MON: Wszystkie BWR zmodernizowane do 2022 roku

3 marca 2018, 09:54
2633
Fot. fot. st. szer. Michał CHUDZIŃSKI (18. pr)

Do 2022 roku mają zostać zmodernizowane wszystkie posiadane przez Wojsko Polskie bojowe wozy rozpoznawcze BWR-1S i BWR-1D - poinformował wiceminister Wojciech Skurkiewicz w odpowiedzi na interpelację posłanki Anny Marii Siarkowskiej (Partia Republikańska, w Sejmie klub PiS). Prace na pierwszych BWR są już realizowane przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. w Poznaniu.

Posłanka Siarkowska zwróciła w swojej interpelacji uwagę, że posiadane przez Wojsko Polskie bojowe wozy rozpoznawcze BWR-1 reprezentują poziom techniczny lat 70. i 80., czyli takim, jak w czasie wdrożenia ich do służby.

Obecnie Siły Zbrojne RP posiadają na swoim stanie 38 sztuk pojazdów tego typu w dwóch wersjach: 22 pojazdy produkcji radzieckiej oznaczane jako BWR-1D oraz 16 sztuk czechosłowackich BWR-1S. Siarkowska zauważa, że postęp w technologii termowizyjnej, noktowizyjnej i radiolokacyjnej sprawia, iż rozwiązania zastosowane na wozach BWR-1D i BWR-1S można dziś uznać za archaiczne. Pojazdy dotychczas nie przechodziły głębszej modernizacji, choć jest ona możliwa do dokonania siłami polskiego przemysłu obronnego.  

W odpowiedzi na zapytanie sekretarz stanu Wojciech Skurkiewicz poinformował w imieniu MON, że obecnie trwają już pierwsze prace modernizacyjne BWR-1, a wszystkie wozy rozpoznawcze zostaną zmodernizowane do 2022 roku. W ramach remontu modernizacyjnego wyposażenie pojazdów zostanie ujednolicone - informuje MON.

Ministerstwo Obrony Narodowej w 2017 r. rozpoczęło remonty modernizacyjne 5 szt. bojowych wozów rozpoznawczych BWR-1 S i D, które powinny zakończyć się w 2018 r. Jednocześnie w grudniu 2017 r. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych wystąpiło do Zarządu Planowania Rzeczowego-P8 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, poprzez Zarząd Logistyki-P4 (Organizator Systemu Funkcjonalnego Logistyki - w zakresie remontów), z prośbą o zabezpieczenie środków finansowych na remonty pozostałych BWR-1 w latach 2019-2022.

Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej

Modernizacja BWR-1

Zmodernizowana wersja BWR-1 została zademonstrowana już podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego 2017 w Kielcach. Zmodernizowany BWR-1S został zaprezentowany przez poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., które realizują prace. Pojazd został wyposażony w nowe systemy rozpoznania oraz zintegrowany system cyfrowej łączności.

Nowy wariant wozu rozpoznawczego otrzymał przede wszystkim głowicę obserwacyjną ZIG-T-2R wyposażoną w kamerę termowizyjną, dwie kamery telewizyjne oraz dalmierz o zasięgu 8 km. Ponadto został wprowadzony nowy radar pola walki typu SR HAWK (V)2E z funkcją lokalizacji wybuchów artyleryjskich.

undefined
Prezentowany na MSPO 2017 zmodernizowany BWR-1S | Fot. P. Malicki / Defence24.pl

Kolejna zmiana dotyczyła systemu łączności, gdzie stare radiostacje zostały zastąpione przez Radmor RRC-9311 AP, wprowadzoną na wyposażenie wojska w 2007 roku, a także radiostację Harris AN/PRC-150(C) z rodziny Falcon III. System łączności mają ponadto uzupełniać przenośne radiostacje plecakowe oraz doręczne z linii Falcon III. Pojazd otrzymał też system nawigacji bezwładnościowej wspierany odbiornikiem GPS DAGR z modułem SASSM, typu Honeywell TALIN 5000. 

Wszystkie elementy rozpoznawcze, nawigacyjne i radiostacje pokładowe oraz systemu dodatkowe (takie jak np. OBRA-3) zostały połączone cyfrowym systemem teleinformatycznym dostarczonym przez Grupę WB.

Zmodernizowany BWR-1 został wyposażony w szereg nowych rozwiązań, które mają zwiększyć funkcjonalność i ergonomię pojazdu, zapewnić większy komfort pracy żołnierzy i pozwolić na realizację głównego zadania pojazdu. Otrzymał nowe fotele i uchwyty na karabinki Beryl, zamontowany system ogrzewania postojowego, wprowadzono też akumulatory zgodne z normami NATO. Zmieniono też gąsienice, pojazd otrzymał również zestaw kamuflażu Berberys-C. Jak zaznaczył wiceminister, pojazdy w wersjach BWR-1D i BWR-1S będą po modernizacji charakteryzować się zunifikowanym wyposażeniem.

MON wypełnia lukę

Planowana modernizacja wszystkich pojazdów BWR-1 będzie miała za zadanie wypełnić lukę sprzętową przed wprowadzeniem nowej generacji bojowego wozu piechoty kryptonim Borsuk i następnie opartego o niego wozu rozpoznawczego Borsuk. Jak wiadomo pierwsze dostawy Borsuka będą wdrażane jako bazowe bojowe wozy piechoty, a dopiero w kolejnym etapie wprowadzone zostaną wersje specjalistyczne, w tym rozpoznawcze.

Wiceminister Skurkiewicz poinformował też w odpowiedzi na inną interpelację, że docelowa norma eksploatacji BWP-1 wynosi 45 lat, co oznacza, że najstarsze pojazdy będą wycofywane z jednostek wojskowych w latach 2018-2019, natomiast najmłodsze – w latach 2032-2033.

MON nie jest natomiast zainteresowane zwiększeniem liczby bojowych wozów rozpoznania poprzez dostosowanie posiadanych BWP-1, ponieważ jak zaznaczył Skurkiewicz przyszłościowo BWR-1 mają zostać zastąpione nowymi Gąsienicowymi Transporterami Rozpoznawczymi kryptonim Żuk, wykonanymi na bazie Uniwersalnej Platformy Gąsienicowej kryptonim Borsuk.

Czytaj też: MSPO 2017: Premiera Borsuka

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 102
Reklama
zły
poniedziałek, 5 marca 2018, 17:08

Gdy we wrześniu 2017, podczas MSPO prezentowano Borsuka, członek zarządu HSW Bartłomiej Zając powiedział: \"Już za kilka tygodni model rozpocznie serię badań mających ocenić między innymi jego układ napędowy oraz to jak się wóz sprawuje nie tylko na lądzie, ale i w wodzie.\" Chciałbym się dowiedzieć czy to prawda i jakieś testy się odbyły czy jak zwykle skończyło się na ambitnych planach i szumnych zapowiedziach?

Bae
wtorek, 6 marca 2018, 08:29

A amerykanie juz niedługo maja miec czołg sredni maly i szybki po doswiadczeniach na poliginie w polsce wszystkie odmiany opłota zkroili z ukrainy i beda kombinowac z M8.Tak ze koncepcja anderas była słuszna. Dzis juz byłby na wyposzazeniu lata stracone. Co do borsuka to bym sie nie martwił tu raczej mon goły.9

Olo
poniedziałek, 5 marca 2018, 22:57

Dobrze wspomniałeś, ocena modelu. Nawet nie prototypu.

rexc
poniedziałek, 5 marca 2018, 16:29

A z uzbrojenia zostanie niskociśnieniowa armata Grom o śmiesznym zasięgu kilkuset metrów ? jeśli nie ma pomysłu na działka ATK to może chociaż Zutka 23mm z amunicją przeciwpancerną z Mesko. Wpiecie w system kierowania ogniem i zyska na tym OPLka krótkiego zasięgu. Ew. WKM 12,7

MadMax
poniedziałek, 5 marca 2018, 20:27

Działo może być. To taki przerośnięty granatnik automatyczny. Jak się porównuje z 30-tką to rzeczywiście dramat, ale jeśli porówna się ze zwykłym modułem z granatnikiem automatycznym i karabinem, to lepiej już mieć to działo. I zakładając deklasyfikację wozu z BWP na GTO (gąsienicowy transporter opancerzony). Jak na GTO nie jest źle. Zresztą Czechosłowacja też poszła w GTO na bazie BWP-1 i zrobili OT-90.

Zawisza_Zielony
poniedziałek, 5 marca 2018, 15:03

Modernizuja po chyba tylko po to aby je zaraz ze złomować.

PRS
poniedziałek, 5 marca 2018, 14:28

Proszę czytajcie ze zrozumieniem, analizujcie teksty i łączcie podane w nich fakty. Inspektorat Wsparcia podaje ,,plany\" 5 letnie. Czyli obecnie okres 2018-2022. I nie ma żadnego znaczenia (w polskim MONie) czy coś z tych ,,planów\" zostanie realnie zrealizowane do końca (zgodnie z zamierzeniem). Była podana w Sejmie informacja o ,,remontach\" w tym okresie 30 BWP-1. Teraz Posłanka A.M. Siarkowska ,,dopytała\" więc Pan Sekretarz odpowiedział dokładniej - będą to BWRy. Decyzja jak najbardziej słuszna. Bo jest to dosłowne pudrowanie trupa. W zasadzie bez różnicy jakiego. Ten z ,,R\" w nazwie jest potrzebniejszy i tyle. Więc jeżeli już muszą koniecznie wydać kasę... ,,Kolejna zmiana dotyczyła systemu łączności, gdzie stare radiostacje zostały zastąpione przez Radmor RRC-9311 AP, wprowadzoną na wyposażenie wojska w 2007 roku, a także radiostację Harris AN/PRC-150(C) z rodziny Falcon III. System łączności mają ponadto uzupełniać przenośne radiostacje plecakowe oraz doręczne z linii Falcon III.\" Słowa kluczowe - wprowadzone na wyposażenie wojska w 2007 r. Czyli w rzeczywistości technologicznie są jeszcze starsze. Ponad 10 lat to w radiotechnice/elektronice przepaść pokoleniowa. Kto o tym zadecydował? Personalnie... Chciałbym poznać nazwisko ,,wodza\". Zamiast ,,obcych\" Harrisów powinni oprzeć się bezwzględnie na Comp@nach i pozostałych najnowszych obecnie komponentach z Radmoru (tą elektronikę da się zdemontować i dosłownie przełożyć na inne, nowsze wozy więc kasa nie w błoto). Zamiast archaicznej wieży powinien być ZSMU A5 z własną optogłowicą (też można przełożyć) w wersji z granatnikiem 40 mm + KM 7,62 mm. Kolejna głowica na podnoszonym maszcie. Optimum czyli spółka-córka WB ma opracowany syst. Pszczoła czyli 4 wirnikowiec startujący automatycznie z ,,szuflady\" http://www.defence24.pl/rozpoznawczo-uderzeniowe-drony-na-szczeblu-plutonu-video Też można łatwo zamontować-zdemontować. Więcej granatów dymnych w takim układzie jak np. na Kurgańcu. I rzecz ostatnia - Berberys to siatka, zaawansowana ale jednak siatka. Wozy powinny posiadać mobilny kamuflaż multispektralny klasy Baracaracudy Saaba. Lubawa chwali się takowym więc czemu nie?

Marki
wtorek, 6 marca 2018, 18:57

Comp@n lekiem na całe zło? A słyszałeś coś o TACSAT? O współdziałaniu z NATO?

Andrzeju
poniedziałek, 5 marca 2018, 12:20

Blotniki nowe beda czy klepane?

Willgraf
poniedziałek, 5 marca 2018, 15:03

klepane zawsze falowo wyglądają to kręci tych z MON

Parodia
poniedziałek, 5 marca 2018, 11:42

Krew mnie zalewa jest anders to go klepac a jak borsuk wejdzie do produkcji to mozna spowolnic linie andersa a przyspieszyc produkcje borsuka. A zamiast pudrowac trupy zainwestowac W leo i pt .

Taki Sobie
poniedziałek, 5 marca 2018, 11:18

czyli zrobiono wszystko i nic , po co wydawać pieniądze na coś co modernizuje pojazd tylko w niewielkim stopniu ? Nie zmodernizowano jednostki napędowej , nie zmodernizowano uzbrojenia ( może je w ogóle usunąć , i tak nic nie daje )no ale wszyscy będą zadowoleni , pojazdy pomalowano na nowy \"wspaniały\"zielony kolor!

robin
poniedziałek, 5 marca 2018, 10:22

Faktycznie jest tu paradoks , ze jezdzi sie po LWP jak po lysej kobyle , a uzywa sie jej sprzetu , moznaby zadac sobie pytanie , jak wygladalby SZ RP gdyby tego badz co badz starego sprzetu nie bylo , wtedy zostalyby tylko kartonowe modele zamontowane na rowerach , boze ty widzisz i nie grzmisz , borsuki , zbiki, i inne ssaki

-CB-
poniedziałek, 5 marca 2018, 16:13

No ale przecież to co się teraz dzieje, to pokłosie 45-ciu lat komuny i LWP właśnie. Gdyby \"starego\" sprzętu nie było, to być może byłby od dziesiątków lat jakiś podobny do zachodniego. Może byśmy byli w NATO od momentu jego założenia? A może NATO w ogóle by nie było potrzebne, gdyby nie ustępstwa na rzecz ZSRR? Możemy sobie pogdybać...

Harry
wtorek, 6 marca 2018, 08:30

A jak sobie wyobrażasz przynależność Polski do NATO od momentu jego założenia, skoro Polska trafiła do sowieckiej strefy wpływów na mocy ustaleń z Teheranu 1943, potwierdzonych następnie w Jałcie i Poczdamie.

As
poniedziałek, 5 marca 2018, 07:15

W obecnym tempie modernizacji ten artykuł i po 2022 roku nic nie straci na aktualności. Będą plany.

golt
niedziela, 4 marca 2018, 19:37

Aż ciśnie się na usta mocne słowo czytające kolejne rewelacje pod tyt. MON planuje modernizację... Wymyślanie na nowo koła to norma w naszym ministerstwie, niemoc decyzyjna, czy też spora niekompetencja rzutuje na krytyczne programy modernizacyjne. Obecnie na rynku i pisałem to już wielokrotnie, znajduje się kilka gotowych platform, które niemalże można nabyć z przysłowiowej półki z przeniesieniem całego know-how do kraju. Powyższe spowoduje całkowitą niezależność od zagranicznego dostawcy oraz umożliwi nam dowolną implementację nabytych w ten sposób nowoczesnych technologi (rozwiązań) oraz niezależności, przecież analogiczna sytuacja maiła miejsce w przypadku Rosomaka. Wówczas nikt nie myślał o opracowaniu własnego odpowiednika.

jurgen
poniedziałek, 5 marca 2018, 15:29

piszesz, że pisałeś \"to już wielokrotnie, że znajduje się kilka gotowych platform, które niemalże można nabyć z przysłowiowej półki z przeniesieniem całego know-how do kraju. Powyższe spowoduje całkowitą niezależność od zagranicznego dostawcy oraz umożliwi nam dowolną implementację nabytych w ten sposób nowoczesnych technologi (rozwiązań) oraz niezależność\". Być może umknęło mi to gdzieś, ale napisz jeszcze raz, jakie platformy można kupić od ręki z pełna niezależnością. Masz na myśli Fennka ? bo Fennek rzeczywiście by się nadawał idealnie jako pojazd rozpoznawczy.

vvv
poniedziałek, 5 marca 2018, 10:14

jak to nie myslal? ba nawet zbudowal i opchnal MON jako wozy ewakulacji medycznej ktore okazaly sie bardzo wadliwe i powolne i nie nadazaly za Rosomakami w Afganistanie :) mowie tutaj o dziecku PGZ KTO Ryś czyli przerobiony SKOT.

olo
niedziela, 4 marca 2018, 19:13

Czyli nici z nowych wozów rozpoznawczych pisałem o tym nie tak dawno, że niestety nic się nie zmieni marazm i bryndza w Polskiej armii jest nieodzownym elementem towarzyszącym naszym żołnierzom i to niestety od lat. Podejrzewam, że po przypudrowaniu tego złomu, bo tak należy odczytywać zakres wykonanych prac wozy otrzymają nowe resursy do 2040r i tak bez końca ku chwale...

Kajak
niedziela, 4 marca 2018, 19:06

150 mld pojdzie na malowanie i sklejanie sprzety z lat 70tych. Zwiazkowcy sie uciesza polski przemysl zarobi tylko Polska bezbronna pozostanie dalej.

Willgraf
niedziela, 4 marca 2018, 12:03

Miś na miare naszych możliwości.... MON silny obietnicami , marny w realizacji...tylko gdzie idzie kasa

Jaka praca taka płaca.
niedziela, 4 marca 2018, 11:49

Przecież jest wieża turra 30 ,tania i bardzo dobra I olał bym nasza krajową niech im kurzem obrasta .Bo wycenic to sobie mozna i jajo na 100 zł tylko kto to kupi.Pgz tak sobie ceny wysrubowało poniewaz na wyłączność dało sobie prawo na modernizacje.J tu bym zaczął przeprowadzenia rzeczywistych kosztów produkcji podzespołów.Przy dzisiejszych cenach niema mowy o ekspansji na inne rynki.Mało tego honoraria uzaleznił bym od wypracowania zysku kazdej ze spółek zaczynajac od prezesów do zwiazkowców to pobudziło by do działania i kretywnego myslenia .

Harry 2
niedziela, 4 marca 2018, 22:05

Mogliby zamontować na BWR ZSMU 12,7 lub wielolufowy karabin maszynowy 12,7mm z ZM Tarnów. Są w ofercie zakładu

Harry 2
niedziela, 4 marca 2018, 22:03

Planowane są wieże z HSW do BWP Borsuk i KTO ROSOMAK, a Turra zakupiona w kilku egzemplarzach byłaby problemem logistycznym. Dlatego Turry raczej nie będzie w naszej armii.

Troll i to wredny
niedziela, 4 marca 2018, 10:35

W normalnym , przeciętnie cywilizowanym kraju takie pomysły definiuje się jako sabotaż wojskowy i gospodarczy w jednym. Pojazd nie posiada przed modernizacją, i nie będzie posiadał po modernizacji parametrów technicznych niezbędnych na współczesnym polu walki. Pieniądze niezbędne dla rzeczywistej wymiany pokoleniowej uzbrojenia pancernego pójdą w błoto. To jeden z tych pomysłów, którymi z urzędu powinien zająć się kontrwywiad wojskowy -tyle, że my takowego nie mamy.

Alex
niedziela, 4 marca 2018, 16:28

Tyle że nie ma służyć 30 lat tylko dosłużyć do wdrożenia nowego wozu.

fgh
niedziela, 4 marca 2018, 23:22

Czytaj ze zrozumieniem - Ile lat by nie służył to będzie nic nie wart tak samo jak wcześniej + dodatkowo utopimy miliony za które można było kupić/zamówić NOWY sprzęt. Budujemy Kraby i Kryle które mają zastąpić \"Dany i Goździki\"- jakiś geniusz wpada na pomysł modernizacji(nie za darmo) \"Dany\", która ma słabszy zasięg i inny kaliber niż KRAB i Kryle. Prowadzimy zaawansowane prace nad Borsukiem - \"geniusz\" wymyśla modernizację trumny BWP-1 która do niczego się nie nadaje i się dosłownie sypie ze starości(nie za darmo). BWR-1 to w sumie to samo co BWP-1 - czyt. wyżej. Do wdrożenia nowego wozu to może ten złom posłużyć równie dobrze w obecnej formie. W moim mieście gmina każe mieszkańcom myć śmiecie przed segregacją. Umyć puszki, kartony po sokach, butelki i dopiero wyrzucić do kosza na sortowane śmieci, żeby pracownicy w sortowni nie pobrudzili rączek. Są sortownie, płacimy za segregowane śmieci prawie tyle co za zmieszane, ale musimy marnować wodę i pieniądze na mycie śmieci przed wyrzuceniem. Ta cała \"modernizacja\" BWR-1, BWP-1 czy \"Dany\" to jest właśnie takie mycie śmieci przed wyrzuceniem ich do kosza. Głupota za którą ktoś płaci rachunek za zmarnowaną wodę.

Alex
poniedziałek, 5 marca 2018, 10:20

Powiedz mi, kiedy skończą się dostawy Borsuka w wersji BWR?

Hunter
poniedziałek, 5 marca 2018, 13:55

Lepiej zapytać kiedy się zaczną? Według moich pobieżnych wyliczeń to po 2030 roku w wariancie optymistycznym jak HSW się wywiąże z kolejnego już przesuniętego terminu. Tak więc zakończyć się mogą najwcześniej w 2035 roku. Potrzebujemy więc rozwiązania na co najmniej 12-15 lat. Życzę miłego rozmyślania.

Alex
poniedziałek, 5 marca 2018, 16:16

@Hunter, jak to wiem, ale tak z 60% tu piszących ma wrażenie, że Borsuk za rok wejdzie.

plk
poniedziałek, 5 marca 2018, 11:56

A czym różni się BWR-1 od BWP-1 poza nazwą? Radiem? Więc dostawy zaczną się razem z dostawami Borsuka, bo \"wyposażenie\" go w trochę inny sprzęt nie wymaga dekad pracy. Równie dobrze można JUŻ zastąpić je rosomakiem, który może spełniać te same role i kasa nie pójdzie w błoto.

Perun
niedziela, 4 marca 2018, 22:03

Do wdrożenia nowego wozu czyli pewnie ze 30 lat. Póki co mamy co roku kolejne demonstratory technologii i nic z tego nie wynika. Ale w ogóle mnie to nie dziwi bo w większości firm wchodzących w skład PGZ nadal menralnie panuje PRL i wypłatę dostaje się za przychodzenie do pracy a nie za efekty pracy.

cvb
poniedziałek, 5 marca 2018, 11:57

Pływający rosomak może spokojnie tę trumnę zastąpić.

inna opcja
niedziela, 4 marca 2018, 19:15

Nie lepiej posłać wszystkie BMP, te blaszane pudła bez wartości na żyletki a kasę zaoszczędzoną na utrzymaniu tego śmiecia włożyć w Borsuka albo cokolwiek innego? Zdaję sobie sprawę że Borsuk to na 70% będzie klapa ale nic nie może być gorsze od BMP. To samo w sprawie T-72 i pochodnych.

Alex
poniedziałek, 5 marca 2018, 09:17

Kupienie czegokolwiek to jeszcze lata. A potem wdrożenie, kolejne lata. BWR do tej pory nie są rozwiązaniem złym. Powiedziałbym wręcz, że nie ma różnicy większej czy BWR czy Borsuk. BWR nawet ma niższą sylwetkę, co dla wozu rozpoznania jest akurat plusem. Odporność pancerza ta sama.

dfgh
poniedziałek, 5 marca 2018, 12:00

Unifikacja sprzętu mówi ci coś? W dzisiejszych czasach rozpoznania dronami, trochę niższa sylwetka ułatwiająca ukrycie(kosztem odporności przeciwminowej) to mit. Kupić na JUŻ rosomaki z kamuflażem \"Lubawy\" i może pełnić funkcje BWR do czasu dostaw Borsuka. Można? Można. I nie trzeba topić kasy w złom który przeznaczony jest do utylizacji.

Alex
poniedziałek, 5 marca 2018, 16:18

Ale czytałeś odpowiedź MON, że tam nie będzie drona? Czy jeszcze do tego nie doszedłeś?

Poirytowany
niedziela, 4 marca 2018, 09:08

Jakie procedury itp. decydują że znów tzw. tylnymi drzwiami wprowadza się np. rzeczony system łączności ? Kto znów za tym stoi ? Czemu ponownie nie stwarza się możliwości zastosowania lepszych i perspektywicznych rozwiązań w tym zakresie ? Kiedy się tym zajmą właściwe służby ?

Radio guy
niedziela, 4 marca 2018, 16:18

Rzeczony system system wprowadzony tylnymi drzwiami? Możesz rozwinąć swoją myśl? Z tego co opisano wykorzystano radiostacje już od dawna wykorzystywane w SZRP.

Zirytowany
niedziela, 4 marca 2018, 11:13

Podobne próby podejmowano i próbuje się kontynuować w innych programach pojazdowych np. w różnych aplikacjach Rośka (aktualnie w WD) oraz w realizowanej i planowanej modernizacji czołgów m.in. Leo. Rzeczywiście kiedy zakończy się to latami trwające i niczym nieuzasadnione faworyzowanie? Czemu nie możemy iść w tym zakresie do przodu?

Marki Commo Guy
niedziela, 4 marca 2018, 11:02

A co w Twojej opini jest lepsze i bardziej perspektywiczne niz Harris? Podaj prosze jakies przyklady.

Bob
poniedziałek, 5 marca 2018, 07:51

Tu oczywiście nie chodzi o Harris - czytaj ze zrozumieniem

Slayer
niedziela, 4 marca 2018, 06:22

Manufaktura i wstyd

ryszard56
niedziela, 4 marca 2018, 00:48

a kiedy wreszcie modernizacja wszystkich Leopardów??

Willgraf
niedziela, 4 marca 2018, 14:38

wszystkie miały być zmodernizowane do 2020 roku ...ciekawe czy ktoś poniesie odpowiedzialność za brak postępów, czy z jednego stołka prezesika zostanie prezesikiem na innym stołku jak to w Polsce ..bo już wiadomo ,że opóźnienia będą min 5 lat

Davien
niedziela, 4 marca 2018, 00:03

Czyli powrót do broni radzieckiej - a w wikipi czytałem iż ma być nowe spike - sd23 .

Realista
niedziela, 4 marca 2018, 14:57

Spike jest izraelski. Możesz zapomnieć.

Harry 2
sobota, 3 marca 2018, 23:23

Przez 4 lata gdy je będą modernizować to już pojawią się nowe generacje przyrządów opto-elektronicznych. Te BWR będą już stare. Czy aby na pewno wybrano do nich wszystko co najlepsze? Czy to tylko kolejny kompromis w czym, jak na razie, armia przodowała.

Leśnik
sobota, 3 marca 2018, 23:05

Instytucja obracająca około 40 MILIARDAMI złotych ogłasza podjęcie decyzji, że zmieni kilka podzespołów w 38 pojazdach w ciągu 4 lat? Czy to są jakieś jaja? Czy ja żyję w Burkina Faso?

smiley
sobota, 3 marca 2018, 21:25

szkoda kasy na modernizacje. sa archaiczne. nic tego nie zmieni. sprzedac i zapomniec.

dan
sobota, 3 marca 2018, 20:22

A kiedy modernizacja zbroi husarskich? To wywalanie pieniędzy w błoto. Czy w tych wszystkich ministerstwach są jeszcze jacyś kompetentni ludzie?

Olo
niedziela, 4 marca 2018, 10:27

A co wolisz w zamian BWR? I kiedy?

omg
wtorek, 6 marca 2018, 00:13

Może być rosomak z kammo od Lubawy nawet na wczoraj, bo to już produkujemy.

dan
poniedziałek, 5 marca 2018, 13:48

Zezłomować BWP I BWR, a w to miejsce kupić gotowy pojazd zza granicy. A dodatkowo pogonić na bezrobocie wszystkich nierobów z PGZ. Pieniędzy powinno być sporo na oszczędnościach w PGZ, ekspoloatacji BWP i braku modernizacji tych trupów.

LOBO
sobota, 3 marca 2018, 19:30

Normalnie SZOK! A gdzie zmodernizowany T-72M1 i PT-91 ???!!!

WESAW
sobota, 3 marca 2018, 18:02

U nas wymiana wieży na bezzałogową to chyba nadal czyste SF.....jak dobrze że wymienią akumulatory na zgodne z normami NATO! - TO SIĘ NAZYWA MODERKA!

Gts
niedziela, 4 marca 2018, 09:28

U nas wiele rzeczy to S-F. Tylko w oczach decydentow jestesmy w stanie zbudowac kosmodrom i Centralny Port Komunikacyjny. Kazdy kto ma do czynienia z przemyslem wie ze to nierealne. O ile jeszcxe przemysl prywatny dalby rade to panstwowe zarzadzanie podniesie koszta 5x i wydludzy projekt 10x. Nie daj boze dotknie sie do tego przemysl panstowy to umarl w butach nasze wnuki beda jeszcze lozyc dotacje na budowe takiego cuda... a liczni prezesi, zwiazki i zarzad\" nie jedna \"tropikalna konferencje zobacza.

miras
sobota, 3 marca 2018, 21:46

No i za jaką kasę

Ms
sobota, 3 marca 2018, 17:50

Oj tam. Zrobią to co producent proponuje. To czysty lobbing i to bez pośpiechu: 4 lata, żen

Ghostbusters
sobota, 3 marca 2018, 17:40

Z bólem serca i z braku jakiejkolwiek innej alternatywy( w obwodzie są jeszcze DRONY - żarcik), przyznam że koncepcja całkiem słuszna. Znając nasze realia po tej modernizacji pojazdy będą w czynnej służbie przez kolejne 20-25 lat :) Obecne bojowe wozy rozpoznania nie posiadają ani walorów bojowych , ani walorów rozpoznania współczesnego pola walki i tu pojawiają się pytania. Modernizujemy urządzenia rozpoznana i słusznie, ale czemu nie zwiększamy wartości bojowej pojazdu? Wywalić ciężką i nieskuteczną wieżyczkę, na jej miejsce lekki zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU , zintegrować go z wyrzutnią pocisków SPIKE (no chyba nasz przemysł da radę poskręcać gotowe komponenty). Wówczas pojazd będzie zdolny do samoobrony i do SKUTECZNEGO rażenia opancerzonego nieprzyjaciela. I jeszcze jedno, czy ktoś analizował możliwość wymiany napędu na mocniejszy, wagowo lżejszy, ekonomiczniejszy?? I na koniec Jakie są jednostkowe koszty modernizacji jednego BWR-a???

123
wtorek, 6 marca 2018, 00:15

Brak alternatywy powiadasz? A rosomak to co, nie potrafi pływać? Tylko nie wyjeżdżaj mi tu z mityczną niską sylwetką tej trumny. W dzisiejszych czasach nie daje to nic poza brakiem odporności na miny.

kombajn
niedziela, 4 marca 2018, 18:31

A propo dronów to kto wpadł na genialny pomysł żeby przy modernizacji wozów rozpoznania nie wyposażyć ich w drony? Podobno polskie drony są jednymi z lepszych na świecie. Pierwsze co bym zrobił w 21 wieku modernizując wóz rozpoznania to wyposażył bym go w kilka dronów. Co najmniej jeden w formie samolotu do dalszego rozpoznania i jeden miniaturowy do rozpoznania np zabudowań. Po co pojazd ma wjeżdżać w niebezpieczny obszar skoro może zawczasu sprawdzić co się przed nim znajduje. Ktoś kto zatwierdzał specyfikację albo mentalnie siedzi w czasach układu warszawskiego albo kompletnie nie ma wyobraźni. Wsadzili nową głowicę optoelektroniczna z zasięgiem 8 km. Jakby wsadzili drugą podobnej klasy do drona to zasięg wzrósł by pewnie do kilkunastu kilometrów.

Olo
poniedziałek, 5 marca 2018, 09:19

Pretensje do gestora. Fakt, bezzałogowiec powinien być w tym wozie obowiązkowo.

ssssssss
niedziela, 4 marca 2018, 10:34

Ile już lat spikea z wieżą rosomaka integrują? Ty chcesz im powierzyć wymianę tej co jest na złożenie z więcej niż dwa komponenty jak z dwoma gotowymi nie mogą sobie poradzić?! Przecież to słów szkoda

kriss
sobota, 3 marca 2018, 15:05

Cztery lata będą to modernizować?? Trochę długo :)

dkdkdjdkd
sobota, 3 marca 2018, 14:57

Gdyby od 10 lat modernizowano BWP-1 corocznie po 30 sztuk, teraz byloby ich 300

Paweł
niedziela, 4 marca 2018, 14:02

30 sztuk rocznie? Oni w 4 lata chcą zmodernizować 38szt, 9,5szt/rok. Byle Zdzichu z Mietkiem w garażu zrobiliby to szybciej i pewnie lepiej.

Patriota
sobota, 3 marca 2018, 14:46

Hmm jak by zrobic glebsza geneze to niewiem sprzetu w pokskiej armie przechodzilo modernizacje, wiekszych byla tylko symbolicznie doposarzana, no samoloty Su-22, nawet mig-29 nieprzeszly jakies wieksze modernizacje tylko doposarzana zostaly, jedzie modernizacje przeszly chyba zostawy opl Nowa i bateria Wega co zaczniencie zwiekszyc ich mozliwosci oraz ostatnio zostawy Osa. Na modelki czekaja bwp-1, t-72, Dany, Mi-24, mi-2 ktore powinny byc juz zastepowane nowa maszyna bi sa to najstarsze smiglowce w armii, zreszta taksamo z Bwp-1. Natomisat rozwazyc mozna czy T-72 nie przebudowac jako wersje opancerzonego wozi wsparcie przeciwpaancernegi w jednostkach zmeczona. I pancernych co polepszylo by zdevydowanie zdolnosci przeciwpaancernegi pokskiej armii. Ale potrzebuje sa konkretne decyzje a nie dialogi prowadzone Przewozikowska generalow

Lewandos
sobota, 3 marca 2018, 14:45

Nareszcie modernizacje posiadanego uzbrojenia... Także radzieckiej proweniencji...

Olo
sobota, 3 marca 2018, 14:32

Termin trochę długi jak na modernizację tylko 38 wozów. Mamy początek 2018, mają być do 2022. Szybciej nie da rady?

Rafi333
sobota, 3 marca 2018, 22:26

To jest tempo godne naprawy śmigłowców sokół - 7 bwp rocznie.

Tomek
sobota, 3 marca 2018, 14:20

BWP Borsku zaprezentowany na targach to jakieś nieporozumienie. BWP wielkości żaglowca tylko żagli brakowało. Trzeba wrócić do koncepcji BWP Anders to gotowy pojazd i zapomniećo wymogu pływalności.

ghj
poniedziałek, 5 marca 2018, 12:04

Odporność przeciwminowa mówi ci coś? Konieczność pływania i skrajnia kolejowa też ci coś mówi? Jakie MON postawił warunki taki sprzęt dostanie.

Dropik
niedziela, 4 marca 2018, 10:37

Borsuk nie jest większy niż puma i wyższy niż Bradley. Jest taki sam jak kurganiec i podobny do starego mardera . Uległeś zludzeniu.

Alex
niedziela, 4 marca 2018, 16:30

Tyle że gabaryty PUMY są niwelowane odpornością kadłuba. Nawet jeśli wróg ją dostrzeże i ostrzela to nie zniszczy. A Borsuk to już mogiła.

lol
poniedziałek, 5 marca 2018, 12:04

A PUMA pływa?

Alex
poniedziałek, 5 marca 2018, 20:34

Puma nie pływa, dlatego \"... jeśli wróg ją dostrzeże i ostrzela to nie zniszczy\". A pływające cudo musi być lekkie, więc i opancerzenie z dykty i styropianu, coby nie zamieniło się w U-boota. Dlatego dostrzeżony przez wroga Borsuk to już mogiła.

lol
wtorek, 6 marca 2018, 00:18

A co MON zamówił? Pływający BWP czy niepływający ciężko opancerzony? Pretensje kieruj do MONu. HSW odwaliła kawał dobrej roboty w krótkim czasie budując coś z niczego.

JSM
niedziela, 4 marca 2018, 03:31

Generalicja popełni zbiorowe seppuku bez pływalności. Dla nich lepsze są BWP-1 niż Anders. Tym bardziej, że to ma współpracować z czołgami które o ile pamiętam średnio pływają :-)

Peter Oso
sobota, 3 marca 2018, 21:32

Kiedy właśnie wersji rozpoznawcza Borsuka przyda się pływanie; 1/3 BWP też powinna; ale pozostałe BWP towarzyszące czolgom maksymalnie dopancerzyć. Niestety jesteśmy takiej wielkości krajem że potrzebujemy jednostek w każdym segmencie. Nie wierzę w skuteczność takiego rozwiązania że bierzemy z tabelki koszt-efekt wyłącznie najlepsze pozycje i zostawiamy dziury w innych segmentach. No ale proporcje już trzeba rozważać.

huba
sobota, 3 marca 2018, 14:02

przez 4 lata będziemy modernizować 38 sztuk?

Turbo Szwej
sobota, 3 marca 2018, 13:31

a wymiana silnika i uzbrojenia ?

inżynier
sobota, 3 marca 2018, 19:23

Modernizacja poprzez wymianę starej lunety na nowszą z termowizją:)

marian
sobota, 3 marca 2018, 17:04

Co jest nie tak z tym silnikiem? Pytanie do praktyków. Bo od niektórych to słyszałem same superlatywy o tym silniku i właśnie nie chciało mi się w to wierzyć.

MadMax
niedziela, 4 marca 2018, 08:47

Silnik jest ok. Prosty, moc dobra jak na ten pojazd. Wymiana na inny to 5 lat przygotowań i testów. Więc się nie opłaca, zwłaszcza ze względu na czas.

marian
niedziela, 4 marca 2018, 18:10

Dzięki za odpowiedź. A tak przy okazji nadchodzącego święta pań, to słyszałem, że ten silnik projektowała kobieta.

Igo
niedziela, 4 marca 2018, 02:42

Pali jak smok, można by dać coś oszczędniejszego, zwróciłoby się w kosztach eksploatacji

marian
niedziela, 4 marca 2018, 18:14

Jeżeli cena paliwa to w większości podatki, a wojsko w końcu jest państwowe, to czy ma to aż tak wielkie znaczenie? Ale dzięki za odpowiedź :)

dfg
poniedziałek, 5 marca 2018, 12:07

Ma znaczenie bo większość budżetu MON jest wydawana na bieżące wydatki(PALIWO), a nie na modernizację. Porównaj sobie spalanie paliwa Leo2 i pt-91, to może zrozumiesz że nie tylko cena zakupu jest ważna, ale też utrzymanie.

marian
poniedziałek, 5 marca 2018, 15:46

Z punktu widzenia księgowego to oczywiście masz rację, ale czy inwestowanie w nowy silnik dla tak starego sprzętu ma sens? Przy nowym sprzęcie to oczywiste. Nie twierdzę przy tym, że nie ma sensu wymiana tego silnika (mam zbyt małą wiedzę), stawiam tylko pytanie?

dfg
wtorek, 6 marca 2018, 00:21

Nie. Przy tak starym złomie, który ma być zastąpiony inwestowanie w silnik to niegospodarność. Wogóle ulepszanie czegokolwiek w tym rzęchu jest niegospodarnością. Zamiast tego powinni dokupić kilka rosomaków z kammo od Lubawy i spokojnie zastąpiły by te złomy do czasu wprowadzenia Borsuka.

ryba
poniedziałek, 5 marca 2018, 11:40

ma w razie w kiedy to każdy litr jest na wage złota

chorąży
sobota, 3 marca 2018, 12:31

Rozsądne podejście, nareszcie.

Woromir
sobota, 3 marca 2018, 12:15

38 sztuk w 4 lata? Co to za manufakturowe tempo?! Przecież to tylko modernizacja archaicznego bwp!

Rafi333
sobota, 3 marca 2018, 22:28

Odrestaurowanie zabytków trwa zawsze dłużej.

Wiśniewski
sobota, 3 marca 2018, 11:49

\"Zmieniono też gąsienice, pojazd otrzymał również zestaw kamuflażu Berberys-C.\" No ciekawe czy pójdą w Berberysa.

dim
sobota, 3 marca 2018, 11:33

W pierwszej chwili przeczytałem \"wszystkie BWP będą zmodernizowane\" i pomyślałem - niemożliwe ? z tym MONem ? To chyba chodzi o jakąś małpią pseudomodernizację ? A to oczywiście nie chodzi w ogóle...

rED
niedziela, 4 marca 2018, 10:18

Oczywiście za PO było lepiej. Ile rocznie modernizowaliśmy?

Kkkk
sobota, 3 marca 2018, 11:33

Nie można przy okazji wymienić archaicznej wieży ,która tylko zajmuje i tak mało miejsca w środku . Są zamienniki np ZSMU-1276 A5 z ZMT

kryty
niedziela, 4 marca 2018, 10:39

Po co wymieniać wierzę pojazdu który po modernizacji posłuży jeszcze może 10 lat a później będą wymieniane na Borsuka?

rED
niedziela, 4 marca 2018, 10:19

BWR nie powinny się angażować w walkę.

9999
niedziela, 4 marca 2018, 03:35

Słowacka TURRO była zrobiona dla BWP-1. I kosztuje 1/4 -1/5 tego co ZSSW (600 tyś € + uzbrojenie). Bushmastera też przyjmie.

Tweets Defence24