Reklama

MSPO 2015: Polskie głowice optoelektroniczne dla polskiego wojska

3 września 2015, 12:08
Głowica GOC-1 „NIKE” i GOD-1 „IRIS” na wieży bezzałogowej ZSSW-30 na KTO Rosomak . Fot. M.Dura
Głowica GOC-1 „NIKE”. Fot. M.Dura
Głowica optoelektroniczna dowódcy GOD-1 „IRIS”. Fot. M.Dura

Spółka PCO S. A. prezentuje podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach nowoczesne, stabilizowane głowice optoelektroniczne - GOC-1 „NIKE” oraz GOD-1 „IRIS”.

Stabilizowana obserwacyjno-celownicza głowica optoelektroniczna GOC-1 podczas zeszłorocznego MSPO została wyróżniona nagrodą DEFENDER.

Głowica optoelektroniczna dowódcy GOD-1 „IRIS”. Fot. M.Dura

Obie głowice ze względu na swoją charakterystykę mają bardzo szerokie zastosowania, zarówno w pojazdach wojskowych, jak i systemach obrony przeciwlotniczej, czy różnorodnych platformach bojowych. Obecnie trwają, prowadzone przez konsorcjum Huty Stalowa Wola oraz WB Electronics, testy dotyczące możliwości zastosowania ich w nowej, bezzałogowej wieży dla KTO Rosomak.

Głowica GOC-1 „NIKE”. Fot. M.Dura

Ze względu na różne funkcje, wchodzące w skład głowic kamery termowizyjne pracują w różnych zakresach długości fali – GOD-1 - 8–12 μm, a GOC-1 3-5 μm.

Poza kamerami termowizyjnymi w skład obu urządzeń wchodzą kamery telewizyjne oraz dalmierze laserowe.

KomentarzeLiczba komentarzy: 22
dropik
czwartek, 10 września 2015, 17:00

W wielu tekstach opowiadających o wojnie w Donbasie wiele razy pojawia się info o strzelaniu od przyrządów obserwacyjnych. Te głowice się do tego idealnie nadają. Ta górna szczególnie- tę ochronną blachę pokona każdy przeciwpancerny pocisk. Katy widzenia tych głowic nie są większe niż kilkanaście stopni więc pancerz może spokojnie wystawać te kilkanaście cm przed głowicę

vvv
sobota, 19 września 2015, 20:59

a traf z 1,5km w cel i przebij blache pancerna :) oddasz zly strzal i jestes namierzony przez mk44 a od tej 30mm juz nie uciekniesz

petro
środa, 16 września 2015, 00:58

to są prototypy, ciekawe czy przebadane

gośc
niedziela, 20 września 2015, 15:42

Miało być dobrze lecz wyszło jak to zwykle bywa u nas źle. Przynajmniej coś robią uczą się tylko czy to nie za późno ??

morgul
czwartek, 10 września 2015, 15:55

walą mnie śrubki i klapki z góry czy z dołu na podryw tym się nie jeździ ! chcę wiedzieć jak ten sprzęt pracuje na tle innych popularnych konstrukcji np w najnowszych Boxerach czy innych Kugańcach ma ktoś jakieś porównania - doświadczenia ?

klbjvucyifguhol
czwartek, 3 września 2015, 17:11

Pytanie do w miarę ogarniętych ludzi w temacie - takie głowice trzeba często czyścić czy jak będzie trochę uwalona to nic wielkiego się nie stanie?

Jakub
poniedziałek, 7 września 2015, 17:56

Czy często to nie wiadomo, trzeba pytać się kogoś kto jeździ z takim czymś :) Logika wskazuje, że optyka powinna być pokryta materiałem który ma minimalną chropowatość. To umożliwia łatwe spływanie wody oraz utrudnia osadzaniu się zanieczyszczeń. Są preparaty specjalne, tworzywa mające pewne właściwości. W zimę elementy powinny być podgrzewane przynajmniej minimalnie aby śnieg topił się i spływał. Na zdrowy rozum - w samochodach takie rzeczy są to sądzę, że w zbrojeniówce też :)

ja
piątek, 4 września 2015, 03:36

Wieża HSW pełna ŚRUB! Jak to wygląda!

Janusz
wtorek, 8 września 2015, 15:26

Sprzęt super hiper tylko "pokrywka" i "śrubki" nie te :). Ot odwieczne braki designu &użyteczności i braku technologii "bezśrubkowej". Niemcy by sobie z tym poradzili.

assdew
wtorek, 8 września 2015, 23:04

Co do śrubek przy pancerzu, słyszałem że to kwestia patentów. W przyszłości pewnie po opłaceniu licencji użyją śrub takich jak przy pancerzu rosomaka.

Mireq
piątek, 4 września 2015, 13:23

Mieli chyba nadmiar śrub w magazynie :/

EVO
niedziela, 6 września 2015, 15:23

a co ty chciałeś - na kleju? To jest blacha pancerna a nie wydmuszka.

jasiu
piątek, 11 września 2015, 10:10

Z tymi śrubami wygląda jak czołg z pierwszej wojny. w pumie płyty są na 4 śrubach, tutaj na pięćdziesięciu

vvv
sobota, 19 września 2015, 20:58

to mocowania pod moduly pancerza zewnetrznego a nie nity czy sruby. bez tego nie zalozysz pancerza a ono moze byc rozne

zdzich
czwartek, 3 września 2015, 13:14

Ciekaw jestem jak ta "pokrywka" od dołu zachowuje się podczas dynamicznej jazdy w terenie?Jak zachowa się ten "zawiasik"?Z jednej strony?Co z BEZWŁADNOŚCIĄ?Przecież to wisi w powietrzu.To chyba jakaś wersja robocza tej wieży bo inaczej zwyczajna "klapa".

tyle w temacie
poniedziałek, 4 września 2017, 21:26

Przydałby się spryskiwacz i wycieraczka do czyszczenia z błota to nie pustynia Mojave, słabo to wygląda tak jakby złapali pierwsza lepsza i wsadzili cala ta wieża smie.rdzi badziewiem i niedoróbką od tony nitów począwszy na osłonach optyki skończywszy. Do tego jeszcze gustowna integracja Spike w postaci skrzyneczki godnej wiejskiej kuźnia i mamy pełny obraz kompetencji HSW (a to podobno ten lepszy zakład aż strach pomyśleć co zaproponował by Bumar). Jak im w nie wstyd pokazywać coś takiego? Pewnie jeszcze sobie Defendera przyznają. Popatrzcie choćby na słowacką Turre 30.

hawaiian
czwartek, 3 września 2015, 13:07

to zmienic akurat najlatwiej

Milifan.
czwartek, 3 września 2015, 12:49

Wszystko o.K. Ale czemu otwierane do dołu? Toć tu nie afryka, choć ostatnie upały, jak widać, dały się we znaki konstruktorom. A tu deszcz zaleje, śnieg zasypie, ktoś musi wyjść i zgarnąć. Moim zdaniem powinno się otwierać do góry, tworząc skuteczny kapinos nad aparaturą, jednocześnie nieograniczając pola widzenia.

lsd
środa, 9 września 2015, 10:17

Kiedy otwiera się w dół, to do otwarcia nie potrzeba działającego siłownika, np. w sytuacji awaryjnej. Grawitacja jest wtedy twoim przyjacielem. Ja w tym widzę sens. Im mniej mechanizmów lub są one prostsze w działaniu, to mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia usterki. Podczas walki wszystko się może zdarzyć i dobrze jest tak konstruować, aby drobna usterka nie sparaliżowała pojazdu. To nie są szafki kuchenne :) To trochę jak z podwoziem w samolocie, można go ręcznie opuścić i zablokować nie opuszczając kabiny, nawet jak nie działa awionika i układy hydrauliczne.

Zgryźliwy
czwartek, 3 września 2015, 13:39

Dokładnie. Dodatkowo a nawet przede wszystkim ograniczając możliwość odblasku słońca od soczewek.

rozczochrany
poniedziałek, 14 września 2015, 18:17

Wiecie ile ważą takie płyty pancerne i jakie działają na nie siły podczas skakania po bezdrożach, a jakie siły działają przy trafieniu pociskiem kal 12,7 mm? W każdej z tych sytuacji powtarzającej się wielokrotnie taka płyta ma pozostać na miejscu. Ma być w przypadku uszkodzenia lub przebicia wymieniona nawet w polu na nową. Dlatego są te śruby.

dropik
czwartek, 10 września 2015, 17:11

Co wy z tymi śrubami. wieża wykonana jest w tej samej technologi i co kadłub. Każda blacha musi być przykręcona minimum 4 śrubami. Swoją drogą zewnętrzne boczne blachy rosomaka zrobiły na mnie bardzo złe wrażenie - 3-4 milimetrowa cienizna

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama