MON: Trwają uzgodnienia ws. projektu ustawy o Agencji Uzbrojenia

6 lipca 2021, 18:29
T-72M1R JSabak MSPO2020 342
Fot. J.Sabak/Defence24.pl
Reklama

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz odpowiedział na interpelację posła Polskiego Stronnictwa Ludowego Pawła Bejdy, dotyczący Agencji Uzbrojenia. Sekretarz stanu odparł, że trwają „wewnątrzresortowe uzgodnienia” kształtu projektu ustawy.

Poseł Paweł Bejda (PSL) złożył interpelację do MON z pytaniami dotyczącymi Agencji Uzbrojenia. Parlamentarzysta wyraził wątpliwości co do zgodności z konstytucją uprawnień nowej instytucji, a także co do skuteczności proponowanych rozwiązań w zakresie zwalczania korupcji i ochrony konkurencyjności w przemyśle obronnym. Poseł wskazywał, że Agencja miałaby m.in. przejąć od Inspektoratu Uzbrojenia uprawnienia w zakresie Zamawiającego, wykonywać uprawnienia własnościowe Skarbu Państwa, a także udzielać zamówień z pominięciem ustawy Prawo Zamówień Publicznych czy dokonywać oceny Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa.

Czytaj też: Dobrze skonstruowana Agencja Uzbrojenia rozwiąże problemy [KOMENTARZ]

5 lipca br. sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz napisał w odpowiedzi, że projekt ustawy o Agencji Uzbrojenia nigdy nie został oficjalnie opublikowany.

Jak również dodał, aktualnie trwają uzgodnienia wewnątrzresortowe związane z omawianym projektem i, że jest na ten moment niemożliwe dokładne określenie treści projektu ustawy.

Szanowna Pani Marszałek, odpowiadając, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, na interpelację Pana Posła Pawła Bejdy w sprawie projektu ustawy o Agencji Uzbrojenia (nr 24099), uprzejmie informuję, że projekt ustawy o Agencji Uzbrojenia nigdy nie został opublikowany w oficjalnych źródłach.

Jednocześnie wyjaśniam, że obecnie trwają uzgodnienia wewnątrzresortowe związane z projektem ustawy o Agencji Uzbrojenia. W związku z powyższym, z uwagi na dynamiczny postęp prac nad tym projektem, ustosunkowanie się do wątpliwości Pana Posła Pawła Bejdy byłoby - na tym etapie - przedwczesne. Aktualnie trudno jest, bowiem, wyrokować o ostatecznym kształcie procedowanych aktów normatywnych.

Wojciech Skurkiewicz

Koncepcja Agencji Uzbrojenia została zaprezentowana podczas ubiegłorocznej edycji Defence24 Day. Zakłada ona stworzenie jednej instytucji, która byłaby odpowiedzialna za cały cykl życia sprzętu wojskowego, w tym jego pozyskiwania jak i wycofywania. 

Według przedstawionej jeszcze na konferencji Defence24 Day koncepcji Agencja miałaby przejąć kompetencje Inspektoratu Uzbrojenia, Biura ds. umów offsetowych MON, Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO), Inspektoratu Wsparcia SZ (w zakresie wsparcia eksploatacji sprzętu wojskowego i uzbrojenia), Departamentu Polityki Zbrojeniowej MON (w zakresie oceny Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa), Wojskowego Centrum Normalizacji Jakości i Kodyfikacji (w zakresie kontroli nad jakością sprzętu) czy Agencji Mienia Wojskowego (w zakresie wycofywania sprzętu).

Jeszcze w ubiegłym roku w mediach pojawiały się informacje odnośnie projektu ustawy. Jak jednak wynika z odpowiedzi na interpelację, ten jednak nadal jest uzgadniany przez wewnątrz MON. Wiadomo np., że istniały dwie koncepcje nadzoru nad PGZ: w ramach jednej trafiłby on do AU, a w ramach drugiej pozostał tak jak dziś w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Monkey
środa, 7 lipca 2021, 15:10

Dobrze by się stało gdyby zamiast tylu podmiotów powstała jedna Agencja Uzbrojenia. Uprościłoby to proces decyzyjny. Natomiast PGZ powinien pozostać podporządkowany Ministerstwu Skarbu i Aktywów Państwowych. Inaczej może dojść do jeszcze większych patologii niż dzieje się to teraz.

Gnom
sobota, 10 lipca 2021, 22:40

Kiedyś (w słusznie zapomnianych czasach) nazywało to się pionem Głównego Inspektora Techniki, i GIT człowiek w randze wiceministra obrony miał szefostwa ogarniające wszystko. Dziwnym trafem tak jest na całym świecie, a w Polsce tuż przed rozpoczęciem modernizacji armii, ale zaraz po zmianach rozwiązana GIT a zadania rozproszono. Dzięki temu wywalono wiele kasy i mamy to co mamy (spore gówno) - no ale wielu się na tym upasło wciskając różnorodny i niestandaryzowany sprzęt z zagranicy i niszczą polski przemysł. A co do podległości PGZ, to we Francji wiele firm podlega wprost DGA, w USA nawet wiele tzw. warsztatów w ramach SZ USA to spore fabryki (większe i bardziej zaawansowane niż WZL, WZU, czy WZE) są podległe DoD i pracujące na rzecz DoD i nie ma w tym patologii. Wy widzicie koncerny, a one sa tylko częścią rynku uzbrojenia.

zeneq
czwartek, 8 lipca 2021, 03:52

Uprościłoby to proces decyzyjny? A od kiedy to ilość podmiotów decyduje o czasie i stopniu skomplikowania procesu decyzyjnego? Zapewniam że jeden organ potrafi nieźle namieszać w procesie decyzyjnym tak samo jak kilka. Przecież IU jest tego najlepszym przykładem. A teraz zmieniamy jedynie szyld i karuzela kręci się dalej z tym samym skutkiem, i zapewne tymi samymi ludźmi.

BekaxD
środa, 7 lipca 2021, 10:01

Hahahaha to jeszcze tego nie powołali do życia? To ja pamiętam jak w 2016 roku na studiach robiłem na ten temat prezentację, a to nadal nie powstało XD

Marek1
środa, 7 lipca 2021, 15:20

Dodam tylko, że NIE powstał nawet PROJEKT AU, a co dopiero sama AU ...

Imperial Palace
czwartek, 8 lipca 2021, 22:51

Tak z przekorą... AU to często używany skrót dla światów alternatywnych - alternative universe. Pasuje.

soldier
środa, 7 lipca 2021, 09:26

Nic takiego jak AU nigdy nie powstanie.

Jagoda
środa, 7 lipca 2021, 07:57

Ile już tą Agencję Uzbrojenia powołują ROK ???

Gnom
sobota, 10 lipca 2021, 22:42

Który to już rząd i z jakiej opcji powołuje Agencję Uzbrojenia? Chyba wszystkie opcje to zaliczyły, a na pewno PO i PiS.

Eckard Cain
środa, 7 lipca 2021, 03:04

Jeszcze kilka lat i rząd ogłosi "wielki sukces" - projekt ustawy o Agencji Uzbrojenia trafi do Sejmu. Pewnie akurat tuż przed wyborami żeby można było spokojnie zacząć pracę od nowa z nową kadencją :(

Tweets Defence24