MON zapowiada inwestycje dla WOT w Radomiu

27 lutego 2018, 13:16
Wojska Obrony Terytorialnej Facebook
FOT. PAWEŁ MALICKI/DEFENCE24.PL

Na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu powstaną nowe obiekty dla dowództwa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i 62 batalionu lekkiej piechoty. Inwestycja potrwa 2-3 lata. Obejmie m.in. obiekty sztabowe, garaże i magazyny.

Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz powiedział w poniedziałek, że Wojska Obrony Terytorialnej na stałe zagoszczą w Radomiu. Na terenie 42 BLSz na potrzeby WOT ma zostać zaadaptowana tymczasowa siedziba batalionu, a następnie mają rozpocząć się inwestycje z myślą o batalionie i brygadzie.

Blisko dwa lata dokonywaliśmy rozpoznania możliwości przejęcia czy odkupienia, zaadaptowania obiektów, które są na terenie Radomia. Niestety, nie udało nam się tego zrealizować. Do tej pory obiekty, które by interesowały stronę wojskową albo nie spełniały oczekiwań, albo też nie było woli i chęci współpracy celem ich pozyskania. Stąd też zapadła decyzja, że będziemy inwestować w nowe obiekty. Na terenie 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego będzie prowadzona inwestycja związana z wybudowaniem obiektów na potrzeby 6 Brygady Obrony Terytorialnej, jak również 62 batalionu. Będą to nie tylko obiekty sztabowo-biurowe, ale również będą to obiekty magazynowe, garaże. To będzie inwestycja prowadzona ze sporym rozmachem.

wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz

Wiceminister wyraził przekonanie, że w 2018 r. powstanie projekt inwestycji oraz zostaną przeprowadzone przygotowania, a prace budowlane rozpoczną się w 2019 r. – Mam nadzieję, że w ciągu 2 lat, może niewiele ponad 2 lat uda nam się tę inwestycję zakończyć – powiedział Skurkiewcz, który jest nie tylko wiceszefem MON, ale także posłem PiS z okręgu radomskiego.

Dowódca WOT gen. bryg. Wisław Kukuła podkreślił, że lokalizacja pododdziałów przy lotnisku "idealnie wpisuje się w misję Wojsk Obrony Terytorialnej", której częścią jest ochrona infrastruktury krytycznej. Generał zwrócił przy tym uwagę, że Radom jest też ważnym ośrodkiem przemysłu obronnego (m.in. Fabryka Broni "Łucznik"-Radom oraz centrala Polskiej Grupy Zbrojeniowej) i dlatego właśnie to miasto zostało wskazane jako siedziba dowództwa brygady.

Jak powiedział gen. Kukuła, docelowo 6 Mazowiecka BOT ma liczyć ponad 4 tys. żołnierzy. Jednostka ma składać się z 5 batalionów. Radomski 62 batalion lekkiej piechoty ma liczyć ok. 750 żołnierzy, w tym 70 zawodowych. W sumie w mieście ma być ok. 1,5 tys. żołnierzy WOT, bo doliczyć trzeba jeszcze dowództwo brygady i pododdziały bezpośrednio podległe.

Proces tworzenia 62 blp ma rozpocząć się w lipcu i sierpniu, a od września jednostka ma już funkcjonować w Radomiu. Szkolenie kandydatów do służby ma się jednak zacząć już w kwietniu i maju w oparciu o infrastrukturę batalionu, który funkcjonuje obecnie w Grójcu, a docelowo ma mieć bazę w Nowym Mieście nad Pilicą. Kolejne bataliony 6 Mazowieckiej BOT mają być tworzone Płocku, Borzęcinie i Pomiechówku.

Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT zostało już powołane i ma tymczasową siedzibę w Warszawie, na Cytadeli, gdzie mieści się też Dowództwo WOT. Do Radomia ma przenieść się w ciągu 2-3 lat. – Brygada już funkcjonuje. Tak naprawdę my jesteśmy gotowi do przeniesienia, tylko pamiętajmy o tym, że żeby ludzi przenieść, trzeba im stworzyć warunki pracy – powiedział dowódca brygady płk Grzegorz Kaliciak. 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" – jak powiedział wiceszef MON – patronem brygady ma zostać Witold Pilecki, organizator ruchu oporu w KL Auschwitz, zamordowany po wojnie przez komunistów.

Według Skurkiewicza "w Radomiu i całym regionie" jest ponad 800 chętnych do służby w WOT.

Inwestycje w Radomiu są o tyle godne uwagi, że przedstawiciele MON i Dowództwa WOT wielokrotnie deklarowali, że ten nowy rodzaj sił zbrojnych jest tworzony jak najniższym kosztem. Stąd w pierwszej kolejności wykorzystywana jest istniejąca infrastruktura wojskowa.

W styczniu gen. Kukuła poinformował na posiedzeniu sejmowej komisji obrony, że w 2017 r. przeprowadzono 360 rekonesansów w różnego typu obiektach. Lustracja objęła m.in. 187 kompleksów wojskowych, 63 nieruchomości zarządzane przez Agencję Mienia Wojskowego, 79 obiektów zaproponowanych przez samorządy i 31 nieruchomości zgłoszonych przez właścicieli prywatnych. W wyniku rekonesansów pozytywną rekomendację otrzymało 141 nieruchomości, w tym 21 zgłoszonych przez samorządy. Większość z nich samorządy przekazały nieodpłatnie.

RAL / PAP, Radio Plus, ewschodnia.eu

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
fdcricoo
poniedziałek, 5 marca 2018, 11:12

Dlaczego w Radomiu,a nie w Nowym Mieście nad Pilicą? Proszę o rzeczywiste powody. To dobra lokalizacja dla jednostki. Daje możliwość załatania płd- zach. Mazowsza

Marek1
środa, 28 lutego 2018, 09:18

Na zdjęciu ŻADEN z żołnierzy nie ma nowoczesnego kolimatora lub innej optyki na Berylu. Niestety kolejny MON nadal nie widzi potrzeby upowszechniania innych niż mechaniczne przyrządy celownicze dla podst. broni piechoty w WP/WOT.

ZZZ
środa, 28 lutego 2018, 15:04

Taa... co najmniej 1300 Rubinów, co najmniej 14 000 HWS... A to wszystko na niecałe 60 000 ludzi z WLąd - w tym kierowców, czołgistów itp. Proszę zapoznać się z liczbami zanim zacznie Pan pisać bzdury.

marian
środa, 28 lutego 2018, 18:24

To Pan nigdy w wojsku nie byli? Od zawsze nowy sprzęt leżał w magazynach, a żołnierze dobijali to co już dobite. Chyba że pokazówka miała być to wydali na chwilę :)

ZZZ
środa, 28 lutego 2018, 22:25

Jak nie jest się bogatym jak USA to trzeba tak robić.

marian
czwartek, 1 marca 2018, 13:30

Ja to nawet rozumiem. Tylko niektórzy oglądają zdjęcie nie wiedząc w jakich okolicznościach zostały zrobione. Ja akurat nie widziałbym sensu używania kolimatorów we wstępnym etapie nauki taktyki. Albo robienia zapasu 200tyś hełmów kevlarowych dla rezerwy, jeżeli mają one swój okres trwałości.

Podbipieta
środa, 28 lutego 2018, 07:30

Brawo i do przodu

DJ
wtorek, 27 lutego 2018, 16:26

No to będą nowe biura, a w nich nowi sztabowcy, biura przepustek, sprzątaczki, konserwatorzy, ochrona...

b72
środa, 28 lutego 2018, 05:23

Prezydent Radomia nie chcial przekazac zadnych sensownych lokalizacji to trzeba budowac. Wazne, ze juz jest tyle zgloszen, ze na ukompletowanie baonu starczy.

Marcin
wtorek, 27 lutego 2018, 20:05

Bez przesady. Bez dowództwa, sztabu magazynów i sieci łączności się nie da.

-CB-
środa, 28 lutego 2018, 09:07

To prawda, ale WOT miał być podobno w założeniach dość tanią alternatywą dla innych wojsk, składającą się z ochotników, a tymczasem cała ta machina biurokratyczna zaczyna się strasznie rozrastać, przeżerając środki dla regularnych oddziałów. Coś dużo się zrobiło etatowych pracowników (doliczyć trzeba przecież bardzo wielu żołnierzy zawodowych) w stosunku do tych ochotników/cywili. Na niedobór struktur biurokratycznych i wodzów chyba w wojsku nie narzekamy, natomiast jest masa wolnych etatów dla zwykłych żołnierzy. Zamiast mnożyć byty, chyba lepiej by było najpierw uzupełnić te niedobory.

m p
wtorek, 27 lutego 2018, 23:25

Jakby to nowe było budowane dla WO to by było ok, jak dla WOTu to jest bee.

Lewandos
wtorek, 27 lutego 2018, 23:14

... i dobrze, ze na prowincji lokują... Radom, Siedlce, etc...

Podbipieta
środa, 28 lutego 2018, 11:51

Taaa 13 te w kraju 230 tys ludzi

Tweets Defence24