MON zachęca żołnierzy do szczepień

29 grudnia 2020, 14:10
1460x616
Fot. MON
Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczyna kampanię zachęcającą żołnierzy Wojska Polskiego do udziału w programie szczepień. Codziennie w mediach społecznościowych będą publikowane sylwetki dowódców, innych żołnierzy oraz osób związanych z Wojskiem Polskim, którzy chcą się zaszczepić.

Siły Zbrojne będą szczepione w I etapie, zaraz po personelu medycznym. Swój udział w akcji już zapowiedzieli m.in. generał Rajmund Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego WP, generał Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych oraz dowódcy dywizji i innych jednostek resortu. W kampanii wezmą udział także członkowie kierownictwa MON, m.in. minister Mariusz Błaszczak i wiceminister Wojciech Skurkiewicz. 

- Jako polscy żołnierze wielokrotnie okazywaliście tę solidarność — w szpitalach i domach opieki, jako ozdrowieńcy chętnie oddajcie osocze dla chorych. Jesteście również tam, gdzie tego wymaga potrzeba chwili – jak choćby ostatnio w Wielkiej Brytanii, gdzie pomagaliście kierowcom, którzy utknęli w Dover. Za to poświęcenie jesteśmy Wam bardzo wdzięczny – dodał szef MON.

image
Reklama

Koronawirus wkroczył w nasze życie z brutalną siłą – uderzył w naszych bliskich, a często także w nas samych. Wiele miesięcy badań nad koronawirusem pozwoliło dobrze poznać przeciwnika i znaleźć jego słabe strony.(…) Poddano nas dużej próbie. Dziś byłoby nierozsądnie zrezygnować z szansy na powrót do zdrowia i normalności. Wojsko Polskie będzie szczepione w I etapie, zaraz po personelu medycznym. Zachęcam wszystkich żołnierzy do tego, aby jak najliczniej skorzystać z tej szansy i dać przykład odpowiedzialności. Zaszczepmy się przeciw COVID-19 – tymi słowami Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zwrócił się do żołnierzy, zachęcając ich do szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Wojsko Polskie walczy ze skutkami epidemii od samego początku. Żołnierze m.in. wspierają seniorów, transportują leki i środki ochrony osobistej, pracują w szpitalach oraz domach pomocy społecznej. Niemal codziennie mają kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem lub osobami znajdującymi się w grupie najwyższego ryzyka powikłań po zakażeniu. Kierownictwu Ministerstwa Obrony Narodowej zależy, aby jak największa grupa żołnierzy poddała się szczepieniom przeciwko COVID-19.

MON podkreśla, że opracowanie szczepionek przeciw COVID-19, które są bezpieczne i skuteczne, to długo oczekiwany punkt zwrotny w walce z pandemią. Szczepionka jest ogromną szansą na uodpornienie społeczeństwa na zakażenie i zdobycie kontroli nad transmisją wirusa SARS-CoV-2. Wdrożenie masowych szczepień, przy wysokim procencie osób zaszczepionych, spowoduje powrót do pełnej funkcjonalności całego Państwa, w tym również Sił Zbrojnych RP.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Reklama
Jurek
poniedziałek, 11 stycznia 2021, 11:45

Szczepienia dla służb mundurowych przewidziane są w I grupie w tym WOT. Nie ma żadnych informacji o rezerwistach. A ma być w tym roku rekordowa liczba powołana do szkolenia (ok.200000).

Komisarz
czwartek, 31 grudnia 2020, 12:48

Szantaż na żołnierzach jakiego się dopusciliscie szanowna władzo (obywatele Komisarze) spowodował że straciliście oparcie w armii, w żołnierzach, waszym ostatnim bastionie obrony. Co opinia służbową ma do szczepień. Wpływ na opinię ma przebieg służby i wywiązywanie się z obowiązków służbowych a nie szczepionka - to już jest perfidne, nieetyczne, niezgodne z Konstytucją, oj będą pozwy w sądzie.

Zocha
czwartek, 31 grudnia 2020, 09:17

Można się szczepić a nawet trzeba ale szczepionka sprawdzona i bezpieczną a nie eksperymentem, który nie wiadomo jakie będzie miał skutki uboczne akurat na twój organizm. Szczepionki testuje się przez lata a nie przez kilka miesięcy. A przymuszanie do takich szczepień będzie miało skutek odwrotny do zamierzonego. Ludzie chcą się szczepić ale się boją jej jeszcze bardziej niz samego covida

kkk
środa, 30 grudnia 2020, 08:48

To jest jednak wojsko, a nie zwykła robota, więc mogą wymagać szczepienia, ale nie mogą wymagać szczepienia specyfikiem dopuszczonym warunkowo. Nie znamy długofalowych skutków przejścia choroby, jak i przyjęcia szczepionki. Jeżeli przejście anginy powoduje, że wytworzone przeciwciała atakują również nerki, a proces trwa dziesiątki lat, to skąd mamy wiedzieć co będzie po kilkumiesięcznym badaniu szczepionki na covid. Technologię produkcji nowej szczepionki "znamy" niby od lat, tylko zapomina się dodać, że szczepionki opracowywano w tej technologii, ale ich nie opracowano. Ta na grypę miała zbyt dużo skutków ubocznych, a ta na ebolę nie przeszła nawet prób na zwierzętach.

Komentarz do Arka
środa, 30 grudnia 2020, 21:02

Czy cywile nie będący zaszczepieni ''NIE BĘDĄ BRALI UDZIAŁU" w szkoleniach rezerwy ? Jak będą odbywały się szkolenia Służby Przygotowawczej? i czy to będzie egzekwowane.

kkk
środa, 30 grudnia 2020, 23:22

Przy obecnym tempie szczepienia specjaliści przewidują, że zajmie to dwa lata. Czyli powoływani w tym roku rezerwiści z uwagi na wiek mają małe szanse na zaszczepienie. Przypuszczam, że zgoda na szczepienie będzie warunkiem przyjęcia do służby przygotowawczej i na kursy KPKR prowadzone w postaci długotrwałych ćwiczeń wojskowych. Choć może być tak, że będą robić tylko testy, co przy braku przepustek zapewni jako taką izolację od reszty populacji. Zwykłe ćwiczenia rezerwy w tym roku zaczynały się od pomiaru temperatury i wywiadu, żadnych testów nie robili, choć wtedy nie używano jeszcze tych szybkich testów. W rządowej telewizji słyszałem też, że szczepionka zapewnia pół roku odporności, zatem to i tak wszystko o kant d.... ...

tut
środa, 30 grudnia 2020, 01:46

Czy to jest odpowiedź na pytanie. Dla czego Szef Sztabu Generalnego nie mam już władzy?

Harnaś ze stetoskopem.
środa, 30 grudnia 2020, 00:54

Bardzo dobrze. Powinni wydać rozkaz i po kłopocie. Wojsko ma być obowiązkowo zaszczepione albo wypad z wojska. Tam mają być odporni i gotowi do działań w każdych warunkach. A nie z powikłaniami, niewydolni, zasapani, bezpłodni i z innymi pokowidowymi objawami. Ja się nie boję szczepień. Boję się COVID-19, ponieważ młodzi, zdrowi ludzie, którzy przeszli łagodnie lub bezobjawowo zarażenie wirusem SARS, mają teraz odległe powikłania w postaci: nadciśnienia, znacznego spadku wydolności organizmu (łatwe męczenie się, duszności), niekiedy włóknienia płuc, które wymaga przeszczepu, objawy zatorowo-zakrzepowe, spadek libido, zmniejszenie ilości plemników w nasieniu (ok. 40% mężczyzn po przechorowaniu COVID-19), spadek stężenia androgenów, uszkodzenie komórek Leydiga i Sertoliego w jądrach. Mówiąc inaczej, znam zdrowe, wysportowane osoby, które przeszły COVID-19 bezobjawowo. Teraz mają formę jak 60-letni mężczyzna siedzący na kanapie z puszką piwa, który nigdy w życiu nie ćwiczył. Albo przypadki zatorowości płucnej. Ciekawe, jak bardzo skróci się życie tych bezobjawowych "covidowców", o 10, 20, a może 30 lat?

Matros
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 21:39

Większość żołnierzy już dawno przeszła covida , i jakoś nie widzę spadku formy. A jeśli twierdzisz że bezobjawowym skróci życie to po kiego wała mamy się szczepić na siłę.

Zofian
wtorek, 29 grudnia 2020, 22:48

"W 2021 roku tylko zaszczepieni żołnierze będą kierowani na kursy i szkolenia, w tym podoficerskie i oficerskie, a także na kursy kwalifikacyjne i doskonalące" taki tekst rozesłano do jednostek, podpisał Gabriel Brańka - Dyrektor Departamentu Kadr. To Panie Ministrze jest zachęcanie? Nie, to jawny szantaż wobec żołnierzy. Dobrowolność szczepienia powoli staje się fikcją.

Podoficer
środa, 30 grudnia 2020, 14:29

Na wiosnę tak głosili, że 80% przechodzi bezobiawowo. Wniosek zaszczepmy tych którzy są słabo bo schorowani, a takich chyba w wojsku nie powinno być.

ciekawy
środa, 30 grudnia 2020, 08:45

I bardzo dobrze. Albo szczepienia albo: lockdowny, kwarantanna, przepełnione szpitale, śmierć (w karetce w oczekiwaniu na miejsce w SOR). Twój wybór.

Mex
środa, 30 grudnia 2020, 15:12

To nie jest szczepionka to eksperyment. Wojskowi to też obywatele RP i powinno ich traktować na równo z innymi. Jeżeli Szanowny Pan premier mówi, że szczepionka jest dobrowolna to powinna być taka. A nie zaczyna się to, że ogranicza się prawa dla osób, które nie chcą się zaszczepić. W tym momencie sprawą powinien się zająć Rzecznik Praw Obywatelskich. Polska jest państwem demokratycznym a nie dyktaturą.

sont
wtorek, 29 grudnia 2020, 22:27

opracowanie szczepionek przeciw COVID-19, które są bezpieczne i skuteczne, znalazł sie "medrzec" madrzejszy od profesorów, ze ta trucizna jest bezpieczna.

Delbeta
wtorek, 29 grudnia 2020, 19:57

Większość żołnierzy nie chce się szczepić

Pandora's box
wtorek, 29 grudnia 2020, 19:42

Oj posypią się znowu kwity do cywila...

as
wtorek, 29 grudnia 2020, 19:20

Zachęca? Chyba szantażuje zamknięciem możliwości rozwoju i awansu, a także zwolnieniem, bo udział w szczepieniu ma mieć znaczenie przy opiniowaniu

Bart
wtorek, 29 grudnia 2020, 18:24

Nie zachęca, tylko zmusza.

Gość 1
wtorek, 29 grudnia 2020, 17:16

Zachęta będąca nieformalnym przymusem !!

Antek
wtorek, 29 grudnia 2020, 16:35

MON podkreśla, że opracowanie szczepionek przeciw COVID-19, które są bezpieczne i skuteczne" - zatem dlaczego NIKT nie chce wziąć za nie odpowiedzialności? W tym tygodniu żołnierze zostali poinformowani, że szczepionka jest dobrowolna ALE, ci którzy się nie zaszczepią w 2021, nie będą mogli brać udziału w żadnych kursach, szkołach, zagranicznych misjach a CO WIĘCEJ, zostaną sklasyfikowani, jako nie w pełni przydatni do służby, co automatycznie znajdzie swoje odbicie w opinii służbowej. Oto jak MON "zachęca" żołnierzy a jestem absolutnie przekonany, że to dopiero początek i nie mam tu tylko na myśli MON'u ale przede wszystkim tak zwany sektor usług publicznych jak placówki zdrowia, szkoły, żłobki i przedszkola. I cóż z tego, że dzieci (jeszcze) nie muszą być szczepione, skoro całą odpowiedzialność zostanie przeniesiona na dorosłych. Jeśli ludzie nie otworzą teraz oczu, to później będzie można już zapomnieć o jakimkolwiek oporze w celu obrony własnej wolności, życia i zdrowia. Tyle z naszej suwerenności zostanie.

środa, 30 grudnia 2020, 08:57

Jak już ktoś weźmie odpowiedzialność to zmienisz zdanie?

v.j.kjok;l
środa, 30 grudnia 2020, 08:42

Pracowników służby zdrowia, którzy pracują na oddziałach, gdzie mają do czynienia covidem jakoś nie trzeba zachęcać.

Wilk
wtorek, 29 grudnia 2020, 16:06

realizacja kluczowych z punktu widzenia Sił Zbrojnych RP informuję, że w roku 2021 tylko zaszczepieni żołnierze kierowani będą na kursy i szkolenia, w tym podoficerskie i oficerskie, a także na kursy kwalifikacyjne i doskonalące”

Zając
wtorek, 29 grudnia 2020, 22:02

Oraz zaszczepienie będzie miało wpływ na opinię służbową

igoz
wtorek, 29 grudnia 2020, 21:48

Zapomniałes o awansach, do czego to doszłu, głupi sie zaszczepi i zostanie generałem, a madry bez szczepionki bedzie chodził porucznikie przez 30 lat.

białogłowa
wtorek, 29 grudnia 2020, 21:14

Skandalem i złamaniem konstytucji jest wymuszanie szczepień warunkujące awans czy dopuszczenie do szkoleń. Dlaczego były pracownik MSWiA decyduje o zdrowiu i potencjalnym kalectwie żołnierzy zawodowej armii? Dobrowolność i pandemia tylko w mediach, a zamordyzm w realu

suawek
środa, 30 grudnia 2020, 08:56

Nie. Skandal to był jak ludzie umierali w karetkach przed SOR, albo w domach nie mogąc się dodzwonić na pogotowie, bo szpitale były przepełnione przez ludzi którzy mięli gdzieś kwarantanne, obostrzenia i zakazy.. Bo noszenie maseczek im odbiera wolność. Bo oni wiedzą lepiej od lekarzy, że pandemii niema, a Covid to grypa.... To samo ze szczepionką - fachowcy, ludzie z wiedzą medyczną, profesorowie NAUK medycznych, wirusolodzy, epodemiolodzy, - znani z imienia i nazwiska, nie bojący się pokazać twarzy - z całej europy - mówią, że szczepionka jest konieczna i bezpieczna, że bez niej pandemia się nie skończy. A internetowe mędrki w imię wolności "nie wierzą" - bo sami nie mają żadnej wiedzy, aby zrozumieć wyniki badań, a powtarzają bzdury z internetowego śmietnika - pochodzące od innych, tak samo wykształconych....

kkk
środa, 30 grudnia 2020, 14:34

Tylko, że ludzie umierali w karetkach nie z powodu przepełnionych szpitali, tylko z powodu ich zamykania, i personelu na kwarantannie, bo u kogoś stwierdzono pozytywny wynik testu.

NCO
wtorek, 29 grudnia 2020, 17:53

Zapomniałeś dodać, że nie zaszczepienie się będzie miało wpływ na opiniowanie roczne w 2021 roku, skierowanie na misję oraz do służby w strukturach międzynarodowych poza granicami kraju.

Tweets Defence24