Mroczek: Rosomak ze Spike „w najbliższych miesiącach”

9 kwietnia 2015, 11:50
Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ
Reklama

Sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek poinformował, że „w najbliższych miesiącach” ma zostać zakończony proces integracji KTO Rosomak z wieżą bezzałogową i wyrzutniami ppk Spike.

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej minister Mroczek stwierdził, że proces integracji Rosomaka z wieżą bezzałogową oraz ppk Spike ma zostać zakończony w najbliższych miesiącach. Transportery wyposażone w nowe moduły wieżowe wraz z wyrzutniami przeciwpancernych pocisków kierowanych mają być dostarczane do 15 Brygady Zmechanizowanej, od 2017 roku.

z punktu widzenia Kołowego Transportera Opancerzonego mamy program integracji ppk i zakończenia procesu integracji wieży bezzałogowej, to jest proces który nie został jeszcze zakończony, ale w najbliższych miesiącach wierzę, że uda się zakończyć

sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek

Dostawy transporterów Rosomak do brygady stacjonującej w Giżycku odbędą się w ramach rozszerzenia programu kołowego transportera opancerzonego. Pierwotnie planowano, że jednostka zostanie przezbrojona dopiero w momencie wprowadzenia na uzbrojenie Wojska Polskiego BWP Borsuk. Przyśpieszenie modernizacji 15 Brygady ma związek z planem na rzecz bezpieczeństwa kraju, przyjętym w świetle kryzysu na Ukrainie.

Bezzałogowy moduł wieżowy, przeznaczony na wyposażenie Rosomaków i uzbrojony między innymi w ppk Spike opracowywany jest przez konsorcjum HSW i WB Electronics, na podstawie porozumienia z Inspektoratem Uzbrojenia zawartego w 2013 roku. Demonstrator nowego modułu wieżowego, prezentowany na targach MSPO 2014 był uzbrojony w armatę 30 mm Bushmaster II, taką samą jak w KTO z załogową wieżą. Wojsko Polskie zamierza również zintegrować przeciwpancerne pociski kierowane Spike-LR z transporterami Rosomak uzbrojonymi w istniejące moduły Hitfist-30.

Na początku stycznia br. rzecznik MON płk Jacek Sońta przekazał Defence24.pl informację w kontekście modernizacji Rosomaków z wieżami załogowymi: „Termin rozpoczęcia dostaw KTO wyposażonych w PPK Spike jest uzależniony głównie od pozytywnych prób związanych z zapewnieniem pływalności.”. Zaznaczył również, iż resort prowadził analizy dotyczące sposobu i zakresu modernizacji istniejących transporterów, także w kontekście ich wyposażenia w ppk Spike.

Integracja KTO z pociskami przeciwpancernymi, zarówno w odniesieniu do nowych wozów (z wieżami bezzałogowymi) jak i istniejących pojazdów z systemami Hitfist-30 jest moim zdaniem pożądana z punktu widzenia zapewnienia odpowiedniego stopnia obrony przeciwpancernej polskich jednostek zmotoryzowanych. Dlatego też resort obrony powinien podjąć zdecydowane działania w celu jak najszybszego wprowadzenia na uzbrojenie pododdziałów (w tym już wyposażonych w Rosomaki) transporterów zdolnych do wykorzystywania ppk Spike.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 74
Reklama
JSM
poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 03:41

Mamy prawie połowę 2018 r. i w sprawie integracji Spików i ZSSW nic nawet nie drgnęło. BMS-a też nie widać.

mms
piątek, 10 kwietnia 2015, 10:18

Dobrze, że w ogóle wreszcie to robią. Ale oczywiście zapomnieli o najważniejszym. W obecnych czasach przeżywalność pojazdu na polu walki nie jest duża. A już na pewno nie będzie duża naszych Rosomaków, o poświęconym w imię pływalności pancerzu, podsuniętych teraz tuż pod granicę agresora. Dlatego jako nośnik Spike'ów taniej byłoby wykorzystać jakiś pojazd w rodzaju Żubra, czy choćby lekko opancerzonej wersji HMMV. Uzasadnienie zintegrowania Spike'ów z wieżą małokalibrowej armaty Rosomaka byłoby tylko wtedy, gdyby można było tę armatę używać jednocześnie z rakietami do zwalczania czołgów. Ale do tego potrzebna jest z kolei amunicja programowalna do armaty. Wtedy armata automatyczna ostrzeliwuje czołg, a jej programowane, rozcalające się pociski uszkadzają urządzenia obserwacyjno-celownicze czołgu i powodują detonację paneli osłony aktywnej, a wkrótce potem wystrzelone rakiety unieszkodliwiają go ostatecznie. Ale o amunicji cisza, a i armata Rosomaka nie jest chyba w aktualnej wersji przystosowana do strzelania amunicją programowalną. Taką armatą jest 35-mm armata KDA, zastosowana w Loarze, którą produkować możemy w Polsce, ale nikt nie pomyślał na czas, by spróbować zintegrować ją z wieżą Rosomaka. Pewnie ktoś zaraz napisze, że trzeba było dać zarobić "swoim", ale ja osobiście uważam, że niekompetencja i arogancja naszych urzędników ministerialnych i mentalność wojskowych wyniesiona jeszcze z poprzedniej epoki są równie istotnym powodem marnotrawienia pieniędzy MON-u.

niktważny
sobota, 11 kwietnia 2015, 21:40

no (racja)

DINO
środa, 22 kwietnia 2015, 18:34

Panie Mroczek.Nowa wieża powinna strzelać amunicją teleskopową cal.40. Pan spojrzy na przemysł brytyjski i francuzki.Za 10 lat Polska znowu będzie kupować technologie zachodnią za olbrzymią cene.Mamy około 10 lat na wyprodukowanie własnych pocisków teleskopowych 40 mm.

ppor.
czwartek, 9 kwietnia 2015, 18:09

rosomaki do Giżycka , kraby do Giżycka , homary do Giżycka ....Iskandery pewnie tez do Giżycka to może by im jeszcze jakąś osłonę plot do Giżycka dać...

nikt ważny
piątek, 10 kwietnia 2015, 09:52

A Przemyśl i Wrocław bez obrony. A czołgi za Odrą i bez serwisu. A efy już rozpoczęta kanibalizacja. Szybko poszło.

pyt
czwartek, 9 kwietnia 2015, 18:32

jaką?

MaJo
piątek, 10 kwietnia 2015, 16:16

A czy ktoś sprawdził przebijalność SPIKE LR za pancerzem reaktywnym?

marg
piątek, 10 kwietnia 2015, 23:16

Spoko - Spike poradzi sobie z każdą modyfikacją rodziny T-72 z kontakt -5. Oczywiście mówimy o przedniej półsferze przede wszystkim.

Jakub
piątek, 10 kwietnia 2015, 08:09

Choć by łączność radiowa pomiędzy rosomakami a leopardami której w obecnej sytuacji nie ma...

nikt
piątek, 10 kwietnia 2015, 23:49

Sry , przeczytałem całość komentów pod materiałem i niestety stwierdzam, że 90% forumowiczów NIE ma zielonego pojęcia o przedmiocie sporu. Będąc z założenia w opozycji od głupoty i niekompetencji ... życzę dalszych kompletnie nikomu, do niczego potrzebnych i profesjonalnie ZEROWYCH dywagacji ... :-)

Kalabunga
poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 04:54

dziwny ten twoj jezyk polski, chciales zepsuc troche powietrza trollu putlerowski?

czarny
czwartek, 9 kwietnia 2015, 17:30

Panie Mroczek, jak tam informacje o Czapli i Mieczniku - dalej przewiduje je Pan na połowę marca? (info poprzednia konferencja)

norm
niedziela, 12 kwietnia 2015, 11:17

He..he.. ale choinkę zrobili z tego z tego Rosomaka na zdjęciu...;)

cosmo-pl
piątek, 10 kwietnia 2015, 15:22

Widać potrzebę jak na dłoni jeszcze mniejszego wozu 6x6 w typie TPz Fuchs np. Z Turami, Żubrami czy HMMV to się nie kompromitujcie, bo one są na poziomie BWP1 i nadają się najwyżej do tego aby podjechać do sztabu, albo stacjonować w mieście z dala od działań. Ewentualnie wsparcie jakiejś lekkiej artylerii, chociaż ja uważam, że ze względu na dynamikę dzisiejszego pola walki i jego nieprzewidywalność i tak taki Kryl, to powinien za obstawę mieć jednak nie Tury, Dziki czy inne wynalazki, tylko co najmniej pojazd klasy Fuchs.

monomah
poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 08:32

"Kasa misiu, kasa". Tyle

MadMax
czwartek, 9 kwietnia 2015, 15:06

A nie lepiej SPIKE zamontować na KTO na czymś w rodzaju głowicy Poprada? Od razu 4 pociski a nie dwa. I problem z masą i pływalnością odpada, bo głowica nie wieża. Przecież TOW na Strykerach ma dedykowaną wyrzutnię. Tylko u nas chce się wszystko naraz napakować na wóz - i wieżę i wyrzutnie ppk, a potem ryk że nie pływa.

anakonda
czwartek, 9 kwietnia 2015, 17:51

po pierwsze posiadanie zintegrowanej wiezy nie oznacza posiadanie w kazdej wiezy spikow ( koszt jest za wielki) ale mozliwosc odpalenia spikow z kazej z wiez rosomaka czy li jak jeden lub dwa beda wyposazone na np oddzial w spiki to wystarczy .

tak właśnie
czwartek, 9 kwietnia 2015, 16:31

rosomak płyta tylko jeśli nie ma dodatkowego wyposażenia, opancerzenia i desantu, 4 SPIKE lub TOW zajmują więcej miejsca niż 4 gromy

Bolo
czwartek, 9 kwietnia 2015, 14:43

Wybory idą, swoim trzeba pomóc, a o tej deklaracji za kilka miesięcy i tak już nikt nie będzie pamiętał.

MARIO
czwartek, 9 kwietnia 2015, 22:47

Panie mroczek wy w tym MONIE nawet przetarg na papier toaletowy rozciągniecie na lata . Ta cała modernizacja to jedna wielka wyborcza ściema .

Yann 51
czwartek, 9 kwietnia 2015, 14:02

Najlepiej jakby Rosomaki nie pływały, a jeszcze lepiej jakby nie jeździły, a jeszcze najlepiej lepiej jakby nie strzelały, a najlepiej lepiej, lepiej jak by ich nie było. I tak trzymać i nie popuszczać !!!.

szur
czwartek, 9 kwietnia 2015, 22:40

MON -Ministerstwo obietnic nie spełnionych .Kiedy słyszę że MON coś obiecuje zrobić w kilka miesięcy to mam własny sprawdzony przelicznik ,miesiące zmieniają się w lata ,lata w dekady a dekady w niespełnione obietnice .

młody
czwartek, 9 kwietnia 2015, 14:01

Ile Rośków ma być uzbrojonych w ppk Spike?

stary
czwartek, 9 kwietnia 2015, 15:13

Docelowo wszystkie.

baca
czwartek, 9 kwietnia 2015, 13:57

w najblizszych miesiącach ... ale którego roku ... - to kpina z profesjonalizmu naszych decydentów ... sprawa która powinna być równolegle prowadzona ze wdrażaniem nowego KTO do służby jest zapowiadana jako sukces po 8 latach ... - mam pytanie kto ponosi odpowiedzialność za taką opieszałość i niekompetencję ... - jeśli to nie sabotaż na zdolnościach obronnych ... to co !!!

wahoo
czwartek, 9 kwietnia 2015, 20:58

niestety u nas nikt nie ponosi odpowiedzialności za nic, w ministerstwie czują już wybory i żadnej decyzji nie podejmą, przez 8 lat grali i grają na przetrwanie aby kasę brać za nic nierobienie

Zxxc
czwartek, 9 kwietnia 2015, 13:56

1. Późno, późnoooo. Czesi i Rosjanie nas wyprzedzają przynajmniej o 5 lat. 2. Wyposażenie ZSSW-30 przegrywa z rosyjską Epoką prawie pod każdym względem. Epoka 500 nabojów do armaty, do karabinu 2000 nabojów i 4 ppk o zasięgu... 10 km!!!! ZSSW-30 ma 200 nabojów do armaty, 400 nabojów do karabinu, dwa ppk Spike o zasięgu tylko 4 km. Więc może i dobrze z tym wymogiem pływalności KTO, bo nie raz trzeba będzie po prostu spływać przed rosyjskimi demonami. 3. Rozmiary "budy". Rosjanie mają dwa razy mniejszą wieżę, przy ponad dwukrotnie większym zasobie amunicji!!! Bezzałogowa ZSSW-30 jest większa od obecnie używanej na Rosomaku załogówce! 4. Wygląd ZSSW-30. Osh Qrv! drugiego takiego brzydactwa daleko szukać. Wujowe parametry,ale żeby chociaż medialna była... fajne porównanie do Epoki: http://przegladmilitarny.blogspot.com/2014/12/porownanie-moduow-bojowych.html jednym słowem, lepiej dla polskiej obronności kupić licencję wieży na zachodzie.

Krzysiek.
sobota, 11 kwietnia 2015, 16:14

Czesi ???Chłopcze oni nie mają armii.

oko
piątek, 10 kwietnia 2015, 19:18

te 10 km zasiegu ppk moze i dobre jest na ukrainskie stepy i wielkie ruskie przestrzenie,przesledz nasz polski pejzaż, nie znajdziesz takich przestrzeni,4 km zasiegu w naszym srodowisku wystarczy zdecydowanie,to samo z zapasem amunicji,ruskie wozy sa produkowane zeby same przewiezc wicej uzbrojenia ze wzgledu na mniejsze zaplecze logistyczne,w naszych warunkach pakowanie tak wielkiego zapasu amunicji jest bezpodstawne kiedy zaplecze logistyczne naszych jednostek jest na wyciagniecie reki w przeciwienstwie do tysięcy kilometrów ruskiego, mysl troche

enek
piątek, 10 kwietnia 2015, 10:08

Te różnice wiele mówią o doktrynie tego ekspansywnego imperium. Podbijaj i niszcz. Tyle że wozami bojowymi nie wygrywa się wojen. Ba, czas starć pancernych mamy już za sobą. W realnym konflikcie jeśli ten wóz bojowy postanowi opróżnić cały magazyn amunicji zostanie rozniesiony przez artylerię. Liczy się mobilność sił lądowych, rakiety, artyleria i siły powietrzne. Ale mentalność Rosjan jest na poziomie walki na noże. Tak budują swoje pojazdy i samoloty.

=t=
piątek, 10 kwietnia 2015, 00:00

Zapomniałeś dodać, że elektronika, zwłaszcza kamera termalna, tego ruskiego cudeczka, jest "made in France". Nie zauważyłeś też, że na terenie RP tzw. otwarta przestrzeń liczy sobie średnio 2km, i dlatego nasze wojsko nigdy nie chciało PPK o większym zasięgu niż 2,5km (bo tyle ma nasza wersja Spike). O takich "detalach" jak fakt, że czeskie pandury mają tą samą armatę, tylko w izraelskiej wieży która - co udowodniły testy - przestaje działać przy -20C, to już nie wspomnę...

x
czwartek, 9 kwietnia 2015, 23:27

zgadzam się w 100%...niestety

bigos
czwartek, 9 kwietnia 2015, 15:25

Epoka dodatkowo, o czym zapomniałeś napisać, doopczy drzewa i kwiatki podlewa, takie cacko.

Boiken
czwartek, 9 kwietnia 2015, 13:40

Wybory już jesienią, więc przejście w tryb "stand by"

zxxc
czwartek, 9 kwietnia 2015, 13:39

wymóg pływalności powinien zostać tylko w przypadku Ślązaka i Orki

ski
czwartek, 9 kwietnia 2015, 23:27

I oczywiscie okretow podwodnych

is
czwartek, 9 kwietnia 2015, 20:45

ale czy to naprawdę konieczne?

Scooby
czwartek, 9 kwietnia 2015, 14:46

dobre

AS
sobota, 25 kwietnia 2015, 16:10

Polak to najmądrzejszy człowiek na ziemi rzygać mi się jak czytam niektóre komętarze...Zajmijcie się się czymś co nie wkurza innych ..Znacie się lepiej od wojskowych chyba wasze doświadczenia czerpiecie z Battelfilda czy innej gry.. Pozostańcie przy swoich grach a swoją wiedze zachowajcie dla siebie bo nie da się tego czytać...

a22y
czwartek, 9 kwietnia 2015, 13:18

o 8 lat za późno... i mimo to wprowadzany w żółwim tempie...

Mireq
czwartek, 9 kwietnia 2015, 13:32

Za to, konsekwentnie

attikus
niedziela, 12 kwietnia 2015, 19:00

..pływalność '' miałem nadzieję że zapomnieli ale znowu czepili się jak pijany płotu.Może pan Sońta zdradzi nam z nazwiska kto tak bardzo nalega na tą tzw.pływalność kto i bwp?

magazynier
czwartek, 9 kwietnia 2015, 21:36

Jeden Ural z przyczepką. W przyczepce 1 spike, wyrzutnia i km 7,62. Na you tube filmik z wersją rosyjską. Damy radę. Krzaki nasze.

ad
piątek, 10 kwietnia 2015, 10:50

I tak powinno być. Dwuosobowa załoga na pojeździe 4x4, lekkim i zwrotnym i przyczepka z 4-5 spikami.

skiud
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:57

Czyli jak próby z zachowaniem pływalności będą negatywne to Spików nie zamontują heheheeheheh...

J.
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:47

Słyszałem, że wymóg pływalności objął również przetarg na śmigłowiec wielozadaniowy ...

Chorozy
czwartek, 9 kwietnia 2015, 18:53

To nie slyszales calego newsa. Wymog plywalnosci dotyczy nie tylko smiglowcow, dotyczy take helmow dla spadochroniarzy. Nadal ich nie ma bo te co ma a byc nie plywaja. Rosomak w wersji "afganskiej" nie plywa wiec pewnie te z dodatkowym pancerzem, czy kamerkami nie beda scalane ze spike. Proponuje spike zintegrowac z promami co do Szwecji plywaja, wtedy plywalnosc 100%. Ciekawe kto odpowiada za wieloletnie opoznienia zwiazane z wdrazaniem Rosomaka, a wiec integracja ppk czy np. Wieze bezzalogowe, mail by chyba 3 osiowy. Ciekawe czy nadal w Herkulesie sie miesci.

baca
czwartek, 9 kwietnia 2015, 14:30

a integracja Spika do śmigłowcami będzie ciągnęła sie przez 20 lat ... mają to ogłosić tuż przed wyborami ... tylko bez dodawania daty ..

jaan
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:43

Jest takie powiedzenie w marketingu. Kiedy lodówka nie jest lodówką. W tedy kiedy jest potrzebna w Nowym Jorku a jest teraz w Chicago. Plany są niczym planowanie jest wszystkim. Życzę powodzenia w planowaniu. Bo plany dla ludu są piękne.

Piotr
czwartek, 9 kwietnia 2015, 13:37

Zeby ta lodowka byla lodowka w Nowym Jorku, a nie w Chicago to najpierw trzeba zrobic sobie plan jej transportu, a pozniej ja przetransportowac. Widzisz, w zyciu ludzi doroslych najpierw sie planuje, a pozniej wykonuje. Chce ci wytlumaczyc to, ze ludzie dorosli nigdy nie robia czegos, bez wczesniejszego zaplanowania.

n
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:41

As - a co wojnę mamy? eee- nie przepływać 500m Wisłę. albo jedno tysiąca polskiech jezior. pojawia się pozytywna informacja - rezultat? internetowe mędrki zaczynają hejt.

nn
czwartek, 9 kwietnia 2015, 20:48

lepiej daj komuś do przeczytania to co zamierzasz publikować. Ze zrozumieniem kłopot

As
czwartek, 9 kwietnia 2015, 13:16

Może wojny nie mamy ale warto wyciągnąć wnioski z historii. W 1939 roku oblatano prototyp PZL.50 i też były wielkie plany wzmocnienia armii (o zamówionych Hurricane nie wspominając) a jak to się skończyło każdy pamięta. Sam jestem projektantem i jak się ode mnie wymaga efektów to te efekty są osiągane. Sprzęt jest projektowany, buduje się prototyp, idzie na badania i to wszystko trwa miesiące a nie lata. Więc takie "pozytywne informacje" mogą robić wrażenie na bananowej młodzieży a nie na realistach...

Mario
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:38

Resort obrony mówi że: resort obrony oczekuje że: resort obrony potwierdzi że: resort obrony powinien jak najszybciej wprowadzić coś na uzbrojenie - jedyny niepodrabialny Mroczek Oczekujący Na ...

AlFret
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:38

Moze to i dobre jest... ale jesli sowieci mieliby najechac Polske i to bez uzycia broni strategicznych to wybiora deszczowa pogode i wszystkie rosomaki beda mogly jezdzic tylko po asfalcie i betonie! Skoro juz projektuja te wieze to bedzie to przeciez wieza do rosomaka i do borsuka, zatem bardzo szybko mozna zmienic uzbrojenie pod warunkiem, iz oprzyzadowanie pokladowe bedzie identyczne. Ciekawe jest to, ze przed wojna bez komputerow czolgi projektowano chyba szybciej. Ja rozumiem elektronika... wtedy jej nie bylo. W Polce problemem moze byc to, ze w zasadzie kadry inzynierskie wszyskiego musza uczyc sie od nowa, bo teoretycznie obsadzenie wyrzutni spike na jakiejkolwiek wiezy nie powinno trwac dluzej niz tydzien czasu, a to i tak pod warunkiem, ze nie dowioza wtyczek do kabli z Izraela.

Wojmił
czwartek, 9 kwietnia 2015, 13:16

sowietów już nie ma - żyjący jeszcze w świadomości starych czasów...

gru
czwartek, 9 kwietnia 2015, 21:15

Święty Graal polskich wąsatych - pływalność. Ja się pytam po co ?

as
sobota, 11 kwietnia 2015, 11:51

Gral ?? chyba bardziej fetysz

lechu
piątek, 10 kwietnia 2015, 01:17

I Herkules...

haz
poniedziałek, 13 kwietnia 2015, 14:51

Ciekawe komu dadzą tę wieżą produkować

sashapl
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:25

A co z rosomakami dla 21 brygady i 14 pułku pp, z Suwałk , dobrze było by uzbroić z rosomaki któryś poddział 1 brygady pancernej z Wesołej !

W-ość
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:18

Dlaczego tak dłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłłllllluuuugo? Czy to aż tak skomplikowane?

obywatel
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:16

Wszystko będzie, ale zaraz (czyli?) ... na razie coś cicho się zrobiło co do "Wisły" i wiatraków. Za długo to wszystko trwa...

rabarbarus
czwartek, 9 kwietnia 2015, 19:58

Żadnych rozstrzygnięć nie będzie przed wyborami. Cokolwiek by nie wybrali, opozycja powie, że to do d...py i się zrobi afera, a Bronek dostanie mało punktów. Po wyborach, kiedy już nie ma nic do stracenia. Oby tylko nie trzeba było czekać ze wszystkim do parlamentarnych...

nikt ważny
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:59

Zamiast prezentacji produktów, prezentacja zapowiedzi. W ramach 2 letnich zajęć z "teorii zarządzania informacją" na jednej z wiodących uczelni w kraju dowiedziałbyś jak to się robi. Każdą informację się stopniowo wygasza a przed jej wygaśnięciem wprowadza się kilka nowych eskalując. Można tak w nieskończoność gdyż 95-98% opinii o informacji jest w wąskim horyzoncie. Pozostałe 2-5% marginalizuje się przez wykreowanie obrazu wroga informacji lub asymiluje przez asymilację do grona inicjatorów informacji czego między innymi temu służy kierunek na wspomnianej uczelni. Pozostały odsetek jest tak niski że z pomocą narzędzi i służb podległym inicjatorom można zepchnąć nie medialny niebyt przypinając dowolną łatkę społeczną czy polityczną, od malkontenta po anarchistę. Grupa ta również podatna jest na sugestie tyle że bardziej wysublimowane, lecz w odpowiednio długim czasie wykorzystując naturalne dla grupy lęki i podejrzliwość w miejsce zakazu zgromadzania buduje się dla nich obraz świata zdominowanego przez wszędzie obecne oczy i uszy służb. To tak tytułem wstępu do inżynierii społecznej i teorii zarządzania informacją.

Chasim
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:09

Ja słyszałem miesiąc temu że w ciągu najbliższych dni będzie kolejny etap 70 wielozadaniowych śmigłowców i co? Czekamy na wybory prezydenckie żeby pokazać jak to nasz cudny prezydent dba o bezpieczeństwo czy o co chodzi?

lancet
czwartek, 9 kwietnia 2015, 15:20

Dokładnie o to. Reszta to tylko gra pozorów.

MONiarz
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:03

60 m-cy najblizszych...

eee
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:02

plywalnosc - nadal mamy atakowac Danie?

bsh
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:38

Nie, bronić bagniste kraje bałtyckie.

fefe
czwartek, 9 kwietnia 2015, 12:33

Wy to nie kumaci jesteście .... zobaczycie zamontują im torpedy i przemianują na okrety marynarki wojennej i będziemy potęgą morską jak to na wyspe wszelkiego dobrobytu przystało a te geniusze co to wymyśliły wypłacą sobie premie po kilka melonów a płemieł będzoe ohy i ahy prawił a za nim Szogun

As
czwartek, 9 kwietnia 2015, 11:59

"Dlatego też resort obrony powinien podjąć zdecydowane działania w celu jak najszybszego wprowadzenia na uzbrojenie pododdziałów ... transporterów zdolnych do wykorzystywania ppk Spike." Resort obrony ma czas...

Vigg
niedziela, 12 kwietnia 2015, 16:43

Zakładając że Mroczek nie wpada w jakąś euforię, bo chyba 8 lat mamy Rosomaka, który góra po 3 latach powinien być dozbrojony, to informacja jest optymistyczna..,,zakładając''. N a marginesie już od 5 lat można było prowadzić próby polowe z Andersem- no ale wyszło jak zawsze. Wracając do wieży Rosomaka, ponoć coś tam projektowano? Czy juz nowa wieża zeszła z deski kreślarza? pzdr.

Tweets Defence24