MON: wyższe należności i dodatki zagraniczne

22 kwietnia 2020, 15:04
PKW Afgan CC
Fot. Combat Camera DO RSZ

Resort obrony narodowej podwyższa należności i dodatki zagraniczne wypłacane żołnierzom i pracownikom wojska realizującym zadania poza granicami kraju. Kto może liczyć na te świadczenia i jaka jest skala podwyżek?

20 kwietnia minister Obrony Narodowej podpisał ważną zarówno dla żołnierzy jak i dla pracowników wojska decyzję w sprawie zwiększenia należności zagranicznej i dodatku zagranicznego, otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa i pracowników wojska zatrudnionych w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa.

Dokument opublikowano w dzienniku urzędowym MON pod pozycją nr 71. Decyzja nr 56/MON wchodzi w życie z dniem jej opublikowania tj. 22 kwietnia.

 Kto może liczyć na wyższą należność/dodatek zagraniczny?

Podwyższenie należności zagranicznych i dodatków zagranicznych ucieszy z pewnością żołnierzy oraz pracowników wojska pełniących służbę i zatrudnionym w:

  • Polskim Kontyngencie Wojskowym w misji RESOLUTE SUPPORT Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Islamskiej Republice Afganistanu;
  • Polskim Kontyngencie Wojskowym w szkoleniowej misji wojskowej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej;
  • Polskim Kontyngencie Wojskowym w Republice Iraku, Jordańskim Królestwie Haszymidzkim, Państwie Katar oraz Państwie Kuwejt;
  • Polskim Kontyngencie Wojskowym w Republice Libańskiej.

Jaka to kwota?

Należności zagraniczne oraz miesięczne stawki dodatków zagranicznych żołnierzy i pracowników wojska wzrastają o 70 procent najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.

Dla porządku przypomnijmy, że aktualnie najniższe uposażenie zasadnicze żołnierza zawodowego wynosi 4 110 złotych brutto. Zatem nowa kwota należności lub dodatku zagranicznego wynosi 2 877 zł brutto.

 

Wyrównanie w PKW Liban

Warto dodać, że w przypadku żołnierzy oraz pracowników wojska PKW Liban postanowienia mają zastosowanie od 7 października 2019 roku. Zatem osoby te mogą liczyć na stosowne wyrównanie finansowe.

 

Kiedy obowiązuje należność zagraniczna?

Zwiększone stawki przysługują wyłącznie za czas wykonywania zdań na terytorium: Islamskiej Republiki Afganistanu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Iraku, Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, Państwa Katar, Państwa Kuwejt oraz Republiki Libańskiej.

Warto zauważyć, że stawki należności i dodatków zagranicznych ostatni raz podnoszone były w 2016 roku. Jednocześnie moc traci obowiązujaca do tej pory decyzja szefa resortu obrony narodowej nr 276/MON z 8 września 2016 r.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
karambol
czwartek, 23 kwietnia 2020, 11:02

Misje pokoju (typu NATO z biznesmenami nie tylko USA) szerzą równocześnie, może nie tylko, zło zło. Szczują miejscową ludność, są najeźdźcami. Ci miejscowi mordują i td. i jednak nie wprowadza to ww. pożytku czy usunięcia zniewolenia wszelakiego rodzaju. Sorry "Wineotu"

44
czwartek, 23 kwietnia 2020, 01:14

Bardzo dziwi mnie ta nagła hojność ministra, bo ponoć grozi nam w kraju katastrofa finansowo - gospodarcza za miesiac lub dwa. Podwyżki robione na gwałt na całym froncie RON ... Czy to kupowanie przychylności wojska przez Psucie i Szczucie, czy chęć skłócenia wojska ze społeczeństem w najbliższej przyszłości ...

Misja
środa, 13 maja 2020, 09:43

W przypadku Afganistanu nic się nie zmienia, było 70% i jest 70%. Także spokojnie z tą katastrofą...

Afganczyk
środa, 22 kwietnia 2020, 23:52

Jeżeli ONZ płaci MON 180usd za dzien żołnierza 180x21x3.5 To kto tutaj zarabia?

Terytorials
środa, 22 kwietnia 2020, 18:38

Kiedy podwyzki Nam Terytorialsom? Ciezko służymy Ojczyznie i Polakom w czasie pandemii!

Xyz
piątek, 15 maja 2020, 19:52

Wy niedawno tą służbę znaleźliście i otworzyła się przed wami taka możliwość by służyć więc może warto parę lat porobić i dopiero o podwyżki prosić....

Majster klepka
czwartek, 23 kwietnia 2020, 00:24

Widziały gały co brały. Dla pieniędzy się zgłaszałeś?

Kali
środa, 22 kwietnia 2020, 21:31

Nic Wam się nie należy więcej, w końcu to Wasza służba i obowiązek.

marian
środa, 22 kwietnia 2020, 23:49

Fakt, że to służba, ale co do obowiązku, to jak na razie to formalnie obowiązek służby wojskowej mają tylko rezerwiści. TSW i zawodowcy mogą chyba w każdej chwili rzucić kwitem. A rezerwista wezwania wyrzucić do śmietnika raczej nie może.

Tweets Defence24