Moskwa przyznaje: nie jesteśmy gotowi do działań wojskowych w Arktyce

6 listopada 2013, 14:44
Arktyka rus
Rosyjscy żołnierze na dalekiej północy - fot. Min. Obr. Ros

Pomimo ostatnio nagłaśnianych ćwiczeń wojskowych, Rosja nie jest gotowa do ochrony swych najbardziej wysuniętych na północ terytoriów. Brak jest dostosowanego do arktycznych warunków sprzętu, pojazdów, a przede wszystkim odpowiednio wyszkolonych żołnierzy i funkcjonariuszy - czytamy w najnowszym raporcie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Rosji. 

Jak dowiadujemy się z raportu, Rosja nie jest w stanie skutecznie reagować na zagrożenia w rejonie podbiegunowym, który stanowi około 1/5 jej terytorium i kryje wiele strategicznych surowców. Problem stanowi niewielkie i stale spadające zaludnienie, ogromna długość północnych granic i trudności komunikacyjne. Wśród zagrożeń raport wymienia też zmiany klimatyczne oraz potencjalne niszczenie środowiska. 

Zdaniem ministerstwa, Rosja nie jest zdolna skutecznie reagować w tym rejonie na naruszenia granic, oraz "zagrożenia interesów ekonomicznych". Służby graniczne są rzadko rozmieszczone, słabo wyposażone i źle wyszkolone do działań w tak ekstremalnych warunkach. Również formacje wojskowe nie są zdolne reagować skutecznie, zwłaszcza na szeroką skalę, na zagrożenia w rejonach okołobiegunowych. Problem stanowi transport i specyficzne, ekstremalne warunki działania. 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
AndrzejS
czwartek, 7 listopada 2013, 11:36

Pocieszeniem dla Moskwy może być fakt, że ewentualni chętni na tamtejsze surowce też do działań specjalnie się nie palą.

Zgryźliwy
środa, 6 listopada 2013, 22:55

Żarty? Nie darzę sympatią ale jak Rosja nie jest gotowa to kto jest? Chyba tylko Eskimosi?

sjybastard
środa, 6 listopada 2013, 18:08

Małe islamskie państewko się żali. Ojej.

ito
sobota, 9 listopada 2013, 13:36

A kto jest? Dla pocieszenia: do ataku na tamten rejon też nikt nie jest gotów. A jeśli ktoś uważa, że jest... cóż, -50 jego gotowość skutecznie zweryfikuje.

Tweets Defence24