnął już fazę badań modelowych egzemplarzy przez Wojskową Akademię Techniczną. Na ich podstawie powstanie prototyp. System nabiera ostatecznego kształtu i niebawem będzie mógł trafić do testów polowych w Wojsku Polskim, a w 2018 roku przewidywane są dostawy pierwszych egzemplarzy seryjnych.  

Zaawansowany Indywidualny System Walki kryptonim Tytan, nazywany też systemem żołnierza przyszłości stanowi zintegrowany zestaw elementów wyposażenia i uzbrojenia osobistego żołnierza współdziałających ze sobą w celu zwiększenia efektywności działania w warunkach współczesnego pola walki.

Tytan jest programem realizowanym wyłącznie przez 13 podmiotów polskiego przemysłu obronnego, zarówno prywatnych jak i państwowych, oraz instytutów naukowo-badawczych współdziałających z Wojskową Akademią Techniczną. Umowa na realizację pracy rozwojowej oraz umowa ramowa na przyszłe dostawy systemu TYTAN została podpisana w dniu 26 czerwca 2014 roku i zobowiązuje MON do zakupu niemal 14 tys. zestawów Tytan w latach 2018-2022. Dzięki temu finansowanie programu w tym okresie może osiągnąć sumę nawet 5 mld zł. Przebiegiem realizacji projektu zarządza PCO S.A. jako lider Konsorcjum Programu Żołnierza Przyszłości „Tytan” i jednocześnie dostawca kluczowych dla jego działania urządzeń podsystemu obserwacji i rozpoznania.

Jak informują przedstawiciele PCO prace przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Trwają końcowe prace nad modelem, który powstał na bazie wymagań Wojska Polskiego w zakresie programu żołnierza przyszłości oraz wymagań systemowych, opracowanych przez ekspertów Konsorcjum. W jego skład wchodzą zarówno dedykowane urządzenia i oprogramowanie, opracowane dla potrzeb systemu przez konstruktorów poszczególnych Konsorcjantów, jak i gotowe wyroby, które spełniały wymagania systemu.

Odpowiednio skompletowane zestawy modelowe zostały przekazane do badań. Eksperci z Wojskowej Akademii Technicznej, Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii opracowali i przeprowadzili we współpracy z PCO S.A. zaplanowane badania, a rezultaty przedstawili w protokołach.

Wojskowa Akademia Techniczna opracowała również scenariusze dla przetestowania systemu w warunkach bojowych. Próby zostały wykonane pod nadzorem Rejonowych Przedstawicielstw Wojskowych przez doświadczoną grupę żołnierzy, którzy brali wcześniej udział w działaniach polskich kontyngentów wojskowych. Po zatwierdzeniu przez MON sprawozdań z badań konsorcjum będzie mogło przystąpić do realizacji prototypów systemu Tytan. Mają one zostać przetestowane przez żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która od dawna uczestniczy w badaniach rozwiązań, przeznaczonych do wykorzystania w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Przeprowadzenie testów prototypów Zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki „Tytan” będzie kolejnym etapem na drodze do rozpoczęcia produkcji seryjnej. W 2018 roku pierwsze egzemplarze powinny trafić na wyposażenie Wojska Polskiego.

Jeśli wszystkie założenia zostaną spełnione, w tym momencie system Tytan będzie:

•               wykorzystywał technologie cyfrowe, zaawansowane przyrządy obserwacji i środki łączności;

•               posiadał modułową broń, osłony balistyczne i sensory zwiększające bezpieczeństwo oraz możliwości bojowe żołnierzy;

•               zapewniał optymalną integrację nowoczesnych elementów uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy, połączoną z profesjonalnym przygotowaniem i zarządzaniem działaniami bojowymi;

•               współdziałał z systemami łączności i informatycznymi instalowanymi w pojazdach lądowych oraz statkach powietrznych (śmigłowce, BSL);

•               umożliwiał włączenie w systemy dowodzenia, rozpoznania i obiegu taktycznej informacji, w tym współpracę z systemem BMS;

•               systemem otwartym, tzn. przygotowanym do rozbudowy i modernizacji w przyszłości, wykorzystując postęp w zakresie rozwoju nowych technologii, doświadczenia zdobyte podczas szkolenia, a także prowadzenia działań bojowych w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Bure
piątek, 4 września 2015, 16:59

Jestem ciekaw czy ktoś poinformował przedstawicieli PCO, że zanim jakikolwiek system żołnierza przyszłości zostanie wybrany dla WP, to najpierw przejdzie on testy porównawcze z podobnymi systemami zagarnicznymi, i dopiero jeśli okaże się od nich lepszy (w szczególności w relacji koszt/efekt) to dopiero zostanie zamówiony w liczbie 12000 egzemplarzy w roku 2018. Bo jeżeli okazałby się gorszy to działali by na szkodę inteesu państwowego.

drutkolczasty
piątek, 4 września 2015, 21:46

Rozumiem, że w PiS jest już pewna koncepcja...?

KfromKrk
środa, 2 września 2015, 17:24

Matko jakie te mundury są brzydkie (tak, tak wiem, to nie pokaz mody). Na materiałach promo, na żywym żołnierzu robiło to fajne wrażenie, tu na manekinach cały ten Tytan wrażenia nie robi w ogóle.

Piotr
środa, 2 września 2015, 20:57

Kolego, przeczytaj tresc artykulu ze zrozumieniem. ?To sa tylko modelowe egzemplarze z ktorych dobiero zrobia prototyp! Rozumiesz, jakie to ma znaczenie?

Podbipieta
środa, 2 września 2015, 23:56

A tak a propose.Trwa właśnie produkcja 100 pierwszych MSBS ów do testów. Są pewne problemy po tych kilkunastu testowych egzemplarzach ,Z tego co wiem wdrożenie będzie dopiero o koło 2018 r A I ten 7,62 to pieśń przyszłości

Zgryźliwy
czwartek, 3 września 2015, 09:04

Możesz ujawnić jakie problemy czy względy bezpieczeństwa?

taki jeden
piątek, 4 września 2015, 19:48

Tytan idzie do przodu. Ciekawe ile jeszcze będzie szedł aż dojdzie. Czy u nas wszystko musi trwać 3 razy dłużej niż w innych krajach świata i kosztować 2-3 razy więcej ? 5 mld zł / 14 tys. kompletów = 357000 zł. Za 360 tys. zł, czyli ok. 83000 €, już dawno moglibyśmy kupić taki system na zachodzie i bez łaski PGZ, a każdemu żołnierzowi dodatkowo BMW serii 3 w prezencie. Czy ktoś w tym kraju oszalał ?

pajda razowego
sobota, 5 września 2015, 06:54

tak sie dba o zwiazkowcow, a co. nie stac nas?

www
środa, 2 września 2015, 13:46

14 tys. egzemplarzy do 2022r ?!?! To co zmniejszamy armię do 20 tys. ludzi ? Czy naprawdę w MON siedzą ............ ?

taka prawda
środa, 2 września 2015, 22:18

wiecej niz 14 tys zolnierzy nie mamy, reszta to urzedasy w mundurach wiec spokojnie starczy

Olgierdo
środa, 2 września 2015, 15:32

14 tys. kompletów wystarczy na wyposażenie ok. 16 pełnych batalionów piechoty zmechanizowanej. Biorąc pod uwagę to, że do 2022 będziemy mieli jakieś 10 batalionów na Rosomakach i może pierwsze bataliony na nowym BWP 14 tys. kompletów to normalna liczba. Należy też pamiętać, że zestawy Tytana będą bardzo różne. Inaczej będzie wyposażony strzelec karabinka granatnika, kapral dowodzący drużyną czy kierowca ciężarówki.

Gajowy z Ruskiej Budy
środa, 2 września 2015, 14:51

Te 14 tysięcy jest w stanie rozbić w pył 300 tysięczną armię !!!! więc spoko obronimy się !!!!

sboy5
środa, 2 września 2015, 14:23

Czy naprawdę za komputerami siedza.... ? W zadnej armii systemy podobne to Tytana nie sa planowane na uposazenie kazdego jednego szeregowego zolnierza. Raczej dotycza glownie oddzialow specjalnych czy wysoce manewrowych (desantowo-szturmowe lub elitarne-zmechanizowane)

asdf
środa, 2 września 2015, 14:18

Czy tobie na prawdę wydawało się, że z tych teoretycznych 120 tys żołnierzy wszyscy są w piechocie???? :D

michał
środa, 2 września 2015, 14:10

Takiego systemu nie daje się każdemu żołnierzowi. Skoro wojska lądowe to jakieś 47 tys. ludzi, to odejmując od tego administrację i dowodzenie, logistykę, artylerię - w tym plot, wojska chemiczne, załogi wozów bojowych, to wyjdzie niewiele więcej.

Tweets Defence24