Morskie testy nEUROn’a

19 maja 2016, 19:26
neuron
Fot. Dassault Aviation

Francuskie siły zbrojne wznowiły testy bezpilotowego statku powietrznego (UCAV) nEUROn. Nowe próby demonstratora, prowadzone pod nadzorem Agencji ds. zamówień obronnych (DGA), będą się odbywać w warunkach morskich.

W ramach morskich testów UCAV nEUROn będzie startował z pokładu francuskiego lotniskowca Charles de Gaulle. Jak informuje GDA, pierwsze próbne loty rozpoczęły się już dwa dni temu w bazie lotniczej Istres we Francji. Zakończenie całej serii prób planowane jest na początek 2017 roku. Podczas kilkumiesięcznych lotów sprawdzane będą wszystkie systemy bezpilotowca w czasie prowadzenia operacji morskich. Mierzona ma być również sygnatura elektromagnetyczna nEUROn’a.  

UCAV (unmanned combat aerial vehicle) nEUROn jest maszyną badawczą, która powstała dla rozwoju technologii planowanych w samolotach bojowych przyszłości, zbudowaną w technologii stealth. Produkowany jest przez francuski koncern Dassault Aviation, przy współpracy z Alenia Aermacchi (Włochy), Saab (Szwecja), EADS-CASA (Hiszpania) oraz Hellenic Aerospace Industry (Grecja) i RUAG (Szwajcaria). Obecnie maszyna ma masę własną 5 ton i wymiary 10x12,5 metra.

Czytaj także: 2 mld dolarów na brytyjsko-francuski bezzałogowiec bojowy

Jego budowa rozpoczęła się w 2005 roku, kiedy Dassault podpisał umowę z francuską agencją zamówień obronnych DGA. Po raz pierwszy został oblatany w 2012 roku. Od tego czasu do 2015 roku nEUROn odbył 123 loty, w czasie których poddany był badaniom zdolności do prowadzenia misji powietrze-ziemia, a także samodzielnego wykrywania i rozpoznawanie celów. Ponadto testy obejmowały m.in. sprawdzanie zdolności obniżonej wykrywalności Stealth, zarówno z zamkniętą jak i otwartą komorą uzbrojenia, obniżanie sygnatury termicznej, działanie łączy, możliwość wykrycia przez radary i głowice pocisków rakietowych oraz testy pokładowych urządzeń optoelektronicznych. Były one prowadzone w różnych środowiskach geograficznych, m.in. we Włoszech i Szwecji.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24