Reklama

Siły zbrojne

MSPO 2015: Turecki system przeciwlotniczy HISAR oferowany Siłom Zbrojnym

  • Photo: Staff Sgt. Kenneth C. Upsall/US Army
  • Fot. Platforma Obywatelska / Wikimedia / domena publiczna
  • Fot. Energetyka24

Aselsan prezentuje podczas targów MSPO zestaw przeciwlotniczy HISAR, proponowany Wojsku Polskiemu w ramach programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu pod kryptonimem Narew.

HISAR to modułowy zestaw przeciwlotniczy, bazujący na kontenerowych wyrzutniach rakiet pionowego startu naprowadzanych z wykorzystaniem głowicy termowizyjnej, z łączem danych pozwalającym na uaktualnianie informacji o celu w trakcie lotu. Istnieją dwa warianty pocisków HISAR – HISAR-O, osadzony w podstawowej wersji na samochodach ciężarowych, o zasięgu 25 km (określany jako średniego zasięgu) oraz lżejszy HISAR-A, zdolny do zwalczania celów na odległości do 15 km (określany jako krótkiego zasięgu).

Zestawy HISAR-O przeznaczone są do prowadzenia działań koordynowanych przez Centra Kontroli Ognia. Standardowo w skład jednostki HISAR-O wchodzą trzy wyrzutnie rakietowe wraz z Centrum Kontroli Ognia, przy czym są one wspierane przez środki wykrywania i śledzenia celów, jak radiolokator trójwspółrzędny czy systemy elektrooptyczne.

Z kolei lżejszy HISAR-A może zostać osadzony na gąsienicowym podwoziu wraz z systemami wykrywania i śledzenia celów (włącznie ze stacją radiolokacyjną) co daje możliwość autonomicznego przeprowadzania sekwencji strzelania, od wykrycia celu do jego zniszczenia. HISAR-A jest przeznaczony do współdziałania w ramach systemu dowodzenia i kierowania ogniem Korkut, wraz z artyleryjskimi zestawami przeciwlotniczymi kalibru 35 mm.

Zarówno pociski HISAR-A jak i HISAR-O mogą być wykorzystywane do zwalczania samolotów, śmigłowców, bsl, pocisków manewrujących czy rakiet powietrze-ziemia. Rakiety obydwu typów mają wiele elementów wspólnych bądź opracowanych na bazie tej samej bazy technologicznej (np. termowizyjna głowica naprowadzająca wraz z łączem danych pozwalającym na uaktualnianie położenia celu w trakcie lotu). Aselsan zapewnia, że architektura systemu została opracowana z myślą o umożliwieniu wprowadzania nowych elementów i usprawnień.

Zestaw HISAR jest oferowany Siłom Zbrojnym RP w ramach programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

Reklama

Komentarze (7)

  1. Marek

    Jak te Turasy to robią ?? Jeszcze 20 lat temu nie byli w stanie wyprodukować porządnej mikrofalówki, a teraz tłuką seryjnie bardzo niezłe rakiety, czołgi, śmigłowce. A przecież to kraj o podobnym PKB i potencjale gospodarczym jak Polska ??

    1. marek!

      bo mysla.....byl taki moment, ze gdybysmy pomysleli - bylo by inaczej.........pozdr Ciebie Marku!!!! a dla wszystkich info wprawdzie z Markiem mamy bardzo zblizone poglady, to jednak nie jestesmy ta sama osoba.....

    2. Inny Marek

      Mają u siebie mniej śmiesznych ludzików, którzy uważają, że co tureckie jest "be" i że w Turcji nic się nie opłaca?

  2. EVO

    Trochę za krótki ten zasięg, Piorun ma mieć 10 km.

  3. Max

    Jeśli Turcy proponują nam swój system plot to brać go na poligon dokładnie przetestować i sprawdzić co jest wart.

  4. Max

    Na MSPO podobno prezentowano polską rakietę Piorun, czli nastepcę Groma. Prawda to czy plotka?

  5. marek!

    w ramach offsetu proponuje przejsc z wieprzowiny na baranine, no i zmienic religie.....jezeli chcemy kooperowac z Turcja, to zrobmy to od poczatku - np wspolny projekt i realizacja.....wspolny serwis - modernizacja - i produkcja, a potem wspolny eksport....."fyfty-fyfty" :) i oby Turcja nie zmienila sie w panstwo wyznaniowe, bo wtedy "niewierni" nie dostana nawet srubki do czegokolwiek tureckiego. Poki co nauczmy sie jesc kebab z baraniny i nie strzelajmy do wlasnych swin......

    1. rastafaraj

      Tu się mylisz jak jest kasa do zrobienia,jak jest biznes to nikt bie zwraca uwagi na religię...Wszyscy handlują z Rosją po kryjomu tylko nie my.

  6. Afgan

    Nawet Turcja potrafiła opracować swoje rozwiązania, a Polska jak zwykle 100 lat za wszystkimi. Poprada już od 8 lat wprowadzają i nie mogą wprowadzić, tylko cały czas negocjują.

    1. Franky

      Ten system najprawdopodobniej jest na licencji chińskiej bo Turcja dość silnie zaczęła z nimi współpracować w kwestiach technologii rakietowej

    2. Li

      A nie wiesz czemu polscy młodzi studenci i naukowcy nie mogli w 75 albo 83 roku wyjechać na zachód? Jeżeli znasz odpowiedź to... JUŻ WIESZ CZEMU JESTEŚMY 100 LAT ZA WSZYSTKIMI. Pozdrawiam i zachęcam do czytania, zwłaszcza literaturę historii;)

  7. Franky

    Tylko system na bazie stunnera w sporej ilości skutecznie odstraszy potencjalnego agresora.

Reklama